Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Татарстан

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ако ти трябва пропретор за някоя провинция викай, че и моите корени са от трако-елинския нобилитет.

    А иначе това за българската следа в Италия го споменах само мимоходом, четейки дискусията за Татарстан и връзките му с България. И да сме били едно, сега сме толкова различни, че по-добре е да не търсим нищо роднинско, а да си пием и ядем като приятели, както аз го направих с Алцего и Асперо.
    Дай Боже, само с Македония да не стане същото.
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

    Гюстав Льо Бон

    Comment


      #32
      Това към кой етнос си, в наши дни не се определя какъв си по род, а какво ти е втъплено и в какво вярваш.Ако нашата държава продължава да оставя вярна на този "комунистически интернационализъм" и се правим, че неща като етническо самосъзнание и проблемът в Македония не ни засягат......не виждам светло бъдеще за българщината по тази земя
      Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

      Comment


        #33
        AggressiveRefrain написа Виж мнение
        Това към кой етнос си, в наши дни не се определя какъв си по род, а какво ти е втъплено и в какво вярваш.Ако нашата държава продължава да оставя вярна на този "комунистически интернационализъм" и се правим, че неща като етническо самосъзнание и проблемът в Македония не ни засягат......не виждам светло бъдеще за българщината по тази земя
        Жалко че си прав. А как щеше да е хубаво да няма причина да напишеш този пост. Но всъщност е абсолютно невъзможно за сега да се промени външната политика на България като видим с какви политици си имаме работа. То даже националистите нищо не говорят по този въпрос, а само се занимават да създават проблеми в смесените райони.
        Но все пак темата не е за Македония така че по-добре да спрем с тези размишления.

        Comment


          #34
          Първият паметник на български кан, управлявал Волжка България през 11 век, бе открит в руската република Татарстан, информира Дойче веле. Това стана в рамките на тридневни тържества, с които бе чествана 1000-годишнината от основаването на град Елабуга. Тържествата откри президентът на Татарстан Минтимер Шаймиев. Сред най-впечатляващите инициативи бе театрализирания средновековен фестивал "Древните булгари" на територията на историко-архитектурния резерват "Елабужко селище".

          Ще поясня - "булгари" е приетото в Русия название на българите от Волжко-Камска България. Селището и запазената Бяла кула в него са символ на Елабуга и бяха напълно реконструиран за юбилея. За българския фестивал бяха поканени военно-исторически клубове от Казан, Екатеринбург, Ижевск, Йошкар-Ола. Древните български воини водеха единоборства и участваха в отблъскването на масирано нападение на отряд на монголския хан.

          Бе открит и паметник на основателя на града, владетел на Волжка България, управлявал от 1006 до 1025 година. Впрочем тогава волжките владетели не са канове, а вече емири, тъй като през 922 година приемат исляма, водени от политически и стопански подбуди. Владетелят, основател на града се нарича Ибрахим Първи бен Мухамад.

          Тридневните тържества в Елабуга целяха да покажат взаимното влияние на етноси и религии, установилите се добри традиции в тази насока в републиката. Заедно със старобългарски обекти бяха реставрирани и църкви, независимо че християнството се свързва със завоюването на тези земи. За толерантност говори и експозицията в новооткрития музей на града. Сбирката в Елабуга е изключително богата и в нея преобладават старобългарските предмети на бита, труда, украшения, оръжия. Заедно с историческите обекти за юбилея бе открит и най-големият стопански обект - 100 милиона долара са вложени в Специална икономическа зона, от която се очаква да тласне града към просперитет.

          Доказателствата за 1000-годишнината на Елабуга историците откриха през последните 15 години със започналите мащабни археологически проучвания. Методиката за датирането е разработена от известния историк Фаяз Хузин. Така преди две години бе отбелязана и 1000-годишнината на град Казан, основан също от българските канове.

          Любопитно е, че в съветските времена забраниха предложение за честване на далеч по-скромен юбилей на Казан. Въпросът за културно-историческата идентичност на съвременните татари възникна с особена острота след съветския разпад. Отпаднаха ред догми и забрани, свързани с тяхната история и религия и наложени от доминиращата руска нация.

          Започнаха системни археологически проучвания на обекти от Волжка България като столиците Булгар, Биляр, Казан. Татарските историци днес приемат теорията, че са наследници на волжките булгари, доминираща съставка от исторически създалия се етно-коктейл в тези кръстовищни земи. През последните години главните исторически и религиозни средища станаха обект на засилен туризъм и поклонничество Връщането в българската история демонстрира, че в едно държавно-племенно образувание могат да се развиват успешно различни световни религии.

