Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    От Ирак вадят също, всичко се продава от турски контрабандисти според статиите. Малко помощ от Катар и СА и скалъпват бюджета.
    Аз лично мисля, ако се проточи още година две и оцелелите ще са толкова промити мозъци,/има клипчета как им се обяснява на 7 годишни деца какво е джихат, неверници и т.н./ че само ядрена бойна глава ще ги оправи. И без това повечето от територията им е пустиня, не се различава от нищо по релеф от Невада да кажем

    Comment


      InternationalLaw написа Виж мнение
      всичко се продава от турски контрабандисти според статиите


      Тоя знаеш ли го кой е?

      Comment


        И аз не намирам много смисъл в базата в Тартус - преди 2-3 години имаше снимки от там, четирима души с радиостанция, 3 камиона (неработещи от поне десетилетие ако се съди по външния вид), един плаващ кей и един брой котка (котката беше хубава). Това съвсем не е база в смисъла в който примерно Рамщайн в Германия е.

        Според мен сегашната намеса на Русия е с цел преди всичко да станат отново силно актуални на международната дипломатическа сцена и да се наложи на всички останали да работят с тях. Веднъж като тръгне в тази посока, Украйна постепенно ще бъде изтласквана от полезрението на дипломация и медии. Отделно Украйна вече в западните медии отдавна е демоде и никой не се интересува какво става там, но за сметка на това Сирия е много актуална. Малко бомби и клипчета на разнебитени колони от джапанки от Нусра или ИД определено ще помогнат в медийния фронт да се представи Русия като силно полезна за световното общество.

        Ако примерно се следи ББС, то те бяха отписали Асад преди 2-3 години, но последната година отново почнаха интервюта с него, повечко комуникация и въобще по репортажите се прокрадва отношението, че май от зелените няма много наши хора, а са основно Ал-Кайда и ИД. Ако режимът бъде закрепен на сегашните позиции и успее да удържи големите градове в които все още се намира, то след още година (когато вече съвсем ще бъде очевидно, че никакви умерени от никоя страна не съществуват в Сирия) САЩ може и да се навият ако Асад отиде в пенсия да го замени някой от сегашната управляваща върхушка, само че малко избелен и преправен на реформатор.

        Колкото за нивото на руска намеса - след 4 години гражданска война всички изпиват недостиг на оръжие и материали, действа се със сравнително малки на брой части, наложени са някакви стереотипи на водене на бой. Вкарването на качествено нова техника (БТР-82А със свестен нощен прицел и новичко добре стабилизирано 30мм оръдие е нещо невъобразимо мощно в сравнение с Тойота с картечница) дори и в умерени количества би дало значително предимство на едната страна. Вече ако се прехвърли полк Су-34 или Ми-28/Ка-52 снабдени с достатъчни количества точно оръжие, то всички придобити навици да се мотаят колони от джипове по магистралите през деня бързо ще стопят мобилната сила на зелените. Около Латакия са основно Нусра и компания, тъй че САЩ чисто откъм PR едва ли ще се оплакват ако някой избива Ал-Кайда, колкото и да не им се иска това в момента. Даже може да е силен PR момент на дискредитация ако успешно се удря Ал-Кайда навсякъде по картата където има зелени и после се отразява по новините с цел да се дискредитира широко опозицията.

        Хм, да си сложа Асад очилата и да видя как изглежда ситуацията оптимистично за него:
        Откъм постижими цели - както казахме вече Асад едва ли има човешки потенциал откъм добре мотивирани войници за да успее да спечели войната като си върне всичката загубена територия, но на него това не му и трябва ако иска да си държи властта до край. Докато държи Латакия, Дамаск, Хомс, Дераа + по-плодородната част преди Идлиб (в момента там се водят сражения), то той спокойно може да се примири поне временно със замразяване на конфликта в сегашните му граници. Просто останалата част от Сирия е икономически нерентабилно да бъде самостоятелна единица - села и разрушени градове + много пустиня, контролирани от дузина организации. Дори и войната да свърши днес в границите които се намира, Асад пак ще контролира много по-ценната част от държавата. Отделно ако се погледне на населението, Сирия преди войната е била 18 милиона души. От тях 6 милиона, а може би повече, в момента са извън Сирия. Повечето областни градове са под контрола на Асад, а бомбардирането на превзета територия най-вероятно е изгонило (колкото и да е странно) доста хора да живеят в неговата част от Сирия. Оттам и аз сериозно се съмнявам, че при бунтовниците има повече от 2-4 милиона души (мобилизационният потенциал според мен поне от 2 години разчита на чужденци основно). Тоест замразяване на конфликта ще значи тотална мизерия и мракобесие в неподвластните на Асад територии, като не говоря за мракобесие в стил "диктаторът не дава да го критикуваш, има една партия и си назначават роднините на власт", ами пост-апокалиптичен свят без основни неща необходими за живот + Mad Max декори. Съответно ако се почака още 5-10 години, изведнъж може да се окаже, че Асад и компания ще са единственото работещо държавно формирование на територията на Сирия (освен може би кюрдите) и ще е възможно да се събере обратно повечето територия.

