Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Първия "блицкриг" познат на историята

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Първия "блицкриг" познат на историята

    Айде, чакам предложения

    (Ма много обичам така - цялата работа на другите да пробутам . Е, по-късно и аз ще понапиша нещичко де, сега нещо Профа ме юрка )
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    #2
    Първия "блицкриг" познат на историята

    Хмм, нещо тишина...
    Аз ще направя няколко предложения да видим какво ще кажете:
    1. Александър срещу персите
    2. Ханибал и кампанията му в Италия
    3. Цезар
    4. Арабите в Испания
    5. Уйлиам Завоевателя в Англия
    7. Саладин
    8. Чингиз Хан и неговите кампании
    9. Едуарт ²
    10. Хенри V
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3
      Може ли само едно малко уточнение да направиш, драги Сър Грей? За първи "блицкриг" като идея ли говориш, или за пръви като осъществен на практика?
      Благодаря предварително!!! 8)
      Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

      Comment


        #4
        Ми и аз не знам
        Дай и двете кой какво е замислял и кой какво е осъществил
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #5
          Май ще е най-добре да си изясните първо какво разбирате под "блицкриг". Че то инак - много локуми могат да се разтягат.

          Comment


            #6
            Блицкриг означава точно взаимодействие м/у танкове, артилерия и самолети за максимална скорост на атаката. Танковете се появиха през ХХ в. :|
            Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

            Comment


              #7
              Някакво неуточнение стана тука. Може би питаш за първото световно господство и стремежа за нови и нови земи ?? :tup: :?
              20ти декември преди излитане, Спаич към техника си :
              "Иване, сега кръв ще се лее!"

              Comment


                #8
                Или имаш пред вид кой първи е използвал ,най-широко казано, мобилни съединения , които се вклиняват преди главните сили и хващат в клещи неприятеля? :roll:
                "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                Comment


                  #9
                  А, както си говорихме веднъж с Rambler - "Блицкриг" (освен дето става и за название на игра) е всъщност едно пропагандно понятие, въведено преди всичко, за да оправдае и наложи идеята за светкавичната война - при която икономиката почти не страда (и съответно мирното население не понася някаква допълнителна тежест), защото се разчита само на вече подготвените (още в мирния период) съединения. Та затова и тази идея е свързана с използването на "най-съвременни технологии" (т.е., самолети и танкове) и "най-напредничави" военни идеи.
                  По-късно, разбира се, това понятие придобива и "чисто" военно значение (какво да ги правим аналитиците) - използване на мобилни съединения от всички родове войски за постигане на дълбок пробив, обграждане и унищожение на вражата сила. Крайната цел на такива операции е бързото приключване на войната.
                  Та в този смисъл, може би първия блицкриг е немското настъпление през август 1914 г.

                  Comment


                    #10
                    Ханибал и слоновете донякъде приличат на блицкриг - поне в построението - слоновете отпред, войниците отзад :lol: Но лошото става, доколкото си спомням, когато слоновете се уплашват от римляните, връщат се назад и започват да мачкат собствената си войска :lol:
                    Защо ли ми приличат на американци :twisted:
                    "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                    Comment


