Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    piston написа Виж мнение
    Кало, извинявай за безпокойството, но какво стана с Т-90, ремонтираха ли го?
    откъде да знам? Според достоверна информация единствените повреди по него са били бронекапакът на прицела на мерача и част от ДЗ на купола. Вероятно е обратно в строя отдавна.

    Comment


      http://cs628824.vk.me/v628824137/56d41/XioZ_iV8jQA.jpg - Карта и коментар към нея:Захваченный SDF (Сирийские "демократические" силы) элеватор Markadah.

      http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_571952 - Ето тук по-подробна карта на превзетите от SDF силози.
      Last edited by iasen ianakiev; 07-03-2016, 00:19.

      Comment


        Dinain написа Виж мнение
        Е, да де, точно това казвам - както всички други, почват някакво настъпление, спират по средата, прехвърлят войски другаде и започват друго настъпление на 300 км от там... от къв зор им трябваше да настъпват към Шадади в Хасака точно сега, не става ясно. Освен ако не са ги накарали асадистите - за да отклонят сили на ИД от Дейр ез-Зор (както и стана), защото положението им там е критично (на асадистите). Друга логика не виждам.

        ...
        Не съм сигурен, че руснаците или асадистите имат някакво влияние сред кюрдите в североизточната част на Сирия, за разлика от тези в северозападната част- анклава Африн и квартал Шейк Максуд в Алепо. Знам че не си по конспирациите, но не е ли възможно американци и руснаци да са се договорили всеки да си действа в неговата зона в Сирия- руснаците на запад, а американци (чрез кюрди и разни местни сунитски племена) на североизток- не случайно базата им (малкото летище, което разшириха) е в този район. Да, не знам какво точно имат да спечелят американците от тази североизточна Сирия, но пак е нещо, отколкото да нямат влияние никъде из Сирия. Разбира се те участват само с логистика, разни транспортни самолети и хеликоптери само кацат на това летище, носещи оръжия и муниции за кюрдите, но в района имат и съветници и хора, които им планират настъпленията срещу ИД (писаха наскоро, че американски офицери са били само на 2-3 км от фронтовата линия в импровизиран щаб по време на превземането на Шадади). Та съветват, обучават и въоръжават кюрдите, планират им операциите. Казали са на руснаците в кои градове или поне кои райони (за да не бъдат ненужно конкретни) има техни специални части за да не бъдат бомбардирани погрешка и руснаците там не нанасят удари. Целта им е според мен с помощта на кюрдите да завладеят Рака, за да имат влияние върху по-голяма част от Сирия (не само Камишли и Хасака). Не знам дали се съзтезават с руснаците кой пръв да вземе Рака или съвместно ще я вземат, но някаква договорка трябва да има, едва ли се носят по течението без да знаят какво ще стане на утрешния ден и да чакат конкурентната велика сила да сгафи яко. Едва ли ще има winner-takes-all. А иначе в духа на такава хипотетична договорка, е възможно да има изискване от Русия в никакъв случай САЩ да не позволят на Турция да навлезе в Сирия. За да са достатъчно сигурни, че Турция няма да пресече границата с каквото и да е, от САЩ дават Javelin-а на кюрдите само за да позират на снимката, докато американски спец. части стоят зад кадър, след което си го взимат. Това трябва да е нещо като недвусмислено предупреждение, един вид демонстрация за Турция, че ако се направят на много войнствени и пресекат границата САЩ ще достави бързо тези ПТРК на сирийските кюрди за да направи инвазията им кошмарна грешка. Това си е само мое мнение, разбира се...

        ...

        Тук има някои уникално красиви снимки от Сирия (някои не толкова)
        Продолжая традицию, представляю вниманию читателей Сун очередной фоторепортаж о нашей модернизируемой армии и спецслужбах. На этот раз, он посвящен войне в Сирии с Исламским Халифатом (ДАИШ, запрещена в РФ) и силами его...
        Last edited by Райнхард; 07-03-2016, 02:12.

        Comment


          На това видео на 4.20 е същият репортер, изглежда същото място (клипът е от края на септември)

          Доста добър контрол при стрелбата с Печенег. Едва ли е местен.

          Скрийншот от видеото (2.45)



          А пък този скрийншот (2.02) показва двама спецназовци (на задните части на единия има нещо като възглавничка или килимче, което е, казват, типично за руснаците)

          Може би тези спецназовци са от ФСБ, защото трябва да имат добър опит в анти-терористични операции, а последните години само ФСБ извършва операции срещу чеченци, дагестанци, ингуши и др. в северен Кавказ.
          Last edited by Райнхард; 07-03-2016, 02:52.

