Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Абе, хора, Гугъл нямате ли?

    2,500,000.00 SYP = 13,295.42 USD
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Репортаж (с видео) от руската база.

      Comment


        Кало ще се зарадва...:

        Click image for larger version

Name:	CQSyRnZWwAA9y-U.jpg
Views:	1
Size:	20.2 КБ
ID:	548406
        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
        И. В. Сталин

        Comment


          И Сирия била руска земя:



          Сем¸н Аркадьевич Багдасаров — российский политический деятель, депутат Государственной Думы РФ пятого созыва, член партии Справедливая Россия, член Комитета по гражданскому, уголовному, арбитражному и процессуальному законодательству.
          Truth will save the world

          Comment


            Отново грозни фейкове изработени от терористите и западните им помагачи -

            1.Руснаците бомбардират, но боеприпасите им били неточни и неизбухнали ;
            2.Въпреки това неточните и неизбухнали боеприпаси паднали върху болница, която е някаква пародия, защото вътре не виждаме истински доктори, а изперкал терорист, който не спира да кълне. Някакви ранени без никакви бинтове лежат и играят сцени ....
            3. Изводите си правете сами ;


            To learn more, please visit the YouTube Help Center: https://www.youtube.com/help

            To learn more, please visit the YouTube Help Center: https://www.youtube.com/help

            To learn more, please visit the YouTube Help Center: https://www.youtube.com/help

            Comment


              http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_510044 - Кратка сводка за 2 октомври 2015 г.

              Comment


                Dinain написа Виж мнение
                Уф, моя е грешката. Бях помислил, че говориш сериозно, а то било пак старото словоблудство.
                На общи заяждания няма да отговарям.
                По въпроса за сводките, ако ти се занимава гледай на парче. Тук 50, там 50, филтрирай недостоверните източници и можеш да получиш някакво число. Какво ще е това число? Е няма да е 100 000. Ако игнорираш изсилванията на проопозиционните медии, сигурен съм че ще стигнеш до число което е от същия порядък като даденото от мен.

                Dinain написа Виж мнение
                Само ще ти подскажа, че при бомбардировките на София е имало едно нещо, наречено "система за ранно предупреждение", която дава няколко минути на хората да се скрият в мазетата и бомбоубежищата. Това нещо намалява жертвите драстично, а в Сирия, в бунтовническите територии, със сигурност го нямат.
                Далеч не винаги е имало сигнализация. Както и далеч не винаги атаките над Сирия са изненадващи. Извършените с хеликоптер не са изненадващи със сигурност. А и нещо не вярвам живещите там да са полумаймуни и да не са се сетили да си изградят система за предупреждение при атаки. Това първо. Второ, над София са използвани специализирани авиационни бомби, които са способни да проникват и в мазетата където се крият хората. В Сирия се хвърлят обикновени варели пълни с какъвто там попадне експлозив при това подозирам че често този експлозив ще да е граждански от типа на тривиалния амонит. Сравнението на поразяващата способност в никакъв случай не е в полза на варелите.


                Това е разликата между 5-6 убити в околните къщи (при опразнен пазар) и 50 убити (при претъпкан пазар), когато падне варелът в средата му. Това ми хрумна на прима виста като ти прочетох аналогията.
                Да това е велик аргумент. Падане на варел в средата на пазар, когато варела с труд уцелва конкретен квартал. Да де не като да не се е случвало. Но колко точно от хвърлените на случаен принцип ще попаднат на пазари? В сирийските бунтовнически градове само пазари и претъпкани джамии ли има?