        Ако махнем Асад очилата и сме минималисти и умерени циници - нова техика и подкрепа ще значи, че поне крайбрежието няма да падне. Това ще спре геноцид над алавитите (което абсолютно погледнато не е лошо нещо) и те ще са си изконен руски съюзник още много време, независимо дали Асад е на власт или не. Сирия ще продължи да бъде хаос, но това е предимно проблем на САЩ поради Ирак, никой никакви газопроводи няма да прави през Сирия още много много време, а целият регион ще купува огромно количество оръжие, а Русия е на 2-3 място в класацията по експорт на оръжие. Отделно историческото реноме, че си подкрепят съюзниците и купува не руска техника значи и дипломатическа подкрепа ще помогне да се държи експортът на ниво.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment



          Брадатко демократ по - праведен от ИД? Да си ги мерят на тема шериат и кой е по - достоен.

          Comment




            Truth will save the world

            Comment


              Zabadani rebels constrained to one square kilometer area: Al Manar

              Two days after suppressing a rebel assault on its bases in the eastern outskirts of Zabadani, Hezbollah and allies from the Syrian army have pushed rebe


              Интересно на кой фронт ще изпратят освободените части на СА и Хизбула след като Забадани падне- сигурно Дераа

              Comment


                Драгостинов това е флага на Украйна и на ССА, техния е с 3 звездички и зеленко. Какво искаш да кажеш, че имат едни и същи спонсори и вдъхновители ли? Снимките са от 2014г.

                Comment


                  Райнхард написа Виж мнение
                  Zabadani rebels constrained to one square kilometer area: Al Manar

                  Two days after suppressing a rebel assault on its bases in the eastern outskirts of Zabadani, Hezbollah and allies from the Syrian army have pushed rebe


                  Интересно на кой фронт ще изпратят освободените части на СА и Хизбула след като Забадани падне- сигурно Дераа
                  Остави ги да си починат малко хората! Аааааа ...

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Руската подкрепа за Асад е ва банк - ако падне, който и да е на власт, ще се е борил срещу него и няма да го забрави на руснаците. Т.е. с влиянието им в Сирия ще е свършено. Трудно ми е да повярвам, че ще се намесят с реална сила - ще е голям проблем и във вътрешнополитически план и във външнополитически. За да има някакъв ефект, трябва да са поне няколко хиляди души контингент. Това не е Украйна да скачат през границата - как ще ги снабдяват адекватно? Имат ли въобще капацитета да поддържат такъв контингент?
                    И да не забравяме, че именно Русия през 2013 г. торпилира инициативата за намеса в Сирия - как ще изглежда сега? Развързват ръцете на САЩ да се намесят активно също или да доставят каквото си искат на бунтовниците. И няма да могат да им кажат копче.

                    А тая "база" в Тартус... повече символ, отколкото реална стойност. 4 човека постоянен персонал с оранжерия за домати.
                    Те руснаците отдават голямо значение на символиката. Освен това въпросната оранжерия е важна не толкова заради доматите, колкото заради терена - единственият в Близкия изток и средиземноморския регион, където могат да разгръщат сухопътни войски без разрешение от СС на ООН. А щом вече са стъпили там, никой не може да ги контролира къде ходят и какво правят.
                    Дали ще има руско непосредствено участие в боевете още не можем да кажем със сигурност, но според мен обстановката клони към положителния отговор. Съмненията са базирани на презумпцията че в Кремъл действат рационално и обмислено, но това не винаги е така. Освен това поддържането на един контингент не е чак толкова трудна задача - нито Латакия страда от продоволствена блокада, нито набавянето на оръжие е особен проблем. Вярно че регулярните доставки на съвременно оръжие са под въпрос, но един руски контингент би следвало да се приспособи към боклуците с които с които враждуващите страни се бият.
                    Truth will save the world

                    Comment


                      Цитирам пасажче от една книга за събития в близост : " Всяка от страните твърдеше , че се сражава , за да ни брани от другите, и животът ни, бранен по този начин, бе в постоянна опасност "...

