Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно за Карл V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Любопитно за Карл V

    Оказа се, че моят любимец не е бил крал на Испания. Бил е крал на Арагон, а в Кастилия е бил само регент.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Всъщност и на мен ми е любимец. Признат е, макар и с условности, към 1518 от кортесите на Кастилия и Арагон.

    Comment


      #3
      Thorn написа Виж мнение
      Оказа се, че моят любимец не е бил крал на Испания. Бил е крал на Арагон, а в Кастилия е бил само регент.
      Точно. Майка му Хуана е наследствена кастилска кралица до смъртта си в 1555г., макар да живее в изолация в манастир. Арагон той наследява след смъртта на дядо си Фернандо Католика в 1516г.
      Ние го знаем не толкова като владетел на испанските кралства, колкото като германски император, за какъвто е избран през 1519г. след смъртта на дядо си по баща Максимилиан Ι.

      Comment


        #4
        Като се зарових малко в подробностите, най-ме впечатли едно детенце Мигел, което е било съвсем законен и признат наследник на Португалия, Кастилия и Арагон. Можело е обединението да обхване всички испански кралства, а не само две от тях. Но е починал като дете.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          T.Jonchev написа Виж мнение
          Точно. Майка му Хуана е наследствена кастилска кралица до смъртта си в 1555г., макар да живее в изолация в манастир. Арагон той наследява след смъртта на дядо си Фернандо Католика в 1516г.
          Въпросната Хуана не беше ли известна в историята като "Хуана лудата"?

          Comment


            #6
            Същата.
            Полудяла най-напред от ревност заради хойкането на мъжа си, а после (вече наистина) от мъка заради преждевременната му смърт.

            Comment


              #7
              T.Jonchev написа Виж мнение
              Същата.
              Полудяла най-напред от ревност заради хойкането на мъжа си, а после (вече наистина) от мъка заради преждевременната му смърт.
              Сега си спомних, преди години и един испански игрален филм имаше за нея и за кръшкащия й мъж.

              Comment

              Working...
              X