Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турция и исляма

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Турция и исляма

    Тази вечер се зачетох из ей тази новина http://dnes.dir.bg/news/-13644436?nt=4 и реших да попитам, тъй като май имаме поне няколко души на форума, които се занимават с Турция или са в нея - какво е положението в държавата и има ли силна тенденция за ислямизация? Поне от новините които до сега съм виждал си спомням следното:
    1. Чистка сред армейските генерали и маргинализиране на влиянието им.
    2. Преследване на определени журналисти.
    3. Увеличаване на забрадените из Истамбул (наблюдения от разходки там наскоро и преди десетина години).
    4. Недоволство на разни официални лица от твърде светските сериали.
    Ако някой може да сподели или да даде линк към анализи по темата ще ми е интересно.

    И между другото - моля за сериозно отношение, всякакви опити за тролене ще бъдат наказвани.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    #2
    Можеш да добавиш точка 5 която е много важна. Имаше някакво увеличение на часовете по ислям в училищата.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #3
      Мда, наскоро Ердоган бил разрешил повече религия в училищата
      The passing of a bill in Turkey allowing parents to move their children into Islamic schools earlier prompts scuffles in parliament.


      Очевидно е че има тенденция за ислямизация и отдалечаване от модернизацията на Ататюрк. Партията на Ердоган е умерено религиозна и това явно е голяма тема сред турците.

      Възможно е Ердоган и/или партията му и/или дори цялото правителство да получават пари от Саудитска Арабия задето се ислямизират. Саудитците, все пак, плащат за 90% от разходите на Исляма по цял свят в последното десетилетие. Тези пари отиват изцяло за уахабизъм/салафизъм - саудитския вариант на Исляма, който е ултраконсервативен.


      Ето една статия в БиБиСи писана от
      For nearly 90 years, Turkey has steered a course of state secularism, with a clear separation between mosque and state. But, the BBC's Arash Dabestani asks, for how much longer?

      Comment


        #4
        Те дори по време на Османската империя не са били някакви апологети на фанатичния ислям. Не вярвам саудитите-салафити да могат да ги пречупят.

        Comment


          #5
          Пилот,
          Опасявам се, че няма прост отговор на въпросите, които задаваш. По мое мнение сегашните управляващи определено имат визия и правят усилия за засилването на позициите на религията в обществения и политическия живот в Турция. Това обаче не означава, че политиката им е прегърната от всички в страната, напротив има сериозна съпротива от страна на всички светски настроени кръгове в страната (а в турски контекст това ще рече десетки милиони души). Според мен се е стигнало до точката, в която взаимното недоверие е ескалирало до степен на открита неприязън и конфронтация. Управляващите, които струва ми се се канят да векуват на власт са се „окопали” във всички властови структури и тече процес на открита разправа с политическите опоненти, били те политици, военни или общественици. За жалост в голямата си част хората на управляващата Ак парти са примитиви и често действат първосигнално, вероятно защото второсигнално така и не могат, а може би и защото карайки втори мандат се чувстват дотолкова силни и стабилни, че са се напълно разпищолили. На твоите въпроси, да армията вече не е това, което беше - сериозна чистка във висшия ешелон (Ергеникон, а и лека-полека) и подготвянето на ново поколение от симпатизиращи на управляващите млади офицери. Журналисти, критикуващи правителството или провежданата политика се преследват и затварят в затворите съвсем на сериозно за действия, които са нормална журналистическа практика. Учените, най-вече хуманитаристи, също са под сериозен натиск, въпрос на избор е дали да се подадеш или да сиктирдосаш властта. С две думи Ердоган опитва да задуши свободата на словото, защото е далеч по-лесно да се направи това, нежели нещо градивно. В интерес на истината много ми напомня и не е чудно, че с Бат Бойко и Цецко намериха общ език, за мен са един дол дренки популисти и мърлячи, само дето Ердоган е яхнал исляма. Забрадените в Истанбул действително се увеличават, но това е следствие както от либерализацията на забратко-носенето в държавните учреждения и университетите, така и на притока на селско население към града в последните няколко години. Не съм чувал за недоволство към светските сериали (не следя отблизо всичко, което се случва в Турция де), но помня, че Ердоган се беше изцепил, че ще даде продуцентите на Великолепния век на прокурор, защото не представяли правдиво дедите му. Казвам това, за да вкарам в оборот още един въпрос, този на засилващия се национализъм – плод на съзнателно прокарвана правителствена политика. Освен това струва ми се, че взеха та си повярваха на неоосманизма и освен носталгията по империята, ясно забелязваща се в различни обществени сфери (най-очевадно в архитектурата например) гледам, че се опитват да се държат и като империя, което лично на мен отначало ми беше смешно, но в последно време взе да ме нервира, най-вече заради примитивния начин , по който го правят. С две думи искам да кажа, а и преди съм го писал, че според мен Турция хич не върви на добре. Или Ердогановите хора ще управляват дълго, от което нищо добро няма да излезе или накрая ще прекрачат границата на крайната търпимост на светски настроените кръгове и като нищо може и да си спретнат една гражданска война. Големият въпрос е как би действала армията при подобно развитие на нещата, още 10 години с тези на власт и вече няма да има съмнение. По този повод винаги са ми били смешни борците срещу влизането на Турция в Европейския съюз. Управление, което слага 60% ДДС на автомобилите и бензина, има безумно протекционистка икономическа политика и за което човешки права, свобода на словото и т.н. са тинтири-минтири глупости, които говорим, но далеч не вярваме има полза от Европейския съюз точно колкото екваториален жител от печка Перник. Всичко това беше лаф, за да се разправят с влиянието на военните, а големият грях на европейските политици е, че се правят на луди по въпроса и пропускат да адресират с нужната настойчивост въпросът с човешките прави и свободи в Турция. Алевиите къзълбаши и кюрдите хич няма какво да ги подхващаме.
          SizarieldoR, не виждам какво общо има Саудитска Арабия, а и не мисля, че отношенията между двете държава са баш цъфнали и вързали. В крайна сметка да не забравяме и че политическата консумация на уахабизма, която го извиква на живот е откровено и ясно анти-османска. Трудно ги виждам да мелят заедно тези.

