Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_326093 - Шефа на Ал-Каида Айман ал Зауахири призовава бунтовниците от ISIL,да напуснат територията на Сирия и да прекратят участието си в гражданската война там за да се спрат кръвопролитията и междоособиците между бунтовническите групировки.ISIL са призовани да се изтеглят в Ирак.

    Comment


      iasen ianakiev написа Виж мнение
      http://cs606523.vk.me/v606523635/7997/XWLsVpXMr7I.jpg -Карта от 2 май 2014 г. на фронтовата линия северно от Латакия.Добре се вижда как САА е отблъснала бунтовниците плътно към границата с Турция.
      Вижда се ясно как се подготвя едно малко "сталинградско" или "курско" чувалче за терористите, които и без това погинаха с хиляди при поредното си неуспешно настъпление... http://www.youtube.com/watch?feature...&v=8sMflDFKRWk

      Comment


        http://warsonline.info/siriya/siriya...2014-goda.html - Сводка за боевете в Сирия за 3 май 2014 г.

        Comment


          http://cs620727.vk.me/v620727569/5f8f/hPlLS0kHtPk.jpg - Карта от 4 май на ситуацията в района на Шейх-Наджар -(гр.Алепо).

          Comment


            Постигнато е споразумение бунтовниците да се изтеглят безпрепятствено от Хомс.

            Syria truce 'to let rebels withdraw from besieged Homs'
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              1951 написа Виж мнение
              Постигнато е споразумение бунтовниците да се изтеглят безпрепятствено от Хомс.

              Syria truce 'to let rebels withdraw from besieged Homs'
              http://en.alalam.ir/news/1591204 - безпрепятствено без "тежки" оръдия, а само с едно РПГ по на автобус. Хомс на практика е свободен и сега ще започне началото на последната битка за Алепо.

              Comment


                http://warsonline.info/siriya/okolo-...-an-nusra.html - 60000 бежанци са напуснали домовете си в провинция Дейр-ез-Зор,заради тежките боеве в тази провинция между силите на ан-Нусра и ISIL.В района на гр.Бусайра, ан-Нусра са дали 62 убити.

                http://warsonline.info/livan/zhiteli...-boevikov.html - Въоражени жители на ливанският гр.Арсал са влезли в сражение с ислямистите от ан-Нусра в планинският район Рахва на границата с Сирия.

                Comment


                  http://cs618131.vk.me/v618131635/752a/iGu_oJkuV8I.jpg - Карта на ситуацята в гр.Алепо.Армията се старае да обкръжи силите на бунтовницте.

                  Comment


                    RIZAR написа Виж мнение
                    http://en.alalam.ir/news/1591204 - безпрепятствено без "тежки" оръдия, а само с едно РПГ по на автобус. Хомс на практика е свободен и сега ще започне началото на последната битка за Алепо.
                    Вярата ти в окончателната победа е непоклатима

                    Бунтовниците в Хомс не са и имали никакви тежки оръжия (танкове, артилерия), а двугодишната им обсада прави за смях сирийската армия, така както вече й се е случвало при обсадата на Цаале в една друга война. Броят на бунтовниците е 1000-2000 души, които асадистистите с пълно обкръжение и пълно превъзходство в артилерия и авиация не могат да изтласкат от няколко квартала в продължение на две години. Единствено чрез кръгова обсада и глад постигат това споразумение, и то като бунтовниците запазват оръжието си (добре, че се съгласиха да пуснат цивилните преди няколко месеца, иначе щяха да предизвикат хуманитарна катастрофа). Условностите за само "леко оръжие" (като че ли те имат друго) и "по един гранатомет на автобус" служат за запазване лице на режима, нищо друго. Тези бунтовници сега или ще заемат позиции на север от града (имаше информация за вече подготвяно укрепване на няколко села) или ще подсилят групировките в Алепо, където асадистките позиции са отново почти обкръжени след скорошните успехи на опозицията.

                    При всеки конфликт с участието на сирийската армия, става очевидно, че тя е абсолютно непригодна за боеве в градски условия. Това е една конвенционална армия, строена по съветски модел за широкомащабни полеви сражения с Израел, с участието на купища танкове и артилерия, и съвсем не за борба с партизански армии в населени места. Затова и Хизбула се използва при всеки щурм и последната година почти няма успешна операция без те да са начело на атаката.

                    Та от тази армия, която не може да превземе няколко квартала в центъра на Хомс 2 години, очакваш да превземе Алепо, най-големия град в Сирия? Мисля че оптимизмът ти е в повече. Тактическото разместване е в полза на режима, ще може да освободи много сили от Хомс и да ги прати на север, където по думите на един местните командири "прекалено сме разтеглени - хората ни стигат само колкото да задържаме позициите си и нищо повече" (пускал съм линк преди няколко седмици). Но затова и тези бунтовници, които ще се изтеглят от стария град на Хомс, може би няма да заминат за Алепо, а ще останат в района точно с тази цел - да продължат да ангажират сили на асадистите.