                Amazon написа Виж мнение
                Ами Ми-8 точно от това е направен. За това е най-продаваният хеликоптер в историята. Нашите доста по-старички машини при гасене на пожари понякога правят по 50(да петдесет) полета дневно с грамадна тежест пълна с вода, при доста по-тежък профил на полета отколкото да отидеш и да метнеш варел.
                Не че искам да ви се меся в спора, но аргумента ти не е валиден в случая.
                Къде това с 50-те полета дневно? Да ако има язовир наблизо да загребват с кофата и да хвърлят може да докарат до 50 полета. Но ако ти трябва примерно час за да долетиш до целта, за да направиш по полета трябва да измислиш специален нов ден продължаващ 50 часа. Не забравяй че хеликоптера има максимална скорост 250 километра в час, но с виснали под тялото варели скоростта се ограничава някъде на 80-100. Поне на нашите пожарникарски хеликоптери когато са с кофа, летят с 80.
                Другото нещо за което писах е че хеликоптерите не могат да са постоянно във въздуха. Нашите след тези няколко дни интензивно летене ги спряха за ремонт. Същото ще е валидно и в Сирия. Но там имат по-големи проблеми с резервните части. Да не забравяме и че транспортните хеликоптери са необходими и познай, за транспортиране. Вероятно повечето от наличните хеликоптери ще са в ремонтните работилници. За това си мисля че поради недостига на части и ограничения ресурс на машините, средно можем да предположим че се прави по една мисия на летателен апарат на ден.
                А на книга броя на Ми 8 и Ми 17 е около 80, от които не се знае колко са в летателна годност и колко са канибализирани за резервни части. Имат на книга и 50-тина Су 22 и 20 Су 24. Както и неизвестно количество летящи МиГ21, 23 и 29 които също могат да носят бомби.
                Last edited by Angelmr; 03-10-2015, 09:24.

                Comment


                  Абе ясно е че пропагандната машина работи.Това е част от войната.Информационната част от войната е неделима част от нея.Нищо чудно няма в това.Лъжата е гадно нещо по принцип, но бомбата и куршума също.
                  Ангеле не се връзвай и не обеснявай, не се обеснява необеснимото - особено ако отсрещния не иска да го разбере.
                  Сирийската бройка на вертолите - тук още преди година и половина(8-цит еи 17-ките) я смятахме на около 20 летящи.Може би доста сме занижили, но порядъка е този.С активна руска помощ явно подържат боеготови или са възстановили някаква минимална бройка.Обаче - това не са машини само за бомбене.Имаш снабдяване , имаш десантиране, имаш машини в "бокса" и то на доста голяма територия и т.н и т.н
                  Че има бомбене с варели има, което може много добре да се заснеме и преекспонира после от пропагандната машини.Но не е масово защото просто с наличната техника няма как да стане!

                  Comment


                    Русия: Щом ние не удряме правилните цели в Сирия, защо САЩ не атакуват правилните?


                    Ръководителят на външнополитическата комисия в руската Дума Алексей Пушков се противопостави на твърденията на американските политици, че руската авиация при бомбардировките в Сирия не атакува правилните цели.

                    "САЩ критикуват Русия за това, че не е атакувала правилните цели в Сирия. А какво им пречи на тях да подберат правилните мишени, вместо години наред да бомбардират безсмислено в пустинята", написа в собствения си профил в Туитър Пушков.

                    Според него въздушната операция на руската авиация в Сирия ще продължи три или четири месеци.
                    Източник : БГНЕС

                    А междувременно, нещо което е за малко по-друга тема, но -

                    Възможно е болницата в Кундуз да е била улучена от американски въздушен удар, каза НАТО

