Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически новини

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Що бе, "фузионен реактор" звучи много хай-тек. Не е като "токамак"

    Comment


      А то в български има ли дума за ректор работещ с ядрен синтез? Имаме само "ядрен реактор". Може би "термо-ядрен реактор"? Ама нещо не звучи добре.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Може би "термо-ядрен реактор"? Ама нещо не звучи добре.
        Без тирето звучи добре. Термоядрен реактор

        Comment


          ЛОЛ

          Чел съм за термоядрени реактори още в КБЕ (зелената).
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            Установена е връзка със сондата Philae, която се намира на кометата 67P, след като досегашните опити на Европейската космическа агенция да се свърже с нея бяха неуспешни. Сондата не кацна съвсем удачно върху кометата през ноември миналата година, попадна в сянка и батериите и се разредиха, затова екипът учени се принуди да я приведе в режим на хибернация. Както се надяваха от ЕКА, с приближаването на кометата към Слънцето, интензивността на слънчевото греене нарасна и Philae оживя. Сондата е в добро състояние, макар да е охладена до -35 градуса по Целзий. Тя е останала работоспособна и е натрупала около 8000 пакета данни. В течение на 85 сек. са получени над 300 от тях, като автоматичната станция Rosetta, намираща се в орбита около кометата, се ползва като ретранслатор. Освен това, с помощта на снимките от Rosetta беше локализирано по-точно мястото, на което се намира Philae, затова установяването на връзка с робота беше доста облекчено. При контакта с ядрото Philae отскочи на километри от повърхността, защото не се включиха двигателите, предназначени да го задържат, нито сработиха прикрепващите харпуни. Сондата кацна едва от третия път след главоломни премятания, за щастие не се повреди фатално, но местоположението и върху кометата остана твърде приблизително.

            Сега надеждите са, че апаратурата на борда на Philae ще функционира задоволително. А депресията, в която незапланувано попадна сондата, ще я защити от радиацията дори при значително сближение със Слънцето. Това ще даде възможност, съвместно с Rosetta, да се проведат уникални изследвания на кометното ядро.

            http://blogs.esa.int/rosetta/
            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

            Comment


              За съжаление днешният полет на SpaceX, по програмата за снабдяване на международната космическа станция, се оказа неуспешен. Около 2 минути след изстрелването и малко преди задействането на втора степен на ракетата, авария взриви ракетата:



              От това, което ми се струва, аварията е в резервоара на първа степен и двигателите на първа степен, като че ли работят няколко секунди след началото на аномалията. Също така ми се струва, че експлозията изстрелва капсулата Дракон настрани (2:37 в клипчето по-горе).

              Като цяло това е поредният провал при опит за снабдяване на международната космическа станция (предишните бяха полетът на Прогрес, където космическият кораб навлезе в неконтролируемо въртене и впоследствие навлезе неконтролируемо в атмосферата и Orb CRS-3 полетът на Cygnus с ракета Антарес, която експлоадира малко след излитане) и това прави положението на международната космическа малко притеснително. За сега мисля, че имат необходимите провизии за няколко месеца напред, но се надявам възможно най-скоро да може да се осъществи успешен снабдителен полет.

              Comment


                Някаква черна магия преследва МКС. След "Прогрес" се провали и днешния опит към нея да бъде изпратен товарен кораб. Dragon не попадна в орбита, след като Фалкон-ът на SpaceX се взриви някъде на 140 -та секунда на полета, около етапа на максималното натоварване. За този полет беше предвиден и поредния опит степен на ракетата да се върне към плаваща платформа и да кацне върху нея на двигатели.

                Този неуспех е първият след общо 19 старта на Фалконите, но идва в лош момент. Серия от катастрофи едва ли е била предвиждана в програмата на МКС, аварииният им запас, мисля, е за около два месеца, а ето че половин година остават без доставки. Следващият полет трябва да е японския HTV през август.

