Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мястото на религията

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
    Отказах се да се беся. Ще спестявам пари за закупуване на още томове. Антикварите ги продават много евтино. Мога да си закупя на първо време 800-900 кг книги. Ако изтегля кредит, ще мога да закупя до 4000 кг книги. Ще гледам да са по-тънки, за да бъдат повече бройки. Така количеството книги в личната ми библиотека може да надхвърли библейската "цифра" 10 000 тома.:rock: За такова количество ще ми направят и специална отстъпка.
    Ако толкова много държите да знаете съдържанието на библиотеката - Заповядайте! Малко сме в ремонт, но ако не Ви притеснява - моля. Но у дома има правило - книга не се изнася извън къщата от човек, който не е член на семейството. А и да не забравя,една голяма част от книгите е на руски.

    П.П. Поздравления за "Стражева кула" - аз обаче си паля камината с нея.

    Comment


      беллосллава написа
      Но у дома има правило - книга не се изнася извън къщата от човек, който не е член на семейството.
      Това звучи почти като предложение за брак
      А за руския - голяма част от моята библиотека е на същия език, какво да се прави, причините са главно в ЕГН-то ...
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Ето, постопенно се връщаме към основната тема - браво. вече палим книги

        беллосллава, ако си красива, стройна, не прекалено умна и на възраст между 20 и 25 с удоволствие ще изнеса някоя книга от вас не ме притеснява че е на руски - аз съм руснак ремонта също не ме притеснява - влизам, взимам и излизам

        Аде да спираме с библиографската тема.
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          Да притежаваш камина само по себе си е за завиждане. Да имаш с какво да си я палиш е похвално. Е, надявам се, че това възхитително отоплително устройство се ползва не по предназначение, а за да дава както съм чел "душевна топлина и уют", още повече, ако в нея горят книги, макар че може би само за подпалки се използват? Както и да е, камината в този смисъл е някакъв съвсем земен еквивалент на религията, което ни връща на темата, където се надявам да останем. А да напомня тя беше за смисъла на задължителното изучаване на вероучение в българските училища.

          Comment


            княз Крылов написа
            Ето, постопенно се връщаме към основната тема - браво. вече палим книги

            беллосллава, ако си красива, стройна, не прекалено умна и на възраст между 20 и 25 с удоволствие ще изнеса някоя книга от вас не ме притеснява че е на руски - аз съм руснак ремонта също не ме притеснява - влизам, взимам и излизам

            Аде да спираме с библиографската тема.
            Красива съм, стройна, но възрастовата граница не пасва, а колкото до умна - въобще не знам.

            "Стражева кула", до колкото си спомням е списание на Свидетели на Йехова. То не е ценно за мен.
            Голямата ми дъщеря отказа да учи вероучение, но с интерес изучава източни религии и философии. Срам ме е да си призная, но двамата с баща й и пишем темите върху Библията. Малката с удоволствие чете библейска литература /до която се докопа, без да сме видели/. Казвам това за да се повторя - изучаването на вероучение е строго индивидуално - въпрос на нагласа, възпитание, среда и много други компоненти. Ако православната църква иска да учи децата трябва да го направи извън училище, както го правят ислямските духовници и католическите, и протестантските. Тук остава открит въпроса - как да привлече децата? Със сила няма да стане, а всички занимания измислени до сега нямат ефект.
            Last edited by беллосллава; 10-04-2007, 17:34.

            Comment


              Mne !

              gollum написа
              Да притежаваш камина само по себе си е за завиждане. Да имаш с какво да си я палиш е похвално. Е, надявам се, че това възхитително отоплително устройство се ползва не по предназначение, а за да дава както съм чел "душевна топлина и уют", още повече, ако в нея горят книги, макар че може би само за подпалки се използват? Както и да е, камината в този смисъл е някакъв съвсем земен еквивалент на религията, което ни връща на темата, където се надявам да останем. А да напомня тя беше за смисъла на задължителното изучаване на вероучение в българските училища.
              Защо смяташ че трябва да се учи задължително , напротив единственото място на религията в училището е в учебниците по история, другото ако стане аз се изнасям от тази страна заедно с детето си :1087:
              Въвеждането на вероучението е все е едно да се върнем в средновековието и килиините училища :1087: :kill_myse

              Comment


                Тръгнах да прочиствам темата, отказах се и реших да я затрия цялата. И накрая я преместих тук като откровена лакърдийна тема. ( Загадка-закачка - кога ли ще се появи тема "Лична драма"?)

