Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Демографския проблем: България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    И аз попаднах докато го нямаше форума на едно изследване за раждаемостта в България. Няма общо с предишния линк, но също е по темата.

    Comment


      #92
      модераторска забележка

      Разделих тези мнения от темата "Демографския проблем". В тази тема ще се обсъжда само българската страна на този проблем.

      ПП Ако някой смята, че дадено мнение е неправилно отделено или че друго мнение следва да се прибави, да ми изпрати ЛС.

      Comment


        #93
        17 ученички решиха да забременеят заедно. И го направиха...
        22.06.2008 Днес.Бг.

        В училище в малкото американско рибарско градче Глостър, щата Масачузетс, стана тя каквато стана...

        Бум на бебета сред ученичките...

        Възрастните си скубят косите и не могат да проумеят как се е случило това. Скоро обаче станало ясно, че момичетата са сключили договор помежду си да родят заедно, а после заедно да отглеждат и възпитават децата.

        И сега, в началото на лятната ваканция, вече 17 момичета от Глостърското средно училище се намират в... интересно положение.

        Ръководството на училището е обърнало внимание на ставащото още през октомври, когато в училищната поликлиника неочаквано много момичета са търсили тестове за бременност.

        Но най-удивителното било, че някои ученички, след получаване на резултата, са „изглеждали разстоени, ако тестът е бил отрицателен“. За тази невероятна история пише вестник The Times.

        Скоро след това, когато училищните власти решили да изяснят какво става и започнали да задават въпроси на момичетата, почти половината от бременните ученички (всички те на възраст под 16 години) признали: били се договорили да забременеят заедно и заедно да израснат децата им.

        Възрастните жители на градчето са в шок и се опитват да намерят причините, за да си обяснят този „див договор“.

        -------------------------
        Това е като пример , затова го сложих в темата за България.

        Comment


          #94
          Това е като пример
          Ха сега де ? Пример за какво : Как липсата на елементарна полова култура и адекватен родителски контрол и възпитание водят до избуяване на проявите на типичните за конкретната възраст лекомислие и безотговорност ? Ами да, при сходни условия резултатите обикновено са такива. И до какво водят, е ясно- бум на абортите, изоставените деца, венерическите заболявания...
          Quae fuerant vitia, mores sunt.

          Comment


            #95
            Пример за какво :Как липсата на елементарна полова култура и адекватен родителски контрол и възпитание водят до избуяване на проявите на типичните за конкретната възраст лекомислие и безотговорност ? Ами да, при сходни условия резултатите обикновено са такива. И до какво водят, е ясно- бум на абортите, изоставените деца, венерическите заболявания...
            1. Елементарна полова култура се демонстрира тогава, когато има непланирано забременяване, дължащо се на пълен непукизъм или даже на незнание как се получава това. Обикновено съпроводено от драми и аборт, и рядко от желание и възможност да се поеме родителска отговорност.
            На мен ми изглежда, че те имат доста добра полова култура, може би по-добра, отколкото на родителите и преподавателите им, след като са успели да планират едновременно толкова бременности, че и да го направят А и социалните контакти им се удават.
            2. Никъде в новината не се споменават аборти, предадени болести и още по-малко изоставени деца.
            3. Ситуацията е комплицирана за близките им, то е ясно. Но според мен не е кой знае какво. Там не е толкова необичаино като при нас да се ражда в ранна възраст и да имат повече от едно дете. Освен това не им липсва подходящ жизнен стандарт и нямат проблем с детските градини. Пък и да се появи, там проблемите се решават доста по-адекватно и бързо.

            Абе да му мислят хората без чувство за хумор!

            Въобще показателен е начинът на възприемане на тази по принцип нелоша новина. Дали човек ще прочете "увеличаване на прираста" (с оглед на ситуацията в България!) или ще извика призраци като "ниска полова култура", "аборти", "болести", "няма храна за толкова хора по света" и др.под. И това отношние вероятно ще покаже нещо от психологическата първопричина на лошата демографска ситуация в България.
            Last edited by случайно прелитащ; 23-06-2008, 16:32.

            Comment


              #96
              Да ви имам и чувството за хумор ! И пази боже да попадне някой в такава ситуация като родител или още по-лошо, като участник. Зад "тази нелоша новина" стоят няколко случая на съсипано здраве и доста комплицирано бъдеще за няколко млади хора и техните семейства- според зависи какво ще се предприеме за в бъдеще с участвалите в този безумен експеримент. Дали аборт или раждане, в тази възраст е все опасно и травмиращо.

