Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Историята на Румъния

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    byzantiner написа
    Първите са от елинизираното местно население на Балканите, а второто от романизираното- латиноезично.

    Не е чудно, че кръстонсците, които пишат за Балканските земи- споменават за такова население, което говорело на език близък до латинския. Това са власите. Има си област в Тесалия, която се наричала от гърците Мегали Влахия(Велика Влахия)- нищо чудно да е имало немалко преселения от юг(съвременна континентална Гърция и България) отвъд Дунава.
    Хубуу де, ама откъде се пръква латиноговорящо население на Балканите?
    Друго такова няма. И ква е връзката между тази област в Тесалия и Влашко, щото аз също знам, че има власи чак из Гърция?

    Иначе Obersturmbannführer, аз знам пък, че ромеите имат пръст в тази работа още при падането на ПБЦ. До преди него май няма сведения за власи. Поне от квот съм чел. Или по-точно да се гледа на власите като на отделен етнос от българския. Такива овчари е имало не само във влашките планини, а навсякъде из Балканите. Тва са най-вероятно траки и/или илири изтикани от долините от непрестанните вълни на нашествия.
    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
    (собствен патент)

    Comment


      #47
      Obersturmbannführer написа
      За съжаление нито една хипотеза за появата на власи отвъд Дунава и романизацията на езика не ми изглежда достатъчно убедителна. Все пак най- приемливо ми изглежда романизацията да е подбудена от фанариотските управители на Влахия през 17 век. Дотогава българският език несъмнено е имал водещa роля. А причината за това вероятно е политическа.
      За първото - да, наистина не е много ясно как влашкото население от Тесалия и изобщо от южната част на балканите отива отвъд Дунава. И сега има романоезични села в Гърция и България, които говорят език, близък до румънския - явно са родА, обаче кога са се разделили, не е много ясно.
      Вероятно Балканите през Средновековието езиково са били това, което наричат "melting pot" - днешна Америка, т.е. Америка през последните 2 века и до днес. Текли са процеси на езиково и етническо претопяване и заимстване между много на брой, но вероятно не особено компактни маси население и кой език ще надделее е било резултат на много взаимодействия, част от които случайни, а пък неслучайните са били фактори като език на политическия или стопански елит или език на по-голямата по брой етническа група. Да не забравяме, че голяма част от населението на "онази могъща" Византия само малко по-късно (някви си 2-3 века) ще започне да говори турски.
      Балканските езици въпреки че са от различни езикои групи (романски, слявански, албански и гръцки са индоевропейски езици, плюс тюркския турски) имат уникални общи черти, например задпоставения член (чудих се как да изразя по-културно това понятие, но не се сетих ) - в индоевропейсските езици членовете са преди думата, общи пословици и поговорки, интонационно са близки и т.н.

      А за второто, че българският играе водеща роля до 17 век, не е точно така, по-рано почват да употребяват в държавните документи романски език. Малко по-дълго се запазва църковно-славянският, но пак не дълго.

      Comment


        #48
        А пък да не говорим, че фанариотите, които са гърци биха опитали да елинизират, а не да романизират народа


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #49
          Хубуу де, ама откъде се пръква латиноговорящо население на Балканите?
          Еми, Чарли, ти сам си даваш отговора малко по- долу в мнениеото ти :
          Такива овчари е имало не само във влашките планини, а навсякъде из Балканите. Тва са най-вероятно траки и/или илири изтикани от долините от непрестанните вълни на нашествия.
          А за второто, че българският играе водеща роля до 17 век, не е точно така, по-рано почват да употребяват в държавните документи романски език. Малко по-дълго се запазва църковно-славянският, но пак не дълго
          Е, щом имаш такава информацийка, Хана....

