Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дати кажа не съм напълно убеден,че ан-Нусра ще бъдат извън едно евентуално ново сирийско правителствo,много бързо ги отписа Dinain.
    И не ми отговори на въпроса,коя точно част на зелената опозиция подкрепяш ти?

    Comment


      Може и държавичката с двата ятагана и палмичка да даде фира преди Асад знае ли човек. Все пак Асад от 5 години го свалят, пък той си е там, клати се като на коча

      Минали са центъра, явно и подкрепленията не могат да спасят Мискин да попадне във ръцете на Асад.

      Comment


        https://twitter.com/houla_homs/statu...46774125809665 - групичка асадисти в растанския анклав биват уцелени с ПТРК "Метис".

        https://www.youtube.com/watch?v=BmA2-FQerqY - Ахрар ал-Шам, репортажче от окопите около Салма, северна Латакия.

        В Шейх Мискин асадистите в нов опит да напреднат, с 32 въздушни удара през деня. Щурмовете са довели неясно до какво, освен големи жертви от двете страни. Бунтовниците казват, че разбили един танк с ПТРК, екипажът избягал.

        ...

        Ясене, никакви определени части от опозицията не подкрепям, не съм сириец, че да казвам на сирийците как да си устройват бъдещата държава или да им гласувам на изборите. Но в едно съм сигурен - Башар Асад не е част от това бъдеще. Затова колкото повече го държат на системи, толкова повече отлагат края на войната.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Dinain написа Виж мнение
          Пътят до край на войната е дълъг и трънлив. Като се пенсионира Асад (или го окачат на фенер), ще излезе някакво ново правителство, в което част от бунтовниците ще участват. Ще има боричкания и бой между тях, но ал-Нусра и други крайни джихадисти ще са извън него. Тогава оръжията на това правителство, заедно с международната коалиция (и кюрдите) ще се обърнат срещу халифатците и ще поемат дългия път по отвоюване на останалата територия на Сирия. Кюрдите ще се радват на някаква официална или неофициална автономия в севера.

          Това, разбира се, не устройва Русия и Иран, защото те няма да са приятели на това ново правителство и ще загубят всичките си позиции и дългогодишни инвестиции в Сирия (плюс престижа). Затова драпат със зъби и нокти да крепят битата карта "Башар Асад", но нямат какво да предложат на масата, освен груба сила. Решение нямат. Възможност да завладеят цяла Сирия също. Докато Асад остава на власт в части от страната, ще има и въоръжена опозиция срещу него. От ИД не ги е страх, защото те не са обществено приемливи. Затова с такава стръв се опитват да избият опозицията, а не ИД - тя е истинската заплаха за режима.
          Начи като почнах да ти чета анализа, до средата тъкмо си помислих че аха аха....До Кюрдите съм на 80 % съгласен.Не съм съгласен че зелените ще имат тежест в правителството.Ще има дадат примерно министерствата на земеделието,спорта и от сорта.В армията и полицията подобно на ситуацията в Украйна сега ще има съвсем други критерии за постъпване.Няма да имат защото изтърваха момента на преговорите.Повярваха си че ще хапнат цялата баница!Сега вече ситуацията е кардинално различна от преди няколко месеца.Русия, Иран, Ирак - активно са там.Тежкото оловно кълбо започна по наклонената плоскост да потегля към тях.Кюрдите ги нагънаха от север.Ясно защо.Това ще е докато прережат канала и излязат на ИД и се свържат със САА.ИД и те така ги мушкат от изток.На север не ги виждам как ще запазят позициите.Остава им Илиб. Там обаче имаме стабилни позиции на Нусра и това е нож с две остриета.Защото почнат ли рано или късно преговори - ще трябва да ги изкарат от тях и тогава ССА там увисват.
          Прав си за правителството.Аз мисля също така. Но както ти казах ще развиват земеделие, напояване, кебапи...!
          За втората част съм на кардинално различно мнение, смятам няма смисъл да обеснявам защо!

          Comment


            ще излезе някакво ново правителство, в което част от бунтовниците ще участват.
            Хм, а тези дето 4 години се биха срещу "бунтовниците" как ще участват? Нещо хич не се връзват нещата. До вчера някой те е стрелял, поддържан от чужди сили, а в следващия момент ти се съгласяваш с него да ти управлява живота и семейството. Така няма да станат нещата със сигурност. Единственото решение за омиротворяване на Сирия е някоя от силите да вземе тотален превес. И на там вървят нещата. Руското участие във войната вече уравнява поддръжката за метежниците от "приятелите". И даже дава предимство за правителствените части. Дълго време на бомбардировки не се издържа. Засега "бунтовниците" успяват да се държат, но може би им коства ресурси и резерви, които са на изчерпване. Ще видим след още няколко месеца на къде вървят нещата.

            Comment


              Еха... били се, били, па земали, че се прегърнали, ама без крайните... Е как става това? къде са алауитите, християните (всички), шиитите (вкл исмаилити), друзите и т.н. в това "прегръщане"?
              А че текат преговори - кои да са "крайните" и кои не дотам - текат си. И тука вече се появява фактора време - колкото по-късно почнат истинските преговори, толкова през този период ще има предателства, напускания, измятания и т.н. Затова мисля, че в полза най-вече на Русия - въобще нямам предвид Иран - е това време да се протака достатъчно дълго или по-скоро толкова дълго, колкото ги устройва руснаците. Прилагане на принципа "разделяй и владей" в действие, където Русия има един голям играч.
              ПП. Една от главните ти грешки Динаине е, че поставяш знак на равенство в интересите и целите на Русия и Иран в Сирия.
              Last edited by antygon; 04-01-2016, 00:24.