          Comment


            Някакви новини за Рака има ли?
            Сънят е слаб заместител на кофеина!

            Comment


              Райнхард, мнението ти почива върху схващането, че САЩ ще изберат кюрдите пред Турция, ако ножът опре до кокала. Аз не го споделям, реалполитик все пак. Кон за кокошка...
              Другото е гадаене, откъде да знам дали има някакви договорки между САЩ и Русия. Мисля, че влиянието на големите сили се надценява, местните играчи си има свои цели и интереси.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Райнхард написа Виж мнение
                На това видео на 4.20 е същият репортер, изглежда същото място (клипът е от края на септември)

                Доста добър контрол при стрелбата с Печенег. Едва ли е местен.

                Скрийншот от видеото (2.45)



                А пък този скрийншот (2.02) показва двама спецназовци (на задните части на единия има нещо като възглавничка или килимче, което е, казват, типично за руснаците)

                Може би тези спецназовци са от ФСБ, защото трябва да имат добър опит в анти-терористични операции, а последните години само ФСБ извършва операции срещу чеченци, дагестанци, ингуши и др. в северен Кавказ.

                най-вероятно са сирийци, обучени от руснаците - и екипировката им не съответства на руската, и в самия репортаж се казва, че това е сирийски СпН, и интервю с един от тях има. Последната снимка повече от ясно указва, че става дума за сирийци . да повторим и това - без бж руснаците не воюват вече .
                Колкото до тоя абсурд, дето си написал - за ФСБ, вероятно е добре да се запознаеш със спецслужбите в Русия и какви функции изпълняват. Руският СпН в Сирия е представен от: 1. армейски СпН (както разузнавателните групи на МП, към ВДВ, така и ССО, които са подчинени на ГЩ), 2. на СВР - групата за защита на дипломати.

                Comment


                  Кало, може би трябва да намалиш русофилския жаргон и да изходиш от презумпцията, че не всички кесят по руски форуми 24/7 и стават и лягат с твоите абреавиатури на руски спецслужби. Знам, че ще реагираш бурно и ще ме наречеш тъпак, понеже не знам какво по дяволите наричаш "бж", "СпН", "ССО", "МП" и "СВР" (от последния ти пост ми е познато само ФСБ, ВДВ и ГЩ), но тематиката просто не ме интересува и не ми се гадае.

                  Аз например се старая да пиша разбираемо, без да изхождам от презумпцията, че всички трябва да са запознати с всяко село, етнос, племе и групировка в Сирия (когато става дума за Сирия, в случая). Затова например си играя да слагам шарени карти като за идиоти и да пиша за n-ти път коя групировка към коя коалиция принадлежи. Не помня някой да се е оплакал от това. Това е, ако искаш да те разберат. Ако искаш да изглеждаш като префърцунен сноб, говорещ на неразбираем език, е друг въпрос.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    То и "реалполитик" и 24/7 не са на български.. :-)
                    Сънят е слаб заместител на кофеина!

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      Кало, може би трябва да намалиш русофилския жаргон и да изходиш от презумпцията, че не всички кесят по руски форуми 24/7 и стават и лягат с твоите абреавиатури на руски спецслужби. Знам, че ще реагираш бурно и ще ме наречеш тъпак, понеже не знам какво по дяволите наричаш "бж", "СпН", "ССО", "МП" и "СВР" (от последния ти пост ми е познато само ФСБ, ВДВ и ГЩ), но тематиката просто не ме интересува и не ми се гадае.

                      Аз например се старая да пиша разбираемо, без да изхождам от презумпцията, че всички трябва да са запознати с всяко село, етнос, племе и групировка в Сирия (когато става дума за Сирия, в случая). Затова например си играя да слагам шарени карти като за идиоти и да пиша за n-ти път коя групировка към коя коалиция принадлежи. Не помня някой да се е оплакал от това. Това е, ако искаш да те разберат. Ако искаш да изглеждаш като префърцунен сноб, говорещ на неразбираем език, е друг въпрос.
                      А може би - не. Пообразовай се малко, разшири общата си култура, никой не е умрял или заболял от това

                      Comment


                        Както искаш.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Dinain написа Виж мнение
                          понеже не знам какво по дяволите наричаш "бж", "СпН", "ССО", "МП" и "СВР" (от последния ти пост ми е познато само ФСБ, ВДВ и ГЩ), но тематиката просто не ме интересува и не ми се гадае.
                          Гугъл може да отговори много бързо и да не знаеш, но аргумента, че не ти е интересно при положението, че темата не е за това си е добър.
                          СпН - спецназ
                          ССО - сили за специални операции
                          МП - морска пехота
                          СВР - служба за външно разузнаване

                          Comment


                            Thank you, Sharana.
                            МП най-първо го асоциирам с MP - Military Police.

