Интересува ме битката при Мохач. Можете ли да ми кажете къде мога да намеря информация за нея? Благодаря предварително! Извинявам се, ако повтарям темата.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Битката при Мохач
Collapse
X
-
Мохачская битва 1526 года, произошла 29 августа у г. Мохач (Венгрия) между венгерскими и турецкими войсками. Венгерские феодалы смогли выставить против вторгшейся в Венгрию тур. армии Сулеймана I Кануни (100 тыс. чел. и 300 ор.) всего лишь 25-тыс. войско и 80 ор. под командованием короля Лайоша II. Треть венгерского войска составляли чешские, итальянские, немецкие и польские на¸мные рыцари. Бой под Мохачем начала тяж¸лая рыцарская конница венгров, сразу попавшая под сильный огонь турецкой артиллерии. Перейдя в наступление, турки фланговым ударом своей конницы разбили венг. войско и захватили его лагерь. Лайош II и многие венг. военачальники погибли. После Мохачской битвы Венгрия почти на 400 лет потеряла свою независимость. Часть е¸ территории захватили турки, другую — австрийцы, и лишь некоторые земли вошли в состав независимого княжества, образовавшегося в Трансильвании.
Виж и това тук:
THE LABARUM
sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
,sevogorob eht erew ysmim llA
.ebargtuo shtar emom eht dnA
Бе сгладне и честлинните комбурси
тарляха се и сврецваха във плите;
съвсем окласни бяха тук щурпите
и отма равапсатваха прасурси.
-
Малко повече за битката от ,, История на Унгария" на Матиаш Унгер и Ото Соболч, 1968 г. :
,, Далеч не били обаче така експедитивни господарите през лятото на 1526 г., когато Сюлейман I тръгнал за Унгария с 80 000 войници. В часовете на голямата опасност били издадени само половинчати наредби. Селячеството дори не призовали на борба, а начело на армията със страх застанал самият крал, който в същност мислел за бягство. Великогосподарските и дворянските бандерии се събрали в лагера Толна в непълен състав и с голямо закъснение. Вдигнатата на крак 26-хилядна армия в по-голямата си част се състояла от чужденци. Положението се влошавало и от обстоятелството, че измежду бароните никой не разбирал от военно дело. Кардиналът от Калоча Пал Томори и братът на трансилванския войвода Гьорги Сапояи след много кандърми поели неблагодарната задача да командват армията.
Решаващата битка се разиграла на 26. VIII. 1526 г. (според средновековния календар — «в деня на посичането на Йоан Кръстител»), Битката при Мохач била ожесточена, но твърде кратка. Огънят на турските топове и превъзхождащата сила на турците сломила за два часа унгарската армия. В боя паднали вождовете, много барони и епископи, няколко хиляди витязи, а след битката умрял и самият крал. Такъв бил краят на средновековна независима Унгария.
Епископ Сремски и канцелар21 на страната Ищван Бродарич, който бил един от участниците в битката, в труда си «Вярно описание на сражението, станало на полето Мохач между унгарците и турците», между другото пише следното за тези трагични събития:
«Мястото, където разположиха армията, беше от Мохач на една, а от Дунав на половина миля. Както казахме и по-горе, тук се простираше голямо широко равно поле, което не беше прекъсвано нито от гори, нито от храсти, нито от реки, нито от хълмове; само наляво между това поле и Дунав имаше блатисти места и мочурища, обрасли в буйни треви и тръстика..., в която по-късно много хора умряха. Срещу нас се простираше продълговат заоблен баир; оттатък беше лагерът на турския султан. Под хълма имаше малко селце с църква. Името на това село е Фьолдвар; тук врагът бе разположил топовете си...
Като беше даден знак за нападение, намиращите се най-отпред бурно се сблъскаха с врага; изгърмяха всички топове. Нападението не причини много вреди на врага, въпреки че беше по-бурно, отколкото би се очаквало пред вид броя на нашите войници; от редовете на врага паднаха повече, отколкото от нашите. Накрая врагът започна да се оттегля пред смело щурмуващите наши войници или защото нападението на нашите го блъсна, или за да ни привлече по-близо до местността, където биеха топовете му... Битката трая около час и половина. Мнозина погълна споменатото бездънно блато. Тялото на краля, за когото някои твърдят, че е умрял тук, над Мохач, на половин миля от село Челе, намериха по-късно в един дълбок ров; тогава в този ров вследствие на наводнението на Дунав имало повече вода, отколкото обикновено, тъй че той се е удавил с коня си, както бил екипиран и въоръжен... Следващия ден и нощ на битката врагът обиколи близката околност и каквото попаднеше отпреде му — изгаряше, унищожаваше, не щадеше нито пол, нито възраст, нито религия и по всякакъв начин извършваше жестокости над нещастната нация22. Нямам достатъчно сила, за да мога да опиша ужасите на тази нощ и на следващите дни.»"Най-тежкият грях спрямо ближните ни не е омразата, а безразличието ни към тях. Това е същността на безчовечността."
Джордж Бърнард Шоу
Comment
-
monte christo написа Виж мнениеАбе... ти изгледай филмчето, и ще видиш едно много добро и "цифровизирано" описание на битката при Мохач. Кога по Българско ще направят подобно филмче?A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
monte christo написа Виж мнениеАбе... ти изгледай филмчето, и ще видиш едно много добро и "цифровизирано" описание на битката при Мохач. Кога по Българско ще направят подобно филмче?
Comment
-
Нямам идея кое как се прави (никак не разбирам от компютърни анимации, пък и игри не играя), но на мен много ми хареса. Направено като за малки дечица (пък и не само). Интересно, бре Вдъхновяващата унгарска атака на крилото беше впечатляваща. Не по-малко впечатление ми направи и разстрелът на инфантерията от османските оръдия. Но в това сражение действително броят на хората оказва най-голямо влияние. Османците тъпреливо изчакват да наложат "своят стил на игра".
Comment
-
monte christo написа Виж мнениеНямам идея кое как се прави (никак не разбирам от компютърни анимации, пък и игри не играя), но на мен много ми хареса. Направено като за малки дечица (пък и не само). Интересно, бре Вдъхновяващата унгарска атака на крилото беше впечатляваща. Не по-малко впечатление ми направи и разстрелът на инфантерията от османските оръдия. Но в това сражение действително броят на хората оказва най-голямо влияние. Османците тъпреливо изчакват да наложат "своят стил на игра".
Comment
Comment