              Comment


                Моята прогноза е че ако до избирането на нов президент на САЩ Асад не падне той ще управлява още дълги години, а след пет години никой няма да си спомня за терористите - умерени, неумерени, зелени и черни- всичките ще са просто минало. Защо ? Първо Турция и Саудитска арабия подкрепят терористите пред мълчаливия САЩ, ако новият американски президент се казва Тръмп ще настъпи радикален обрат в американската външна политика. Самите сирийци на свободни и честни избори биха избрали още на първия тур с пълно мнозинство Асад, дори в началото на гражданската война да са имали някакви илюзии за "добрата опозиция" след 4-5 години мъки с радост биха се отървали от ислямистите - умерени и неумерени - едно е. Западът го знае, затова твърдо отказват свободни и честни избори в Сирия, просто ще са от губещата страна, иначе са големи демократи ама само когато са сигурни в победата . Подкрепата на Русия, Иран, Ирак е много по качествена от амбициите на диктаторските режими в анкара и риад - последните са регионални сили, но срещу свръхвоенна сила са безпомощни. Не забравяйте че цялото им въоръжение е американско, без САЩ са кръгли нули. Тръмп лесно може да ги обуздае като им врътне кранчето на военните технологии. https://www.youtube.com/watch?v=QcEMH5YuI6E Очаквам рязък завой и по отношение на ИД, за Тръмп Обама е виновен за възхода на бандитите, които тормозят Сирия и Ирак, ако някой си въобразява, че американците не могат да се разправят с ИД за седмици да си спомни за армията на Садам Хюсейн. Възкачването на Тръмп на президентският престол ще означава мир за Сирия и край за терористите, защото лесно ще се разберат с Путин. Асад трябва да удържи още няколко месеца и ако може да от воюва Палмира и Идлиб и да изчисти терористите до границата с
                Турция - това са му задачите. Нищо сигурно няма разбира се, доброто не винаги побеждава, а и терористите сами няма да се предадат. Дано Тръмп спечели. Кюрдите ще получат широка автономия със силата на държава и ще са следващия голям горещ картоф, защото ще тормозят турците през следващите години.

                Comment


                  Отговорих на въпрос на Янакиев, как виждам развитието на Сирия, ако Асад се оттегли. Главната ми грешка би била да влизам в полемика с хора, които не разбират и не искат да разбират нищо отвъд "трепане на терористи" + "Раша стронк".

                  ПП "Дано Тръмп спечели."
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                    Клипче на Анна-нюз някъде около Палмира. Лошо впечатление ми направи, че САА на този пункт нямат окопи, които при минометен огън, биха ги предпазили от жертви, каквито търпят. Странно решение на военните. Иначе добра хеликоптерна атака.

                    Comment


                      ------------------------------------
                      Last edited by Thorn; 04-01-2016, 01:33.

                      Comment


                        -------------------------------
                        Last edited by Thorn; 04-01-2016, 01:34.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          ----------------------------------
                          Last edited by Thorn; 04-01-2016, 01:34.

                          Comment


                            dqdoKrim написа Виж мнение
                            Руският крайцер Варяг вече е в Средиземно море и ще смени крайцерът Москва до бреговете на Сирия, целта му е да прикрива руската военна групировка от подли турски нападения на ердогановите ф 16. Крайцерът Москва изпълни перфектно поставените задачи, Турция не посмя да повтори нападение над руски самолет бомбардиращ терористи в Сирия.
                            Нали имат С-400, които да следят за турските самолети.Говори се, че имат и Бук М2 в Алепо. Освен това нали всички полети на бомбардировачи се съпровождат от Су-30СМ. Крайцерът Москва имаше морския еквивалент на С-300, а този крайцер има ли всичко необходимо да изплаши турците.



                            IDF preparing for possibility of ISIS approach to border



                            Russian airstrikes could send ISIS forces towards Israel; Syrian regime could also retake areas near the border
                            Изглежда все пак ИД имат присъствие на юг, но ан-Нусра имат няколко хиляди бойци в сирийската част на Голанските възвишения.

                            Comment




                              Ситуацията на запад от Салмия и селищата, които армията е взела, по поречието на река Оронтос. Това населено място Таксис още не е под пълен контрол на правителствените сили, 50/50 е към момента.

                              Comment



                                Сирийска 4-стволова 220-мм. РЗСО в/у пикап ( на мен на иранска ми мяза)

                                Aми Динаине - как може да се разбереш с човек за който Ал Кайда е бунтовническа организация! Погледни се за миг от горе и ще разбереш колко ти е абсурдна позицията именно заради ненавистта към Асад ( пак ти казвам минал съм през този период - някога и аз симпатизирах на радикалните сунити в Ирак като се трепаха с Американците).Ще го изживееш с годините!

                                Comment

                                Working...
                                X