Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сигурно. А и е на средният пилон където са тежките неща.

    Вероятно е "Л" варианта с лазерно насочване. Тук мисля че е точно на СУ-34 (вижда се ОЛС-то):

    Click image for larger version

Name:	551518e95b53b.jpg
Views:	1
Size:	103.1 КБ
ID:	548427

    Едит: Глупости пиша - това на снимката е подвесен резервоар. Някъде много надалеч са тръгнали. Може да се прибират в къщи. Ето такъв резервоар (долната снимка не е от Сирия)

    Last edited by Amazon; 05-10-2015, 21:15.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Те над Чечня някой от тях летяха, хем там беше баси ландшафта(От Афганистан освен генерали сигур няма вече действащи пилоти).Ти говориш че от Сирия ще се уплашат.Правиха евакуация в дерета, в планински условия... в пъти по сложни ситуации. Хем знаеш че съдбата на пленените пилоти беше подобна.
      Руски войник е това!
      Инак чакам симптомите на сухопътната операция на Сирийците. Вдигат мъгела за прословутите анклави м/у Хомс и Хама , ама прекалено очевадно ми мяза всичко за да го направят. Липсва изненадата тук. По скоро може да принудят различните терористични организации да започнат прехвърляне на ресурси по тези или други направления и да ги удрят отгоре.
      Инициативата е важно сега в кой ще мине. Засега се бие повече на психологичния фронт.Без наземна операция тези въздушни удари ще изгубят сила по едно време.Ще станат като американските в Сирия!

      Comment


        Thorn написа Виж мнение
        Атакували с коли бомби, но армейците успели да ги унищожат далеч от периметъра. Явно са удари и няколко текникъла, защото се хвалеха, че със свалените от тях 3У-23 са усилили отбраната на базата.
        Освен атака на летището, имаше и атака на самия град. Разни малки атаки се случват през няколко дни, тази беше по-голяма. ИД са проникнали в два нови квартала на Деир ез-Зор със същия способ (коли-бомби) и са превзели сградата на пощата (явно местна забележителност), но след 2 дни са се изтеглили. Обаче днес са започнали нова офанзива.



        Героична снимка от отбраната на авиобазата. Това май е 57мм оръдие, качено на камион. Това са асадистите.

        Бях писал преди време за най-често срещаните оръжия във войната. Това ЗУ-23-2 е като калашника, само СССР е произвел 140,000 броя(!). Освен това се произвеждало по лиценз в Полша, България, Египет и Китай. Стреля на 2500 м по въздушни цели и на 2000 м по наземни.

        Ребел версия:


        БГ версия:


        Това "броневик" на руски technical ли е?
        Last edited by Dinain; 05-10-2015, 21:47.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Има ли друга бронирана машина освен българското БМП-23, която да използва Зу-23 като основно въоръжение? Какви са тия "23-мм зенитные установки" за които пишат? Или пък да иде реч за Шилка? А и щом са успели да ги демонтират и използват не става въпрос за никакви "бронемашин" а по-скоро за пикапи с качени на тях лафетни ЗУ-23-2.

          Доколкото помня нашите и поляците в Ирак, използват точно ЗУ-23 за охрана на входовете на базите от шахидмобили.
          Българите БМП-23 а поляците ЗУ-23-2. Поляците ни били завиждали.
          Не, само че нашата ползва 2А14, а не ЗУ-23-2.

          Иначе, Зушката я качват на БМП-1, МТ-ЛБ, БМД.

          Comment


            COMMANDER_KEEN написа Виж мнение
            Какво е голямото нещо, което носи Су-то? КАБ-1500?
            [ATTACH=CONFIG]29114[/ATTACH]
            ПТБ-3000.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              От Латакия:



              Мисля си че тези пилоти са доста смели хора, за да летят над изродите от ИД и Нурса. И Руските и коалиционните. Много добре знаят ако катапултират, че ще ги режат парче по парче. Че и някой като американците(и не само) са с еднодвигателен F-16...
              Не съм убеден че си заслужава да катапултират ако двигателя изкиха и спре.
              Вероятността да ги свалят е минимална, а и си има групи за търсене и спасяване.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Теорията е хубаво нещо но не трябва да се преалява с нея. Пишеш си как нашите хеикоптери били издухали от едн пожар. Ами на тях ресурса им не е бил много и преди пожарите. А и още летят. Климов не правят двигатели от вчера а отпреди да се родим. Ресурса който дават на ТВ3-117 е 7500 часа! Имаш ли някаква идея колко е това? Не сравнявай директно ттурбо-реактивните двигатели на изтребителите с хеликоптерните(турбо-шахтови май ще е на български).
                Няма 50 полета за един ден да изсмучат ресурса на подържан Ми-8. Ако прави по 50 полета дневно в продължение на две години - тогава вече говорим
                Днес случайно попаднах че междуремонтният ресурс на Камов е 1500 часа. Това значи че Ми-8/17 може да лети 1500 часа дори без КВР, или какъвто и да е сериозен ремонт. Дето се вика сипваш керосин и летиш. Отделно че боен полет много рядко, по-скоро никога не е повече от час.
                Така че както казах не знам за варелите, следя събитията само от тази тема, но дори сравнително малко хеликоптери могат да хвърлят много варели, без да им се изхаби ресурса.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Теорията е хубаво нещо но не трябва да се преалява с нея. Пишеш си как нашите хеикоптери били издухали от едн пожар. Ами на тях ресурса им не е бил много и преди пожарите. А и още летят. Климов не правят двигатели от вчера а отпреди да се родим. Ресурса който дават на ТВ3-117 е 7500 часа! Имаш ли някаква идея колко е това? Не сравнявай директно ттурбо-реактивните двигатели на изтребителите с хеликоптерните(турбо-шахтови май ще е на български).
                  Няма 50 полета за един ден да изсмучат ресурса на подържан Ми-8. Ако прави по 50 полета дневно в продължение на две години - тогава вече говорим
                  Е те сирийските хеликоптери да не са новопроизведени? От години летят интензивно в условия на ембарго и съответните затруднения при доставката на части. Е ембаргото не пречи на руснаците, но пречи на сирийците да имат приходи и съответно момента с купуване на части е леко проблематичен. СЛед като са опрели до импровизиране на варели вместо бомби, явно ще да имат и проблем с купуването на резервни части.

                  Между другото цифрите които си дал не са същите като тези които откривам. Според тях 7000 часа е ресурса на планера, 3000 часа на двигателя, а междуремонтния ресурс е 1500 часа. Поне за Ми 17 за индийските ВВС, за които открих ръководство. Не открих колко е ресурса на трансмисията. Да ако са нови много могат да полетят. Но 20 годишни машини след 4 години война трудно могат да се нарекат нови. Едва ли състоянието им е по-добро от това на нашите, макар че тук най-големия проблем идва не от бойни действия и ембарго а от дълбочината на джобовете на комисионерите.

                  Comment


                    Angelmr написа Виж мнение
                    а междуремонтния ресурс е 1500 часа.
                    Е аз нали точно това съм написал точно над твоят пост? Не зам в какво състояние са Сирийските хеликоптери и нямам време сега да рова. Обаче е факт че Ми-8 с едно КВР на двигателя може да хвърка 1500 часа. Отделно че на война, ресурса по състояние се увеличава колкото си искаш. ВСВ руснаците са експлоатирали по състояние назначеният ресурс на двигателите на Б-25 три-четири пъти без да имат никакъв проблем.
                    Нали разбиращ че като навърти 1500 часа Ми-8 не се пльосва на земята с въздишка на уморен кон
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      Angelmr, може би си пропуснал тази част от поста ми, но тук съм съгласен с pnp5q - нищо особено учудващо няма в наказателните бомбардировки, още повече, че не е като да нямат традиции в региона. Не мисля, че умствените отклонения имат нещо общо в случая - логиката е достатъчно проста и вече няколко пъти бе споменавана в темата (гледам, че и Монте Кристо я е привел в един от последните си постове): население, което е останало на територията на противника (а не избягало "при нас") в гражданска война се приема, че пряко или косвено го подпомага, т.е. не само че е "виновно", но е ресурс, който врага използва, т.е. "военна цел". Логика, прилагана гласно или не в повечето граждански (и не само) войни. Допълнителната логика е, че освен наказание, това е и демонстрация в стил "фалшивата власт, дето сте я приели не може да ви защити, значи никаква власт не е", т.е. новата власт се проваля в елементарните си задължения. Същата логика я имаше в спирането на комуналните услуги (ток, вода и прочее), с която много си "играеха" преди, затварянето на комуникациите за храна и прочее. Това е съществена част от войната и, според мен, се осъзнава ясно от всичките страни в конфликта.
                      Да не говорим, че от гледна точка ефективност този метод няма никаква полза срещу реални военни цели - ти сам го написа - точността е нулева (а повечето цели са или подвижни, или много трудни за идентификация, или подземни и скрити), а опасността е много голяма - поне за вертолетите. Т.е. няма никакъв смисъл да се навират там, където със сигурност ще има някаква съпротива и да рискуват малкото им останали годни машини за кажи-речи нулев резултат (я улучат, я не). Много по-смислено е да действат по горната схема. В този случай не рискуват особено (в градовете няма как да се защити всичко, а и никой не би си играл - ще защитават що-годе своите цели, а точността не е проблем - за да действа методът е достатъчно бомбите да падат където и да е в градовете. Важен е ежедневния тормоз, а не точността.
                      Поне това е логиката, която аз виждам и, според мен, се връзва с разбиранията и традициите на региона (вече е правено преди не веднъж с различни средства).
                      Ок, в мен е проблема. Не мога да сложа знак за равенство между цивилно население и легитимна военна цел. Според мен това е реликт от отминали времена и в съвременността е признак за психиатрични проблеми. Но да кажем че тези проблеми са разпространени сред някои управляващи и да спрем докато не сме излезли от тематиката на форума.

