Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Маршируване в крак

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Маршируване в крак

    Много се чудих в кой раздел да пусна темата, извинения към модераторите, ако им създавам работа.

    Някой може ли да ми каже, кога за първи път документирано се споменава за войници, маршируващи в крак?

    Рових из разни места в нета, но например за римляните не откривам потвърждение, освен в Уикипедиа, че са се придвижвали по такъв начин.

    Наполеон ли е въвел използването на маршови песни, или е имало такива опити или практика преди него?
    Last edited by feersum; 14-10-2011, 12:17.
    "Мы летим, ковыляя во мгле, Мы ползем на последнем крыле. Бак пробит, хвост горит и машина летит. На честном слове и на одном крыле..."

    #2
    При фалангите е било въведено, за да се нарастне силата на удара.

    Comment


      #3
      Не точно заради това, а за да не се развали строя, което е най-пагубното за фалангата, пример - Пидна.

      А иначе първия марш може и да не е отекнал точно в Елада фалангоподобни формации са изобразявани дори по шумерски колони, така че най-вероятно при сходния строй са се появили и сходните необходимости.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        Аз мисля че автора на темата пита по скоро кога я въведена маршировката като психологически елемент при обучението на военнослужещите. Целта е показност, сплотяване на колектива, приучаване към автоматично изпълнение на команди, особено обръщането на формацията на 90/лесно/ или на 180/много трудно/ градуса по време на движение.
        При фалангите причината е практическа а не психологическа и не е маршируване а бутане в синхрон. Упирали са щита в гърба на този пред тях и са риели земята с крака в синхрон, създава се огромна сила и премачкваш противника с физическа сила и колективно усилие. Знаете колко загинали има когато тълпата се юрне на някъде при пожар, спортно събитие и т.н. а когато иде реч за облечени в бронз, носещи тежки щитове и работещи в синхрон войници може да си представите последствията. Сигурно има битки през античността спечелени без да се вади меча от ножницата, или да се ръга с копието. Доколкото си спомням са ги обучавали да се опитват да бутнат дървета. Но това със сигурност има много малко общо като цели и приложение със съвременнта маршировка, която както споменах е психологически а не тактически елемент.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #5
          Благодаря, Amazon, точно това имах предвид.

          С малко ровене из нета попаднах на писания относно маршовите песни, например факта, че някои от тях са пригодени точно за 120 крачки в минута. 120 к/мин - което си е доста прилична скорост на придвижване - няма как да се постигнат от тълпа, в която индивидите вървят по собствено усмотрение.
          "Мы летим, ковыляя во мгле, Мы ползем на последнем крыле. Бак пробит, хвост горит и машина летит. На честном слове и на одном крыле..."

          Comment


            #6
            Amazon написа
            При фалангите причината е практическа а не психологическа и не е маршируване а бутане в синхрон. Упирали са щита в гърба на този пред тях и са риели земята с крака в синхрон, създава се огромна сила и премачкваш противника с физическа сила и колективно усилие.
            Точно за този момент все още тече много сериозен спор, т.е. не бих твърдял със сигурност, че точно това е бил методът на сражение на фалангитите (има достатъчно сериозна аргументи и съмнения и в двете посоки). А ако не е (моето лично мнение клони в тази посока), то тогава маршировката може да е имала както чисто строеви смисъл, така и психологически (достатъчно важен елемент от фалангата). При това говорим за времена, когато тези неща са имали и чисто военен (тактически) смисъл и предназначение, докато сега е останал предимно психологическия елемент.
            Аз бих рискувал с общото предположение, че откак се е появила организирана пехота (достатъчно древно събитие), се е зародила и строевата подготовка под някаква форма, а не много след нея трябва да е дошло (може би) и маршируването.

            Comment

            Working...
            X