Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Още една грешка в учебниците

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Още една грешка в учебниците

    Тази изминала учебна година в учебника ми по история се натъкнах на нещо интересно-при битката при Иса,Дарий III докарал 600 000 войника!
    Въпросът ми е дали Дарий,или въобще всеки персийски цар ,е би могъл да свика 600 000 войника.

    #2
    Аз последно четох,че била около 100 000 души.
    Мисля,че това число,което ти си дал е според гръцки изчисления.Аз на гърците за тези неща НЕ вярвам!!!
    Има и други предположения за 250 000 и май 400 000.Дори 25 000.Не мога да се сетя в момента.
    Всъщност то това 600 000 души си е бая народ,но мисля,че е преувеличено.
    Абе колкото и да са били,са били повече от Александровските хора и са били бити здраво.
    Иначе за войската,изобщо на Персия знаеш,че има много предположения.Някои са 1 000 000,други 3 000 000.
    Между другото тук преди година прочетох нещо от темата за Гръко Персийските войни-на един,учителката(!!!ЗАБЕЛЕЖЕТЕ!!!) по ИСТОРИЯ му казала,че дори армия от 1 милион души е малка армия за тогавашното време и според нейни изчисления армията на персите при Термопилите била 6 000 000 души!!!

    Comment


      #3
      kamos написа Виж мнение
      Абе колкото и да са били,са били повече от Александровските хора и са били бити здраво.
      Е това си е вярно

      Comment


        #4
        Всичко зависи от това на какво се опира съответната учителка (или автор на учебник). Ако се вярва на Херодот, персите без проблем са използвали 3 000 000 армии. Ако се се анализира подобно твърдение, то е много малко вероятно. Въпросът е, че достатъчно често източниците се приемат безкритично, особено когато става въпрос за подобно "маловажно" ниво като училищното.

        Comment


          #5
          Стига бе то по това време сигурно цялото население на Персия е било 6 милиона. Освен ако част от армията на персите не са били объркали координатите войски на Дарт Сидиъс

          Comment


            #6
            Кой в каквото вярва.

            Comment


              #7
              Разбира се, че е смешно и тези информации са доста отдавна анализирани и, ако мога така да се изразя, "опровергани" (да речем, Делбрук се занимаваше с тях, но не е само той). Но си ги има в източниците и това не пречи да се появяват - било то в учебници, било то сред приказките на учителки по история . Въпросът е, че е трудно тук да се говори точно за "грешка" в учебниците.

              Comment


                #8
                Съгласен съм с Голъм.

                Comment


                  #9
                  А някой знае ли в гръцките учебници каква цифра се посочва? Ще е интересно

                  Comment


                    #10
                    Едва ли в математиката има словесно обозначение за тази цифра
                    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                    Comment


                      #11
                      AggressiveRefrain написа Виж мнение
                      Едва ли в математиката има словесно обозначение за тази цифра
                      Има - Google!
                      http://www.bukvite.com

                      Comment

                      Working...
                      X