                      Дори с порядък не става, затова и дадох пример, но може би си го пропуснал. Нека вземе онази (една от последните) прочута бомбардировка на Токио и я поставим в същата ситуация - чули сме за нея, но не знаем точна статистика само са ни казали, че са участвали към 279 бомбардировача, пуснали са около 1 700 тона бомби и се твърди, че са убити около 100 000 души, а други горе-долу толкова са ранени. И ние вземаме бомбардировките над София, за да проверим дали е възможно или ни лъжат. Зd да проверим порядъка на жертвите, както правиш ти. И какво имаме? Във всичките бомбардировки над София участват около 1 500 - 1 600 бомбардировача общо. Не знам точно колко общо бомби хвърлят (над десет хиляди са), но от типа на бомбардировачите можем да предположим, че всеки е носел средно по 2 тона бомби, т.е. поне 3 000 тона бомби са хвърлени над София. А колко са жертвите? Мисля че под 1 500 убити и някъде толкова ранени, 2-3 000 сгради са разрушени и три пъти по толкова са повредени.
                      Ето, гледаме "порядъка" и мисля че смело бихме заключили, че японците лъжат - как е възможно при по-малко бомбардировачи и по-малък тонаж бомби да имаме с два порядъка повече жертви? Забележи, разликата не е един, а два порядъка.
                      Разбира се, сега знаем, че никой не лъже и числата са верни. Но този пример показва, че да се разчита на аналогия при някакви много общи данни няма смисъл - човек може да сгреши с два порядъка.
                      Тук имам нужда от малко време за да осмисля аргументите. Но при японците условията са съвсем различни, дървени къщи и фосфорни бомби. В конкретните условия те са с порядъци по-ефективни от всичко друго, освен може би от ядреното оръжие.

                      Comment


                        Amazon написа Виж мнение
                        Е аз нали точно това съм написал точно над твоят пост? Не зам в какво състояние са Сирийските хеликоптери и нямам време сега да рова. Обаче е факт че Ми-8 с едно КВР на двигателя може да хвърка 1500 часа. Отделно че на война, ресурса по състояние се увеличава колкото си искаш. ВСВ руснаците са експлоатирали по състояние назначеният ресурс на двигателите на Б-25 три-четири пъти без да имат никакъв проблем.
                        Нали разбиращ че като навърти 1500 часа Ми-8 не се пльосва на земята с въздишка на уморен кон
                        Съжалявам, пуснах мнението без да дочета всичко.

                        Въпроса е колко пъти са навъртели въпросните 1500 часа до момента за тези 4 години война при силни ограничения на доставките на части.

                        Comment


                          Angelmr написа
                          Ок, в мен е проблема. Не мога да сложа знак за равенство между цивилно население и легитимна военна цел. Според мен това е реликт от отминали времена и в съвременността е признак за психиатрични проблеми. Но да кажем че тези проблеми са разпространени сред някои управляващи и да спрем докато не сме излезли от тематиката на форума.
                          Не че е в теб проблема - и аз не приемам подобно нещо. Въпросът е, че не воюваме аз или ти, воюват в Сирия други хора и те имат най-различни разбирания, като според тези разбирания нещата стоят някак така. Покрай заниманията ни с история не е трудно да забележим, че подобни разбирания за войната се срещат не веднъж, особено пък при гражданските войни (едва ли има смисъл да напомням, че и градове са обстрелвани с газови боеприпаси в региона, пак за наказание и прочее неща са правени). Не е важно ние как разбираме нещата, а те - те са действащите лица в тази история.