                    Изглежда силите на режима се опитват да пробият през инд. зона Шейх Наджар до обсадения затвор, докато ISIL се изтеглят на северо-изток след нов ултиматум от другите групировки.
                    Нямам представа каква е достоверността на тези карти, които се въртят по блогове и фейсбук страници.
                    Last edited by Dinain; 05-05-2014, 15:45.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      http://warsonline.info/siriya/siriya...2014-goda.html - Сводка за боевете в Сирия за 4 май 2014 г.

                      Comment


                        Между другото Динайн, може да не вярваш, но реално погледнато пленените и ползвани от бунтовници танкове (Т-55/62/72) като бройка спокойно могат да са над 50-60 към настоящия момент, без да броим БМП и подобните. Онези единични статични постове имхо са по-голяма издънка и от сраженията на асадистите по градовете, представляват нонстоп източник на тежка техника за бунтовниците.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Защо да не вярвам, аз говоря конкретно за бунтовниците в стария град на Хомс, които са под обсада от две години. Естествено, тази обсада не е херметична и през канализацията, с подкупи и разни други методи, до обсадените достигат муниции и някакво продоволствие. Официалните хуманитарни конвои носят хуманитарна помощ за цивилните - част от нея разбира се попада в ръцете на бунтовниците, но оръжие в някакви големи мащаби по този начин не може да се прехвърли (конвоите се претърсват, разбира се). Въпросните хуманитарни конвои бяха спряни от асадистите преди няколко месеца, в опит да се пречупят бунтовниците, но няма как да спреш храната на бунтовниците, без да спреш храната на цивилните. Затова добре че постигнаха споразумение преди няколко месеца останалите в стария град цивилни да се евакуират, иначе щяха да умрат от глад. След това асадистите явно са спряли с чисто сърце хуманитарните пратки и по контрабандните канали просто не може да се вкара достатъчно храна, за да се изхранват обсадените бунтовници.

                          Това е причината, поради която условието за изтегляне "само с леко оръжие" е бутафорна пропаганда, мнимо постижение на обсаждащите сили на режима; пределно ясно е, че обсадените бунтовници в Хомс не разполагат с никакво тежко въоръжение, което да изоставят след тях - нито са имали откъде да го пленят, нито са могли да го вкарат отвън, нито биха имали как да му набавят гориво и муниции през изминалите 2 години. Ако имаха такива снабдителни канали, през които да могат да вкарват гориво или снаряди за танкове, то нямаше да имат нужда въобще да се изтеглят от там...
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Това е ясно, аз ти говорех по принцип какво е положението, макар че нищо чудно да са имали и 2-3 танка или БМП.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              О, не бих се учудил, въпреки че тези пленени машини, нашарени със спрейове и знамена, според мен имат повече пропаганден ефект, отколкото някаква тактическа стойност. Сред бунтовниците очевидно се намират достатъчно танкисти-дезертьори, които да ги карат и стрелят с тях за повдигане на бойния дух, но не и да създадат същинска бронетанкова част. Не мисля и че усилията, включително логистични и технологични, за поддържане на такава част, ще си заслужават. Това противоречи на всички принципи на партизанската война и значи да се сражават като редовна армия. Предполагам че ги карат насам-натам колкото изкарат след пленяването (най-много месец, два), и при първата по-сериозна повреда ги зарязват.

                              Статичните единични постове им викахме "сирийска пита" и навремето тренирахме превземането им... с пехотен щурм. Представляват укрепена кръгова позиция, обикновенно някой хълм, с бетонирани окопи за пехотата, гарнизон 20-30 души, 2-3 танка или артилерийски оръдия. Гарнизонът пази танковете/оръдията, които трябва да покриват околностите от високата си позиция. Проблемът е, че питата е предназначена за борба с израелските танкови колони, ама едно баба знае, едно баба бае...
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Е, с танковете са малко в стил пост-апокалиптичен филм от края на 80-те - бандата на местния главорез си ходи с камионите и 1-2 танка в пустощта и сее терор над тези с 0 танка. Иначе от клипове съм виждал взаимодействие на ниво 2-3 бунтовнически бронирани машини, но едва ли имат взаимодействия над ниво взвод. То и икономичните съветски двигатели едва ли помагат много. Колкото до резервни части - в Сирия има към 1000 танка/бмп/бтр/брдм които са били пленени, взривени, изоставени, висящи по пленени складове и т.н. - частите си стоят готови и узрели стига да има кой да ги бере Между другото покрай казармата сигурно си има някакъв малък процент от населението способен криво-ляво да се оправи с танк.

                                Това с укрепените позиции и танковете поне според мен е някакво тотално безумие, без някога да съм бил в казармата ми се струва далеч по-смислено да се действа с по-големи укрепления, мобилни отряди и повече активност. Отделно ако са били за спиране на израелски танкови колони някак са готина цел за авиацията. Какъв е подходът на Израел към контролиране на територия пълна с близкоизточни терористи/бунтовници/фрийдъм файтъри? Ливан (Газа също?) предполагам е бил подобно нещо?
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X