              1. Елементарната полова култура предполага и знание отностно съпътстващите отговорности, следващи подобна стъпка. Предполага и знанието за едни подходящи възрасти, който са адекватни за предприемането на планирано забременяване. А такива "под 16 години" определено не са от тях.
              2. Не се споменават такива новини, защото те ще са на дневен ред в настоящето или близното бъдеще. Но са неизбежни - особено абортите.
              3. Необичайно е 14-15 годишни деца да раждат в коя да е развита страна. Отделни, изключителни случаи като горния има, има и затворени малцинствени общности, където това се случва. Но като нормално явление никъде в Европа или Северна Америка подобно нещо не би се приело. Нищо общо няма жизнения стандарт- има култура, обществен морал и ценности, които са в разрез с това неразвити все още физически и емоционално индивиди, които са в юридическа и фактическа зависимост все още от родителите си да предприемат такива стъпки. Ако не беше така, то новината за това едва ли би попаднала в Times. Виж, във вестниците в централна Африка или Афганистан тя нямаше да намери място- защото там такива неща са ежедневие.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #97
                Новината е интересна, според мен, не сама по себе си, а по-скоро като някаква възможна тенденция, която може да се обсъди. Но си признавам - не съм сигурен, че мястото й е в тази тема.
                Преди да продължи (евентуално) обсъждането ми се иска да ви предупредя да пишете по същество и да избягвате явните или завоалирани подхвърляния към опонента. Ако има емоции, то по-добре да са насочени към предмета на обсъждане, не към хората, които участват в дискусията.
                Ако правилно съм те разбрал, Случайно прелитащ, то изтъкваш тази случка не толкова като "случай на нарастване на популацията" (защото не може да се каже, че в рамките на тази тема ни интересува чисто механичния прираст към населението, още повече, след като разполагаме с малцинствена група, която се грижи за нещата в тази насока), а ни интересува проблема за числеността на социално активните индивиди, които допринасят за развитието (или във всеки случай не нарушават интегритета) на социума.
                Та в тази връзка, доколкото разбирам, представяш случката като някаква възможна нова форма на семейство - един вид комунално отглеждане и възпитаване (а, предполагам, и икономическа издръжка) на деца от групи тинейджъри. Те, явно, избират да се занимават изключително и само с раждане и отглеждане на деца (не е ясно дали бащите по някакъв начин ще взимат участие в това), в ущърб на развитието си като личности в обществено-икономически план.
                В тази връзка въпросите, повдигнати от Юлиан Август са много важни - от това как ще се отговори на тях, ще се разбере доколко тази форма може да бъде жизнеспособна и смислена (в социален план).
                Аз по-скоро клоня към съгласие с Юлиан - много проблеми, които потенциално ще се задълбочават, в резултат от това по-скоро ще имаме проблемни нови членове на социума (в перспектива). Но този обект ис заслужава дискусията.

                Comment


                  #98
                  Аз пък не виждам нищо проблемно в цялата ситуация. Постът на Юлиан ми напомни за една случка преди няколко месеца, когато един добре облечен дядка се нахвърли злобно върху двама тийнове, които се целуваха в рейса, използвайки горе-долу същите аргументи. На мене ми се видя доста грозна сцената, на мястото на момчето не знам какво щях да направя...Какво толкова лошо има в крайна сметка?
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #99
                    случайно прелитащ написа Виж мнение
                    17 ученички решиха да забременеят заедно. И го направиха...
                    22.06.2008 Днес.Бг.

                    В училище в малкото американско рибарско градче Глостър, щата Масачузетс, стана тя каквато стана...

                    Бум на бебета сред ученичките...

                    Възрастните си скубят косите и не могат да проумеят как се е случило това. Скоро обаче станало ясно, че момичетата са сключили договор помежду си да родят заедно, а после заедно да отглеждат и възпитават децата.

                    И сега, в началото на лятната ваканция, вече 17 момичета от Глостърското средно училище се намират в... интересно положение.

                    Ръководството на училището е обърнало внимание на ставащото още през октомври, когато в училищната поликлиника неочаквано много момичета са търсили тестове за бременност.

                    Но най-удивителното било, че някои ученички, след получаване на резултата, са „изглеждали разстоени, ако тестът е бил отрицателен“. За тази невероятна история пише вестник The Times.

                    Скоро след това, когато училищните власти решили да изяснят какво става и започнали да задават въпроси на момичетата, почти половината от бременните ученички (всички те на възраст под 16 години) признали: били се договорили да забременеят заедно и заедно да израснат децата им.

                    Възрастните жители на градчето са в шок и се опитват да намерят причините, за да си обяснят този „див договор“.

                    -------------------------
                    Това е като пример , затова го сложих в темата за България.
                    о боже.

                    Comment


                      gollum , наистина виждам доста символизъм в ситуацията с раждащото момичешко подразделение, но не като пример за "комунално отглеждане и възпитаване", абсолютно не , а именно относно "числеността на социално активните индивиди".

                      Всичко, което исках да кажа, а и мислех, че се подразбира, е, че позитивната нагласа, самочувствието и способността да се гледа на житейските предизвикателства като на забавление са ключът към разрешаването на проблем като демографския, а и на много други.
                      Или казано по начина на simple_stupid "нивата не ще молитва, а мотика". От такава гледна точка и според мен може да се поставя под съмнение мястото в темата както на новината, така и на повечето коментари .

