Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гениалният план на М. И. Кутузов

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гениалният план на М. И. Кутузов

    Имах неясната тема да направя доклад за Гледната точка на руската отбрана в битката срещу Наполеон и ето това е каквото направих мисля , че темата ще е полезна за много хора защото в нея може да се намери информяция за много други теми свързани с битката на русия срещу Наполеон в Австрия която завършва с Кремското побоище ето я и самата тема :

    Първият акт на великата драма завършил:австрииците били разбити в Бавария;сега било нужно да бъдат преодолени и руснаците в Австрия.Стремително се предвижвала френската армия през Германия.
    През това време докато австрииската дунавска армия капитулирвала , руската армия , възглавена от М.И Кутузов , се намирала в раиона Бранау , не далеч от Мюнхен , които бил окупиран от французите.Маршът на руската армия за съединение с австрииците продължил два месеца.Били преминати повече от 1000 км. , средно по 25 км. на ден.Маршът бил комбиниран , половината от пътя пехотата преминала пеша , а останалата част от пътя на транспорт предоставени им от местното население. Продължителния марш ,които бил извършен през есента , изтощи силите на воиниците.
    Към руската армия в Бранау се присъединили австрииските сили на генерал Кинмеиер , които били отделени от армията на Макк в началото на военните деиствия , и отряда на Ностица съставен от 3 баталиона и един полк конници.Общо воиската под командването на Кутузов била съставена от 65 хиляди души.
    На 23 октомври в Бранау се появи пътуващия от Улм до Виена генерал Макк (освободен от Наполеон). Макк разказал на Кутузов ,че Наполеоновата армия която наброява 140 хиляди души се съсредоточава в Мюнхен за да се изправят срещу руската армия.
    Наполеон , придържаики се към своя план разгром на противника по части , възложил на корпусите Ожеро и Нея задача да деистват срещу австриската армия в Тирол , а самият тои на 27 октомври напуснал Мюнхен за да затвори пътищата на отстъпление на руснаците и да ги разгорми с един съкрушителен удар.За тази цел корпусите Ланна,Даву,Султа и гвардията под личното командване на Наполеон се запътили към Бранау , а корпусите Бернандота,Мармона и баварския към Залцбург за да опкръжът руската армия от ляво.
    Руската армия се оказала в изкючително неприятна ситуация пред превъзхождащите ги сили на противника.В тази ситуяция М. И. Кутузов предприема единственото правилно решение: тои дава команда за отстъпление.Така започнал знаменитият марш-маневра на руската армия от Бранау към Олмюц,
    В рапорта към Александър 1 от 22 октомври Кутузов писал : Бидеики ,така да кажа , единствената надежда на Виена , ако тръгна напред , мога да бъда отрязан от противника , които е 3 пъти по-силен от мен; оставаики тук мога да очаквам , че ще бъда атакуван ,и ще бъда принуден да се преместа към Виена.
    В писмото си към австрийския император Франц от 23 октомври Кутузов съобщил , че французите са се
    съсредоточили в Мюнхен и ,че рискува да бъде обкръжен от всички страни от няколко противнически корпуса ,които числено го превъзхождат значително.
    На 29 Октомври император Франц изпратил на Кутузов Операционен план .Руският полковник бил длъжед да избягва поражения, да съхрани армията без загуби , да не встъпва в битки с французите, но да следят всяка тяхна стъпка и да ги забавят колкото се може повече , даваики по този начин възможност на воиската на ерцхерцозите Карл и Йоан и предвижващите се от русия сили под командването на Буксгевден да се присъединят към този театър на воината.Руският пълководец не можел да спази изпратеният му план. Ако, уведомил тои Франц 1 , - се наложи да преча на всяка крачка на неприятеля , аз ще се наложи да издържам на неговите нападения , а когато част от армията встъпи в битка се налага да бъдат подкрепяни , от което може да се получи голямо сражение и да последва загуба.
    Кутузов по всякакъв начин се опитвал да задържи френската армия , свидетелство за това служи неговото изказване кръвопролитните дела . Но за мен , - казвал тои, - беше невъзможно да продължавам да спирам Наполеон без да влизам в генерално сражение.
    На 31 Октомври армията на Кутузов достигнала Ламбах и се разположила от другата страна на реката Траун под Уелс.За три дена армията изминала над 100 км.
    В Уелс се състоял военен съвет, на които присъствал император Франц , които пристигнал за да участва в изготвянето на плана на действията.Кутузов , оценякваики тежкото положение, създадено след капитулацията на австрииската Дунавска армия , предложил едивственият възможен при тези условия план, за въстановяване на положен ието: да не упорстват за удържането на Виена , а да я дадат на французите , да защитават прохода на река Еннс , след това да преминат на левият бряг на река Дунав и да не допускат французите да я преминат оставяйки ги на дясният бряг , а самите те да се саберат на левият бряг с всички останали приятелски части и да започнат нов поход.
    Следователно планът на Кутузов целял : за времето на отстъплението да се измени състоящата се неблагоприятна обстановка , забавяйки настъплението на противника чрез сражения на ариергардовете и разрушение на мостовете и през това време да се събират съюжническите сили , подготвяики ги към контранастъпление.Загубата на територия и на столицата била тежка, но необходима за да спечелят време и да съсредоточат и подготвят всичките сили.
    Руската армия извършвала отстъпителният марш-маневра в много сложни условия.След продължителният , тежък поход към Бранунау те започнали отстъплението изпитваики голями трудности в продоволствието , но въпреки умората и нередовното снабжение с продоволвтия, руските воиници проявили в битката с французите непоколебима стоикост и героизъм.
    Битките с французите започнали в първите дни , 31 Октомври вече преминала битката при Ламбах , в резултат на която отрядът на Багратионов съвместно с австрииците задържали за 5 часа корпусът на Мюрат.Руските егерски баталиони двапъти отблъскват французите с щикови атаки.При доближаването към Еннс корпусът на Мюрат се опитвал да заобиколи и да отреже ариергарда на Багратион.
    По командване от Виена австрииските части , които пазели левият фланг на руската армия , били мобилизирани във Виена за защита на моста през Дунав.
    Наполеон , стремеики се да отреже пътят на отстъплението на руската армия , притискаики я към Дунав за да я унищожи, дава командва на маршал Мортие с три пехотни и една конна дивизия да преминат през Дунав при Линц и следваики левият бряг да прережат пътят на отстъплението на руската армия пречеики на неиното преминаване през Дунав.
    На 5 Ноември се състоял боят при Амтеттен.Ариергарда на Богратион в състав няколко баталиона пехота и няколко ескадрона конници били подвергнати на силни атаки от корпусите на Мюрат.Кутузов подкрепил ариергарда с резервният състав на отряд генерал-майор Милорадович.Пехотата на Наполеон не могла да устои на щиковите атаки на руската армия и били отблъснати на 3 км.
    Чрез боят при Амштеттенем , също така и чрез другите битки , руският ариергард целял да задържи настъплението на противника и да обеспечи възможност на главните сили да направят отстъпителна маневра.При отстъпллението си руската армия подпалвали мостовете през реките Инн,Траун,Еннс,Дунав и други, за да забавят предвижването на неприятеля.
    След боят под Амштеттене руската армия преминаваики през Мелк достигнала до Санкт-Пелтен , след това Кутузов обърнал армията на сервер към Кремс. В Мелк бил проведен бои между корпусът на Мюрат и руският ариергард под командването на Милорадович.
    В Кремс руската армия преминала през Дунав и разрушила мостът след себе си.След преходът на левият бряг на Дунав обстановката рязко се изменила.Планът на Наполеон да пререже пътят на руската армия и да я унищожи на десният бряг на река Дунав бил осуетен.Движението на френската армия било преградено от Дунав.Приближаващият се към дебаркираните руски сили корпус на Мортие бил обкръжен и разгромен пред очите на главните сили на френският корпус и самият император.Загубите на френският корпус били значителни , само в плен попаднали 1500 души.Разгромът на корпуса на Мортие в Кремс е записан в историята като Кремското побоище.Това название било дадено на тази битка от самият Наполеон.