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #50
            Thorn написа
            А пък да не говорим, че фанариотите, които са гърци биха опитали да елинизират, а не да романизират народа
            Аз се помъчих, но не успях да намеря точните данни кога държавните документи на Влашко минават на романски език, но това не е ли преди фанариотския период?
            А ако говорим за Средновековието, асимилационните и езиковите процеси са течали достатъчно естествено, като си помислиш, че Византия не е направила почти нищо, за да наложи езика си и гръцкото самосъзнание на народите, които е владяла - нещо, което би било изключено в подобна ситуация в по-късен период.

            Comment


              #51
              Таман щях да пиша тва за фанартиотите, в Румъния ги мразят в червата!
              Тяхното е било налагане на гръцкия, не латинския.

              Така, че Византийски, не виждам как съм си отговорил сам за пръкването на латинския език на Балканите.
              Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

              Злобата крепи човека, а мързела го грози!
              (собствен патент)

              Comment


                #52
                За първото - да, наистина не е много ясно как влашкото население от Тесалия и изобщо от южната част на балканите отива отвъд Дунава. И сега има романоезични села в Гърция и България, които говорят език, близък до румънския - явно са родА, обаче кога са се разделили, не е много ясно.
                Според мен(предполагам) този процес на преселение на власи от южните Балкани към отвъддунавските земи е протекъл през 13-14 век най-вече. Както вече отбеляза Хана :
                А ако говорим за Средновековието, асимилационните и езиковите процеси са течали достатъчно естествено, като си помислиш, че Византия не е направила почти нищо, за да наложи езика си и гръцкото самосъзнание на народите, които е владяла - нещо, което би било изключено в подобна ситуация в по-късен период.
                Не съм казвал, че е в по-късен фанариотски период. Освен това има още нещо- въпреки силното фанариотство, според мен- не би могло да се каже, че гърчолята биха тръгнали да асимилират културно нарочно това население, да го отделят от езика му и т.н., било то и романоезично, понеже то просто не е католическо....е, къде е аджеба проблема, Чарли???

                THE LABARUM


                sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                ,sevogorob eht erew ysmim llA
                .ebargtuo shtar emom eht dnA

                Бе сгладне и честлинните комбурси
                тарляха се и сврецваха във плите;
                съвсем окласни бяха тук щурпите
                и отма равапсатваха прасурси.

                Comment


                  #53
                  byzantiner написа
                  Според мен(предполагам) този процес на преселение на власи от южните Балкани към отвъддунавските земи е протекъл през 13-14 век най-вече.
                  Ти говориш за преселване, а аз не. Не, че преселването не е възможно. Аз говорех само за преселване към планините от долините. Но и дори да идват от гръчко, въпроса си остава същия - откъде се появява латинския елемент?
                  Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                  Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                  (собствен патент)

                  Comment


                    #54
                    byzantiner написа
                    Не съм казвал, че е в по-късен фанариотски период.
                    Не ти, Торн спомена за фанариотството, макар и по друг повод. Просто да подредим нещата по време.

                    Батко Чарли, ама влахите от Велика Влахия или от Епир и Тесалия са били ро-ма-но-езични! Така че от там се е взел. Единственото неясно според мен дали севернните и южните влахи (да ги наречем условно така) си живеят на север и на юг от преди 9 век или част от южните влахи са се преселили от юг на север към 12 век и на север са се наложили над другите балкански езици, а на юг са били претопени от другите езици.

                    Comment


                      #55
                      Хана и така става. А може и двете. Северните да си кибичат из заддунавско Влашко и да има малка част латинизирани сред тях. После по-голямо преселване от юг да възобнови тази традиция, а може би и да видоизмени етническия баланс. По-труно е да се обясни как такъв език се е наложил над цяла една област като Влашко, да не говорим за Трансилвания и Молдова. Аз лично смятам, че не е. Но така и не разбрах откъде латинското в Гърция?
                      Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                      Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                      (собствен патент)

                      Comment


                        #56
                        Batko Charly написа
                        Ти говориш за преселване, а аз не. Не, че преселването не е възможно. Аз говорех само за преселване към планините от долините. Но и дори да идват от гръчко, въпроса си остава същия - откъде се появява латинския елемент?
                        Това е романоезично население по принцип, както спомена Хана. Това е онова романоезично население от романизирани траки и от римските колонии на Балканите. Те просто били изгонени в планините при славянското нашествие най-вече, понеже славяните са земеделци, които се нуждаят от земя за обработване- затова и биват изключително агресивни спрямо завареното место уседнало население.

