Е, а десантите под Балаклава и Севастопол през 1853 да не са били стоварени на оборудван бряг от катери на въздушна възглавница. От всичко изчетено по въпроса все повече се затвърждава мнението ми, че човешкия фактор е решаващ.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Френско-пруската война 1870-71 г.
Collapse
This is a sticky topic.
X
X
-
Не, не, на юг е по-достъпно все пак. То в Крим, планинско, закътани заливи, май е направо като за десанти. И там за това, и през повечето войни, не един и два десанта са направени. Стовариш някъде на по отдалеченичко, оборудваш си спокойно предмостие, а специално за Кримската, и като си напред с артилерията и скоростта, а да те видим кво ще правиш насреща. Не отричам човешкия фактор по никакъв начин, просто, изказвам съмнение за реалността за извършване на мащабен десант по германското крайбрежие. Тук говоря за географския фактор, по-скоро. Варна от Балакава, не съм сигурен, ама е на 100 морски мили най-много. На колко са Кале и Булон от устието на Елба? А Хелголанд тогава английски ли е, между другото? Май, да. Те за Пемба и Занзибар май го разменяха... Иначе, самите французи никога не са били страхопъзльовци за десанти.
Comment
-
Предполагам, че населението на Елзас не е преобладаващо немскоезично поне от 20-те години на 20-ти век, когато французите са забранили изучаването на немски. Преди това местното население не е говорело на стандартен немски, а на местния алемански диалект. Лотарингия е била анексирана от Франция век преди Германия да съществува като държава, а Елзас - повече от два века преди това. Тъй че не е ясно през целия този период доколко това население е имало германско самосъзнание. А и целенасочената националистична политика, водена още от времето на първата френската република, оказва много голямо влияние върху изчезването на регионалните езици на Франция.
Comment
Comment