Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Като гледате колко километра е фронтът и като се има предвид, че от 60 000 армия (според мен сиилно преувеличена) не можеш да изкараш с калашници повече от половината на предна линия (другите са с логистика, командна верига, медицина, всякакви спомагателни функции, даже 1:1 е много оптимистично). Общо фронтът на кюрдите в Сирия като броим всякакви анклави и анклавчета е хиляди километри, при това силно разпокъсани - физически няма как да бъде покрит, всичко е мобилно, а и самият релеф го позволява. Едва ли имат повече от 10-20 души военни в повечето забутани села. Оттам с добра подготовка и координация могат да се правят много дълбоки рейдове в чуждия фронт и пак да се измъкват по терлици групичките които са извършили тези нападения. Важи и за двете страни, това на картата което е боядисано не е по 20 км ешелонирана отбрана, окопи и минни полета от всяка страна. За това и по-рано казах, че е важно да се ликвидират логистичните центрове и въобще командни пунктове за да се пречупи противника, иначе е безкрайна гоненица из пустинята където по-дръзкия и инициативен печели.

    Колкото до американските удари - явно са знаели, че ИС се концентрират за атака, ударили са с каквото са имали наоколо, но явно не е било толкова много. Полетите са дълги и след първите удари на който е дежурен в района (едва ли повече от 2-4 самолета) онези са успели да се скрият и предислоцират.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      Цифрата 65,000 в Уикипедия идва от тази статия-анализ: http://www.todayszaman.com/op-ed_wil...15_368806.html
      Която предрича, че ИД няма да съществува до края на 2015 г. (прекалееено оптимистично, според мен)

      Мен лично ме съмнява тази цифра, или и да е вярна, същността й. Първо, че така излиза, че YPG са най-голямата единична сила в Сирия след редовната армия и опълчението NDF... хм. Второ, както и в статия се посочва, и аз посочвах, кюрдите не бързат да навлизат в т.нар. от тях "арабски земи". Макар че пример за това е завземането на Тел Абияд, в който кюрдите са малцинство. Трето, YPG е опълчение в класическия му смисъл, за самоотбрана; няма да се учудя, ако голям брой от частите са създадени на териториален принцип и бранят своето си село/околия и не искат да ходят никъде другаде (оставяйки земите и семействата си незащитени). Тоест, че тези 65,000 души, дори да са толкова, не значи че толкова лесно могат да бъдат пратени нанякъде по команда.

      Вероятно и точно на това ИД гради тактиката си с рейдовете в тила - да накара все повече кюрди да си седят в родните села и да ги бранят, вместо да тръгват на походи срещу "халифата".
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Съдейки по гражданските войни от ХХ век: числеността се дели на 10, реално в строя са само тези 1/10. Т.е. ако списъчния състав е 60 000, на фронта надали има повече от 6 000 души. Което също не е толкова малко, колкото изглежда, в гражданските войни числата имат различно значение.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          [QUOTE=Кухулин;381386] Вчера имаше 18 авиоудара по Рака - от какъв зор, кажи ми да ти кажем...


          Eми артерии, логистика , малко джихадисти, малко цивилни ,но в никакъв случай с варели, само с прецизна техника ... Имаше коментари, че това е отприщило доброволческите пориви, ха-ха ...
          Монте Кристо, всички мнения тук са добре дошли, дори и особено различните ...

          Comment


            messire Woland написа Виж мнение
            Съдейки по гражданските войни от ХХ век: числеността се дели на 10, реално в строя са само тези 1/10. Т.е. ако списъчния състав е 60 000, на фронта надали има повече от 6 000 души. Което също не е толкова малко, колкото изглежда, в гражданските войни числата имат различно значение.
            Проблема е, че не можеш да разбереш динамиката, ако разглеждаш конфликта като гражданска война от XX век ИД има 10 милиона население на своята територия и е подкрепяна от 42 милиона мюсюлмани по света. Щеше да има подкрепата на стотици милиони, ако не бяха хариджитските забежки. Това е по-скоро фитна, отколкото гражданска войн а в Сирия. Смята се например, че ако сегашния халиф Ибрахим (ака ал-Багдади) се гътне, следващия халиф ще е Умар Шишани (грузинец). Такава гражданска война...

            Comment


              Dinain YPG едва ли ще са най-голямата единична сила след редовната армия.Със сигурност IS имат повече сили,в Сирия имам предвид.Аз лично съм срещал за численоста на IS в Сирия в различни източници цифрата 70000-90000 души.Но незнам цифрите колко са надеждни обаче.

              Comment


                Това е общо за ИД, но голяма част от тях са в Ирак. Вероятно - по-голямата.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  Проблема е, че не можеш да разбереш динамиката, ако разглеждаш конфликта като гражданска война от XX век ИД има 10 милиона население на своята територия и е подкрепяна от 42 милиона мюсюлмани по света. Щеше да има подкрепата на стотици милиони, ако не бяха хариджитските забежки. Това е по-скоро фитна, отколкото гражданска войн а в Сирия. Смята се например, че ако сегашния халиф Ибрахим (ака ал-Багдади) се гътне, следващия халиф ще е Умар Шишани (грузинец). Такава гражданска война...
                  Ами да, пак, верска или гражданска, да, просто не е война между "държавни организми". Гражданските войни също имат идейна съставляваща. Тук воюват явно за начин на живот и идеи, разбира се вътре има и икономика намесена, големи и могъщи външни сили, всякакви интереси и т.н. Също нормално. Виж френската революция - като жестокост между другото тя е също много сходна. И т.н. Разбира се, заради скорошното ни навлизане в информационната ера всичко изглежда различно, но веднага можем да си спомним, че френската революция е в зората на индустриалната ера.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    От 50000 до 200000 са силите на IS в Ирак и Сирия,поне според Wikipedia явно чисенноста варира в големи граници.Срещат се и цифри над 250000,но е малко вероятно да са толкова.Няма данни колко са в Сирия и колко в Ирак.

                    Comment


                      messire Woland написа Виж мнение
                      Виж френската революция
                      Много точна аналогия, макар че според мен Октомврийската пасва малко по-добре. Все пак има значително външно влияние в зародиша на процесите.

                      Comment


                        Comment


                          Много мътни ми изглеждат турските работи, дано да излете прави, че няма да влезнат, но аз виждам поне няколко добри причини армията и Ердоган да мислят в една линия по този въпрос.

                          Comment


                            http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_489659 - Сводка за 6 юли 2015 г.

                            http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_489664 - Източници от град Айн-Исса са опровергали информацията,че града се контролира от IS.Боевете в града между YPG и IS продължават,но IS не владеят града.

                            Comment


                              http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_489663 - Според тази информация САА е спряла настъплението на терористите в Алепо,и контролира 60% от град Алепо.

                              Comment


                                Крупен разгром на ислямистките главорези при Дераа отлично тренирани, обучени от англо-американски спецкомандоси и въоражени с най-съвременни средства - https://www.youtube.com/watch?t=164&v=8F3JVl5aepo

                                Comment

                                Working...
                                X