Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    В провинция Дераа бунтовниците били превзели някакво градче Таба. В същото време асадистите подновили настъплението към Палмира, а ИД подновили щурмовете на обсадените летища. При неуспешен щурм на авиобаза Тиас в пр. Хомс са загубили двайсетина бойци. Щурмовете следват вече отработена схема: призори самоубиец с някакво превозно средство се опитва да се взриви в главната порта или някъде другаде и веднага след него следва пехотна атака с надеждата да пробият периметъра, използвайки суматохата, и да се закрепят някъде вътре, ако не успеят да превземат целия комплекс, за да продължат настъплението на другия ден. Ако не успеят да навлязат в периметъра или да заемат добри позиции, след няколко часа престрелки, към залез слънце, се изтеглят.

    И в Алепо кипи дейност. Бунтовниците за пръв път от две години успяли да проникнали в квартал Газала: http://wikimapia.org/#lang=en&lat=36...80352&z=15&m=b
    Превзели пожарната...



    Това е малко стара карта, но подробна - става дума за квартала северно от базата Ханано: https://archicivilians.files.wordpre...-aleppo-ii.jpg

    Хубава статия:
    Inside Aleppo, Syria's Most War-Torn City
    To the victor go the spoils, but in Syria's largest city there won't be much left.


    Между jarra и barmeela.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      T-72М написа Виж мнение
      Абе Динаине.... Примера с Либия и Ирак видя до какво доведе.В тези страни именно режимите на Кадафи и Саддам успяваха да сдържат фундаментализма. Как не можеш да разбереш че в тази ситуация падането на Асад ще доведе до още по голяма власт и сила на ислямските радикали?
      Питането беше за какво продължава да се бори Асад. Който иска да вярва, че се бори защото е "форпост на цивилизацията" или "за да защитава християните" (според Жаклин), да вярва. Питането не беше към някого конкретно.

      Иначе, истината е точно обратната - корумпираните автократични режими създадоха предпоставките за фундаментализма сред населението, от който сега уж ги бранят. Всъщност, бранят самите себе си - това е смъртна опасност за тях. Но това е много дълга тема и сме я чоплили многократно в другата, обща тема за Арабската пролет.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Dinain написа Виж мнение

        Иначе, истината е точно обратната - корумпираните автократични режими създадоха предпоставките за фундаментализма сред населението, от който сега уж ги бранят. Всъщност, бранят самите себе си - това е смъртна опасност за тях. Но това е много дълга тема и сме я чоплили многократно в другата, обща тема за Арабската пролет.
        Това ми напомня на политкомисарка агитация от съветски филм едно време.

        Comment


          На мен точно обратното ми напомня същото, но за щастие никой не е длъжен да чете нещо, което не му харесва.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Dinain написа Виж мнение
            Екстремисти от "Ислямска държава" са обезглавили известен възрастен изследовател на античния град Палмира, който от 50 години работеше в сирийския град, включително с международни археологически експедиции и ЮНЕСКО

            Тялото на 82-годишния Халед Асад е било обесено на колона в центъра на града, съобщи за "Ройтерс" ръководителят на агенцията за древните паметници на Сирия.

            Маамун Абдулкарим каза, че научил за трагедията от семейството на Асад му във вторник в града, който групировката контролира от май насам. Възрастният мъж е бил задържан и разпитван в продължение на един месец.



            „Ислямска държава“ вчера за пръв път обяви Турция за свой враг и отправи заплахи срещу президента Реджеп Ердоган заради съгласието му да предостави на западната коалиция бази за нападения срещу джихадистите в Северна Сирия. Те се зарекоха да превземат Истанбул и да се разправят със „сатаната и предателя Ердоган“.
            Снимка на археолога (при награждаването му с Орден за заслуги пред Република Полша от полския посланик).


            R.I.P.

