Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически новини

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    a_godumov написа Виж мнение
    Авторът на тази книга има доста развинтено въображение в частта с компютъра, който причини катастрофата на Марс
    Всъщност по-скоро във въпросната книга Лем показваше проблем. Да, за компютъра в книгата, но за хора в крайна сметка ставаше дума, както при всички добри фантасти. Представял е проблем, какъвто той е виждал в определени ситуации.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      a_godumov благодаря! А добрите писатели фантасти не трябва да се подценяват. Артър Кларк е дефинирал геостационарната орбита и приложението и. Даже май е кръстена на него.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Вниманието на всички, естествено, при този полет беше насочено към кацането на първата степен, но и в товара на Dragon (който днес трябва да се скачи с МКС) има нещо много необичайно и любопитно. Това е тон и половина тежък малък трансформируем модул, наречен BEAM (The Bigelow Expandable Activity Module). Той, както показва името, се разгъва, т.е. е една лека надуваема конструкция и е експеримент, с който се цели да се провери може ли такива конструкции да заменят в космоса тежките и обемисти за транспортиране сегашни. Експеримента ще започне през май. Повече за него http://bigelowaerospace.com/beam/.

        Между другото, след като успешно започнаха да кацат, в SpaceX се канят да преминат към следващия етап - в другия полет ще използват същата степен. Надяват се да снижат стойността на полета с 30% или дори може би с 50%. Мъск беше декларирал цел да снижи в крайна сметка стойността цели 10 пъти, но дори двойно снижение вече ще е сериозно конкурентно преимущество - още повече, че ракетите му и така са между най-евтините.
        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

        Comment


          Между другото, след като успешно започнаха да кацат, в SpaceX се канят да преминат към следващия етап - в другия полет ще използват същата степен. Надяват се да снижат стойността на полета с 30% или дори може би с 50%. Мъск беше декларирал цел да снижи в крайна сметка стойността цели 10 пъти, но дори двойно снижение вече ще е сериозно конкурентно преимущество - още повече, че ракетите му и така са между най-евтините.
          Аз не мисля, че ще понижат цените толкова. Реално ако най-ниската цена след тях е (например) 80 милиона долара, какъв е техният стимул да намалят цената? Единственият стимул е пазарната еластичност - колко допълнителни поръчки ще получат за всеки долар, свален от цената на полета. Аз ако бях на тяхно място (особено предвид, че имат нужда от всичките възможни пари, за да развият марсианският колониален транспортьор) щях да направя анализ при каква цена печалбите ми са максимални и щях да си отстоявам тази цена.

          Comment


            Имат нужда и от пари за вакуумният влак, който вече е одобрен и в САЩ и в Европа. Само американската отсечка ще струва 8 милиарда долара, европейската не е ясно. Може да не е много на фона на нормален високоскоростен влак, който за същата отсечка оптимистично ще глътне 50 милиарда, но пак са много пари.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              a_godumov написа Виж мнение
              Аз не мисля, че ще понижат цените толкова. Реално ако най-ниската цена след тях е (например) 80 милиона долара, какъв е техният стимул да намалят цената? Единственият стимул е пазарната еластичност - колко допълнителни поръчки ще получат за всеки долар, свален от цената на полета. Аз ако бях на тяхно място (особено предвид, че имат нужда от всичките възможни пари, за да развият марсианският колониален транспортьор) щях да направя анализ при каква цена печалбите ми са максимални и щях да си отстоявам тази цена.
              Недей, аз преди няколко страници се опитах да повдигна въпроса и бях оплют като назадничав елемент. Елементарната логика води до извода, че ще се опитат да заемат възможно най-голям дял от пазара при възможно най-голяма печалба, но хората не го приемат това. Искат благотворителност и добро сърце. Един вид Марешки, американ стайл.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                a_godumov написа Виж мнение
                Аз не мисля, че ще понижат цените толкова.
                Търговските ли? Сигурно не - но той не го е и обещавал. Човекът говори за стойността на полета, т.е. за рентабилната цена на тази част от поръчката, за която е поел ангажимент. За него тя ще е по-ниска - а каква ще е цената за клиента, който иска да качи товар е съвсем друг въпрос. Все пак търговската цена, освен заводската и експлоатационната себестойност на ракетата, съдържа и други компоненти - в това число печалба, в която да е заложен и дял за развойна дейност.
                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                Comment