    Извинете ако има някакви грешчици или неясности ,все пак несъм преводач но съм се опитал да я преведа колкото се може по-добре от руски на български. Това е още една причина да направя тази тема ,защото тази информяция много трудно се намира на български език.Надявам се да съм бил полезен

    #2
    25 километра на ден не са чак такова голямо постижение - римските легиони са минавали и по 50...
    Иначе руснаците си падат по грандиозните експедиции, които по всеотдайност и мащабност смайват целия свят, но завършват доста плачевно /пример - походът на балтийския флот към неизбежната си гибел при Цушима/.
    sigpic

    Comment


      #3
      Хах, веднага сещам в този форум за един човек, който ще изрази несъгласие най-малкото заради заглавието на темата :p

      THE LABARUM


      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
      ,sevogorob eht erew ysmim llA
      .ebargtuo shtar emom eht dnA

      Бе сгладне и честлинните комбурси
      тарляха се и сврецваха във плите;
      съвсем окласни бяха тук щурпите
      и отма равапсатваха прасурси.

      Comment


        #4
        Това да не е преписвано по Жилин? С тия френски имена, които в оргиналния текст са били в падеж - Нея, Ланна, Султа, Бернадота, Мармона :lol:
        Браво за усилието, но следващия път се постарай да научиш правилно поне имената на главните участници.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          И какво му е гениалното на плана?При положение че след Улм срещу тебе има поне два пъти по силен противник и знаеш че скоро ще получиш силни подкрепления не трябва да блестиш с изключителен ум за да разбереш че стратегическото отстпъление ти е единствения изход.Кутузов взема единственото възможно решение и няма нищо гениално в това.Каква му е била алтернативата - моля посочете ми я.

          Comment


            #6
            И колко пишат за такъв доклад в училище? Питам от любопитство.

            Comment


              #7
              Като пишеш за "руската отбрана срещу Наполеон" темата не би ли трябвало да е за 1812, а не за 1805?


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                Би. Но май някой се е объркал - Велислав, преподавателят му или пък друг.
                Отстъплението към Цнайм е единственият възможен ход през 1805г. и в него има здрав разум, но никаква гениалност.

                Comment

                Working...
                X