                UPD a_godumov ме е изпреварил.
                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                Comment


                  Следващият полет е на Прогрес в петък.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    Imperial написа Виж мнение
                    Следващият полет е на Прогрес в петък.
                    Не го ли отложиха за есента?
                    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                    Comment


                      Напротив, М-28М от август е изместен напред заради провала на М-27М.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        Следващият полет на Прогрес мисля, че е за 3ти Юли. С оглед на днешната авария на Falcon 9/Dragon може да се наложи, обаче, да променят товара, който ще изпратят и ако се наложи това, най-вероятно ще има известно забавяне. Важното обаче е, всичко да е наред с полета, дори и да има известно забавяне няма да е проблем, ако полетът е успешен. Напоследък МКС наистина има изключително лош късмет и ако тенденцията продължи може да се наложи да се намали екипажът, което за мен лично би било изключително неприятно и тъжно, понеже за обслужването на МКС отговарят американската, европейската, руската и японската космически агенции и ще е жалко, ако всички заедно не успеят да я поддържат достатъчно снабдена. Особено като се има предвид каква честота на полетите е била поддържана по време на студената война (наскоро четох една статия за рекрдите по отношение на честотата на полетите и бях изключително впечатлен от постижения от типа на 3 полета в рамките на 2 дена от една и съща площадка)

                        От това, което чета във форумите, янво за сега повечето хора мислят, че първоначално аномалията възниква във втора степен на ракетата, като не е ясно дали поради някаква причина резервоарът на втора степен се разрушава, капсулата Дракон се отделя от степента преждевременно или се случва нещо съвсем различно. За сега тече разследване. Експлозията, която е вижда и, която води до пълното разрушаване на ракетата, най-вероятно е задействана от офицерът по безопасност на полигона, който задейства системата за прекратяване на полета (ако правилно разбирам значението на абревиатурата FTS), която унищожава ракетата.

                        Прочетох следната публикация на Елон Мъск в туитър - "Засечено е прекалено високо налягане в резервоара за течен кислород на втората степен. Информацията предполага контраинтуитивна причина."

                        От това, което разбирам, изглежда вече имат някаква информация и засекли прекалено високо налягане в резервоара за течен кислород на втората степен. Изглежда имат и някаква информация относно евентуалните причини за проблема, като обаче това, което са идентифицирали като причина за проблема явно не са очаквали, че би могло да го причини.
                        Last edited by a_godumov; 28-06-2015, 19:50.

                        Comment


                          a_godumov написа Виж мнение
                          вече имат някаква информация и засекли прекалено високо налягане в резервоара за течен кислород на втората степен.
                          Началното впечатление от видеото беше като двигателят на втората степен да се включва предварително, преди да се е отделила първата, тя си продължаваше да работи. Обаче явно е нещо друго.

                          Полетите в космоса са си адски сложно начинание, независимо от напредъка в технологиите. Напоследък технологичните чудеса наоколо ни поразглезиха и май бяхме склонни да го забравяме и да гледаме на тях като на рутина. А те всъщност продължават да са нещо необикновено трудно и опасно.
                          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                          Comment


                            M-28M излетя успешно.

                            Click image for larger version

Name:	M-28M.jpg
Views:	1
Size:	569.0 КБ
ID:	547934
                            Last edited by Imperial; 03-07-2015, 15:07.
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment




                              Прогрес успешно се скачи с МКС с което прекрати каръшката серия от последните няколко опита за снабдяване (първо Лебеда, после Прогрес, а най-накрая и Дракона имаха проблеми).
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                Пилот написа Виж мнение
                                Прогрес успешно се скачи с МКС
                                Видео от полета. С твърде рядко срещани при руските публикации кадри от борд-камера, както е с въпросния "Прогрес М-28М" в този случай. По принцип имат навика параноично да ги крият, да се надяваме, че са почнали да се очовечават.

                                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                                Comment

                                Working...
                                X