                      #11
                      Хей, хора, стреснахте ме! Блицкрига е концепция (оставяйки настрана пропагандото му значение) и като концепция стои извън даден момент. Какви са тия приказки, че нямало блицкриг без танкове? Че Наполеон какво и прави на Третата (май) коалиция - пробив, Улм, Виена, Аустерлиц, край на войната. Да не говорим за кампанията му в Прусия 1806.
                      Идеята зад така наречения блицкриг - високоорганизирана и мобилна армия пробива защитата на противника в една или повече точки, така наречените Schwerpunkte, след което мобилните части се откъсват в дълбочина, подминавайки местата на съпротива. Инерцията от атаката е най-важната характеристика, която трябва да бъде запазена на всяка цена, и която позволява на предните части да нахлуят достатъчно дълбоко в hinterland-a на противника, внасяйки хаос и разрушавайки комуникацията. Резултата е пълна дезорганизация на противника, той не знае какви сили стоят срещу него, откаде ще настъпят и кога. На него му е невъзможно организирането на всякаква съпротива, вследствие на паниката и несигурността на всички нива. Командването не може да вземе нужните решения поради липса на информация, тази информация обаче не може да бъде доставена или ако е, то тя вече е остаряла, благодарение на флуидността на ситуацията. Точно това е и акцента на един блицкриег - флуидност, движение, винаги насочено напред. Числеността на войските е без значение, важна е тяхната мобилност, както и високо ниво на собствената комуникация. На оперативно ниво действията трябва да наподобяват танц около противника, заобикаляйки концентрации, отрязване на тила, евентуално концентриране на превъзхождащи сили в дадена критична точка.
                      Това описание, разбира се, не е пълно, но на въпроси винаги съм готов да отговарям.
                      Сега, настъплението на германците през 1914 не е блиц. Целия Schliefenplan (може и с 2 ф-та да се пише) се базира на концепцията на Kesselschlacht, има малка, но критична разлика.
                      Минавам към моите:
                      1. Александър - категорично не. Въпреки, че той е най-гениалния пълководец, познат на историята, неговите кампании не са блиц. Той неколкократно дава възможност на Дарий да възстанови армиите си.
                      2. Ханибал - добър опит, но не успява да подчини психологически противника, а това е може би най-важния момент в един блиц.
                      3. Цезар - римляните по принцип са си окопна армия, всяка вечер строят по 5 часа лагер. Неговата италианска кампания обаче може да претендира.
                      4.Арабите и Испания - това просто е постепенен процес, а не чсно изразена кампания.
                      5. Завоевателя при Хейстингс - Уйлиям като слиза на брега и чака сума време Харалд да дойде, вместо да тръгне към Лондон - това го отписва директно, въпреки, че е несъмнено правилния избор в дадената ситуация. Освен това смъртта на Харалд приключва кампанията преждевременно.
                      7. Саладин - там царят съвсем други военни реалности. Той притежава огромно числено превъзходство над кръстоносците и не се нуждае от блицкриг.
                      8. Такаа, Чингиз хан, моят фаворит. Обикновено се твърди, че монголските завоевания се дължат на числено превъзходство и на неконтролируемото зверство на номадите от степите. Нищо не е по далече от истината, геният на Чингиз хан лежи в организирането му на най-дисциплинираната армия в света по това време и в изтънчената прецизност, с която я води.
                      В мирно време всяка една монголска единица (главна стратегическа единица е туманът - около 10 000 души, оттам надолу има деления на дивизии, роти, полкове и тн до групи от по 10 души) бива тренирана в няколко стандартни бойни маневри, координирани чрез флагови и звукови сигнали, както и огнени стрели за през ноща. Централна част за метода на Чингиз са групата изключително надеждни генерали, на които може да се разчита, че ще действат с инициатива при командването на отдалечени формации, докато в същото време се придържат към общия план, заложен от хана. Чрез използването на голяма мрежа шпиони и на защитен екран от скаути, ханът бива точно информиран относно силата и позицията на врага, неговата посока на движение, както и точното местоположение на собствените тумани. Корпусът от бързи куриери към неговия команден щаб пък осигуряват информираността на всеки отделен туман. Може да се твърди, че армията на Чингиз хан е командвана според по-пълна и по-точна информация от всяка друга до измислянето на радиото. Към тези фактори - перфектно тренирани и физически силни войници, добре водени според постоянен поток от актуална информация - идват двата най-важни: мобилността и психологията. Няма сухопътни сили на земята, които да са достигнали мобилността на монголите.
                      В началото на всяка кампания Чингиз хан поема инициативата и я запазва до окончателното унищожаване на противника. Типичната офензива се състои от светкавично нахлуване на широк фронт от няколко разделечени колони, поддържащи връзка само чрез куриери. Ханът установява няколко генерални директиви и орлоките (генералите) ги следват, като са свободни да реагират на местните условия както смятат за добре, стига ханът да бъде информиран. Това бързо напредване се поддържа докато не се достигнат главните сили на врага. Всичко живо по пътя бива изклано, всяка барака запалена, но на нищо не се позволява да забави напредването. Ако една от колоните срещне противник, с който може да се справи сама, то съседните колони се отклоняват към тила на противника, отрязвайки му пътя за отстъпление. Първата колона тогава унищожава врага пред нея и после ускорява, за да настигне другите. Ако ли пък врага е многочислен, то съседните колони се концентрират и атакуват с перфектна координация от две, три или четири страни. врагът никога не знае числеността на монголите, нито откаде да очаква нападението - измежду другото те са били идеални майстори на всякакви трикове и номера (малко като наште праотци ) Заблуждаващи атаки могат да бъдат осъществени от корпуси, отдалечени на стотици километри, подлъгвайки вражески сили в неблагоприятно положение, което да бъде използвано от останалите тумани. Пълен контрол и максимална гъвкавост, базирани на точна информация, - перфектен пример на максимата "марширувай разделен, бий се съединен" (въх, колко гадно звучи на бг, това май беше на Наполеон налли?)
                      За психологията ще пиша малко по-късно, че се строших.
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        Ок, съгласен съм с това което казваш - особено за монголците.
                        Но все пак в концепцията за Блицкриг на стратегическо ниво (защото това, което споменаваш е чисто военното съдържание, което се изчерпва в ясни идеи в оперативен план и конкретна практика в тактически) има и един допълнителен елемент, който придобива решаващо значение именно в промишлените времена - икономическото влияние на войната. Конфликтът, в който участват масови армии трябва да бъде кратък, за да има някакъв смисъл - иначе се получава това, което стана в двете световни войни.В този смисъл, действията на немците в намалото на ПСВ са опит за блицкриг.

