Никак! А може ли тази снимка някак уголемена да я дадеш? "Детайли решають все" ))
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Тема за всякакви интересности и загадки
Collapse
X
-
Гост
-
Едно нещо, тъй да се каже, способствало за нашето признаване, е уникално с признаването* на едно друго нещо, създадено на днешната дата.
------
* Макар че има разни уговорки по въпроса.
------
Извинявам се, че не мога да го формулирам по-свястно. Дано пък се сети някой. &)"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
von Danitz написа Виж мнениеНещо около Куза и възкачването на трона на Мунтения?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
kiosev написа Виж мнениеСлучайно да не е, че Антим 1 е признат за първия български екзарх?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Zalmoxis написа Виж мнениеНе разбрах какво било признато ?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Отварям (съвсем просташки) Уикипедия, където има статии по датите. Цъквам на няколко езика и откривам (поне) две подходящи неща.
На 5 февр. е създаден аритмометъра, който е пра-прадядото на компютъра, който ..."Булгар! Булгар!"(както казваше Бай Ганьо)..., знаем от кого е измислен.
На 5 февр. руския терорист Степан Халтурини претърпява провал в опита си да убие Александър ²², който след това започва руско-турската война.
Първото ми допада повече. Освен това на 5.02 е синтезиран витамин Д, който несъмнено е по-важен за живота на всички българи, но не става за загадка.
Comment
-
Хана написа Виж мнениеОтварям (съвсем просташки) Уикипедия, където има статии по датите. Цъквам на няколко езика и откривам (поне) две подходящи неща."Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Хана написа Виж мнениеНа 5 февр. е създаден аритмометъра, който е пра-прадядото на компютъра, който ..."Булгар! Булгар!"(както казваше Бай Ганьо)..., знаем от кого е измислен.
Приносът на американеца от българско-ирландски произход Джон Атанасоф в създаването на компютъра е силно преувеличен. Той е имал теоретични разработки и така и не е създал работещ модел.
Титлата му "изобретател на компютъра" с която го величаят в България е още един типичен пример на комплексарщина.
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеПриносът на американеца от българско-ирландски произход Джон Атанасоф в създаването на компютъра е силно преувеличен. Той е имал теоретични разработки и така и не е създал работещ модел.
Титлата му "изобретател на компютъра" с която го величаят в България е още един типичен пример на комплексарщина."Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
От същата статия се вижда, че не става въпрос за първия "компютър" (защото въпросното нещо е достатъчно далеч от компютъра), а и след като "почти не е било известно до 60-те години", няма как да се смята, че е оказало някакво влияние върху последващата разработка на компютри. Така че Джон Атанасов не е "бащата на компютъра", както понякога го величаят у нас. Впрочем, бих добавил, че подобен род неща са характерни за всяка нация, не само за българската (наскоро дадох връзка към статия, която илюстрираше това за Южна Корея).
Съгласен съм, че този спор не е за тази тема, ако има интерес, може да се създаде отделна, но се съмнявам, че има смисъл.
Comment
-
Базирайки се на калкулатора на Монро, Джон Атанасов и неговия завършил студент Клифърд Бери от Айова, създават аналогов калкулатор за изчисление на геометрични повърхности. Всички знаете, че глаголът compute на английски тогава, така щото и сега едно от значенията му, означава "изчислявам". Втората стъпка е с една награда от университета от $650 да направят симултантен калкулатор за 29 кохерентни (сиреч едновременни) уравнения. В това определено е първия и не бива да му се омаловажава откритието. Иначе по-нататък нещата се развиват неимоверно бързо и наистина идват и други играчи като Спери Ранд, Маучли и Етиен. Има спор и за патентите до ден днешен.Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.
МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12
Comment
Comment