Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руско-японската война от 1904-1905 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Що, това по-неутрално ли стои?
    Click image for larger version

Name:	2000_460_temp_l.jpg
Views:	1
Size:	323.4 КБ
ID:	554457

    Comment


      #62
      И това е добро, в типичен японски стил. "Офицер надъхва смелите войници за атака"
      Всичко това ми напомня за спомените на Ян Хамилтън от тази война, той е бил наблюдател от японската страна на фронта.

      По едно време в спомените му имаше някакви опасения, че японците започвали да оценяват руснаците твърде високо - и двете нации си падат по саможертвата. А в началото на книгата се оплакваше, че японската армия е станала "твърде германска".

      Click image for larger version

Name:	1ec1756f6d94297f715cabdb62850eea--warfare-the-river.jpg
Views:	1
Size:	98.6 КБ
ID:	554458
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #63
        Японските ... карикатури са доста, хм, концептуални, но съвсем модерни.
        Click image for larger version

Name:	25b.jpg
Views:	1
Size:	67.5 КБ
ID:	554459
        Click image for larger version

Name:	27ib.jpg
Views:	1
Size:	56.7 КБ
ID:	554460

        Comment


          #64
          gollum написа Виж мнение
          Да, и аз съм срещал разни неща по отношение на личността на императора, които предполагат, че е бил както не особено интелигентен, така и почти му е липсвал интерес към държавните дела. Така че личностния фактор в този случай (а и в тази държава) е имал донякъде решаващо отношение. Съгласен съм с Воланд, че не се свежда само до това: към "азиатците" има определено пренебрежително отношение (впрочем, характерно съвсем не само за Русия и дори не само за този период: донякъде същото нещо ще се повтаря и след това, включително и в началото на ВСВ, но сред други народи: просто при господстващите тогава разбирания за превъзходството на "бялата раса" над останалите това е нормално).
          Расизм - это не к нам, у нас не было колоний и не откуда взяться расизму. Вот зачатки фашизма были, это черносотенные организации, Союз Архангела. Презрение к японцам было в другом, кто это такие? Макаки, которым сейчас надер¸м задницу. Ведь только что русский флот зимовал в Нагасаки и примтивизм японцев был виден и откровенно Россия прохлопала когда японцы резко рванули впер¸д. Даже штыком они владели лучше русских, увы, это факт.
          Что касается царя, то он отражал русскую верхушку, вот верхушка была такая и царь такой, потому их и снесли революционеры.
          От друга страна, Русия има поне 8-9 години, през които е общо взето ясно, че нещата отиват към сблъсък с Япония. За това време е можело да се направи много, но вероятно комбинацията от различни фактори (като вече споменатите) е довела до това да не се направи почти нищо. Впрочем, същото важи и за вътрешните дела на империята (политическите събития от 1905 г. в самата Русия оказват значително влияние върху това да се стигне до мир и то в ситуация, в която продължителния конфликт би бил неизгоден за Япония в по-голяма степен)
          Можно было много сделать, если бы Япония воспринималась как враг. Типичная недооценка противника. Прич¸м до русско-японской мы войну уже так проиграли, в Крыму. Можно же было сделать выводы.
          Деникин вспоминает, что когда он учился в академии Генерального штаба в 90-х годах, то они не изучали русско-турецкую войну 1877-78 годов, вы хорошо знаете этот конфликт. Там вскрылось много недостатков русской армии но разбирать их никто не спешил, потому как дело касалось известных фамилий в том числе Великих князей.

