Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос по убийството на гръцкия крал в Солун през 1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос по убийството на гръцкия крал в Солун през 1913

    Преглеждах спомените на един руски дипломат от началото на 20 век, търсейки материал за темата за демитологизарането и попаднах на нещо интересно: Той съвсем мимоходом споменава за убийството на гръцкия крал Гиоргос I от български четник.

    В 1915 г. я попал в Салоники и увидел там памятник на том месте, где в 1913 г. был убит болгарским четником Георг I при его первом посещении завоеванных греками Салоник - их долголетней мечты.


    Нещо нямам спомен ВМРО да са се хвалили с това убийство както с атентата в Марсилия, та погледнах набързо в уикито, където видях, че на 18 март 1913 кралят е убит от Александрос (Алеко) Схинас - анархист от Серес (Сяр). Но интересно е, че дори две години по-късно един дипломат, т. е. предполага се относително по-осведомен човек споменава версията за български четник просто като факт, даже без коментар.

    Ако тази версия е била сериозно приемана в Гърция, представам си какво възмущение е имало към вероломните българи, които убиват краля на съюзната им Гърция.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Click image for larger version

Name:	Alekos_Schinas_Arrested.jpg
Views:	1
Size:	73.5 КБ
ID:	555779

    Торн, този човек не прилича по нищо на "македонски четник" - https://en.wikipedia.org/wiki/Alexandros_Schinas а, иначе руснаците, кой ли е този дипломат който четеш, те си имат свои теории безкрай.

    Comment


      #3
      Аз не казвам, че е македонски четник, а че е имало такава теория, в която са вярвали и даже не е била маргинална. За дипломата съм дал линк. Мисълта ми е, че вероятно това е предизвикало сериозен скандал и може би в някои спомени на дейците на ВМОРО има нещо.
      Last edited by Thorn; 19-12-2020, 20:26.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Има и един опостwшителен пожар в Солун през Първата, но по нищо не личи да са дело на "нашите".

        Comment


          #5
          Не се разбрахме. Не казвам, че те са го направили, но примерно да е споменато, че според гърците ВМОРО са замесени и комитите да се "оправдават". Интересува ме как е възприемано обвинението в България и в Гърция. Защото ако достатъчно хора са вярвали, то това само по себе си явно би трябвало да е създало огромен проблем между страните. Даже независимо от това, че практически по същото време са боевете при Нигрита.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            То май не е сигурно и дали убиеца е бил анархист или просто луд човек, а руският дипломат може да се е заблудил, особено около войните ни с Гърция в тези години, и покрай тях по асоциация да е мислел, че ние сме и убили краля им, гърците официално никога не са ни обвинявали за убийството, евентуално е възможно да са разпространявали такива теории сред собственото си население, за да ги надъхват срещу нас по време на войните, и оттам и руснака да го е чул. Вече ако наистина ВМРО бяха замесени, те щяха много да се гордеят с това, както с атентата срещу Александър.
            А иначе ти ще възраждаш темата за демитилогизирането?

            Comment


              #7
              Да, леко ще я преработя, ще я преподредя и ще я сложа и тук. Имам някаква малка надежда, че би могло да се получи разговор и по същество, доколкото някои сведения се смятат за неособено достоверни, но ще видим. Иначе някакви сериозни нови неща няма, материал има само за Дан Колов.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                Field_Marshal написа Виж мнение
                То май не е сигурно и дали убиеца е бил анархист или просто луд човек, а руският дипломат може да се е заблудил, особено около войните ни с Гърция в тези години, и покрай тях по асоциация да е мислел, че ние сме и убили краля им, гърците официално никога не са ни обвинявали за убийството, евентуално е възможно да са разпространявали такива теории сред собственото си население, за да ги надъхват срещу нас по време на войните, и оттам и руснака да го е чул. Вече ако наистина ВМРО бяха замесени, те щяха много да се гордеят с това, както с атентата срещу Александър.
                А иначе ти ще възраждаш темата за демитилогизирането?
                The mysterious assassination of King George the First on March 18, 1913, thought by some to be an act of the Bulgarian secret services, ignited strong sentiments of national revenge from the Greek side. Some supported the view that either German or Austrian services were behind this act.

                In Greece, from 1913 up to the present it has been widely assumed that it was a plot carried out by Bulgarians, Austrians or Germans. The king was a staunch supporter of Anglo-Greek dominance in the Balkans, and had significant influence in various circles in Europe. His assassin, a man called Shinas, “committed suicide” by falling from the balcony of Thessaloniki’s police station the day after the attack.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Не мисля, че тази теория някой сериозно я е поддържал когато и да било освен може би в първите часове след убийството. Проблемът със Схинас е доста странното му самоубийство, но няма три грама логика ако е имало някаква българска следа, гърците да не я използват. Това би било за тях манна небесна, по-добре дори от сараевския атентат за Австро-Унгария. Отделно съм чел доста по-нова небългарска литература, в която е споменавано убийството и никъде не е разглеждана сериозно "българска" версия. Имам и изданието на Гръцкия генерален щаб на английски език от 1998 за балканските войни. Там и дума няма за такава версия.
                    Last edited by Николай; 02-01-2021, 13:25.

                    Comment


                      #11
                      Ми ето - съществувала е. И дипломати са вярвали в нея и то не само в първите няколко дни. Със сигурност е имало тогавашни привърженици на "констпиративни теории", които също са вярвали.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Thorn написа Виж мнение
                        Ми ето - съществувала е. И дипломати са вярвали в нея и то не само в първите няколко дни. Със сигурност е имало тогавашни привърженици на "констпиративни теории", които също са вярвали.
                        Е, то има вярващи в какво ли не.

                        Comment


                          #13
                          През 1915 г. отношенията между Русия и България вървят по наклонената плоскост. Малко след Салоники дипломатът минава през България и описва враждебното отношение на българските власти. При преминаването от Русе към Гюргево даже има проблеми с дипломатическата поща. Напълно в реда на нещата е да раздува какви ли не слухове, дето е чул в Солун.

                          Comment


                            #14
                            Точно това обаче не се наблюдава в книгата. Споменава го съвсем мимоходом, като всеизвестен факт.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment

                            Working...
                            X