                    Comment


                      Angelmr, не мисля, че базата ти за сравнение е добра, т.е. смятам, че по този начин няма как да получиш някаква представа и да отсъдиш по този въпрос (за броя цивилни жертви). Причините са прости: между двата процеса няма достатъчно прилики, за да се вадят изводи по аналогия. Бомбардировките над София са от друг тип: имат различни цели (около половината от тях имат за цел транспортни възли и военни цели, разбира се, само дневните реално улучват тези си цели, макар и да нанасят и допълнителни щети (с оглед на това къде са разположени целите - нормално); 4-5 са с цивилни цели, при две от нощните въобще няма жертви); много по-малко са като бройка (говорим за 11-12 отделни бомбардировки, докато в случая със Сирия за хиляди (за сходен период от време)), но за сметка на това са концентрирани (много по-голям тонаж за кратко време - аз ги наброих 11 бомбардировки, т.е. само 11 денонощия, само пет от тях са с наистина голям брой бомбардировачи (над 100)); жертвите са относително малко, защото и профилът на целите е различен: имаме ефективна евакуация към периода на големите бомбардировки, жилищните сгради в основните райони (особено при "военните цели" - около Централна гара, летището, военните съоръжения) са едно, дву- до три етажни в повечето случаи (при последните бомбардировки, които удрят центъра на града, засегнати са и по-високи постройки) и са по-малки (т.е. по-малко хора живеят в тях). Докато в случая със Сирия имаме друг профил: многократно повече отделни бомбардировки по много повече отделни цели, всяка бомбардировка е много по-малка (т.е. отделни самолети или вертолети), много по-малко бомби; профилът на бомбардираните гардове е различен - много повече многоетажни бетонни постройки, т.е. в една сграда нормално живеят доста повече хора, самите днешни градове са по-населени върху по-малка площ (поне нормално, не знам как стоят нещата в Сирия с гражданската война и всичко останало, т.е. сега). Единственото нещо, което горе-долу съвпада е ефекта от евакуацията (в някаква степен).
                      Така че не виждам на каква база правиш аналогия - само тонажа на бомбите не дава нищо, тъй-като лесно може да се подбере друго събитие и да ти даде съвсем различна фигура (да речем, мога да ти посоча други бомбардировки на цивилни цели (град) през ВСВ, при които около 1 700 тона бомби водят до над 100 000 убити (и над два пъти по толкова ранени)).
                      Забележи, не твърдя нищо по тези данни, защото не виждам как може да се направи преценка. Данните реално идват от едната страна, а тя е заинтересована да преувеличава, защото това е едно от средствата й за политически натиск. Логично е, че има много място за спекулация и няма никаква независима проверка, съответно, начин да се прецени.
                      Ако може по аналогия да се сметне нещо, то е, че е малко вероятно този род въздушни нападения да са по военни цели - вече посочих защо, т.е. те ще са най-общо по "тиловете" (т.е. по градовете, които са база за противника - по същество, наказателни акции). Ясно е, че точността е никаква, от друга страна, ако ударите се правят по кварталите, вероятността да се засегне постройка е достатъчно голяма (някаква постройка). Ако се удрят гардове в тила, т.е. там, където общо взето рядко се водят военни действия, т.е. животът в някаква степен се е установил що-годе "мирно", то и количеството жители, които са по сградите или навън, по улиците, ще е по-голямо.
                      Ако приемем, че всеки ден се правят по 10 такива нападения (това е средно, т.е. един ден може да са 20, друг ден да е 1, трети да са 5), а всяко от тях средно убива 3 души и ранява 9 (мисля че е реалистично - някъде такава бомба може да срути половин блок, т.е. потенциално може да убие 20-30 души; другаде може да рани един-двама), то годишно жертвите могат да достигнат лесно 40 000 души (от тях убити ще са 11 000). Мисля че е ясно, че лесно можеш да промениш само един параметър в този род предположения и да получиш съвсем различен резултат (примерно, да увеличиш броя полети или да ги намалиш, да промениш броя жертви на полет и прочее).
                      Изводът за мен е: няма как на тази база да се прецени. Този род бомбардировки несъмнено водят до цивилни жертви (друг е въпросът какво преценяват те като "цивилни" - в ситуациите на гражданска война най-често се преценява, че населението, което се намира в територията на противника активно му съдейства, т.е. по определение вече е военна цел (тя затова така се и казва войната)), обаче за това колко интензивни са и какви жертви се дават можем да преценяваме само по данните на едната страна, която е заинтересована да ги манипулира. Но за мен няма съмнение че подобен род бомбардировки съдействат за попълването на редовете на противниците на Асад - по аналогия с други такива конфликти. От една страна, не са достатъчно интензивни, за да бъдат реално наказателни (а и и има основания за съмнения в ефективността на самата доктрина за "устрашаване" чрез въздушни нападения на градове - от по-ранни конфликти), а от друга - със сигурност близките на жертвите им ще се радикализират в мнението си за този, който заповядва да се провеждат. Т.е. едва ли са особено ефективни от стратегическа гледна точка.

