Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Започнаха спорове около идеята за общоевропейски учебник по история

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Започнаха спорове около идеята за общоевропейски учебник по история

    Дали идеята за един учебник по история за всички ученици от страните-членки на ЕС е опит за налагане на едно виждане или на единна гледна точка от позициите на европейската перспектива, пита полското издание "Впрост" и цитира мненията за това на полски политици и историци.

    Роман Гертих - министър на образованието на Полша заявява:
    "Във всички европейски страни изучаването на историята поставя различни акценти. Поради това е трудно да си представим изучаване на "историята на Европа". Това е опит за създаване на "европейска идентичност", а аз не съм съгласен с това. Ако темата бъде повдигната по време на срещата на министрите на образованието от ЕС в Хайделберг през следващата седмица, ще декларирам позицията си. Не съм сигурен, че точно германското председателство на ЕС е най-доброто време за обсъждане на общ учебник по история. Историята на Германия и отношенията й с нейните съседи имат много особен характер."

    Елжбета Якубяк - началник на кабинета на президента, заявява, че идеята на немския министър за такъв общ учебник е добра тема за разговор.
    "Не мисля, че е възможно създаването на такъв учебник. Възможни са спорове, свързани с разбирането ни за историята, например - кои са събитията, довели до падането на комунизма. Кое беше по-рано - "Солидарност" или падането на Берлинската стена... Ние, поляците, бяхме вече свободни, когато отидохме да рушим стената и седяхме върху нея като поляци от свободна страна, а Европа смята, че падането на комунизма е започнало именно с разрушаването на стената. Друг спорен въпрос е ролята на Полша във Втората световна война. Смятат, че армията ни е била десетхилядна, а това е много мощна европейска сила, създадена в много особени условия. Разговорът за общ учебник ще засяга много детайли и, поради това, ще бъде трудно да се споразумеем."

    Проф. Зджислав Мах от Центъра за европейски проучвания в Ягелонския университет смята, че: "Изработването на общ учебник по история за всички ученици в страните от ЕС е добра идея, тъй като един от основните проблеми на общността е, че нейните граждани знаят твърде малко едни за други. Такъв учебник ще даде възможност да се коригират едностранни схващания за някои факти и да се елиминират премълчаванията. Важно е това, че създаването на обща европейска идентичност изисква поглед върху историята именно от европейска перспектива. Отделните събития придобиват смисъл, само когато ги поставим в определена рамка. Ако ЕС има усещане на обществено-културна общност и, ако трябва да съществува европейска идентичност, струва ми се, че общото изучаване на историята е задължително. Важно е също да се обсъдят различните интерпретации на историческите факти, даже когато за някои неща не можем да се споразумеем до края. На Европа трябва да се гледа като на едно цяло. Общият учебник ще помогне за преодоляване на стереотипите и предразсъдъците, които все още произлизат от незнанието и едностранчивостта."

    Последни новини от България и света ⏩ Водещи новини от днес ⭐ Горещи политически теми ⚡ Последни бизнес вести Спортни и забавни статии ☛ Actualno.com
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    #2
    В худших традициях Советской пропагандистской машины- формирование новой общности "Советского" или в этом случаи "Европейского" человека.
    Идея конечно «новая», возможно даже будет действовать и приносить «положительные» плоды до определ¸нной поры, также как и в СССРе. Но в последствии, когда новое поколение, воспитанное на этих лжеучебниках узнает действительную историю, разрушительное воздействие будет по-настоящему губительно для той системы, которая придумала этот трюк с учебниками. Знание настоящей истории, пускай и не очень красивой, является своеобразной прививкой от будующих ошибок.
    "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

    Comment


      #3
      Идеята звучи добре (позитивно ), но не е добра. Според мен има две възможности за развитие:
      1.Писането на учебника да продължи няколко десетилетия;
      2.Да бъде сравнително бързо създаден с безброй скандали за гарнитура и никой да не го прочете.

      Аз мисля, че европейската идентичност съществува у европейците паралелно с националната им такава и никак не се налага да се накланят везните от национална към европейска, каквато е очевидно една от ролите, отредени на този учебник.

      Comment


        #4
        Докато бъдещето на ЕС продължава да бъде неособено ясно, а перспективите за развитието на съюза варират от бърз възход до бавен упадък, председателстващата го в момента Германия се зае поне да уреди проблемите от миналото, писа в. "Гардиън". Берлин възнамерява да се възползва от сегашната си позиция и да представи общ учебник по история, който да бъде използван на територията на целия съюз, посочва изданието. Идеята ще бъде официално представена тази седмица в Хайделберг на среща на министрите на образованието, като амбицията на германските й автори е учебникът да бъде със стандартен текст и да влезе в училищата от Португалия до Финландия и от Ирландия до България.

