Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Теория за Еволюцията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Еволюцията съществува в контекста на Божия Промисъл, тогава и само тогава.
    Дълго е за обяснение. То не се разбира с разума, а се знае със сърцето и неговия "разум". Има еволюция, но... Това са хватките на Континиума. Много здраве на противниците!

    Comment


      Божият Промисъл не е отричан и от най-големите умове. Даже напротив, ако тяхното вдъхновение е една негова проява.

      А ти къде си спрямо него?

      Comment


        Дълго е за обяснение. То не се разбира с разума, а се знае със сърцето и неговия "разум".
        Сърцето един мускул, голям колкото юмрук и пълен с кръв. Той няма разум, с какъвто не се отличват между другото и привържениците на горната креационистка тъпотия....
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          Юлиан Август написа
          Сърцето един мускул, голям колкото юмрук и пълен с кръв. Той няма разум, с какъвто не се отличват между другото и привържениците на горната креационистка тъпотия....
          :1087: Съжалявам приятелю, то и рентгеновите лъчи не се виждат,
          ама не значи, че не съществуват. Ти си по мускулите и телесните течности. Как да повярва сития на гладния, а? Как да ми повярваш?,
          навярно си голям материалист /бъди жив и здрав!/ или натуралист, или
          наивист, или "идеалист" - от марксовите, ренедекартовист, демокритовист, последовател на Джак Изкормвача или Шерлок Холмс. На мумията в Москва или в Пекин, може и в Ханой или Пхенян. Може и да си кастровист.

          Не съм креационист или нещо такова /не знам какво е това/, обаче ти казваш "Аз знам" - нещо си там, "А Кой знае, знаеш ли?"/Джеляледдин Руми МЕВЛЯНА/. Що ли пък Сенека си е прерязал вените? Може пък и земята да е плоска и светът да се върти около нея, а? Къде ли се намират твоите чувства - в кой орган на тялото?, а мислите ти? - дали в главата, а? :1087:

          Comment


            dausdava123 написа
            :1087: Съжалявам приятелю, то и рентгеновите лъчи не се виждат,
            ама не значи, че не съществуват. Ти си по мускулите и телесните течности. Как да повярва сития на гладния, а? Как да ми повярваш?,
            навярно си голям материалист /бъди жив и здрав!/ или натуралист, или
            наивист, или "идеалист" - от марксовите, ренедекартовист, демокритовист, последовател на Джак Изкормвача или Шерлок Холмс. На мумията в Москва или в Пекин, може и в Ханой или Пхенян. Може и да си кастровист.

            Не съм креационист или нещо такова /не знам какво е това/, обаче ти казваш "Аз знам" - нещо си там, "А Кой знае, знаеш ли?"/Джеляледдин Руми МЕВЛЯНА/. Що ли пък Сенека си е прерязал вените? Може пък и земята да е плоска и светът да се върти около нея, а? Къде ли се намират твоите чувства - в кой орган на тялото?, а мислите ти? - дали в главата, а? :1087:

            Явно цирк Добрич днес гостува на форума.
            Аз спирам, да нареждам американците, че след такива изказвания ми става неудобно, че съм го правил.


            dausdava123 написа
            Еволюцията съществува в контекста на Божия Промисъл, тогава и само тогава.
            Дълго е за обяснение. То не се разбира с разума, а се знае със сърцето и неговия "разум". Има еволюция, но... Това са хватките на Континиума. Много здраве на противниците!

            Кой бог? Явно знаеш нещо за него? Откъде знаеш за божия промисъл? Какви факти стоят зад това твъдение? Коя е тази религия, която приема еволюцията за вярна?
            Last edited by Agobot; 05-05-2008, 19:47. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            Докторите казват - алкохола е враг, Господ казва - обичай врага си!?

            Comment


              Не съм креационист или нещо такова /не знам какво е това/
              А какво въобще знаеш? И защо се бъркаш в разговора на хора, които знаят?



              Абе какъв тоя тийн напън из форума? :tdown


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment




                Незнам дали в темата вече е ставало дума за тази книга. Все още не съм я прочел, но си мисля, че може да е интересна. Ще се радвам на коментари

                Comment


                  Ами най-малкото странна и несериозна ми се вижда или, за да го кажа иначе, политико-пропаганда работа, по методи донякъде напомняща нещата на Резун. Това е, което мога да напиша въз основа на повърхностен преглед.
                  То един поглед върху използваната литература ще покаже за какво става въпрос.

                  Comment


                    Интересна книга. Средно осем от десет абзаца съдържат откровени дебилизми, което навява мисълта, че авторите са дебили. Което пък от своя страна рязко ги отличава от Резун, щото човека е всичко друго, но не и дебил.