                      ПП Мога да дам и друго сравнение: можеш да сметнеш броя куршуми, изстреляни в дадена война и количеството хора, които са убити с тях (правени са такива статистики) и на тази база да се опиташ да прецениш дали е "възможно" или не в друг тип конфликт да бъдат убити определено количество хора. Или пък да се опитваш да прецениш дали е "вярно" количеството жертви в конкретно сражение на база изхабените в него боеприпаси. Ясно е, че няма да има съвпадение. Т.е. този род сравнения на едро не вършат добра работа и лесно могат да подведат.

                      Comment


                        О, Голъм ме е изпреварил, с перфектен, както обикновено, анализ. Но-о мисля, че има още една група причини сравненията да са некоректни.

                        Angelmr написа Виж мнение
                        На теория да. На практика обаче не е толкова лесно по няколко съображения.

                        1) Първо хеликоптера, въпреки всеобщото мнение, не може лесно да увисне. Дори на малка височина в зоната на екранния ефект се счита за нещо като висш пилотаж. На голяма височина му е по-трудно. На практика той лети с някаква ниска скорост, но без да може да нулира напълно страничния момент.
                        --> Е, все пак кръгчетата му над зададената точка няма да са по няколко десетки километра в диаметър, както са самолетните - даже може да са сравними с 2-3 диаметъра на варела.

                        Angelmr написа
                        2) Второ варелите като импровизирани устройства не могат да бъдат прицелени с никакъв мерен прибор. Хвърлят се на око.
                        --> Да-мс. Обаче при ниска "отнасяща" скорост (хеликоптерът, в сравнение със самолета, практически виси на място) гравитацията ги дърпа право надолу.


                        Angelmr написа
                        3) Трето за да се предпази хеликоптера от стрелковото оръжие с което изобилстват зоните около целите за бомбардировка, трябва да лети на сравнително голяма височина. Ако не бъркам шилката има вертикален обсег от 1800 метра, което значи че хеликоптера ще трябва да лети на поне два километра височина за да се предпази от 23 мм снаряди. А долу има и 30 мм оръдия...
                        --> Доколкото в тази поддискусия става дума за докладваните големи количества цивилни жертви в мирни градове, предлагам значително да намалим изобилието...


                        Angelmr написа
                        4) Четвърто, горе на хеликоптера положението не е като на строежа, където зидаря пуска един отвес и вижда точно посоката надолу. Там има вибрации транични натоварвания, а на клиповете които съм гледал хора в пътническия отсек избутват варелите на ръка.
                        --> Ако хеликоптера го тресе толкова, че това да трогне 150 кг варел, то първия му проблем на тоя хеликоптер ще е вече близкия му физически разпад, имхо.


                        Angelmr написа
                        5) И пето, дори да налучкат посоката надолу, по пътя на варела въздействат различни сили като въздушни течения, кориолисови сили непреценен страничен момент на хеликоптера (приборите показват приборна скорост, а не истинската спрямо терена). Сигурно има и други фактори за които не се сещам.
                        -->Е, ако под хеликоптера бушува някоя Катрина, наистина може и да отнесе 150 кг значително настрани...