          Comment


            #6
            Kizil, това разделяне има ли и геогравско и икономическо измерение, или е чисто религиозно? С други думи дали проблема е че плуграмотният Хасан с неграмотна жена от забутано градче, който е прегърнал силно исляма щото му пасва на манталитета, не го кефи Али от Истанбул, щото Али е умен, образован, печели добре и светогледа му е непонятен за Хасан?
            Или в общият случай Хасан и Али са си от една черга, но за единият Алах дава светлината, а за другият Исляма е основно кулинарна традиция?
            Защото ако е първият вариант той си е съвсем поправим с икономически и социални механизми и без да се стига до гражданска война. Питам защото гражданска война в Турция е ужасен сценарий за България, дори и Рапона и Цвикнокио да не са на власт и икономическото положение да е прилично. Дори и само огромната вълна бежанци би била сериозен икономически а в последствие и етнически проблем.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              Ти си по-запознат с нещата, Къзъл, та благодаря за забележката. Знам само че етническите турци и етническите араби се смятат за отделни народи и че отношенията между тях не са топли. Доколко са студени не знам.

              Comment


                #8
                KIZIL DELI, благодаря много за отговора, мисля че отговаря много добре на моя въпрос.

                Иначе от това което си отговорил на Сизериадор излиза следният въпрос, или даже заключение - Ердоган може да насърчава ислямизма, но не някаква уахабитска или подобна разцветка в стил Саудитска Арабия, ами по-скоро като основа на някакъв опит за възраждане на империя (това съвсем метафорчно, ясно че е нещо напълно ново, просто имам предвид консолидиране на обществото около обща идентичност различна от съседите + засилване на регионалното влияние и претенции за сила)?
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Ердоган може да насърчава ислямизма, но не някаква уахабитска или подобна разцветка в стил Саудитска Арабия, ами по-скоро като основа на някакъв опит за възраждане на империя
                  KIZIL DELI по-добре ще знае, но на мен ми се струва, че веригата причини-следствия тук е друга - той използва ислямизма като път към властта, т.е. опира се на тези слоеве от населението, които по една или друга причина са традиционно настроени (вярващи) и по тази линия се противопоставят в някаква степен на светската държава и военните (двете неща малко или повече се свързват и противопоставят на "традиционните" райони/население точно по този пункт). Оттам-насетне ще или не ще, той трябва да се опира на тази политическа база и съответно да действа повече или по-малко в съгласие с нея.
                  Така че ако върху ислямизма в този контекст се наслагва някаква допълнителна задача от типа на "османски ревизионизъм", това е допълнително. А тази работа би станала поне в определена степен и без всякакъв ислямизъм, защото с отдалечаването на момента на отделянето (на светската държава) изчезва необходимостта да се отрича предишното, а напротив, то става добра основа за национализъм, какъвто е необходим (дори повече) на една светска държава. естествено, Османската империя (някогашната) има и допълнителни интересни аспекти точно по линията на ислямизма, но ми се струва, че те ще бъдат пренебрегнати за сметка на етно/националистичните.
                  Поне аз така виждам нещата. Лесно може да греша.