            Друга не толкова неприятна новина: Юсеф Мохамед, високопоставен полеви командир на асадистите, изглежда е пленен от бунтовниците в долината между Идлиб и Латакия. Преди и след:
            Truth will save the world

            Comment


              http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_498847 - И една прекрасна,но не и за ndragostinov новина!Армията е убила над 300 терористи при операция в провинция Хама.

              Comment


                Ясене, радвам се че си щастлив от новината. С варели-бомби ли убиха тези терористи?
                Truth will save the world

                Comment


                  А не знам!Вече имаме брояч на варели-бомби,така че не задавай този въпрос на мен!На мен ми е все едно как ще бъдат убивани терористите,важното е да бъдат унищожени до крак.

                  Comment


                    Макар че в конфликта съм твърдо за Сирия и Асад отдавна не вярвам на тяхната пропаганда.Загинали 300...
                    Все едно да вярвам на ежедневните съобщения за загинали десетки терористи във почти всяка една битка...

                    Comment


                      Десетките загинали в почти всяка битка са факт, обаче 300 трупа са си фентъзи с оглед на тактическата ситуация. Все пак Асад се пробва да насъпи, при това неуспешно, с около 600 бойци. Няма как да натръшка 300 маймуни.

                      Comment


                        Ту някой попита, защо Асад продължавал да се бори, а не бега на някъде, ми защото изпълнява заповеди защо, нали все пак е ирански генерал-губернатор? Е вижте Тунис Бен Али беше на никой и като станаха проблемите обра хазната на държавата и айде у свето.

                        Comment


                          Добре, айди Асад се оттегли сега.Какъв сценарий предвиждате за Сирия? Аз ще ви кажа моя.Единствената сериозна преграда за фундаментализма в момента е Асад.Напротив хаоса ще стане страшен в резултат на което ще се възползва най -силната в момента организация - ИДИЛ. Всичко подкрепящо Асад ще стане само за себе си.Хисбула ще се изтегли.Алуитите ще станат остров.В периода докато останалите без командване асадистки части се ориентират, докато пак се изгради връзката която ще се разруши - ИДИЛ и останалите ислямисти ще настъпят и резултата ще е още по ужасен от Либия и Афганистан.

                          Comment


                            ИД няма шансове да усвои територията на Асад, освен ако нещо тотално не се бъгне в международната политика. Всяко засилване на халифата ще предизвиква експоненциален отговор на САЩ и компания. Хората добре съзнават за какво иде реч. Максимума, който може да постигне ИД, е да разцепи сирийската територия от Палмира до Ливан и евентуално да вземе част от Дамаск. Това е при положение, че в Ирак нещата вървят горе-долу добре. Ако иракските фронтове се сринат (разбирай Мосул и Фалуджа) ИД ще се маргинализира някъде в триъгълника Рака - Палмира - Дайр аз-Зор. Турците (чрез Ахрар аш-Шам и туркмените) ще вземат северозапада, кюрдите ще си вземат своето, Нусра и Захран Алуш ще вземат Алепо, Хомс и Дамаск, Долу ще е някаква мешавица, а вътрешните територии ще се управляват от племенни съюзи. Латакия, естествено, ще си остане на Асад. Някаква такава шарения би се очертала според мен.

                            Ако по някаква причина САЩ вдигнат ръце от тоя бълхарник, ИД ще приключи въпросите с Асад, Нусра и другите хубавци в рамките на 6 месеца. В рамките на година ще приключи и с кюрдите, но там геноцида ще е в такива размери, ще сигурно на някого с ТЯО няма да му издържат нервите

                            Comment


                              IS ще приключат с Асад и другите в рамките на 6 месеца?Кухулине ти това сериозно ли го мислиш приятелю?И как според теб ще стане това?

                              Comment


                                http://cs624129.vk.me/v624129569/3735e/L1TfzEe3KKY.jpg - Карта на обстановката в долината Ал-Габ от 20 август 2015 г.

                                Comment

                                Working...
                                X