Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Метеоритната опасност

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    В общи линии Голъм обобщи каквото имаше да се каже - ако всичко се класифицира с голяма точност и има ранно предупреждение за идваща опасност - мерките които се взимат може да са много по-евтини и ефективни. За целта трябва някаква инвестиция за 2-3 инфрачервени спътника + мрежа от десетина специализирани телескопа по земята + център за обработване на данните. Ако се работи на международно ниво и има широка подкрепа - едва ли бюджетът ще е над 500 милиона годишно (като освен астероидите ще научим и масата интересни неща за нашата система).

    Естествено работи от днес до безкрайно нататък за да вземе предвид каквото каза Грей, евентуално се разработва и космически апарат прехващач поне на ниво готови прототипи.

    Радари и ядрени ракети в последния половин час преди удара е безумно скъпо и нискоефективно според мен, особено срещу нещо наистина голямо.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #92
      Може да ги изчислят за години напред,но там има сложни гравитациони взимодействия,така че тази система ще работи имено върху такива непредвидими случаи.

      Comment


        #93
        Голямото - с телескопи и картотекиране. Малкото - с радари за ранно предупреждение и реакция около 20 минути. Като всяка отбрана и тая трябва да е многопластова. Няма как да се съвместят ефективно толкова различни задачи като защита от 1 км астероид и защита от 50 метра астероид. И защита от извънземни, в края на краищата, за да се генерира политическа воля

        Comment


          #94
          Малкото - с радари за ранно предупреждение и реакция около 20 минути.
          Няма лошо, но не си представям как ще стане с наземни инсталации. По-скоро в орбита, но там е проблем (поне засега) захранването. И ще трябват доста ако наистина искаме експедитивно предупреждение и съответното покритие.

          Comment


            #95
            Какъв е проблема с наземните инсталации?

            Comment


              #96
              Кухулин написа Виж мнение
              Какъв е проблема с наземните инсталации?
              Еми не става само от наземните инсталации,ще трябва сложна групировка от сателити.

              Comment


                #97
                Чисто физически всъщност - няма как наземен радар да даде предупреждение за нещо 20 минути преди да удари.
                20*60*30км/с = 36 000км, ама може и по-бърза скорост на приближаване, да го сложим 50 000км обсег ни трябва
                Пулсът изминава до целта и обратно 100 000км, тоест на секунда може да пуснем 3 пулса. Времето за сканиране на цялото небе в някаква смислена резолюция (а ще се наложи заради масата спътници отгоре) ще е твърде бавно.

                Това без да отчитаме необходимата мощност за радара и проблеми с атмосферата.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #98
                  Пилот написа Виж мнение
                  на секунда може да пуснем 3 пулса. Времето за сканиране на цялото небе в някаква смислена резолюция (а ще се наложи заради масата спътници отгоре) ще е твърде бавно.
                  Колко бавно?

                  Резолюцията няма отношение към спътниците, има си филтри най-различни.

                  Comment


                    #99
                    Пилот написа Виж мнение
                    Чисто физически всъщност - няма как наземен радар да даде предупреждение за нещо 20 минути преди да удари.
                    20*60*30км/с = 36 000км, ама може и по-бърза скорост на приближаване, да го сложим 50 000км обсег ни трябва
                    Пулсът изминава до целта и обратно 100 000км, тоест на секунда може да пуснем 3 пулса. Времето за сканиране на цялото небе в някаква смислена резолюция (а ще се наложи заради масата спътници отгоре) ще е твърде бавно.

                    Това без да отчитаме необходимата мощност за радара и проблеми с атмосферата.
                    За втори път споменаваш, че сканирането отнема твърде много време, понеже интервалите между пакетите са големи. Ползването на различна честота за всеки изпращан пакет (frequency hopping) не решава ли този проблем? По този начин не се налага да чакаме връщане на отразения сигнал от изпратения пакет, преди да пуснем следващия, понеже няма опасност да бъдат объркани.

                    Comment


                      Ето и реалните параметри на AN/FPS-85: Space Surveillance Sensors: The FPS-85 Radar (April 12, 2012)

                      It can scan ±60˚ in azimuth and from the horizon to 15˚ beyond zenith in elevation.

                      Its center frequency is 442 MHz, with a 10 MHz bandwidth.

                      The transmit antenna is uniformly illuminated and has a 1.4 degree beam width

                      In its long-range surveillance mode, it emits a single 250 μs frequency-modulated compressed pulse every 50 ms.

                      This total azimuth extent of 76˚ used 76 beam positions.




                      Това горе-долу е достатъчно за пълно изясняване на картината. 20 херца с честотна модулация, 20 х 20 градуса в секунда.

                      Comment


                        foton11 написа Виж мнение
                        Еми не става само от наземните инсталации,ще трябва сложна групировка от сателити.
                        Сега се замислих, че за последното ниво на защита (малки астероиди, откриват се късно) разумната комбинация може би е наземни радари за ранно предупреждение плюс инфрачервени спътници с далекомери за огневи контрол.

                        Comment


                          В статията твърдят че радара е открил с един единствен пулс, цел с 1.0 кв/м отражение, на разтояние 7500 км. Впечатляващо за технология от 60-те, пък и не само.
                          Прави впечатление и не толкова високата средна консумация на енергия (поне аз очаквах повече) от само 175 киловата. Това е колкото консумацията на ток на малко селце от 40-тина домакинства. Пиковата консумация вече е колкото на малък град - 35 мегавата.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Малко опасна цел няма смисъл да се гърми с атомен заряд - вредата от заряда ще е много по-голяма, отколкото от астероида. ако не може да бъде прихванат далеч извън атмосферата, няма смисъл. Колко далече подобен наземен радар би могъл да открие подобна опасност и какво време за реакция ще има?

                            Comment


                              Първоначалната ми идея беше точно такава. Да се гърми далеч отвъд геостационарна орбита и дори далеч отвъд орбитата на луната. За това предложих нещо от рода на Сатурн 5 за носител. Защото той може да напусне орбита и от там нататък няма проблем колко далеч ще отиде. Може и да е милиарди километри.

                              Май всички сме съгласни че навременното откриване е ключа за ефективността на подобна система. От там нататък 100 килотона са си 100 килотона

                              Което ми напомня да попитам: радарният сигнал може ли да се ретранслира? Идеята ми е мощен наземен радар и ретранслатори/приемници в орбита?

                              А иначе е технически възможно да се построи и радар на Луната, но парите за такова начинание е буквално невъзможно да бъдат изтискани, това би значело пренасочване на военни бюджети. Както казах, това може да стане само ако голяма част от планетата е парламентарна империя
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Радарен "сигнал" няма, понеже сам по себе си радарния импулс не носи информация - затова и не може да се говори за "ретранслиране".
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X