Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Теория за Еволюцията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    Дойде ми на ум за един приятел, който веднъж ми каза: "ти като искаш толкова, бъди произлезнал от маймуна! аз не съм!" Горе-долу така стои работата. Еволюцията е факт, не мъглява теория.
    Бил си приятел с Чърчил?
    http://rayofhalifaxproductions.com/26662

    Comment


      "Забуленост в мистерията" може да има само за човек, който въобще не си прави труда да чете дори научно-популярните книги по въпроса (за специализирана литература и не говорим). Това - меко казано. В темата съм посочвал вече връзки към статии, Торн, от своя страна, беше дал връзка към един много интересен рускоезичен сайт, посветен на въпроса, в който пишат именно учени, занимаващи се с проблематиката (при това, на различни нива, т.е. генетика, поведение, антропология и т.н.). Работата с "липсващото звено" е глупост, която възхожда някъде към средата на миналия век, ако не и по-отдавна и няма нещо особено общо с темата.
      Що се отнася до находките, то те са, както посочи и Воланд, точно такива: единични находки, чрез които се реконструират невероятно дълги периоди*, т.е. всяка нова находка потенциално добавя много ново познание и пак остава място за милиони нови находки (ако бъдат направени) от които всяка ще добавя детайли и ще позволява да се допълва картината. Но ако нещо е очевидно от тези находки (не говоря дори за съвременните наблюдения на еволюция в действие, камо ли пък за генетиката), то едно е очевидно - еволюционните процеси се виждат на практика (впрочем, това е очевидно още от факта, че се появяват нови видове, а изчезват стари, който по друг начин не може да се обясни.

      Аз лично място за спорове по темата не виждам, Уарлорд я създаде навремето просто като анкета, за да види какви са мненията на форумните потребители. Ясно е, че всеки си има право на мнение (това е отделен въпрос) и щом за някого вярата му е несъвместима с някаква научна концепция, никой не може (и не би трябвало) да го принуждава да я променя. Реалните биологични процеси не се влияят от нашата вяра, одобрение и т.н. .

      ПП Тази реплика с маймуната не е на Чърчил - доста по-стара е и възхожда към анекдот за един диспут между дарвинисти и техни противници през Х²Х век в Англия. Лошото е, че сега не се сещам точно каква бе размяната на реплики, но беше забавна, ще я потърся. Накратко се свеждаше до това възражение от страна на анти-дарвинист ("Щом искате да произхождате от низше създание като маймуната, ваша си работа"), на което критикуваният отговаря спокойно, че предпочита да вижда себе си като резултат от възходящо развитие (от маймуна към човек), отколкото като резултат от деградация (от Бог към човек) . Обичайната размяна на хапливи реплики (характерна за всяко място, където се събират за да се "сражават" за идеите си различни войнствени групи хора). Разбира се, според съвременните разбирания за произхода на човека (доколкото съм запознат на популярно ниво с тях), не става въпрос за какъвто и да е "произход от маймуна", както са го разбирали тогава.

      ----------------
      * Да, дори 50 000 години, да не говорим за 100 000 или 2-4 милиона, са изключително дълги периоди, когато говорим за еволюция на конкретен вид: промените, които могат да се случат са много по-големи от тези, които се разглеждат като "мистериозни" или "загадъчни". Още повече, че сам по себе си обемът на мозъчната кутия не е очевиден признак за "развитие" (дори да оставим настрана факта, че различните индивиди в рамките на един и същи вид се различават в определени граници по този показател). А ако говорим аз културни и цивилизационна еволюция, а не за биологична, то сроковете на "единична промяна" за първите са много по-къси, отколкото за последната. Така че развитието на езика, култура и цивилизация са напълно възможни дори за няколко стотици, какво остава за хиляди години (погледни еволюцията на езиците, ако ти трябва пример).

      Comment


        beri_cd написа Виж мнение
        Мен пък ме учудва резултата от анкетата...вярно, вероятно не е представителна извадка, но все пак...
        Хаха, една наистина представителна извадка щеше да покаже, че в това отношение сме по-зле и от САЩ. Малии, а аз като си спомня преди 7-8 години как се бях зарибил по Мулдашев... ама все пак тогава съм бил на 12 години.
        Между другото мозъчния капацитет при неандерталците всъщност е бил дори по-голям.

        Comment


          Между другото мозъчния капацитет при неандерталците всъщност е бил дори по-голям.
          Да, въпросът е (то не че има смисъл да го разяснявам, де), че това няма директна връзка (особено при тези, как да се изразя, "количества") с неща като "интелигентност", способност да се създава култура цивилизация и прочее. Т.е. повече в случая не означава непременно по-"развити". Пък и някои хора просто не разбират добре за какво иде реч като се напише "еволюция" (представят си го непременно като възходящ процес - от нещо по-примитивно към нещо по-висше, а в действителност по-скоро е за процес на промяна и приспособяване, които, на свой ред, могат да бъдат преценени и като регрес в определени случаи и ситуации).

