Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Великите географски открития

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    han asd написа Виж мнение
    Интересно че е бил шиит а е достигнал до сравнително висок пост. Мислех че шиити не са били допускани до командни постове (или явно това става след конфликтите с Персия).
    Доста встрани е от темата, но иначе шиитите са имали много голямо влияние в ранния османски двор. Хаджи Бекташ - "изобретателят" на еничарството е бил шиит.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #92
      messire Woland написа Виж мнение
      Ако си говорим за 16ти век - европейските държави, заинтересовани от борбата с мюсюлманските пирати в Средиземноморието са малко: Испания (включва повечето италиански земи, Кастилия, Арагон и т.н.), Венеция, Папската област. А те постоянно имат проблеми с парите и далеч не всички експедиции са успешни, някои завършват с големи провали. Испанската империя от своя страна си има други ядове по онова време (в Нидерландия например, или с въстанието на покръстените мюсюлмани в самата Испания), така че няма много сили и средства да се бори в Средиземно море. Главните усилия са от страна на Венеция и испанските владения Генуа, Неапол, въобще - идват от Италия. Е и с участието на "испанските" немски войници. Общо взето в Африка по това време май се бият главно италианско-испанско-немски войски - почти като ситуацията по време на ВСВ
      Все пак в полза на твърдението на han asd трябва да се каже, че португалците завземат Анфа (сега Казабланка) през 1468 г. точно поради неспирните пиратски нападения. Градът се укрепва през ХV² век и си запазват влиянието там до земетресението от ХV²²² век.

      Инак мюсюлманските пирати са тормозили здраво атлантика и като цяло никоя европейска сила не успява да се справи с тях. Сещам се (в някаква друга тема също стана дума), че Мурат Рейс старши превзема Канарските острови през 1585 г., че даже и пленява испанския управител там. А за безсилието на европейските монарси говори и това, че предпочитат да плащат за похитените християнски души.

      Comment


        #93
        Портокалците също си имат голям дял в пост-реконкисто-войните - или поне до Алказаркивир
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #94
          Всъщност потогалците не са господари само на Анфа, но и на редицадруги градове-крепости по брега на Мароко, които те използват доста успешно за търговия с вътрешността на страната и за транзитни точки на експедициите си към нос Добра Надежда. Най-впечатляваща е ал-Джадида на 40 км. южно от Казабланка, която е запазила много от външния си вид и до днес и където съветвам всеки от вас да иде ако е в Каза и има свободно време.
          Мястото не е туристичска атракция, но е очарователно и час от чара му е в това, че никой не знае за него.
          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

          Гюстав Льо Бон

          Comment


            #95
            Ами посетих го Ходих и до Асилах (Assilah) и честно казано ми хареса много повече. Във връзка с темата - местните династии се борят изключително успешно с християните и след битката на тримата крале (1578 г.) на практика ликвидират всяка опасност за вътрешността на Мароко. След тази битка (при Ел Касар ел Кибир) пада например Асилах, а пък самата Португалия изчезва като независимо кралство за 60 години. Маврите пък укрепват и превземат Тимбукту и Гао, а атлантическите крепости имат по-скоро търговско значение, отколкото военно.

            Силата на Мароко се затвърждава при Исмаил, който успява да победи на 3 пъти комшиите (1679, 1682, 1696), отвоюва Ал-Мамурах от испанците и Танжер от британците (1681 и 1684). Интересно е да се отбележи, че слуги са му били отвлечени европейци... И изобщо европейските владения попадат под благоволението на династията на Алауитите и например за Ел Джадида това положение трае до 1769 г., когато Мохамед бен Абдулах превзема града. В същото време кани испанци и англичани като търговци в Есасуира. И между другото този същия успява да установи пълен контрол върху берберските пирати, което се е виждало за християнските сили доста приемливо предложение: сигурен превоз и достъп до вътрешността на Африка чрез берберите.

            Comment


              #96
              Помежду другото, пак да се върнем на османския флот, тъй като в момента си чета разни материали по въпроса. Андрю Хес например отбелязва, че османците при изграждането на флота си взаимстват от най-добрите мореплаватели от епохата, а именно от италианците. Фактически те наследяват и развиват постиженията им, използвайки обаче нещо, което дори им дава предимство - огромния ресурс на перфектната имперска военна машина. И как може при това да продължават да се защитават подобни абсурдни твърдения, че коя да е европейска сила можела да се справи безпроблемно с тях по това време?!?
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #97
                Само да внетна още нещо в подкрепа на горенаписаното от Ги. Османците и др. бейлици, които имат нещо общо с морето, ползат охотно традицията и ноу хау на малоазийското гръцко население, което е в този бизнес от хиледолетия.