                        Хана написа
                        Единственото неясно според мен дали севернните и южните влахи (да ги наречем условно така) си живеят на север и на юг от преди 9 век или част от южните влахи са се преселили от юг на север към 12 век и на север са се наложили над другите балкански езици
                        да наистина тука не съм много добре запознат, но мисля че е по-скоро второто, щото реално отвъд дунавския лимес римляните, така да се каже никога не са "виреели" добре- имам предвид, че и в Дакия- римска провинция от времето на Траян, изоставена и после пак върната за кратко от Константин Велики- римската власт и изобщо римското някака не е силно....дори да приемем, че там е имало романоезично население - само се замислете- там идват какви ли не- като се почне с готи, мине се през българи, авари, маджари и всякакви други. Малка е вероятността примерно през 13-14 век да е останало някакво романоезично население, дори да приемем, че е имало в Късната римска империя стабилен подобен контингент там- нещо, в което аз лично дълбоко се съмнявам. Ако приемем. Но дори да приемем, че такова население(романоезично от времето на Костнантин примерно) е останало- колко мислите си е било то - 2-3 селца от по 30 души - муксимум.

                        а на юг са били претопени от другите езици
                        Защо така, бре. Нали и до днес си има стабилно влашко малцинство в Пещера примерно- те си говорят некъв романезичен език, доколкото съм запознат. :sm186:

                        THE LABARUM


                        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                        ,sevogorob eht erew ysmim llA
                        .ebargtuo shtar emom eht dnA

                        Бе сгладне и честлинните комбурси
                        тарляха се и сврецваха във плите;
                        съвсем окласни бяха тук щурпите
                        и отма равапсатваха прасурси.

                        Comment


                          #57
                          byzantiner написа
                          Защо така, бре. Нали и до днес си има стабилно влашко малцинство в Пещера примерно- те си говорят некъв романезичен език, доколкото съм запознат. :sm186:
                          Да де, да Под претопяване имах предвид, че са останали само отделни реликти тук-таме, като масово използван езикът е изчезнал, п-точно заменен с друг. Иначе романоезични диалекти на юг от Дунава май има два, единият е армънски, вторият не си спомням как се казваше.

                          Comment


                            #58
                            Ма така пак опираме до съвременната румънска теза - за римските легионери и романизираното население - само дето му сменяме произхода. Преди бяха останалив Румъния, сега се биоли преселили от Гърция... Не съм доволен нещо. :noway:
                            Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                            Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                            (собствен патент)

                            Comment


                              #59
                              Batko Charly написа
                              Ма така пак опираме до съвременната румънска теза - за римските легионери и романизираното население - само дето му сменяме произхода. Преди бяха останалив Румъния, сега се биоли преселили от Гърция... Не съм доволен нещо. :noway:
                              Емиииии шанс, батко...в крайна сметка нали се сещаш все пак, колко тия леко подивели в планините хорица са се смятали за римляни и т.н. Все пак романоезично население не означава автоматично римлянин. Вероятно по- голямата част от тях са били романизирани траки, така че нема защо да се тревожиш. :twisted: ...пак мое да ги изкараме българи :mhehe: , ако приемем, че ние сме в някаква степен наследници на траките(нещо в което аз лично откровено се съмнявам :stupid: :noway: )

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment


                                #60
                                А Добро поле? А Одрин? А Чаталджа? А Лозенград? А Дойран? Германците като не уцелят Плоещ, румънците триумфална арка вдигат.
                                :church: Regnum Serenissima Poloniae :sm229:

                                Comment

                                Working...
                                X