                ПП А и да се оплача - сбъгяса ми се клавиатурата
                Форумен Правилник

                Comment


                  Plameniv, ако четяхте постовете на потребителите, които цитирате, може би щяхте да избягвате безмислени забележки . Аз доста ясно написах, че съм твърдо против изучаването на вероучение в училище. Така че не ми отправяйте безмислени въпорси (а защо сте цитирали тази час тот моя пост въобще не ми е ясно).

                  Comment


                    Аз не съм против изучаването на вероучение, но не и като задължителен предмет. като задължителен обаче бих искал да видя в курса "Свят и личност" запознаването на подрастващите с различните видове вярвания и религии.
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      В осми клас се изучават християнство и ислям. По философия не се ли изучават някои източни религии като философски течения?

                      Comment


                        "Подрастващите"...

                        Не си лош човек Княже, и руски знаеш, и титла имаш, и някое поместие ще извадиш и цяла библейска библиотека си спечели ))))...

                        Но тези мили "подрастващи" са като в онзи случай, вече студентска легенда, за млад биолог, който отива в училище да преподава, та да си изкара педагогическата правоспособност. Учи се темата за полова система при жената. Обяснява той, обяснява, и една мила ученичка (това е 8-ми клас), изпълнена със скука, размахва ръчичка и се провиква "ама защо ми ги обяснявате тия неща, аз съм вече с два аборта..."

                        Инак, директно по темата - съгласен съм с идеите на Княза - религиозни вярвания и представи (не и история на религиите, това ще е поредната скучнотия за един тийн), да се поместят в часовете по "Свят и личност", а теологичните догми в религиозна среда нека бъдат извън светското училище...

                        Comment


                          По времето когато (за радост за кратко) преподавах в училище, етичната система на християнството (а ако не ме лъже паметта и не само неговата) се преподаваше в часовете по философия в горните класове на гимназията, като част от курса по етика. Но съм напълно съгласен с княза, че това са неща, с които е хубаво всеки ученик да има възможността да се запознае, но не поднесени като вероучение, а по-скоро като философско учение.

                          Comment


                            Вярата е избор, а всеки избор трябва да бъде компетентен. Когато нямаш избор - обикновенно си прецакан. Затова хората са казали че знанието прави човека свободен, в смисъла че му предлага повече избори - което обаче си е нож с две остриета
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              беллосллава написа
                              Ако толкова много държите да знаете съдържанието на библиотеката - Заповядайте! Малко сме в ремонт, но ако не Ви притеснява - моля. Но у дома има правило - книга не се изнася извън къщата от човек, който не е член на семейството. А и да не забравя,една голяма част от книгите е на руски.

                              П.П. Поздравления за "Стражева кула" - аз обаче си паля камината с нея.
                              Благодаря за поканата! Може и да се възползвам, ако ми обясниш и къде точно трябва да дойда. Но щом има опция за неизнасяне на книги от външни лица, образователната стойност на едно такова посещение ще бъде много малка за мен. Тя ще се свежда до чисто задоволяване на любопитство, каквото не си спомням да съм проявил спрямо съдържанието на твоята колекция от книги. Освен това запознаването с тези 5000 тома, макар и само повърхностно, ще ми отнеме доста време. За същото време бих могъл да прочета някой от моите непрочетени още томове, събиращи прахоляк по етажерките.
                              На всичкото отгоре това горене на книги много ме плаши. Напомня ми за светата инквизиция, която е погорвала и хора помежду другото. Хитлер също е горял книги, а покрай тях също някой и друг евреин. А пък аз още не мога да хвърля в огъня ценния екземпляр от сагата на П. Д. Може причината да е, че нямам камина. На всичкото отгоре взех, че го и прочетох. И Стражевите кули съм чел. Добре, че не са много дебели.
                              Та, едно такова посещение може да се превърне в трилър по романа на Братя Грим "Хензел и Гретел".:aaa:

                              Колкото до задълбоченото изучаване на религии, нека поне да е доброволно и да не се товарят децата допълнително с ненужна, според мен за тях информация. Има по-важни предмети, върху които учениците трябва да съсредоточат вниманието си.

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment


                                Императоре, тъкмо се върнахме към първоначалната тема и ето - няма как да не си побъбрите с белослава ЛС - само това ще ви кажа
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X