          Comment


            #65
            gollum написа Виж мнение
            Да, за японците основния проблем е, че няма как да организират качествено (или дори на приемливо ниво) снабдяването на войските си на континента. Така че продължителната война на изтощение би била в тяхна вреда и вероятно би довела до много по-скромни политически резултати от войната. Обаче и в Русия нещата се променят с бунтовете. Т.е. от една страна имаме чисто военен логистичен фактор, а от другата - вътрешно-политическите. Логично, последните се оказват с по-голяма сила. Япония има много висока устойчивост в това отношение. Иначе цената на войната за нея е много висока, а рискът - също. Но не е чудно - ако за Русия Корея и Манджурия са важен, но в никакъв случай не жизнен въпрос (от друга страна, уреждането на въпроса с Япония (трудно постижимо в дългосрочен план) или - противопоставянето на нейните континентални стремежи, си е много важен въпрос за цялата руска политика в региона: проблемът е, че тя се развива сравнително вяло и в съвсем различен темп от японската), то за Япония той изглежда такъв: оттам и риска, който поемат.
            Просто за японските лидери изглежда, че има само един възможен път за модернизация/вестернизация на страната: империалистичния (европейския). И, логично, той се развива в единствената възможна и достъпна посока. Все същия въпрос доминира през следващите 30-40 години от развитието им (и решението е все същото). Имат нужда от територия и суровини.
            Видите ли в ч¸м дело, нам тоже были нужны эти территории, особенно Порт-Артур как незамерзающий порт и мы его буквально вырвали из рук японцев несколькими годами ранее. и с логистикой у японцев вс¸ обстояло куда как проще. Наше вс¸ снабжение шло по КВЖД, у не¸ низкая пропускная способность, вагоны тогда перевозили по 20 тонн грузов, а не как сейчас по 72 тонны.
            Качество снабжения русских войск было отвратительным. Японцы хотя и почти надорвались но здесь они показали себя выше всяких похвал. Для нас эта война позорная, мы не выиграли ни одного сражения, единственное утешение - оборона Порт-Артура, там японцы понесли сумасшедшие потери.

            Comment


              #66
              Ярослав Стебко написа Виж мнение
              Ведь только что русский флот зимовал в Нагасаки и примтивизм японцев был виден
              доста забавна гледна точка Вашият флот си няма база, принуден е да зимува в чуждо пристаница. Няма си докове, ремонтира се пак в чуждото пристанищо...но собствениците на това пристанище са примитивни? Нима те са пратили флот на майната на франкфурт без никаква идея как да го обезпечат?

              Comment


                #67
                Ярослав Стебко написа Виж мнение
                Расизм - это не к нам, у нас не было колоний и не откуда взяться расизму.
                Доста странно от хора които още наричат кавказците "черни" и чукчите са им повод за подигравки

                Comment


                  #68
                  Ярослав Стебко написа Виж мнение
                  Расизм - это не к нам, у нас не было колоний и не откуда взяться расизму.
                  Доста странно от хора които още наричат кавказците "черни" и чукчите са им повод за подигравки

                  Comment


                    #69
                    Ярослав Стебко написа Виж мнение
                    Видите ли в ч¸м дело, нам тоже были нужны эти территории, особенно Порт-Артур как незамерзающий порт и мы его буквально вырвали из рук японцев несколькими годами ранее. и с логистикой у японцев вс¸ обстояло куда как проще. Наше вс¸ снабжение шло по КВЖД, у не¸ низкая пропускная способность, вагоны тогда перевозили по 20 тонн грузов, а не как сейчас по 72 тонны.
                    Качество снабжения русских войск было отвратительным. Японцы хотя и почти надорвались но здесь они показали себя выше всяких похвал. Для нас эта война позорная, мы не выиграли ни одного сражения, единственное утешение - оборона Порт-Артура, там японцы понесли сумасшедшие потери.
                    Порт Артур е отвратителен като база, и практически безполезен.Няма докове, входа се прегражда лесно и не е достъпен непрекъснато. А самото му вземане е дебилизъм пълен. Освне че като база е безполезен неговото вземане извива ръцете на Япония, селд това (също толкова безсмисленото) протакен ан изтеглянето от руските войки допълнително нагнеятва напрежения, и то без да има никаква ползва от та, безмозъчен бабаитлък. И като ектра разни деребни провокацийки като "състезанието на броненосците". Сценарий много подобен на Кримската война, насилствено вкарване във война за която не са готови. И поседвалото затвърждаване на руските традиции "моряци войват в окопите пазейки си базата" и " самотоство". На този фон Рождестветски даже може да мине за позитивен герой, той поне се е съгласил да води "флота", другите "адмирали" и от това са се скатали. Пък как го е водил? ами "както може".