          Comment


            #35
            asd

            В Татарстан, Чувашия и К.Балкария живеят наследници на древните българи, но в Татарстан днес се наричат татари. Тоест - татаризирани българи, малко от които имат каквото и да е българско самосъзнание. Но пък паметници има колкото щеш. Докато в Чувашия се считат за истински българи, а нас за нещо друго
            Самите езици - модерните чувашки и езиците, на които са говорили в Стара Велика Българиия, Хазарския Хаганат и др., са доста пряко свъзрзани. Но Татарстан смея да твърдя, че от трите републики е с най-малко запазена българска култура в населението.
            http://rayofhalifaxproductions.com/26662

            Comment


              #36
              Потребител # 4542 написа Виж мнение
              ...Коце , постнал си много хубава снимка . Между другото , АК Барс са един от най-силните хокейни отбори в Света , естествено извън тези в НХЛ . Герба на Република Татарстан , който ясно може да се види на екипите им , е доста интересен и ако някой може да даде подробности за символиката и произхода му , ще съм много благодарен . Не знам дали има приемственост с Волжка България обаче в това отношение , тъй като техния държавен герб доколкотоо знам е бил драконът ...
              Драконът в този си вид какъвто е на фланелките е почти точно копие на герба на Казан в периода на Златната Орда до завладяването и от руските царе. Тъй като Казан е столица на Ордата, вероятно има и статут на държавен герб (за времето си). Навремето четох дискусия по повод гравюра от Петрово време изобразяваща орел държащ в ноктите си дракон, наподобяващ много гореспоменатия - даже, ако не ме лъже паметта, май ставаше въпрос за един от старите руски държавни символи, изобразяващ унищожаването на вековния враг - Казанското ханство от руския имперски орел. Извинявайте ако съм объркал някои неща, ако успея да намеря материала ще го постна.

              Между другото успях чрез уикито да открия герба на Казанското царство приет през 1781г по повод включването на завладяното царство от Иван Грозни (1552г) в състава на Руската Империя. Драконът на този герб наподобява древният Казански, но символиката е друга, за подробности ето тук:
              http://geraldika.ru/symbols/376
              Last edited by НВС; 02-12-2009, 16:58.
              "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

              Comment


                #37
                Здравейте, намерих много и най-разнообразни интересни снимки. Надявам се, че нямате нищо против да ги публикувам. Ще се опитам да ги сортирам по теми...

                1. Общество

                Казан -1988 г. Митинг за възвръщане на името "булгары".






                15.11.1992 г. Набережные Челны. Събрание в памет на героичните защитници на г.Буляра 1236 г. против нашествието на татаро-монголите.
























                Comment


                  #38
                  2. Украшения и предмети


                  Украшение - 12 век.


                  Музея в Сургут, Ханти-Мансийски автономен окръг. Уникална колекция от древнх украшения.


                  Украшения 10-12 век. Репродукция 1900 г.


                  Гривна - 17-18 век.


                  Украшение - 17-18 век.









                  13- нач. на 14 век. Казански музей.


                  Волжска България. 11 век.


                  Гривни.


                  Пръстени.














                  Волжска България, 13 век, женски украшения, сребро - Ермитаж.


















                  Корона на българските владетели, XI - XVI век.

                  Comment


                    #39
                    ferumman написа Виж мнение
                    Сигурно много от вас знаят, че в Татарстан има доста хора които вярват че Татарстан
                    е наследник на Волжка България. Дори някой искат да се смени името на
                    автономната държава. До колко според вас са прави в твърденията си?
                    Имам предвид за това че са българи. Аз бях свалил два диска на Луиза Болгари с Татарстанска музика и да ви кажа не
                    намерих прилика в техния музикален фолклор с нашия.
                    Като човек с татарски произход (макар и не казанско-татарски) и отраснал в българската културна среда, ще се произнеса като един от авторитетите по темата:

                    а) Да, има казански татари, които вярват, че са булгари (т.е. не българи, а булгари. \"Булгар\" и \"булгарлар\" за тях са \"волжки българи\". За \"българи\" ползват \"болгарлар\").

                    б) Всичко това идва от течението \"Булгаризъм\", което е сравнително-ново. Води началото си от Ваисов, през 1862 година, т.е. доста след като няма не само Волжка България, а даже и Казанско ханство.

                    в) Казват, че днес няма повече от 300 човека, които са сериозни поддръжници на това течение в Татарстан.

                    г) Опитите им да си сменят названието не се увенчаха с успех. Правителството им смята, че свеждането на днешните татари (съставени от кумани, прабългари, монголи, угори, славяни и др.) до САМО един от компонентите им (прабългарите) е нерезонно.

                    д) Казанските татари не са българи, те даже не са прабългари. Българи = прабългари + славяни + траки + авари и т.н. Т.е. има някои общи компоненти изградили казанските татари и днешните българи. Те са братовчеди, но не са еднакви като братя или като близнаци.