                  Принципно зависи и от бизнес модела - например можеш да се ограничиш в наличния пазар (всеки продава за по около 100 милиона примерно, ти ще продадеш за 80 и ще спечелиш сериозен дял от примерно 50-те пуска годишно) или да създадеш пазар с новата си цена (примерно ако продаваш на 20 милиона няма да има 50 пуска, а примерно 200) и така да развиеш бизнеса. Класически пример е да кажем автомобила или телефона - намаляването на цената увеличава в пъти обема на пазара.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Пилот написа Виж мнение
                    Принципно зависи и от бизнес модела
                    Накратко колегите казват, че стремежът ще е към максимизиране на печалбите (което, обаче, е различно от "максималната печалба". Печалбата е прихода минус разхода (и минус данъците). Очевидно, само в случай, че разходът е нула, а приходът е по-голям от нула, печалбата би била максималната (100%). Тогава на теория я осигурява всяка цена, по-голяма от нула. На практика обаче това няма как да стане - дори и шестица да уцелиш от тотото, пак от прихода трябва да извадиш похарченото за фиша и печалбата няма да е 100%, 100% печалба не съществува в природата). В което не виждам нищо криминално, подобряването на финансовия резултат не е нещо лошо, а как именно ще го постигнат - ми в условията на пазар има само един начин: разходите да бъдат държани постоянно под пазарно зададените цени. Другото е от лукаваго.
                    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                    Comment


                      Като се говори за печалба, не трябва да се забравя, че "цена на полета" и "цена за извеждане на полезен товар" са различни неща. Иначе

                      Кухулин написа Виж мнение
                      В идеалния случай разходите им ще паднат примерно 30%. Ще свалят цената 15%, ще вдигнат печалбата 15% и това ще е революцията Друг е въпроса, че технологията може да намери приложение при кацане на Луната, на Марс...

                      Comment


                        Хайде честит ден на космонавтиката и все пак да почват да се сбъдват мечтите от златния век на фантастиката от 50-те и 60-те!



                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Стивън Хокинг и руски милиардер започват да търсят нова Земя

                          Проектът предвижда хиляди миниатюрни апарати да стигнат до системата Алфа Кентавър

                          Физикът Стивън Хокинг и руският милиардер Юри Милнър обявиха началото на нова инициатива за изследване на Космоса, съобщава Нова тв. Това стана на специална пресконференция.
                          Милнър ще инвестира 100 млн. долара в проекта „Breakthrough Starshot”, в рамките на който в Космоса ще бъдат изпратени хиляди миниатюрни апарати. Те трябва да стигнат до звездната система Алфа Кентавър, която се намира най-близо до нашата Слънчева система. Идеята е техническите средства да изпратят снимки оттам снимки.
                          При успех учените ще разберат дали в Алфа Кентавър, която е на 25 трилиона мили от нас, има планета, подходяща за живот. Разработването на проекта обаче може да отнеме години и гаранция за успех няма.
                          Наноапаратите пък ще пътуват до Алфа Кентавър в продължение на 20 години, след като бъдат изстреляни в Космоса. Изпращането на снимките, които евентуално ще бъдат направени, ще отнеме още четири години.
                          „За първи път в човешката история ще можем буквално да достигнем звездите”, заяви Милнър в съвместна пресконференция със Стивън Хокинг.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            И НАСА залага на ”космическите платноходи”
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Преди няколко дни излезе публикация по тоя повод, сигурно оттам са се вдъхновили.

                              A Roadmap to Interstellar Flight

                              Comment


                                Първите опити за изстрелване на животни в космоса.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X