        Макар, на този етап, планът да изглежда трудно осъществим, Германия побърза да отхвърли обвиненията, че така опитва да размие проблемите със собствената си история. "Учебникът няма да има за цел да пренапише историята на континента", заяви в четвъртък правителствен говорител. "При съставянето му няма да се предлага да се изпускат неща, които са неудобни за германците или за когото и да било другиго. Това просто е недопустимо", обясни той.

        Канцлерът Ангела Меркел подкрепя идеята, която е рожба на министъра на образованието Анет Шаван. Представители на Европейската комисия, отговарящи за образованието, също са дали положителна оценка за написването на общ европейски учебник. Съставянето му ще бъде възложено на международен авторски колектив. Учебникът е предвиден да следва модела на общия френско-германски проект, пуснат миналата година през май и посветен основно на историята на двете страни след Втората световна война.

        Окончателно идеята трябва да бъде одобрена от властите в отделните страни - членки на ЕС, което може да окаже сериозен препъникамък за инициативата, коментира "Гардиън". Полша например отдавна критикува Германия, че се опитва да пренапише историята в хода на кампания за изграждането на музей, посветен на съдбата на германците, изселени от Източна Европа след Втората световна война. Чехия, Холандия и Дания също ще имат резерви към общ учебник по история заедно с Германия. Още по-дълбоки са проблемите на Балканите, но там не всички държави са членки на ЕС, което пък може да направи компромисите по-възможни.

        Френско-германският учебник се ползва в горния курс на училищата в двете страни. Негови автори са 10 историци – по пет от двете държави, а 80 процента от текста са идентични на немски и френски език. При съставянето му обаче на бял свят излизат сериозни противоречия, като например ролята на САЩ в Европа, отношението към комунизма и конкретно към ГДР, френската колониална история и др., което налага известни различия.
        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

        Comment


          #5
          Подобна инициатива има за Балканите:
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            #6
            dibo написа
            Подобна инициатива има за Балканите:
            http://www.see-jhp.org/hw_general_info.html
            За Балканите като че ли по-бива .
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #7
              Само че как ще се излагат спорните въпроси ....? :sm186:

              Comment


                #8
                Такъв учебник съвсем ще подкове евроцентризма Обаче историята е възможност за счепкване - интерсено дали ще се каже, че английската кралица е и херцогиня на Франция И изобщо кой е победил в 100 годишната война... Пък това кой е победил е важно, при положение, че първо се определяш национално, а после континентално.

                За съжаление на ЕС ще трбява да мине още доста време, докато чувството за европейска принадлежност вземе превес над чувството за национална принадлежност. Евентуално тогава може и да се говори за някаква европейска нация (общи символи и цели). Засега за езика като обединителен елемент не може да става дума и дори по тоя признак имаме дърпания от страна на французите. А един евреин беше писал, че имаме световен лидер, когато са налице военно и икономическо лидерство. Което пък дава политическото лидерство.

                А ЕС засега функционира само като икономически съюз, макар и да имаме някакви политически структури. При това тоя икономически съюз хич не е изгоден за някои от най-яките икономики.

                Изобщо тоя учебник по обща европейска история ще стане като еврото - твърде много компормиси, от които в крайна сметка всички обедняват.

                Comment


                  #9
                  Идеята, принципно не е лоша. Ако се изгладят всички противоречия ще може да се напише най-после някаква що годе обективна история, изчистена от предразсъдъци, идеология и пропаганда, а не пропита с национализъм и понякога явен шовинизъм. Може в евроучебника и за Тервел да споменат някоя ласкава дума. Пък дори само изобщо да го споменат - все е нещо.
                  Друг е въпроса дали изобщо може да се стигне до някакъв консенсусен учебник между толкова държави с големи търкания и претенции. Та ние в една България не можем да сме на единно мнение за собствената си история.
                  А пък ако БЮРМците станат членове на ЕС... леле мале... Няма разбиране с тях. Ще наложат ВЕТО!... на раздел "Българска история". :aaa:

                  "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                  It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                  Comment


                    #10
                    Идеята не е лоша, но ми се струва неосъществима. Спорните моменти са много и все си мисля, че акцента ще е главно към историята на Западна Европа. Пък и да събереш в един учебник историята на 27 страни! Горките ученици :sm113:
                    А пък ако БЮРМците станат членове на ЕС... леле мале... Няма разбиране с тях. Ще наложат ВЕТО!... на раздел "Българска история".
                    И по раздел "Антично история на Македония" здраво ще се дърпат с гърците. Въобще, хич не им е лесна на македонцие :wo-oh:
                    _______________________________________________
                    И българин съм не заради твойта слава
                    и твойте подвизи и твойта бранна сила,
                    а зарад туй, че съм безсилен да забравя
                    за ослепелите бойци на Самуила.

                    Атанас Далчев

                    Comment

                    Working...
                    X