                Comment


                  #98
                  Има ли някои информация дали турските части достигат до река нигер?
                  Знам че опустошават Дарфур и Чад (тогава май Хауса), но докъде стигат в субекваториална африка?
                  Дали има консулство в Тамбукту?
                  Мароко успява на 2 пъти да спре турската армия, защо няма друга кампания в тази посока?

                  Comment


                    #99
                    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                    Прочие, по въпроса за Османската империя и Индийския океан - за заинтересуваните и англоезичните - открих в нета един прекрасен първоизточник "Mirat ul Memalik" - "Чудесата на света" (прев. загл. - мой) с автор капудан-пашата на османския флот в Индийския океан при Сюлейман Великолепния Сеиди Али Рейс. Става въпрос за мисия на османския военен флот от Басра до Хиндустан. Макар и в случая мисията да завършва с поражение, четете и после ми разправяйте, че османците били аматьори по море и че османска Африка можела да бъде завладяна по кое да е време без никакви проблеми от Портокалия или някоя друга европейска сила
                    Ги, много интересно четиво. Сетих се за него, както и за загадката ти за Aceh и оня Куртоглу Хъзър, щото чета сега "Странстване"-то на Фернау Пинту (Fernao Pinto). Четивото ми е интересно, смешно и доста неразбираемо що се отнася до много географски наименования. Та в горния ти линк се разправя за експедиция от 1552 г., пък още с първото си далечно пътешествие към Малака (1539 г.), Пинту се занимава с военната експедиция на Великия турчин. Цялата закачка започва с преследването на един кораб (както става ясно турски), който успяват да го превземат и мъчейки капитана разбират какви са плановете на турците за придвижване. Скоро след това португалският кораб е превзет от турци, а Пинту е продаден за роб на приел исляма грък, който след това го препродава на някакъв евреин

                    Цялото писание, до пътешествието му до Япония, се занимава с турски кораби, мотаещи се из Индия, Китай и Суматра. В тоя период Пинту става част от пиратски екипаж, който си е поставил благородната задача да намери и вземе плячката на най-известния пират по тия ширини - Кожа Асен. Някъде из нета прочетох, че вероятно става дума за същия тоя Куртоглу Хъзър, макар в бележка под линия в книгата да има предположение, че става дума за Коджа Хасан. Според разказа на Пинту, неговият пиратски екипаж (воден от някой си Антонио ди Фариа) успява да победи Кожа Асен и даже да го утрепе. Написано е така:

                    И така обаче те бяха насечени на парчета от нашите юнги и хвърлени в морето заедно с кучия му син Кожа Асен, техен капитан и главен касиш на краля на Бинтау, "проливащ и пиещ португалска кръв", както сам казваше за себе си в началото на писмата си, с които се обръщаше открито към всички мохамедани, и тъкмо поради това, както и поради предразсъдъците на тяхната проклета вяра всички те дълбоко го почитаха.
                    Ако това е верно, явно не може да става дума за превзелия Aceh пират. Пък и дори да не са го утрепали, както твърди Пинту, някак времевата разлика е бая голяма. Изобщо се чудя какво и къде е това Бинтау? И има ли такова лице Коджа Хасан?

                    Comment


                      Аз четох Пинту миналото лято - много е интересно, но се чувствах малко глупаво, тъй като действително рядко ми се случва повечето (да не кажа всички!) от историческите личности и страните, които са описани в книгата му, да са ми абсолютно неизвестни. А Пинту между другото се е ползвал със славата на лъжец...
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        http://books.google.com/books?id=vpt...Europe&f=false

                        Toва ми се струва доста интересно - ако някои го има би ли го пуснал в Емуле или да го качи в Sharereactor-a

                        Касае: "A history of Portuguese overseas expansion, 1400-1668" от M. D. D. Newitt

                        Интересно сведение намерих в Maritime Discoveries - римляните са открили и картографирали цяла южна азия (Ява Суматра и Борнео включително)- т.е. вероятно бързият разцвет на арабската морска търговия - може да се дължи и на пленяване на някоио картографски атласи (при падането на александрия - даже се чудя дали затова не са плащали в злато за всеки ръкопис - уж горят езически текстове, а всъщност търсят карти и информация за търговските пътища).
                        Last edited by han asd; 27-04-2010, 15:36.

