beri_cd написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Турска национална доктрина...
Collapse
X
-
-
SizarieldoR написа Виж мнениеЕми, няма вече Съветски Съюз да бута отрочето на Ататюрк сред свободния свят
Comment
-
beri_cd написа Виж мнение???
Съветски Съюз - ясно какво е. Не забравяй експанзионистката им външната политика на разпространяване на комунизъм.
отрочето на Ататюрк- модерна Турция, създадена по западен модел (Франция) и, като изключим важността на армията, пригодена за свободен пазар.
свободния свят - НАТО.
По презумция СССР ще иска да установи социалистически режим в Турция, или като я превземе, или като подкрепя паравоенни и (може би) цивилни леви движения, които да обърнат страната към еднопартиен социализъм.
Което и да е турско правителство във всеки един момент не би искало това да стане и изведнъж Турция да стане комунистическа. Защото то е избрано в условията на свободен пазар и по презумция подкрепя идеите на свободния пазар. Следователно преминаването от капитализъм към комунизъм автоматично означава ново управление. Армията също волю-неволю пред хората е бранила светското устройство чак до Студената война, така че и тяхната плакарда включва поне някакво одобряване на капитализма. Предполагам, че това също е причина и традиционно важната турска армия да се опасява, че превключване в централно планирана икономика означава, за общественото мнение, достатъчно добра причина офицери и генерали да се уволнят и на тяхно място да се назначат нови, със възгледи подкрепящи СССР. Идеологическата промяна обуславя поне частична промяна в управлението. Поради това, и в двата случая правителство и армия не би трябвало да искат да настава комунизъм. Това плюс разновидности на установяването на Съветско влияние над Източна Европа.
Тъй като управляващите в Турция не желаят такова преструктуриране на обществото те вероятно търсят подкрепa, военна и политическа, на запад и '52ра влизат в НАТО.
1991 година СССР се разпада и НАТО остава без голямата си стратегическа цел. Турското правителство, пък, не се притеснява, че нещо заплашва капитализма и демокрацията тъй като, както оптимистично пише Фукуяма, историята е свършила и всичко не-либералнодемократично и не-капиталистическо принадлежи на миналото (и на Азия). Членството в ЕС е голямата цел в този контекст
на Турция относно отношенията й със запада, защото е добре за икономиката, и оттам за всички турци, от премиера до обикновения човек.
За съжаление, секуларизма отстъпва в повечето страни, като тенденция, и това важи и за Турция. Например американците ходят повече на църква, европейците не особено, а сред турците се увеличава посещаемостта на джамиите. Това, комбинирано със 9/11 и ислямисткия фундаментализъм, смело заплашващ запада, както и със дразнещото присъствие на имигранти в Европа, които упорито отказват да живеят като европейци сред европейците, е създало атмосфера в Европа, леко враждебна към Исляма. Общественото мнение е, най-малкото, внимателно, към този тъй противоречащ на запада начин на живот.
Хората, които са отговорни за приемането на нова страна-членка на ЕС са и под прицела на общественото мнение. Което има едно наум за Исляма. Каква партия е на власт в Турция? Мoderately Islamic. Колко от държавите членки на ЕС ще се окажат с по-малко места в европарламента от една мюсюлманска държава? Всички без Германия. Това са причини Турция в скоро време да не влиза в ЕС.
Comment
-
Още нещо, което мисля, че е редно да се спомене - Студената Война някой казват с известно право, че не е свършила, но има една съществена разлика днес. А именно, че вече средно големите държави водят много по-независима външна и регионална политика, а не са просто продължение на Вашингтон и Москва. Важи и за Турция. Естествения просто ход е тази държава да има много повече общо с Изтока, отколто със Запада. В политическо отношение Турция се бърка доста на Балканите, включително и у нас, но няма потенциала да стане регионална сила, какъвто има за Близкия Изток.
Comment
Comment