                        Angelmr написа
                        Така четочността на бомбардировката от един квартал изглежда оптимистична прогноза.
                        --> Почвам да си мисля, че сравнение между самолетни и хеликоптерни бомбардировки не е коректно.
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          Не знам кога сте смятали бройката работещи хеликоптери, но преди войната срещам данни, че Сирия е имала 120 Ми-8 и 30 "Газел". Мисля, че и те могат да носят варели. Може би и други модели. Естествено, нямам представа колко са останали в момента. Също така, не изключвам по сводките да вземат за варели и обикновенни бомби. Така или иначе, не виждам никаква причина статистиките да са невъзможни - грубо по около 1000 цивилни загиват месечно от бомбардировките на Асад.

                          Разстоянията са показателни - примерно от летището на Алепо, Нейраб, хеликоптерът трябва да измине само няколко километра, за да хвърля по бунтовническите квартали. До Забадани са 50 км от летището на Дамаск. До Дума и Гута - само няколко километра. Теоретично няма никакъв проблем от летищата да излитат хеликоптери и да хвърлят варели в радиус 50км по 10 пъти на ден. За въпросната сводка с 50 варела в един ден - трябват ти само 5 хеликоптера работещи от Дамаск (и то ако носят по 1 варел само). Не че го правят всеки ден.
                          Last edited by Dinain; 03-10-2015, 11:49.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Russia hits Syria, Obama warns action a 'recipe for disaster'

                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Този път точността е добра, да не кажем перфектна. Бомбите не гърмят в полето на 150 м от целта.

                              Уничтожение самолетами Су-25 цеха по производству самодельных взрывных устройств






                              Още едно интересно видео. Бомбардирана е позиция на хълма. Под хълма има сгради, а пред тях най-вероятно минава пътя, който е контролиран от възвишенията. Снимащият чалмалия е останал без сили, едвам мърмори заклинанието.

                              С уважение контрол_alt.

                              Comment


                                Вие също ли виждате Мечока ??? http://cs622220.vk.me/v622220911/4a8fc/CHF7jcbAHzA.jpg

                                Не са достатъчни тези бомбардировки!

                                Както и в Афганистан трябва да се организира специален лов за ПТРК, каквото беше Стингъра в Афганистан, това е ПТРК тук.

                                През 2013 и 2014г. сирийската армия организира няколко рейдове в тила на противника,но явно силите им свършват -самолети, вертолети. Създаването на нови командоси не става за два-три месеца.

                                Според мен руснаците трябва да докарат Ми-28 или Ка-50/2 и с нощни рейдове да организират изненадващи атаки в тила.

                                Всъщност напоследък няма никаква информация за реалните бойни действия, всички се концентрираха само и единствено върху руските бомбардировки.

                                Може да се направи извод, че това е натиск предимно и най-вече върху западните партньори и петролните чаршафи, които спонсорират Ал-Кайда и т.нар. "умерени" терористи.

                                Това са последните дествия на руската дипломация

                                Похоже в руководстве РФ "разнобой"

                                Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва не считает  «Свободную сирийскую армию» (ССА) террористической организацией и расценивает группировку как оппозиционную силу, включенную в политический процесс, сообщает « Интерфакс ». 

                                Лавров отказался считать «Свободную сирийскую армию» террористами

                                Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков усомнился в существовании "Свободной сирийской армии".

                                Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков усомнился в существовании "Свободной сирийской армии".


                                Ако не се достигне до някакво съглашение ще последва наземна операция - първо в Идлиб, защото е най-близко до руските бази, второ ,тук доставките на терористите са най-уязвими (представете си какво става след денонощни - нямат амуниции, нямат ПТРК, нямат гориво, нямат командване, няма връзка между отделните звена- свършва им всичко и духа им е спаднал), разбира се затова ще трябва време и Путин правилно дефинира 3-4 месеца. Тогава и от така нестройните организации на терористите, ще останат само гнезда на съпротива, които в доста по-малка степен ще се окажат плячка на координираните съюзнически действия.


                                Яков Кедми о Российской авиации в Сирии. Россия наводит порядок на Ближнем востоке - https://www.youtube.com/watch?t=8&v=pIfDHEh4ncA

                                Comment

                                Working...
                                X