                          Angelmr написа
                          Тук имам нужда от малко време за да осмисля аргументите. Но при японците условията са съвсем различни, дървени къщи и фосфорни бомби. В конкретните условия те са с порядъци по-ефективни от всичко друго, освен може би от ядреното оръжие.
                          Това е ясно - причини има, разбира се (но не са толкова "дървените къщи" - те не са някакви диваци по това време и дървените къщи не са основния тип постройки - не повече, отколкото в София вероятно), но ти пропускаш причината да ти приведа този пример, а тя е, че не можеш да съдиш за порядъка на жертвите на база тонаж и пример от друго време и място (при това, единичен пример). А причината да го напиша е, че смятам, че въобще няма как да се прецени - при тези наказателни бомбардировки може да са загинали 10 000 хиляди души, може и 100 000, може и повече (от началото на конфликта). Сигурно са по-близо до първото, отколкото до второто число, ама няма как да преценим, нито бройката бомби може да ни го даде, нито нещо друго. А единствения реален източник на данни за загубите е по определение изкривен. Та няма какво да се обсъжда. Това, което знаем е, че има такива наказателни бомбардировки и в тях се нанасят определено количество цивилни и нецивилни жертви. И можем да подозираме, че това средство за военни цели не може да се използва на практика (варелите-бомби). Т.е. за друго, освен за наказателни бомбардировки не става.

                          Comment


                            Сэм Джонс | Financial Times

                            Москва расстроила планы коалиции США по введению бесполетной зоны в Сирии


                            Российские бомбардировки сирийских повстанцев, выступающих против режима, называют катастрофическими для инициативы возглавляемой США коалиции по уничтожению ИГИЛ, но настоящий вызов Кремля Вашингтону брошен в небе над раздираемым войной государством, пишет военный обозреватель The Financial Times Сэм Джонс.

                            Москва разместила в Сирии вооружения, которые делают перспективу введения Соединенными Штатами и их союзниками бесполетной зоны над страной неосуществимой, поясняет журналист.

                            "По данным дипломатов и военных возглавляемой США коалиции, несколько недель назад после месяцев дипломатических переговоров официальные лица приблизились к соглашению о введении безопасных воздушных зон, чтобы прекратить бомбардировки режимом Асада мирных жителей в Северной и Южной Сирии", - говорится в статье.

                            Многие чиновники полагают, что неминуемый переход к повышению активности коалиции в Сирии вызвал внезапное вмешательство Кремля в конце сентября.

                            Сэм Джонс упоминает введение в Сирию такого вида оружия, как зенитно-ракетные комплексы С-300. Комплекс С-300 способен сбивать все, кроме новейших самолетов-невидимок. Это означает, что большинство боевых вылетов союзников вашингтонской коалиции теперь находится под серьезной угрозой.

                            "Факт нахождения российских военных сил на местах делает абсолютно очевидным то, что любой вид введения США и союзниками бесполетной зоны по ливийскому образцу теперь невозможен, разве что коалиция готова сбивать российские самолеты", - отмечает Джастин Бронк, аналитик Royal United Services Institute (Лондон).

                            Предотвратить создание бесполетных зон в Сирии Москва посчитала важным для сохранения своего влияния на события в стране, продолжает автор статьи: "Контроль режима Асада над территориями в последние месяцы ослабел, а введение возглавляемой США коалицией бесполетной зоны могло бы заставить его пойти на переговоры, что привело бы к потере Россией влияния. Теперь любой дипломатический или политический процесс будет происходить на условиях Москвы".

                            "Путина глубоко потрясло свержение Каддафи в Ливии, - отмечает аналитик HIS Janes Алекс Кокчаров. - У всего происходящего есть какая-то мотивация на личностном уровне".

                            "Российские военные стратеги зачастую считают бесполетные зоны, рассматриваемые на Западе в качестве гуманитарной, милосердной меры, инструментами смены режима", - добавляет Джонс.

                            Источник: Financial Times
                            С уважение контрол_alt.

                            Comment


                              Реакцията на руските въздушни удари из арабския свят не закъсня. И подозирам, че това ще е само началото.