                      Не смятам, че може да се поставя под съмнение нито ролята на семейството, нито че е желателно човек да има известен житейски опит, преди да стане родител. Но последното е много субективно и зависи от житейските приоритети и от социалната среда, в която се формира усещането за "достатъчен" опит.

                      Guy de Mont Ferrand, мненията ни съвпадат.

                      Comment


                        Аз пък не виждам нищо проблемно в цялата ситуация.
                        Ги- наистина ли ?
                        Няма ли разлика между целуването и забременяването ?
                        Quae fuerant vitia, mores sunt.

                        Comment


                          ...а именно относно "числеността на социално активните индивиди".
                          Въпросът е в това, че нещата са свързани, както посочи и Юлиан (ако правилно съм го разбрал, но си признавам, че рядко разбирам другите добре) и "числеността на социално активните" няма нищо общо с броя забременявания и раждания. Не мисля, че може да се слага знак на равенство между "забременяване и раждане" и "социална активност". Често е дори обратното. И не мисля, че високото ниво на раждаемост само по себе си е нещо положително (същото се отнася за обществата, за които този феномен е характерен).
                          Ги, не мисля, че примерът ти е удачен - между двете няма нищо общо. И дори и да могат да се намерят отделни случаи, в които въпросните млади люде ще се окажат на нивото на задачата, това ще са изключения. А резултатите и за тях, и за децата им, а до известна степен и за близките им, са лоши. Поне аз съм останал с подобно впечатление, макар че си признавам, не съм го формирал на основата на обширни данни или статистика.

                          Comment


                            случайно прелитащ написа Виж мнение
                            gollum , наистина виждам доста символизъм в ситуацията с раждащото момичешко подразделение, но не като пример за "комунално отглеждане и възпитаване", абсолютно не , а именно относно "числеността на социално активните индивиди".

                            Всичко, което исках да кажа, а и мислех, че се подразбира, е, че позитивната нагласа, самочувствието и способността да се гледа на житейските предизвикателства като на забавление са ключът към разрешаването на проблем като демографския, а и на много други.
                            Или казано по начина на simple_stupid "нивата не ще молитва, а мотика". От такава гледна точка и според мен може да се поставя под съмнение мястото в темата както на новината, така и на повечето коментари .

                            Не смятам, че може да се поставя под съмнение нито ролята на семейството, нито че е желателно човек да има известен житейски опит, преди да стане родител. Но последното е много субективно и зависи от житейските приоритети и от социалната среда, в която се формира усещането за "достатъчен" опит.

                            Guy de Mont Ferrand, мненията ни съвпадат.
                            Не виждам връзката между примера, който си дал, с групово заченалите "девойки" и горенаписаното.
                            Създаването на деца, не е някаква шега за убиване на скуката.Всъщност точно от статията става ясно, че въпросните, не са готови да бъдат родители.Те самите са все още деца.

                            Comment


                              gollum написа
                              един вид комунално отглеждане и възпитаване
                              И аз така я интерпретирам, затова смятам, че заслужава внимание - включително като някакъв тренд сред младите - във връзка с обсъжданата тема. Предполагам също, че ще има значителна разлика спрямо единичните случаи - и за семействата на тези млади майки, и за децата им - стига да си удържат на договора.
                              gollum написа
                              Те, явно, избират да се занимават изключително и само с раждане и отглеждане на деца
                              Това, ИМХО, не става ясно от новината.
                              gollum написа
                              в ущърб на развитието си като личности в обществено-икономически план.
                              Децата - ущърб на личностното развитие? Ой.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                pnp5q написа
                                Това, ИМХО, не става ясно от новината.
                                Да, това е следствие от моето предположение, с което си съгласна, съдейки по абзаца, с който започваш поста си . Защото възможностите не са чак толкова много: да оставят родените деца на грижите на някаква институция; на родителите си или да ги гледат сами. В последният случай (особено ако бащите на децата няма да имат нещо общо, а подобен намек може да се открие в новината), те очевидно поне за първите две-три години ще се занимават само и основно с това. А като се има предвид, че става въпрос за деца, незавършили образованието си, последствията за по-нататъшния им живот в обществото, не е чак толкова трудно да се предвидят. Естествено, можем да предположим, че всички те са деца на богати родители, които ще ги осигурят с доходи за по-голямата част от живота им, както и този на децата им. Но... хъм, това не може да бъде масова практика по очевидни причини.

                                pnp5q написа
                                Децата - ущърб на личностното развитие? Ой.
                                Не "децата", ако си обърнала внимание, а ситуацията, в която детето Х ще прекъсне образованието си, за да отглежда детето си и (ако предположим), че се справи със задачата, пак в "обществено-икономически план" (добавка, явно пропусната, освен ако целта не е било просто да се напише нещо ), те едва ли скоро или въобще ще се реализират. Поне в общия случай, ще е така. Впрочем, едва ли има смисъл да описвам нещата, тъй като подобни работи се случват и у нас, достатъчно често. Резултатите също могат да се наблюдават.

                                Comment

                                Working...
                                X