                        Comment


                          Открити са останки от кораба на Христофор Колумб
                          13 май 2014, 15:34

                          Отломките са от легендарния кораб ”Санта Мария”

                          Отломки от флагманския кораб "Санта Мария", с който през 1492 г. Христофор открива Америка, са били намерени над 500 години след потъването му край бреговете на Хаити.
                          Това може да се окаже едно от най-важните подводни археологически открития в историята, съобщи британският вестник "Индипендънт", цитиран от ИТАР-ТАСС и БГНЕС.

                          Ръководителят на американската група подводни археолози Бари Клифърд заяви, че резултатите от направените изследвания позволяват "практически с пълна увереност" да твърдим, че намерените отломки са от легендарния кораб "Санта Мария".



                          Всички географски, топографски и археологически данни, които получихме, ни позволяват да твърдим, че става въпрос за "Санта Мария, посочи Клифърд.

                          "Вече сме информирали властите в Хаити за откритието. Ще се постараем да извадим от морското дъно най-добре запазилите се фрагменти от кораба и да ги предадем на властите", посочи той.

                          "Санта Мария" е бил построен в испанските корабостроителници през втората половина на XV в. През 1492 г. Колумб го арендува и заедно с други два кораба "Пинта" и "Ниня" се отправя на експедиция с цел да търси по-кратък път към Индия.
                          На 12 октомври с.г. експедицията достига Бахамските острови, което се смята за официална дата на откриването на Американския континент.
                          През нощта на 25 декември "Санта Мария" се блъсва в подводен риф и потъва. Колумб и групата му се връщат в Испания с другите два кораба.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Какво ли е останало от 100-тонен тримачтов нау от 24 декември 1492 до сега? котвата и без друго е в Порт о Пренс...

                            Comment


                              Thorn написа Виж мнение
                              Открити са останки от кораба на Христофор Колумб
                              13 май 2014, 15:34

                              Отломките са от легендарния кораб ”Санта Мария”

                              Отломки от флагманския кораб "Санта Мария", с който през 1492 г. Христофор открива Америка, са били намерени над 500 години след потъването му край бреговете на Хаити.
                              Това може да се окаже едно от най-важните подводни археологически открития в историята, съобщи британският вестник "Индипендънт", цитиран от ИТАР-ТАСС и БГНЕС.

                              Ръководителят на американската група подводни археолози Бари Клифърд заяви, че резултатите от направените изследвания позволяват "практически с пълна увереност" да твърдим, че намерените отломки са от легендарния кораб "Санта Мария".



                              Всички географски, топографски и археологически данни, които получихме, ни позволяват да твърдим, че става въпрос за "Санта Мария, посочи Клифърд.

                              "Вече сме информирали властите в Хаити за откритието. Ще се постараем да извадим от морското дъно най-добре запазилите се фрагменти от кораба и да ги предадем на властите", посочи той.

                              "Санта Мария" е бил построен в испанските корабостроителници през втората половина на XV в. През 1492 г. Колумб го арендува и заедно с други два кораба "Пинта" и "Ниня" се отправя на експедиция с цел да търси по-кратък път към Индия.
                              На 12 октомври с.г. експедицията достига Бахамските острови, което се смята за официална дата на откриването на Американския континент.
                              През нощта на 25 декември "Санта Мария" се блъсва в подводен риф и потъва. Колумб и групата му се връщат в Испания с другите два кораба.
                              Explorer Barry Clifford says he discovered the wreckage of Columbus' Santa Maria ship off Haiti. Miguel Marquez reports.

                              Underwater explorer Barry Clifford says he is confident that he has found Christopher Columbus' flagship Santa Maria.

                              SOURCE: http://www.foxnews.comNews Articles:Researchers reportedly believe they've found the wreck of Columbus' ship Santa Mariahttp://www.foxnews.com/scienc...


                              Слагай резюме. Следващия път трия.
                              Last edited by Thorn; 20-05-2014, 21:03.

                              Comment


                                Между другото, оказа се все пак, че това е някакъв по-късен кораб.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X