                    е) Народната татарстанска музика има източен лад, съставена е от много полутонове, което я сближава с китайската, но не и с днешната българска музика. Българската народна музика много често е с ориенталски лад, приличаща на турска, иранска, еврейска. Това не всеки го знае. Дори химнът на България е по еврейска мелодия, но звучи \"български\", просто защото в България, под Османско влияние, така се е оформила музиката. Същото явление се наблюдава и във фолк-музиката на Кримските татари, които са били над 3 века под Османско, също.
                    Така или иначе музиката не е голям ориентир за родство. Например узбекската музика също е близка до еврейска, турска и пр., а не до японска, корейска, монголска и пр., но всъщност узбеките са роднини със споменатите алтайски народи, а не с евреите или с по-голямата част от турците.

                    Така или иначе, правилно си усетил, че казанските татари не са най-преките наследници на прабългарите (те са основно кумани, както всички татари по света). Според мен, а и според други учени, най-преките наследници на Волжките прабългари са чувашите.
                    Омнилогия.

                    Comment


                      #40
                      виталий написа Виж мнение
                      Нет проблем! Оформи визу, побывай в Татарстане и вс¸ поймешь...
                      Потом нам раскажешь.
                      P.S. Лично я, 3 недели назад был в Татарстане. Лозунгов \"Болгары - наши братья\" не заметил.
                      Правильно заметил, Виталий! Мне тоже приходилось навести Татарстан в 1995 г., кстати я тоже не заметил. Булгаризм не большой.
                      Омнилогия.

                      Comment


                        #41
                        Гесер Курултаев написа Виж мнение
                        Като човек с татарски произход (макар и не казанско-татарски) и отраснал в българската културна среда, ще се произнеса като един от авторитетите по темата:

                        а) Да, има казански татари, които вярват, че са булгари (т.е. не българи, а булгари. \"Булгар\" и \"булгарлар\" за тях са \"волжки българи\". За \"българи\" ползват \"болгарлар\").

                        б) Всичко това идва от течението \"Булгаризъм\", което е сравнително-ново. Води началото си от Ваисов, през 1862 година, т.е. доста след като няма не само Волжка България, а даже и Казанско ханство.

                        в) Казват, че днес няма повече от 300 човека, които са сериозни поддръжници на това течение в Татарстан.

                        Да разбирам ли, че на преброяването тази година само 300 -400 човека ще се пишат - булгари?

                        Comment


                          #42
                          Zalmoxis написа Виж мнение
                          Не си съвсем прав. http://groups.yahoo.com/group/tatar-l/message/398
                          Иначе общоприетото мнение е, че към 80% от населението на Волжка България е избито по време на монголското нашествие. Македонците обаче прегръщат тази странна идея, защото това (според тях) доказва, че потеклото на бугарските племиœа треба да се бара во монголските степи.
                          1) Много и малко са субективни (по-точно относителни) неща. Всичко е до съотношение. Примерно 1 000 000 долара за един човек са много, но на за един държавен бюджет са малко. Така че трябва да се гледа колко % (процента) от обществото са въпросните булгаристи. Ако са над 50 % може да се каже, че са много (мнозинство)...

                          2) Македонците може и да бъркат за други неща, но за това, че прабългарите си идват от Алтайско-монголския регион са си прави хората. Просто поддържат най-световно признатата и най-научно издържана хипотеза за етногенетическата и историческа принадлежност на въпросния компонент у българите. Не виждам нищо странно в идеята да се работи с кореспондентната теория на истината.
                          Омнилогия.

                          Comment


                            #43
                            jamega написа Виж мнение
                            Да разбирам ли, че на преброяването тази година само 300 -400 човека ще се пишат - булгари?
                            Знам, че по митингите им се събират около 300 човека. Това са, вероятно, най-хардлайнерите сред булгаристите. Да ги умножим по 10 (т.е. на всеки един присъстващ 9 са не толкова запалени булгаристи или нямат пари и/или желание да се придвижат до митинга), стават 3000 човека.
                            Другият въпрос е след като в Русия премахнаха това в личните документи да пише кой каква народност се води, дали още при преброяванията им се пишат кой за какъв се смята? Това не знам.