                              40 Syrian insurgent groups call on regional states to form alliance against Russia, Iran
                              BEIRUT - More than 40 Syrian insurgent groups including the powerful Islamist faction Ahrar al-Sham have called on regional states to forge an alliance against Russia and Iran in Syria, accusing Moscow of occupying the country and targeting civilians.

                              The insurgents, including rebel groups under the umbrella of the Free Syria Army, said such regional cooperation was needed to counter "the Russian-Iranian alliance occupying Syria."
                              ...
                              The 41 groups which signed the statement did not include Islamic State or al-Qaida's Syria wing Nusra Front, which is in an insurgent coalition with Ahrar al-Sham that captured most of Idlib province in the northwest.

                              Insurgents have renewed calls for their Arab backers to supply them with more powerful weapons such as anti-aircraft systems in light of the Russian intervention in the war but Monday's statement appeared to be the most concerted rebel call for action against Russia's move.
                              "Civilians have been directly targeted in a manner that reminds us of the scorched earth policy pursued by Russia in its past wars," joint statement reads.


                              Бг версия:
                              Над 40 сирийски групировки се обявиха за "алианс срещу руско-иранската окупация"
                              Сред подписалите се организации са "Ахрар аш-Шам", представяна като умерено ислямистка, както и няколко групировки от т.нар. Сирийска свободна армия. От началото на руските удари има критики от западни държави, страни в региона и бунтовнически организации, че са бомбардирани предимно обекти не на "Ислямска държава", а на умерени противници на режима в Западна Сирия.

                              На 3 октомври всичките 7 държави от предвожданата от САЩ коалиция срещу "Ислямска държава" призоваха Москва да спре тези удари по умерената опозиция.
                              Сред подписалите се организации са "Ахрар аш-Шам", представяна като умерено ислямистка, както и няколко групировки от т.нар. Сирийска свободна армия.


                              ...



                              52 Saudi clerics, scholars call to battle Russian forces in Syria
                              Fifty two Saudi inciters, both academics and clerics, have called on the public to “hurry” to Syria where they should be fighting Russian forces.

                              The clerics, some of which are members of the International Union of Muslim Scholars, called on “all those who are able, and outside of Saudi Arabia, to answer the calls of jihad” and to fight alongside one of the extremist groups facing Russian forces.


                              Saudi Clerics Call to Support 'Jihad' Against Assad, Iran and Russia
                              Riyadh's state-affiliated clergy have already termed the war a jihad for Syrians, but they have also denounced Islamic State and al Qaeda and said that Saudi citizens must not go abroad to fight or give the rebels money except via government channels.

                              The 53 signatories, including prominent Islamists with a history of opposing the government, were careful not to contradict that message, for example by calling on Saudis to join the jihad, but they also did not speak out against travel for jihad.

                              Their letter, which used sectarian terms for both Iran and Assad's Alawite sect, a Shi'ite offshoot, also portrayed Russian involvement as part of an Orthodox Christian crusade, and attacked the West for denying the rebels anti-aircraft weapons.

                              "The Western-Russian coalition with the Safavids (Iran) and the Nusairis (Alawites) are making a real war against the Sunni people and their countries," the statement said.
                              read more: http://www.haaretz.com/news/middle-east/1.678900

                              Бг версия:
                              Саудитски духовници призоваха за джихад срещу Асад, Русия и Иран
                              Десетки саудитски духовници призоваха арабските и мюсюлманските държави да подкрепят борбата срещу сирийското правителство, която те приемат за свещена война. Те поискаха да се осигури "всякаква морална, материална, политическа и военна подкрепа" на бунтовниците в Сирия.

                              В отворено писмо те описват руската намеса в страната като "кръстоносен поход на православието" и нападат с остри изрази Иран и алевитската секта, към която принадлежи президента Башар Асад.

                              Духовниците, подписали онлайн изявлението, не са свързани с властта. Въпреки това силните им сектантски и антихристиянски изрази показват гнева на саудитците срещу намесата на Русия и Иран в гражданската война в Сирия, отбелязва "Ройтерс".
                              Десетки ислямистки саудитски духовници призоваха арабските и мюсюлманските държави да осигурят подкрепа на бунтовниците в Сирия, защото те водят свещена война.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Човек направо започва да се чуди защо след една седмица удари Русия стана толкова мразена от джапанките, а Сащ и коалиция - не?
                                Чувам, че джапанките скандирали: - Върнете ни ударите на САЩ! :-)
                                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                                Comment

                                Working...
                                X