Alkiviad malki написа
mitaca написа
Накратко идеята на Дуе е следната:
1. няма никакъв смисъл от изтребители, защото:
1.1 те са "крайни самолети" - гонят най-високата възможна скорост и маневреност, управляват се от най-добрите пилоти и т.н., докато въздушните сили ако се разглеждат като армия, следва да се опират на "средното" - средни по възможности самолети (такива се строят по-лесно и за тях се харчат по-малко ресурси) и средни по качество екипажи.
1.2 изтребителите противодействат на вражеските въздушни сили, но от тях има малка полза, защото те първо трябва да намерят тези въздушни сили и чак тогава евентуално да успеят да ги разгромят. освен това бързо изтребителите започват да се използват основно срещу изтребители, т.е. цялата работа става непроизводителна от гледна точка на целта - лишаване на противника от възможността да използва собствените си въздушни сили, така че ние да можем да използваме напълно своите (завоюваме въздушно гоподство).
2. Според Дуе тази задача се постига по съвсем друг начин, чрез бомбардировъчна авиация. Вместо да търсим противника във въздуха и там да му нанасяме поражение, трябва да ударим по наземната част от неговата въздушна сила, която не притежава маневреност и не може да се укрие и предварително е известно къде е. За тази цел, според Дуе, трябват два типа самолети и два типа подразделения - бомбардировъчни - машини със средна скорост и "достатъчна" (в зависимост от конкретния театър и цели) бойна ефективност, т.е. способнст да носят бомби (взривни, химически и запалителни) и "линейни самолети" - същите като бомбардировъчните, но вместо бомбен товар имат броня и картечници/оръдия. В идеалния случай би трябвало да се ползва един и същи тип самолет, с възможност за преустрояване в единия или другия тип.
Интересното е, че тази концепция за завоюване на въздушно превъзходство чрез унищожаване на наземната инфраструктура вече е своего рода закон - оказва се вярна. Но концецията на ДУе за въздушния бой не си пробива път (сащианците правят някои опити в тази насока). За него вместо изтребители, трябват "линейни самолети", които летят заедно с бомбардировачите и ги пазят в случай, че бъдат нападнати от чуждите "противосамолетни" самолети. Той си представя тези битки по подобие на морските - големи групи бронирани огромни самолети се обстрелват едни други с оръдия и картечници, водейки залпов огън на поражение.
Също така няма съмнение, че стратегическата му концепция за въздушната сила се оказва вярна, он се налага да се появи ново поразяващо средство, което я парви валидна .
Comment