Първо няколко думи за танка от ПСВ. Той се явява чисто технологично решение на технологичния проблем на окопната война. Даниц вече спомена, че танковете нямат доктринална подплънка през ПСВ, а реално в Англия и Франция и до ВСВ. Опитано е танковете да се напаснат в съществуващата доктрина, откъдето и се пръкват насоките "пехотен" и "кавалерийски" танк, с две думи не е ясно в крайна сметка какво точно доктрината изисква от тях. Само в Германия новата технология в лицето на танковете е анализирана и използвана за създаването на нова военна доктрина, базираща се на предоставение от тях нови възможности.
Накратко още един пример за технологично нововъведение, непредизвикано от доктрина, а по-скоро обратното.
А сега към малко по-интересния аспект, сърцевината на темата:
Дали само от ВСВ насам? Дали например римския гладиус не определя тактиката на легиона? А дали въвеждането на сарисата от Филип не предопределя тактиката на новата македонска фаланга? Примерът със самолета е некоректен, също както и посочените от мен защото изкуствено опростяват взаимодействието между тактика (доктрина) и технология. С което не помагат, даже вредят на разбирането ни на характера на това взаимодействие. Не може да се каже доктрината определя технологията или обратното, защото това изказване предполага, че доктрина и технология са две отделни, независими същности. Което обаче не е така. Те са две лица така да се каже, на едно и също нещо. Влиянието им едно на друго и тежестта им поотделно в цялото са винаги динамични, винаги в движение и промяна.
Накратко още един пример за технологично нововъведение, непредизвикано от доктрина, а по-скоро обратното.
А сега към малко по-интересния аспект, сърцевината на темата:
в много случаи от историята тактиката е определяла нужната техника, но все повече и повече това не е така. няма да сгрешим, ако кажем, че техниката започва да определя тактиката, че дори и стратегията, с всичка сила през ВСВ. и който не се придържа към това правило - губи.
Comment