                    Comment


                      Книгата е по темата само доколкото самата тема е "странно" зададена.
                      А иначе става за майтап

                      Имам една книга, "Душата на науката", където просто се обяснява как мотивацията на много известни учени е религиозна, или поне потвърждават наличието на нещо извън способността за изследване и разбиране. Очевидно трябва да си много изявен творчески и интелектуално и да стигнеш извън рамките на постигнатото до момента, за да разбереш, че хоризонтът е недостижим, поне буквално, и има неща, които могат да бъдат наречени и "божествени", ако някой предпочита.

                      Усещането за това "отвъд", независимо дали ще бъде наречено религиозно чувство, мотивира поне да се направи опит нещо ново да бъде открито, а тогава се прави наука.
                      Иначе се предъвкват добре познатите неща и се тъпче на място. Отричането на еволюцията е нещо повече - голяма крачка назад в еволюцията на човека и неговия мозък.

                      Comment


                        Преди време попаднах на едни лекции (на руски език), за еволюцията, изнесени точно в рамките на подобна тема и като "популярно" изложение на нещата. На някого може и да са му интересни (след текста на лекциите има и кратки обсъждания). Лекциите са достатъчно простички и не съдържат чак толкова много информация, но така са замислени. Положителната страна е тази, че всеки от изнасящите ги люде е специалист в областта, за която говори.

                        Палеонтология и макроэволюция (Кирил Есков)

                        Геномы и эволюция (Михаил Гелфанд)

                        Молекулярно-генетическая эволюция человека (Светлана Боринска)

                        Comment


                          Еволюцията върви само напред - показва ново американско изследване на развитието на кортизоловия рецептор. Въпросният белтък присъства у гръбначните от около 400 милиона години, като началната му форма реагира на няколко сродни съединения, а "окончателният" вариант - само на кортизол. В процеса на молекулярното му изследване екипът установява седем мутации, които "уточняват" реакцията на белтъка и посредством генни манипулации ги "връща обратно". Резултатният "древен белтък" обаче не реагира на нищо. По-внимателният анализ на структурата показва, че съвременната форма има още 5 мутации, които нямат пряко отношение към реакцията на кортизол, но играят ролята на "контра" - след възстановяването на генома от общо 12те промени се получава действащ еквивалент на древния изходен вариант. Изводът - в еволюцията няма обратен път - дори ако се повторят условията на средата.
                          Съобщението - в membrana.ru, в Орегонския университет.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            Не съм чел темата, но само ще кажа две думи на страната на здравия, критичен разум.

                            Еволюцията е вярна. Тя е най-вярното обяснение, до което човек е достигал. Затова и я приемаме.

                            Просто така работи науката - със течение на времето се измислят все по-добри и по-добри обяснения за нещата в природата. Едно време Аристотел смятал, че стрелата пада, защото на земята е нейното място на покой, после Нютон измислил по-доброто обяснение с теорията на гравитацията, включваща и планетите и обясняваща мноого повече неща, и заместил Аристотел, и накрая Айнщайн измислил трето обяснение, което включвало не само падането, но и планетите, а даже и разни аномалии в наблюдавания космос, които предишната теория на Нютон не могла да обясни. И затова днес не преподават Аристотел в часовете по физика и физиците не ползват идеите му.

                            Същото е и с обясненията на хората за произхода на всичко живо. Обяснението на религиозните текстове е (накратко казано), че целия свят се е появил както си е преди n години. И после, през 1859, Дарвин публикува едно по-добро обяснение за това как са се появили хората и науката го приема като вярно.

                            Креационизма не обяснява произхода на видовете. Еволюцията го прави. Най-малкото, че креационизма не обяснява КАК Бог е създал видовете. Теорията на еволюцията описва процеса на възникването на Хомо сапиенс, креационизма и разните религиозни щуротии - не.

                            Comment


                              Религията не е предшественик на науката, както и митологията не е предшественик на фактологията. Нито пък логиката отрича теологията, или пък обратното.
                              Няма никакъв проблем Бог да е създал Света преди няколко хиляди години и той да бъде продукт на няколко милярда години еволюция, защото Бог е всемогъщ и може да прави каквото Си иска.

                              Comment


                                Няма никакъв проблем Бог да е създал Света преди няколко хиляди години и той да бъде продукт на няколко милярда години еволюция, защото Бог е всемогъщ и може да прави каквото Си иска.
                                Ако бог може да иска, не би бил всемогъщ, защото е подчинен на желания. Ако пък не е всемогъщ, не би бил бог. С две думи - на бог винаги можем да му намерим кусур, просто защото е креатура на човешкото мислене и НИЩО повече от това. Независимо от името на съответния бог или Боб (както се казва в една книга). От друга страна Бог може да е просто името на една котка (от същата книга), но пък тогава едва ли е всемогъщ, дори по котешките стандарти.
                                Иначе цитираното съждение ми напомня за съждението на един съ-обитател на Швейк в едно по-специално оздравително заведение, който твърдеше, че в Земята има скрито още едно кълбо, но значително по-голямо от нея

                                Comment

                                Working...
                                X