                    Comment


                      #70
                      Gaden Gogi написа Виж мнение
                      доста забавна гледна точка Вашият флот си няма база, принуден е да зимува в чуждо пристаница. Няма си докове, ремонтира се пак в чуждото пристанищо...но собствениците на това пристанище са примитивни? Нима те са пратили флот на майната на франкфурт без никаква идея как да го обезпечат?
                      Той няма база за зимата, а автопаркът беше малък. А за ремонт има Владивосток. Жалко е, че не знаеш и се опитваш да бъдеш ироничен.
                      Не знаю как получилось перевести, но смысл, думаю, ясен.
                      Доста странно от хора които още наричат кавказците "черни" и чукчите са им повод за подигравки
                      А рисизм тут при ч¸м? Вы бы сперва потрудились узнать что это такое. Болгар у нас тоже многие недолюбливают за две мировых войны, а поляков так вообще иначе как собаками, многие мои соотечественники не называют, те кто поинтеллигентнее - гиенами, тоже за мировую войну. Что касается чукчей, я сам знаю массу про них анекдотов, при эитом ни я ни подавляющая часть моих соотечественников живого чукчу в глаза не видели, хотя даже у нас в Крыму их 6 человек жив¸т. Чукча - герой анекдотов к реальному чукче не имеет никакого отношения а уж к расизму тем более. Вы бы расизмом назвали отношение сельских жителей к городским и наоборот.
                      Но мы кажись съехали с темы.
                      Так вот, что бы немного вернуться, у нас есть и фашисты и монархисты и кого только нет. Расизм никогда не был у нас государственной идеологией и Россия в этом плане единственная сверхдержава. Я не доказываю что Россия хорошая, мне вс¸ равно как вы смотрите на не¸ и роль России в начале XX века была не самой лучшей. Мы в Китае - оккупанты.
                      Порт Артур е отвратителен като база, и практически безполезен.
                      Я там не был, сказать так уверенно не могу, но точно то, что этот порт не замерзает. А на выбор портов было не так много.
                      Няма докове, входа се прегражда лесно и не е достъпен непрекъснато. А самото му вземане е дебилизъм пълен. Освне че като база е безполезен неговото вземане извива ръцете на Япония, селд това (също толкова безсмисленото) протакен ан изтеглянето от руските войки допълнително нагнеятва напрежения, и то без да има никаква ползва от та, безмозъчен бабаитлък. И като ектра разни деребни провокацийки като "състезанието на броненосците". Сценарий много подобен на Кримската война, насилствено вкарване във война за която не са готови. И поседвалото затвърждаване на руските традиции "моряци войват в окопите пазейки си базата" и " самотоство". На този фон Рождестветски даже може да мине за позитивен герой, той поне се е съгласил да води "флота", другите "адмирали" и от това са се скатали. Пък как го е водил? ами "както може".
                      Сходного с Крымской войной много, согласен, я сам из Крыма и этой войной занимаюсь. Сходство именно в том что противник в обоих случаях обладал господством на море, только в Крымскую войну это господство было подавляющим. В Русско-японскую войну русская эскадра могла сражаться и сражалась.
                      Идиотской была подготовка к войне, Российская империя катилась уверенно к своему финалу. Проблема не в базе как таковой а в е¸ подготовке к обороне. После русско-японской войны у нас под Севастополем ещ¸ при царе было построено огромное количество батарей береговой обороны. А планировалось построить ещ¸ больше, но достраивали уже коммунисты.
                      Рожественский на героя не тянет, он сделал абсолютно вс¸ чтобы проиграть Цусиму.

                      Comment


                        #71
                        Ярослав Стебко написа Виж мнение
                        Той няма база за зимата, а автопаркът беше малък. А за ремонт има Владивосток. Жалко е, че не знаеш и се опитваш да бъдеш ироничен.
                        Не знаю как получилось перевести, но смысл, думаю, ясен.
                        Сериозно? Какви точно докове е имало във Владивосток тогава?Аз ен съм ироничен, аз съм информиран
                        Ярослав Стебко написа Виж мнение
                        А рисизм тут при ч¸м? Вы бы сперва потрудились узнать что это такое. Болгар у нас тоже многие недолюбливают за две мировых войны
                        За двете Войни? Вие? айде първата знам защо, наритали сме ви , доста, а руснаците обичат да мразят. А за втората ВИЕ НАС??? Д ане би ное даме пращали терористи на ваша територи? или ное сме потапяли ваши кораби баз да сме във войана? или ное сме хахлули на ваша територи (пак без война).
                        Колкото до Кримската война, превъзходството изобщо не е било подавящо, станало е такова заради тъпоумник аХанимов който за да потопи шепа корита "паркира" влота под батареите, в ресултата корабит енса боеспособни когато англо-френския флот една пълзи през проливите. Последвано от флотска импотенция и "англострах". Но в двете войни общото е че РИ старателно и упорите провокира война за която не е готова.
                        Рождестветски може да е бил отвратителен флотоводец но поне е имал топки да поведе флота, останалите Балтийски адмирали си намират извинение да не го направят.1 1-ва ескадва прави 1-2 имитации на активност и то след изрични нареждания. Макаров е "тъмна инфия", действал е активно, загива твърде рано> флот от самотопи и моряци в окопите. Същото и ПСВ (освен черноморския флот, който си действа нормално!!!..даже повече от нормално, бих го сложил само половин идея под RN!) и ВСВ където флот все едно няма.Освноноя проблем на Руския флот е че има твърде много плява по върховете, дори не политичети организиращи безсмислени войни, а че адмиралите са просто чиновници, със съвсем малко изключения, това допълнено от стремеж да се строи флот :на хартия", т.е флот койтъо има списъчен състав но на практика корабите са небоеспособни. Ососбено явно в епохатана дървения флот. ей тук имаше много добреа серия статии:


                        а поляков так вообще иначе как собаками, многие мои соотечественники не называют, те кто поинтеллигентнее - гиенами, тоже за мировую войну. Что касается чукчей, я сам знаю массу про них анекдотов, при эитом ни я ни подавляющая часть моих соотечественников живого чукчу в глаза не видели, хотя даже у нас в Крыму их 6 человек жив¸т. Чукча - герой анекдотов к реальному чукче не имеет никакого отношения а уж к расизму тем более. Вы бы расизмом назвали отношение сельских жителей к городским и наоборот.
                        Но мы кажись съехали с темы.
                        Так вот, что бы немного вернуться, у нас есть и фашисты и монархисты и кого только нет. Расизм никогда не был у нас государственной идеологией и Россия в этом плане единственная сверхдержава. Я не доказываю что Россия хорошая, мне вс¸ равно как вы смотрите на не¸ и роль России в начале XX века была не самой лучшей. Мы в Китае - оккупанты.

                        Я там не был, сказать так уверенно не могу, но точно то, что этот порт не замерзает. А на выбор портов было не так много.

                        Сходного с Крымской войной много, согласен, я сам из Крыма и этой войной занимаюсь. Сходство именно в том что противник в обоих случаях обладал господством на море, только в Крымскую войну это господство было подавляющим. В Русско-японскую войну русская эскадра могла сражаться и сражалась.
                        Идиотской была подготовка к войне, Российская империя катилась уверенно к своему финалу. Проблема не в базе как таковой а в е¸ подготовке к обороне. После русско-японской войны у нас под Севастополем ещ¸ при царе было построено огромное количество батарей береговой обороны. А планировалось построить ещ¸ больше, но достраивали уже коммунисты.
                        Рожественский на героя не тянет, он сделал абсолютно вс¸ чтобы проиграть Цусиму.[/QUOTE]

                        Comment


                          #72
                          Gaden Gogi написа Виж мнение
                          Сериозно? Какви точно докове е имало във Владивосток тогава?Аз ен съм ироничен, аз съм информиран
                          Во всяком случае там корабли базировались вы может не в курсе, Владивостокский отряд крейсеров.
                          За двете Войни? Вие? айде първата знам защо, наритали сме ви , доста, а руснаците обичат да мразят. А за втората ВИЕ НАС???
                          Ну может вам неприятно узнать, но я думаю для многих болгар это не секрет. И, я не сказал что отношусь к тем русским, правда ведь? И вообще я украинец, ну да ладно, это не важно.
                          Кому вы надрали задницу? Ну не смешите меня, право-слово. И про любить ненавидеть - бред полный, это и есть расизм, если хотите, фобия по отношению к русским.
                          Колкото до Кримската война, превъзходството изобщо не е било подавящо, станало е такова заради тъпоумник аХанимов който за да потопи шепа корита "паркира" влота под батареите, в ресултата корабит енса боеспособни когато англо-френския флот една пълзи през проливите. Последвано от флотска импотенция и "англострах". Но в двете войни общото е че РИ старателно и упорите провокира война за която не е готова.
                          Если вы не знаете вопроса, зачем тогда говорить? Вот сколько в русском флоте было паровых линкоров? И да, к слову английский и французский флоты, два лучших в мире, потерпели неудачу под Севастополем, это не знаменитая наша победа 25 октября 1854 года.
                          Рождестветски може да е бил отвратителен флотоводец но поне е имал топки да поведе флота, останалите Балтийски адмирали си намират извинение да не го направят.1 1-ва ескадва прави 1-2 имитации на активност и то след изрични нареждания. Макаров е "тъмна инфия", действал е активно, загива твърде рано> флот от самотопи и моряци в окопите. Същото и ПСВ (освен черноморския флот, който си действа нормално!!!..даже повече от нормално, бих го сложил само половин идея под RN!) и ВСВ където флот все едно няма.Освноноя проблем на Руския флот е че има твърде много плява по върховете, дори не политичети организиращи безсмислени войни, а че адмиралите са просто чиновници, със съвсем малко изключения, това допълнено от стремеж да се строи флот :на хартия", т.е флот койтъо има списъчен състав но на практика корабите са небоеспособни. Ососбено явно в епохатана дървения флот. ей тук имаше много добреа серия статии:
                          Рожественский не сделал главное, для чего тащить через пол мира эскадру, не имеющую базирования, тем более обременяя е¸ броненосцами береговой обороны?
                          Макаров как флотоводец себя не реализовал, согласен.
                          Далее в ПСВ у нас было два флота и согласен что Балтийский действовал отвратительно за исключением минных постановок а Черноморский нормально работал, хотя тоже ошибок хватало.
                          А в ВОВ флот действовал, вы наверное не понимаете что флот - не только корабли. Вот к примеру сейчас, в наши дни, Крым защищает 24-й корпус. Это вс¸ силы флота включая бригаду морской пехоты и бригаду береговой обороны. Черноморский флот вместе с флотилиями проводил десанты в том числе на вражеском берегу в 1941 году, успешно осуществлял снабжение двух осажд¸нных крепостей и орудия флота сыграли исключительную роль при обороне Одессы и Севастополя. Именно на полк морской пехоты Гусарова приш¸лся главный удар сил Манштейна в ходе второго штурма и морпехи его отразили, а авиация флота осуществляла стратегические бомбардировки Румынии, переправ на Днепре, вы дневник Гальдера почитайте, полезно будет.