                      Comment


                        Ultramarine написа Виж мнение
                        Не се бях сетил за газовите интереси и съм съгласен с теб, че са по-важни

                        Но ми се струва, че евентуален ефект върху цената на петрола би имало не толкова орязването на тези 20к барала, колкото медийният/пропагандният шум около цялата операция.Но си прав, че ефекта няма да е съществен.

                        П.С. Някой срещал ли е статии за добива и продажбата на петрол от страна на ИДИЛ и изобщо как им е организирана цялата схема.




                        Според мен успехът на евентуална руска операция, било то въздушна или наземна, неминуемо минава през предварителна договорка с другите големи играчи, но при сегашната политическа ситуация не виждам как такова нещо ще се случи, въпрeки че се виждат отделни опити са сближаване на позициите каквито досега не е имало.
                        В мрежата има доста статии, в които е правена оценка на добива на нефт от ИДИЛ. В различните статии има различни оценки, но независимо дали ИДИЛ добиват 25 000 барела нефт дневно или добиват 40 000 барела нефт дневно, тези количества нефт или липсата им не може да окажат голямо влияние нито на цените на нефта от референтната кошница на ОПЕК, нито на цените на URALS. BRENT или West Texas Intermediate, защото в момента световният добив на нефт и производството на нефтопродукти са с около 2 000 000 барела дневно по-големи от потреблението на нефт и нефтопродукти по света. Налице е един излишък от около 2 000 000 барела дневно, а пък санкциите срещу Иран още не са свалени. Когато след няколко месеца паднат санкциите срещу Иран, Иран ще увеличи рязко добива на нефт и тогава излишъка на петрол може да стане още по-значителен.

                        Линк за една статия.
                        Last edited by Bulgarian; 13-09-2015, 19:35.

                        Comment


                          Click image for larger version

Name:	11953386_1659015034314355_5462115426282580943_o.jpg
Views:	1
Size:	123.6 КБ
ID:	548275

                          Албум с 60 снимки от Абу-Духур: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...82580943_o.jpg
                          Доста техника, има и трупове.

                          ...

                          Излезе целия филм на Vice News - FSA в Дераа през лятото.

                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment




                            По повод снимката на Моторола, забележете на 2.19 каква значка носи - видеото е от преди 6 месеца. Ясно че няма спартанци в Сирия.

                            Comment


                              InternationalLaw написа Виж мнение
                              Драгостинов това е флага на Украйна и на ССА, техния е с 3 звездички и зеленко. Какво искаш да кажеш, че имат едни и същи спонсори и вдъхновители ли? Снимките са от 2014г.
                              Снимките бяха в контекста на снимките на Мототрола и компания с портрети и знамена на Асад. Според мен и двете послания бяха ясни. Първите мечтаят в Украйна да бъде наложен сирийския модел, вторите искат за Сирия украинския модел.
                              Truth will save the world

                              Comment


                                http://7plus7.net/2015/09/12/%D1%80%...-%D0%B4%D0%BE/



                                Руските специални части, които от 1 седмица са в Сирия се справиха с лекота с една от поставени им задачи.Те само за 6 минути успяха да изпепелят три блока в покрайнините на столицата Дамаск, пълни с ислямисти
                                Системата за изхвърляне на втечнен триплазмен огън бе предшестван от силен обстрел с трасиращи снаряди на бронираните коли на пехотата и артилерията по позициите на ИД. Нито един от джихадистите не е успял да се спаси, преброихме 64 трупа, 29 от тях овъглени.

                                Какъв е тоя втечнен огън не знам, ама ако е вярно, "зелените човечета" не си поплюват...ако продължават с тези темпове незнам какво ще сътворят за един месец.
                                Войната е лека за зрителите...

                                Comment

                                Working...
                                X