Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Теория за Еволюцията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Одзава, ти всъщност казваш принципно същото като Голъм. Само дето ми се струва, че математически не може да се разберете. Та ще пробвам и аз:
    Като начално положение имаме доколкото разбрах постоянен брой мутации. При равновесие на вида с околната среда (сиреч такива характеристики на идивидите, които са оптимални или почти за конкретните условия (вътрешновидовата конкуренция я оставяме настрана за момента)) по-голямата част, даже всички в един идеален вариант, от това постоянно число мутации ще са или неутрални, или отрицателни (които ще бъдат отсортирани). ПРи Промяна на средата обаче шансът за появяването на положителна мутация нараства. Променят се критериите, по които мутациите биват класифицирани така да се каже, иначе си имаме все същите случайно случващи се мутации.

    ПП. А, то излезе, че сте се разбрали
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      С ваше позволение - две дребнави уточнения:

      Размножаването се извършва в строго определен период през годината - това означава, че доста малка /като сила и/или продължителност/ промяна в климатичните параметри може да бъде решаваща за екологичното равновесие на даден биотоп.

      Евентуално `ускоряване` на мутациите може да се получи при някаква по-продължителна химическа промяна в хранителните вещества.

      И една любопитна дреболия - наскоро четох, че вид птици могат да `предопределят` пола на птичето в яйцето, като при очаквания за неблагоприятни условия снасят преобладаващо `женски` яйца.
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        pnp5q написа
        Размножаването се извършва в строго определен период през годината
        Без да претендирам за общовалидност, но ми се струва, че размножителния период настъпва въз основа от смесица от конкретни климатични показатели и определена времева цикличност, а и освен това не е толкова "строг" като рамки - разбира се, зависи от конкретния вид. Т.е. при климатична промяна е възможно да настъпи по друго време, а и така или иначе част от индивидите се чифтосват (и съответно се раждат) извън общите за вида рамки на размножителния период. Т.е. "размножителния период" се отбелязва когато е пикът на такива събития, но те започват по-рано и завършват по-късно и всичко това е свързано с конкретния климат в рамките на годишния цикъл. Може би защото става въпрос за някакъв по-сложен, не чисто физиологичен, но и поведенчески процес?

        pnp5q написа
        Евентуално `ускоряване` на мутациите може да се получи при някаква по-продължителна химическа промяна в хранителните вещества.
        Съгласен съм, но ми се струва, че това е частен случай. Същото може да се случи и в резултат от дадено бедствие, повишаване на естествения радиационен фон и подобни неща. Но мисля че ускорявания от този род са по-скоро изключения.

        pnp5q написа
        И една любопитна дреболия - наскоро четох, че вид птици могат да `предопределят` пола на птичето в яйцето, като при очаквания за неблагоприятни условия снасят преобладаващо `женски` яйца.
        Имаше и някакви земноводни, които можеха съответно да си променят пола според условията и количеството индивиди от съответен пол. Пак подобна техника.

        Естествено, всичко това са уточнения в рамките на това, което последно обсъждахме.

        Comment


          Динозавро-моделизъм... на 6000 години
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            малко от ДОукинз - http://www.elrid.cult.bg/f/Pages/Evo...e_Dawkins3.php
            спорехте за размножаването - ето - http://www.bj-digital.com/~alf/Origi...e_Dawkins7.php
            Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

            Comment


              tonev написа
              ...спорехте за размножаването ...
              То е за майтапи, но имаше на времето такъв виц:
              - Колко вида размножаване има? - пита учителката
              - Три - отговаря Иванчо.
              - Как три !!!!???? - учудва се учителката
              - Ами полово, безполово и при човека - креватно - отговаря Иванчо.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                Без да излизаме от темата, ми се струва, че Теорията за еволюцията е добре обоснована/особено на фона на липсата или слабата обосновка на всички останали теории/. Както знаем обаче, основата и началото на живота на земята са ДНК и РНК и присъщите им мутации, които се образуват в структурата им. Така кодировката в ДНК/РНК(софтуеърната програма на живота) е отговорна за това дали на даден жив организъм ще му поникнат крака, глава или листа и стъбло. Тя е отговорна и за раждането на нови клетки, за т.нар. програмирана клетъчна смърт, кои клетки да се размножават и кога, кои клетки трябва да образуват косата и кога, кога трябва да спре растежа на костите и тъканите, как и кога да се оформи мозъка и милиарди други операции за поддържането на живота на планетата. Най-опростено казано, ДНК/РНК е кода на живота и този код се променя постоянно през последните 3.8 милиарда години, под въздействието на промените в структурата на ДНК/РНК. А един от източниците/макар и не единствен/ на тези промени и мутации е процеса на размножаване и обединяването на ДНК м/у 2 отделни индивида. Наскоро беше проведено изследване за броя на мутациите, които настъпват във всяка молекула на ДНК в човешкото тяло за едно денонощие. Резултата е леко шокиращ - около 10 000 мутации, като някои от тези мутации не са обусловени от външен източник - обратния пример би бил - прекомерното излагане на слънчевите лъчи води до много сериозни нарушения в структурата на ДНК на клетките на кожата, които в много случай водят до рак на кожата и тази "повредена" ДНК се предава и размножава до съседните клетки, докато организма загине. Та, идеята на поста ми беше да насочим вниманието си към произхода на РНК/ДНК, тъй като, малко или много, знаем как са протекли събитята след появата на тази свръх устойчива, изменчива и приспособима с безкрайните си мутации към околната среда молекула. Общоизвестен е факта, че днк-то на всички растения и животни има много общи участъци/които нама как да са случайни, предвид сложността на ДНК - 3.5GB кодове и информация във всяка молекула/, които говорят за общ произход на всички живи организми(растения и животни) на планетата. Не помага и факта, че първите сведения за живи организми на земята са отпреди 3.8 милиарда години, когато температурата на повърхността спада до под 100 градуса по целзий. А и факта, че досега нищо толкова сложно не е намерено или изработено на планетата ни, като програмата на живота/ДНК/, доста меко казано, буди недоумение. Доста показателен е според мен и факта, че астронавтите от Аполо 11 носят на Луната модел на стълбовидна ДНК структура и табелка с надпис - "идваме с мир"(поправете ме, ако греша, възможно е ДНК структурата да е била изпращана с излъчватели по многобройните програми за контакт с извънземен разум). Изгодно ми е да си мисля, че първичното РНК/ДНК е било много, много по-опростено от сегашното, иначе теорията за съществуването на Висшо същество е вероятно да измести всички останали останали теории. По природа, съм с атеистични убеждения и подсъзнателно, всичко в мен се бунтува пред идеята, че този неописуемо сложен "софтуеър" е писан от Бог. Мисля, че с това заключение пак ви пратих в темата - Креационизъм с/у Еволюция, за което се извинявам.
                Last edited by Agobot; 18-11-2007, 01:48.
                Докторите казват - алкохола е враг, Господ казва - обичай врага си!?

