Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой уби цивилните жертви в Ирак.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кой уби цивилните жертви в Ирак.

    Стоя и си мисля - кой уби цивилните жертви в Ирак.

    Според уикипедиа -
    ~45 000 убити (докато Саддам е още на власт)
    - между 55 и 80 000 бунтовници (след 2003)
    - между 200 и 500 кюрди (ПКК)
    - между 200 000 и 1 350 000 цивилни жертви
    +
    Няма цялостно изследване на иракските жертви. Предполагаемия брой на убитите цивилни от началото на войната през март 2003 до април 2009 е най-малко 650,000. Само за периода от април 2005 до октомври 2010 при терористични атаки са загинали ~ 50 000 цивилни.

    Според http://zonabg.info/Worlds.40_41/22481.article/
    Общият брой на жертвите от войната в Ирак от началото и през март 2003 до декември 2011 е 162 000 души, 79% от които са граждански лица, се съобщава в отчет, подготвен от организацията Iraq Body Count

    Действията на американската армия и нейните съюзници, по данни на Iraq Body Count, са причинили непосредствено смъртта на 14 705 цивилни


    Според http://militero.wordpress.com/2010/0...ties-analysis/
    Тези статистики обаче са доказателство за едно – най-голямата жертва на радикалните ислямисти-терористи са мирните, цивилни мюсюлмани. От началото на войната през 2003 година до днес близо 100,000 невинни, цивилни иракчани са умрели. Ако изключим жертвите при първоначалните, конвенционални действия на американските и британските сили (които в никакъв случаи не бива да се пренебрегват, но не са част партизанската, неконвенционална война в Ирак), то от общия брой на загиналите цивилни иракчани над 95% от загиналите са жертва на радикални ислямисти и сепаратисти (ако се отчетат и първоначалните жертви от конвенционалната война през 2003, то този процент пада малко над 90%).


    Така като гледам има доста съществени разминавания.

    #2
    Данните за статията от последния линк съм ги взел именно от Iraq Body Count, на което аз лично се доверявам най-много, сравнявайки методолияга на различните доклади и източници. Да се прави допитване до 1,000 души "колко души в семейството Ви са загинали от военните действия?" с отговори "0, "1-3", "4-7" или подобни и после това да се приеме като представителна извадка за цялата държава е несериеозно и тенденциозно. Получават се данни за над милион загинали, които биват разтръбени по CNN, EuroNews и разните там болшевишки телевизии като шокираща, сензационна новина.

    ~45 000 убити (докато Саддам е още на власт)
    Това се има предвид убитите по време цялото управление на Саддам!? Доста повече. Само по време на продължителните репресии срещу кюрдите са убити повече. Да не говорим по време на въстанията....
    http://rayofhalifaxproductions.com/26662

    Comment


      #3
      Според мен под тези 45 000 ( тъй като статията в уикито е конкретно за войната от 2003 ) се има предвид жертвите от началото на войната до падането на С. Хюсеин, т.е. мисля до овладяването на Багдад (може и да греша).

      Не съм тръгнал да правя сравнения с убитите от Саддам.

      Излиза, че цивилните жертви са убити основно в следствие 1 - атентати от самите иракчани 2 - т.нар. "коалиция" от САЩ и др. държави. Явно нито едните нито другите с немска прецизност са си водили бележки. Ако знаех, че някои от горните преброявания са на база такива допитвания нямаше въобще да си играя да ги чета.

      Май точни данни няма и няма и да има.

      Comment


        #4
        Ахм, ясно. Ми, 45,000 според IBC е под 10,000. Навремето като се ровех в източниците ми попаднаха всякакви доклади. Във въпросната статия в Уики-то обаче пише :
        Opinion Research Business (ORB) poll conducted August 12–19, 2007, estimated 1,033,000 violent deaths due to the Iraq War. The range given was 946,000 to 1,120,000 deaths. A nationally representative sample of approximately 2,000 Iraqi adults answered whether any members of their household (living under their roof) were killed due to the Iraq War. 22% of the respondents had lost one or more household members. ORB reported that "48% died from a gunshot wound, 20% from the impact of a car bomb, 9% from aerial bombardment, 6% as a result of an accident and 6% from another blast/ordnance.
        Уикипедия реално не е източник, просто (коректно все пак) дават 5-10 източника.

        IBC е на базата на преброени абсолютно всички случаи (за които има публична информация), един по един.
        http://rayofhalifaxproductions.com/26662

        Comment

        Working...
        X