                            ...



                            Jabhat Al-Nusra launches large-scale offensive in southern Aleppo
                            https://www.almasdarnews.com/article...uthern-aleppo/ | Al-Masdar News

                            Изненадваща атака на южноалепския фронт. Джабхат ал-Нусра и Джунд ал-Акса щурмуват иракските шиити в ал-Ейс, възползващи се от това, че част са били изтеглени, за да гонят ИД около Ханасир и Итрия.
                            Ал-Нусра и Джунд ал-Акса не са включени в спирането на огъня, другите групировки, които са обявили, че го спазват, не участвали.

                            https://www.youtube.com/watch?v=Iwkf...ature=youtu.be - екзалтиран говорител.
                            Бунтовниците съобщават за превзети два хълма, единият от които е Тел Ейс, и 3 унищожени танка. В момента се бият в града ел-Ейс; според други сводки от последните часове, вече са го превзели и настъпват към ал-Хадер. Асадски хеликоптери мятали варели по града, което свидетелства, че е паднал.
                            Има и други данни за атака на Хан Туман малко по- на север, но не е ясно дали е истина.

                            И. Сидоренко вниса допълнителни данни, че "Северната Дивизия" на ССА помагала с Тоу, атаката била предшествана от един шахидмобил, и бунтовниците я представили като отмъщение за "касапницата в Абу-Духур"*.

                            Bombing of Fuel Market in Idlib Province Kills 20+
                            Expanding support of Kurdish-led forces, US nearly finishes construction of one airbase in Kurdish-controlled northern Syria and establishes second one.


                            *https://www.youtube.com/watch?v=7JSua4Z0vxM 18+

                            Двойна бомбардировка на руски самолети сутринта, по пазар за гориво/газостанция в Абу Духур, пр. Идлиб. По-други означения - склад за гориво на ал-Нусра. Загинали са над 20, ранени 40 души. Много овъглени снимки, може и да са 50 убитите.

                            ...

                            Syria rebels clash with Kurds in Aleppo as peace talks approach


                            Бунтовниците продължават да се бият с кюрдите в Шейх Максуд. Тук ги обстрелват с "адски кошчета": https://www.youtube.com/watch?v=LeDAvs7yeDc
                            Поне 9 са убити в обстрела днес.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Rebels hit Syrian army positions in Assad’s heartland Latakia




                              Малкта контраатака и на бунтовниците в Латакия. Асадистите са отстъпили от един хълм днес, а вчера бунтовниците направили диверсия в едно село. Турската артилерия помагала на туркмените според източника на Сидоренко.

                              ...

                              Oтносно поредната офанзива на асадистите към Палмира - изглежда е спряла преди да започне. Но сам "Тигърът" е пристигнал да я оглави:

                              "Офанзивата към Ракка" и тя се оказва виртуална засега. При Кариатайн - днес взривен шахидмобил, напред-назад до хълма и обратно, нищо ново.
                              Туитовете са пак на И. Сидоренко. Докладват му разни сирийски журналисти и войници на фронта. Макар и про-асадист, този вече нещо взема да ги е*ава.

                              ПП Източно от Алепо, при Куейрес - друг шахидмобил, 20 асадисти били убити. ИД съобщават, че шестима се предали и минали към тях.

                              Апропо, фронта при Кариатайн (изт. Хомс), сводката от вчера:


                              Breaking: Syrian Army makes large gains in southeast Homs


                              Хм...

                              ПП Много тъпо име - Кариатайн
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                кало написа Виж мнение
                                Според достоверна информация единствените повреди по него са били бронекапакът на прицела на мерача и част от ДЗ на купола. Вероятно е обратно в строя отдавна.
                                Абе незнам... май само един излезе жив....
                                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                                И. В. Сталин

                                Comment

                                Working...
                                X