                  Comment


                    #10
                    Иначе от това което си отговорил на Сизериадор излиза следният въпрос, или даже заключение - Ердоган може да насърчава ислямизма, но не някаква уахабитска или подобна разцветка в стил Саудитска Арабия, ами по-скоро като основа на някакъв опит за възраждане на империя (това съвсем метафорчно, ясно че е нещо напълно ново, просто имам предвид консолидиране на обществото около обща идентичност различна от съседите + засилване на регионалното влияние и претенции за сила)?
                    Не знам доколко е метафорично. Онзи ден в сайта на вестник Мюриет(май така се казваше) беше побликувана снимка да бъдещата Велика Османска Империя, която включваше половин България и малки части от Гърция.
                    Та външно министерство трябваше да протестира че да я махнат. И тая карта не я е рисувал Ердоган.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #11
                      Ердоган вчера е обявил, че националното питие в Турция е айрянът, а не анасонлийката или бирата както доскоро доста турци са си мислели. Дали това не е стъпка към забрана на спиртните напитки?
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #12
                        Интересен би бил икономическия аспект, ако има подобна забрана.В Турция не се пие "показно" като у нас, но все пак алкохол се употребява,произвежда, и го има го достатъчно по магазините(твърдото е скъпичко), а и да не забравяме туристите-руснаци, украинци.Не вярвам, по скоро е кьорфишек.Ердоган не е глупав, не би посегнал на икономиката.

                        Comment


                          #13
                          Amazon написа Виж мнение
                          Не знам доколко е метафорично. Онзи ден в сайта на вестник Мюриет(май така се казваше) беше побликувана снимка да бъдещата Велика Османска Империя, която включваше половин България и малки части от Гърция...
                          То отдавна се работи по въпроса (една от причините за възродителния процес, според мен). В момента тече проект, по създаването на друга, небългарска идентичност на българите мюсюлмани, с оглед на бъдещото им териториално отделяне (както в Косово или Тамръшката "република"), след което по силата на религията и непрекъснато създавания имидж на Турция като "свръхсила" и закрилница на мюсюлманите - сливане с "майката-родина".... Така че тези карти са си едно съвсем явно загатване за бъдещето...
                          "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                          И. В. Сталин

                          Comment


                            #14
                            феп написа Виж мнение
                            Интересен би бил икономическия аспект, ако има подобна забрана.В Турция не се пие "показно" като у нас, но все пак алкохол се употребява,произвежда, и го има го достатъчно по магазините(твърдото е скъпичко), а и да не забравяме туристите-руснаци, украинци.Не вярвам, по скоро е кьорфишек.Ердоган не е глупав, не би посегнал на икономиката.
                            Аа, работническата класа (в Истанбул поне) си пие биричка. Въпросът е дали тази "нормалност" ще се запази...А с туристите-руснаци се бъзикат ("руски, водка?") Така ме попита веднъж един кебапчия като се направих на руснак в заведението му. Моят отговор беше, че пия, но само с "мезе"...и той се сдуха нещо и разговорът "умря", може би загря шегата ми и тя не му допадна
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              #15
                              piston написа Виж мнение
                              То отдавна се работи по въпроса (една от причините за възродителния процес, според мен). В момента тече проект, по създаването на друга, небългарска идентичност на българите мюсюлмани, с оглед на бъдещото им териториално отделяне (както в Косово или Тамръшката "република"), след което по силата на религията и непрекъснато създавания имидж на Турция като "свръхсила" и закрилница на мюсюлманите - сливане с "майката-родина".... Така че тези карти са си едно съвсем явно загатване за бъдещето...
                              Интересно, но какви са ти източниците, обаче

                              Comment

                              Working...
                              X