                        Comment


                          #13
                          Ами да, това вече е психологическия момент на един блицкриг. Бързи и агресивни действия, целящи да предизвикат паника сред цивилното население, която паника от своя страна парализира управлението и цялостните възможности на нацията за съпротива. По този начин се постига решаваща и преди всичко бърза победа, щадяща инфраструктурата и инкономическите ресурси - основната стратегическа цел на една такава светкавична война (както Пръстеноносителят каза)
                          Сега ще довърша писанието от снощи и ще опиша как Чингиз хан оценява предимството на психологическата доминация, и как, докато диващината си е напълно нормална за монголите, той нарочно я доразвива в по-късните си кампании. Скоростта и унищожителността на монголската атака винаги кара враговете му да се чувстват малобройни (точно както французите говорят за хиляди танкове през1940) докато всъщност най-голямата армия на хана е около 240 000 души и е била изправена пред двойно повече войници. В добавка към страха от обкръжение и объркването от координираното настъпление на широк фронт, всяка нация бива обхваната от чист ужас пред монголите. Те не взимат пленници и изколват с еднакъв ентусиазъм както победени армии, така и невинни цивилни. Ако един град или област директно се предаде може да му бъде отсъдено само "нормално" клане, но доста градове нямат и тоя "късмет". Ханът нарочно разпространява терора от своето приближаване пред армиите си, за да деморализира противника. Не случайно му викат Бича на европа или как беше там.
                          М/у другото в първите му кампании се проявява и един от големите недостатци на блицкрига. В операциите му срещу Китай бива доста възпрепятстван от силни статични защити, затова по-късно прибавя "артилерия", обслужвана от пленени специалисти, най-вече китайци, към армията си.
                          Като идея за блицкриг на стратегическо ниво немците през ПСВ се опитват наистина. В друг един исторически момент обаче дори успяват - имам предвид Френско-пруската война от 1870 г. Тогава стария фон Молтке чуква франсетата за 6 месеца, без те да имат шанс да се обадят.
                          XV mile the sea brode is
                          From Turkey to the Ile of Rodez...

                          Comment


                            #14
                            Като цяло съм съгласен със сър Грей. Само едно възражения имам: разликата между съвременните и едновремешните войни е "фронтът" или по-точно казано - във войните на 20ти век (и донякъде края на 19ти) армиите вече са твърде големи и се получават големи, почти непрекъснати фронтове. На тях вече има истински "блицкриг". Докато при едновремешните сражения обикновенно има една голяма армия от всяка страна (е, понякога може да има и някаква спомагателна или голямата да е разделена на повече от една група, но в никакъв случай няма непрекъснат фронт).
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              аха

                              Да, в смисъл на чисто военен фронт, сиреч непрекъснато гарнизована граница. Но и едно време е имало фронт - границата между собствената територия и тази на врага. Тя изпълнява почти същите функции, отвъд нея не постъпва никаква информация и наличието на вражески сили може недвусмислено да бъде установено едва при навлизането им на своя територия. Естествено е обаче, че отпада драматичния момент на първоначалния пробив, който в толкова филми е представен като ключовия момент в боя, обаче всъщност е само началната фаза на всеки блиц.
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X