                Comment


                  По природа, съм с атеистични убеждения и подсъзнателно, всичко в мен се бунтува пред идеята, че този неописуемо сложен "софтуеър" е писан от Бог. Мисля, че с това заключение пак ви пратих в темата - Креационизъм с/у Еволюция, за което се извинявам.
                  Абсолютно съм съгласен с написаното от теб! Както вече бях писал: "ДНК е всичко!". Цялата истина за живота...
                  И едно уточнение: Стереотипа "аз съм много интелигентен и затова не вярвам в Бог" е вече демоде. Природо-математическите направления на науката понастоящем разкриват нови хоризонти на познанието. Май най-накрая ще се докаже, че има висша сила, или Бог.

                  Comment


                    САМО ЛЕВСКИ!!!

                    САМО ЦЕСЕКА!!!!

                    САМО СЕДЕСЕ!!!

                    САМО БЕСЕПЕ!!!!

                    САМО ДНК!!!!
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      Императоре, какво се нервиш? Вярата в бога е точно въпрос на вяра, не се нуждае от логика. Точно така е.

                      Не вярвам в бог!

                      Вярвам в бог!

                      Само левски!


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        М`дааа, забавни неща. Май може да се местят мнения в "Майтапи" . Меду другото, какво парви тази тема в раздел "Античност"? След като се премахна "Праистория" може би мястото й е в "Общи дискусии".

                        Comment


                          Ей аз гласувах преди да видя каква еволюция се има предвид!Съгласен съм,че има еволюция,но с Дарвин не съм съгласен и вярвам в Бог.Впрочем каквото и да се изложи в негова защита,винаги някой ще оспорва и ще иска ДНК от Бог или нещо такова!
                          П.П. Голяма обърквация с тия теми!Нещо като пусна по темата ми се вижда не на място в сравнение с други отговори

                          Comment


                            Ето няколко статии, които се опитват да докажат, че първичното ДНК/РНК е било със значително по-просто устройство и прослядяват пътя на еволюцията на ДНК/РНК(доколкото това е възможно на този етап):







                            gollum написа
                            М`дааа, забавни неща. Май може да се местят мнения в "Майтапи" .
                            Gollum, не разбирам кое е смешното? Може би това, че човешкото ДНК съвпада около 50% с това на бананите, около 40% с ДНК-то на зелето и 60% с това на плодовите мушички?



                            Или може би ДНК/РНК не е основата на живота и еволюцията, и учените се заблуждават в търсенето на корена на дървото на живота, чрез изследване и опознаване на ДНК. Вярно е, че относно ДНК все още се знае доста малко, но да се отрича всичко постигнато до момента, ми се вижда несериозно/ако това е бил скрития смисъл за раздел "Майтапи"/. Въпроса сигурно е реторичен, но има ли по-добър начин за доказване на теорията на Еволюцията от проследяването на промените в ДНК, от възникването на живота до наши дни? Ето и сведения от ДНК анализ на Неандерталец и представителите на рода Хомо- , показващи че двата вида се разделят преди около 400 000 години от общ предшественик:

                            And researchers find that a majority of the Neanderthal DNA sampled was more identical to chimp sequences than ours is
                            Last edited by Agobot; 17-11-2007, 18:51. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                            Докторите казват - алкохола е враг, Господ казва - обичай врага си!?

                            Comment


                              Agobot написа
                              Gollum, не разбирам кое е смешното?
                              Просто не си чел цялата тема.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                Imperial написа
                                Просто не си чел цялата тема.
                                ОК тогава, извинявам се за недоразумението
                                Докторите казват - алкохола е враг, Господ казва - обичай врага си!?

                                Comment

                                Working...
                                X