                            Така или иначе, всеки днес може да се смята за каквото си поиска. Примерно един негър (това е раса, а не националност, да се знае!) може да се смята за кубинец или за американец, или за евреин (има еврействащи негри), или за турчин (в Турция има негри, които са потомци на разни роби и др., но днес са си с турски паспорти и самосъзнание), или за французин, или за англичанин... Щом като човек с предци от Черна Африка (защото не всяка част от Африка е Черна) може да се счита и да се САМОСЧИТА за кубинец, американец, турчин, бразилец и пр., защо някакви казанци да не могат да се самоназвават : татари, булгари, русские (щото има и русизирани татари), че дори и \"съветски хора\". Аз като бях там някои си казваха, че са си \"СОВЕТСКИЕ ЛЮДИ\", макар и вече да нямаше СССР.
                            Така че хардуеърът (тялото, ДНК-то) е едно, а софтуеърът (самосъзнанието, светогледът) е друго. Все повече и повече не се припокриват.
                            Аз в България съм виждал черни, черни хора, най-вероятно, с циганска жилка или пряк цигански произход, но си казват, че са БЪЛГАРИ или ТУРЦИ...В същото време хора, приличащи на шведи или поляци ме изненадват с твърдението, че са турци...Но стига толкова с примерите - раса, националност, народност и самоопределение не са едно и също и не винаги се припокриват.
                            Омнилогия.

                            Comment


                              #44
                              gollum написа Виж мнение
                              Залмоксис, доколкото разбирам изумлението на ferumman, не става въпрос за някаква генетична връзка, а за култура, обичаи, т.е. всичко онова, което реално формира една общност. Както съвсем точно посочи AggressiveRefrain решаващото тук е живеенето отделно в продължение на повече от хилядолетие, към което се добавя съвсем различната среда (най-вече културно-цивилизационна). А това означава, че независимо дали е имало в миналото или не някакви връзки между двете общности в етническо отношение, то влиянието им е изчезнало с времето на самостоятелно съществуване.
                              Точно така, даже днес, двама кръвни братя да живеят 20 години в две различни страни - примерно единия в Япония, другият - в Уганда, после не можеш да кажеш, че имат роднинска връзка. Камо ли народи живели над хиляда години отделно, с различни съседи, различни примеси и т.н.
                              Омнилогия.

                              Comment


                                #45
                                Заглавие (титулы) на руските царе и императори.

                                Иван IV 16 век
                                Великий государь царь великий князь Иван Васильевич всея Руси, Владимирский, Московский, Новгородский, царь Казанский, царь Астраханский, государь Псковский и великий князь Смоленский, Тверской, Югорский, Пермский, Вятский, Болгарский и иных, государь и великий князь Новгород Низовской земли, Черниговской, Рязанской, Полоцкой, Ростовской, Ярославской, Белоозерской, Удорской, Обдорской, Кондинской и всея Сибири и Сиверных стран повелитель и государь отчинной Лифляндии и иных

                                Петр I 18 век.
                                «Божиею милостию мы, пресветлейший и
                                державнейший великий государь и великий
                                князь Петр Алексеевич всея Великия и Малыя и
                                Белыя России самодержец:
                                Московский, Киевский, Владимерский, Новгородский,
                                царь Казанский, царь Астраханский и царь
                                Сибирский, государь Псковский, великий князь
                                Смоленский, Тверский, Югорский, Пермский, Вятцкий,
                                Болгарский и иных, государь и великий князь
                                Новагорода Низовские земли, Черниговский,
                                Рязанский, Ростовский, Ярославский, Белозерский,
                                Удорский, Обдорский, Кондийский и всея северные
                                страны повелитель, и государь Иверския земли,
                                Карталинских и Грузинских царей, и Кабардинские
                                земли, Черкасских и Горских князей и иных многих
                                государств и земель Восточных и Западных и
                                Северных Отчичь и Дедичь и наследник и
                                государь и обладатель»

                                Николай II 20 век
                                «Божиею поспешествующею милостью Мы (имярек), Император и Самодержец Всероссийский, Московский, Киевский, Владимирский, Новгородский; Царь Казанский, Царь Астраханский, Царь Польский, Царь Сибирский, Царь Херсониса Таврического, Царь Грузинский; Государь Псковский и Великий Князь Смоленский, Литовский, Волынский, Подольский и Финляндский; Князь Эстляндский, Лифляндский, Курляндский и Семигальский, Самогитский, Белостокский, Корельский, Тверской, Югорский, Пермский, Вятский, Болгарский и иных; Государь и Великий князь Новагорода, Низовские земли, Черниговский, Рязанский, Полотский, Ростовский, Ярославский, Белозерский, Удорский, Обдорский, Кондийский, Витебский, Мстиславский и всея северныя страны повелитель и Государь Иверския, Карталинския и Кабардинския земли и области Арменския; Черкасских и Горских князей и иных наследный Государь и Обладатель; Государь Туркестанский, Наследник Норвежский, Герцог Шлезвиг-Голстинский, Сторнмарнский, Дитмарский и Ольденбургский и прочая, и прочая, и прочая»
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X