          Да, у нас една представителна извадка ще покаже по-скоро обратното съотношение и то в по-силна пропорция. Поне моето впечатление е такова. Предполагам че и затова Уарлорд е решил навремето да създаде темата: било му е любопитно. А не че е искал да подлага въпроса на дискусия.

          Comment


            Един голям празен басейн не е по-пълен от един малък празен басейн.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Някой от вас може ли да ми даде САМО един пример за еволуцията в наши дни?И в този пример да ми каже какво е било примерно преди 1000 години и какво е днес.


              P.S.Тая теория за еволуцията е пунта мара!

              Comment


                Ама САМО един?

                Защо според теб има нови ваксини срещу грип всяка година?
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  korto написа Виж мнение
                  Някой от вас може ли да ми даде САМО един пример за еволуцията в наши дни?И в този пример да ми каже какво е било примерно преди 1000 години и какво е днес.
                  Ами например бактериите, които развиват поносимост към различните лекарства с които се третират. Преди 50 години пеницилинът е требел всичко наред, а сега е почти безполезен.
                  Други примери са лактозната толерантност, цвета на кожата и допълнителното ребро в горната част на гръдния кош.

                  Comment


                    Защото всяка година се пуска по някой нов вирус,и хората трябва да купуват нови ваксини.

                    Comment


                      korto, ей тая книжка е таман за тебе! Имаше вътре точно пример - за някакъв въгледобивен град в Англия, където ентомолозите през Х²Х в. наблюдават как за няколко десетилетия! местните бели зелеви пеперудки се научили да се раждат сиви... Не ми се търси сега моя екземпляр, но и останалите разкази вътре са точно по темата.
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        Защото всяка година се пуска по някой нов вирус,и хората трябва да купуват нови ваксини.
                        Ааа, имаме тежък случай на вяра в конспиративни теории. Това е едно от доказателствата, че не всичко подлежи на промяна - някои неща в човешкото мислене си остават неизменни. Имаше една мисъл на Анщайн за безкрайните неща, която ми идва на ум.
                        Това в кръга на шегата, а сериозно: вирусите и бактериите са най-добрия пример, когато искаш пример за бърза биологична еволюция. Дори и да вярваш, че "пускат нови" (забавна мисъл сама по себе си, но пък, знам, "те" са способни на всичко, както обикновено ни уверяват непознатите из кръчмите), то дори и в този случай въпросните "те" ти дават доказателство за еволюция, защото не могат да създадат вирус или бактерия от нищото.
                        А ако стават и малко по-стари примери, полезно ще ти е да прочетеш изследванията на Дарвин за онзи остров. Впрочем, за такива случаи препоръчвам първо да се прочете достатъчно много сериозна научно-популярна литература, пък после да се обмисля и, ако се налага, да се търси не-научна такава (може и конспирологична). Ако все още е интересна и й "минава номера".

                        Comment


                          korto написа Виж мнение
                          Защото всяка година се пуска по някой нов вирус,и хората трябва да купуват нови ваксини.
                          Конспиративните идиотизми са за другаде, освен това, замисли се - ако нямаше еволюция, откъде щяха да се взимат новите вируси?
                          Да му се не види, в тая наша държава толкова много откачалки ли живеят?
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            Това не е еволуция,те пак си са пеперуди и не са започнали да копаят или да пишат.Все едно аз да отида в Африка,и след 10000 години децата ми да станат негри.

                            Comment


                              Корто написа
                              Това не е еволуция,те пак си са пеперуди и не са започнали да копаят или да пишат.
                              Хъм, а може би ти не си наясно какво означава еволЮция? Защото това не означава "видът Х се научава да пише или копае" (особено пък ако се иска пример "от наши дни"), а видът Х се променя под влияние на средата (във всеки един смисъл на тази дума). Промяната може да е положителна или отрицателна от гледна точка на външен наблюдател. За да се достигне ново качество е необходимо доста време, точно колко зависи от честотата на репродукциите. Затова при микроорганизмите това време е малко, но при по-висши такива е доста повече.
                              Впрочем, не ти трябва външен или труден за намиране модел, можеш да вземеш за пример еволюцията на културата и цивилизацията ни (идеите се размножават доста по-бързо от хората, така че им трябва по-малко време ).

                              Comment




                                Бактерия еволюирала ензим, който и позволява да си похапва наилон.
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X