                          Comment


                            #73
                            Ярослав Стебко написа Виж мнение
                            вы наверное не понимаете что флот - не только корабли. .
                            Напротив - Флот без кораби няма.
                            Русия така и не съумява да създаде адекватен за размерите и ресурсите на империята флот.
                            Корабите преди и по времето на Руско-Японската война са много разнородни, в стремежа си да покрият много показатели са се сдобили с доста несполучливи съдове, а сполучливите като Цесаревич, Новик и крайцерите тип Богатир, са крайно недостатъчни за водене на война даже срещу прохождаща морска държава като Япония.

                            Comment


                              #74
                              Ярослав Стебко написа Виж мнение
                              Ну может вам неприятно узнать, но я думаю для многих болгар это не секрет. И, я не сказал что отношусь к тем русским, правда ведь? И вообще я украинец, ну да ладно, это не важно.
                              Кому вы надрали задницу? Ну не смешите меня, право-слово. И про любить ненавидеть - бред полный, это и есть расизм, если хотите, фобия по отношению к русским.
                              .
                              Освен "руска" история има и истинска история. Лошо, че в Русия предпочитат руската версия

                              Comment


                                #75
                                Ярослав Стебко написа Виж мнение
                                Во всяком случае там корабли базировались вы может не в курсе, Владивостокский отряд крейсеров.

                                Ну может вам неприятно узнать, но я думаю для многих болгар это не секрет.
                                Явно за много хора на пост съветското пространство е голяма тайна че има голяма разлика (или "две большие разницы" както казватв Одеса) между крайцер и броненосец.
                                И, я не сказал что отношусь к тем русским, правда ведь? И вообще я украинец, ну да ладно, это не важно.
                                Кому вы надрали задницу? Ну не смешите меня, право-слово. И про любить ненавидеть - бред полный, это и есть расизм, если хотите, фобия по отношению к русским.

                                Ярослав Стебко написа Виж мнение
                                Если вы не знаете вопроса, зачем тогда говорить? Вот сколько в русском флоте было паровых линкоров?
                                А колко и какви са имали АнглоФранцузите? и с колко зор са се качили по Бофора? В сериозната литература е описано доста подорбно, бил Фриидман, били Д.К.Браун в алманаха Гангут също има много добри материали по въпроса.

                                Ярослав Стебко написа Виж мнение
                                И да, к слову английский и французский флоты, два лучших в мире, потерпели неудачу под Севастополем
                                със сигурност, не са осигурили блоката така че самотопите да ги напъне такова шубе че да си потопят корабите саедно с оръдията и припасите, не са осигурили превоз и логистика на своит евойски. Даже скоро ччетох как първата Кримска война била почти ама направо Руска победа, корумпираните политиче провалили работата.

                                Comment

                                Working...
                                X