Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    mokria написа Виж мнение
    Експлозивите главно от Изкуствени торове ли ги правят или от разграбени военни складове? Не знам как са с Минния отрасъл ,дали имат на склад взривове от него? Сигурно ще се наложи да внасят скоро селитра от Турция.
    Едва ли някой може да ти каже Както от изкуствени торове, така и от завладените депа с муниции, едва ли скоро ще им свършат експлозивите.

    Трагични статистически новини за сирийската криза:

    Activist group says Syria war killed 150,000
    The Syrian Observatory for Human Rights says figure includes civilians, rebels and members of Syrian military.


    Според SOHR, регистрирани са вече над 150,000 загинали от началото на войната, като според тях реалната цифра може да е около 220,000 души. От тях 8000 деца.
    Според ООН, Сирия е станала източник на най-многобройните бежанци в света, с 2.6 млн. регистрирани като бежанци сирийци в съседните държави.

    Syrian refugees hit million mark in Lebanon
    UNHCR says figure is "a devastating milestone for a host community stretched to breaking point" and urges more support.
    UNHCR says figure is “a devastating milestone for a host community stretched to breaking point” and urges more support.


    Сирийските бежанци в Ливан са достигнали 1 млн. души. Зашеметяващата цифра представлява 25% от населението на Ливан в момента.
    Last edited by Dinain; 03-04-2014, 23:02.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Dinain написа Виж мнение
      Това с изборите е вече най-висшия критерий, предвид че и Mюсюлмански братя и Хамас са се явявали на избори, и същевременно и двете са признати за терористични организации от редица страни
      Само че САЩ подкрепят Мюсюлмански братя и се мръщеха, като Египет ги обяви за терористи. Какво правим според твоите критерии тогава? А казуса с Хамас е много подобен на този с Хизбула

      Comment


        Искам да кажа само, че има информация за включване в бойните действия на различни азербайджанци, като 12 от тях са убити в наскорошните боеве за Касаб. В Азербайджан обаче има и доста голямо шиитско население, което съчуства на своите сирийски конфесионални събратя и също изпраща доброволци в Сирийската армия.
        Арменците също воюват на страната на Сирийската армия и в момента гледат да разделят бойните части в които служат азери и арменци за да не произлязат между тях конфликти.

        Comment


          Господа, моля ви: дайте някой и друг линк да прочета (разбера), че Дамаск е превзет от силите на опозицията, Асад е паднал от власт и раят (демокрацията) вече е настъпил(а).

          Новини ми трябват, новини...

          Comment


            "Терор" като обективен феномен и "терорист" като субективен етикет

            Динаин и Голъм,

            Виждам, че сме на, горе-долу, едно мнение, но присъствието на някакви дребни фрикции ни пречи да достигнем консенсус и да отхвърлим тази "глава" от дебата (може би вината е във вродената ни македоно-българо-балканска черта никой с никого и никога да не се съгласява - дори, когато е съгласен).

            В никакъв случай не считам себе си за експерт по феномена наречен "тероризъм". Въпреки това, след една специализация в школото, и още една в армията (там даже си имахме и джамия в центъра на "селото", присъствали сме на сумай ти лекции на академици и полеви оператори и т.н.), ми се иска да вярвам, че "познанията" ми по темата са малко над "средно-статистическите" такива. Това не са "хвалби", а просто опит да покажа "от къде идвам аз" (не знам кой е българският термин).

            Та, доколкото ми е известно, една общоприета (от повечето международни актьори) дефиниция на феномена "тероризъм" гласи нещо подобно на: "Употребата, или, заплахата от употреба, на насилие като инструмент за преследване на определени политически цели от не-държавни групи и организации". Вярвам, че и ние можем да се съгласим с тази дефиниция, която описва акта на "тероризъм" като обективен феномен.

            Цялата история започна с това (и аз имам вина тук), че аз не можах да се сдържа и протестирах срещу идеята на Динаин да предложи като общовалиден "аршин" за това дали една група е терористична или не, признаването й от САЩ и неговите съюзници за такава. Идеята ми никога не е била да споря дали, обективно, Хзб е терористична група, а в това да оспоря конкретната методология, която беше предложена като инструмент за подобно определение – самоцитат: „...идеята ми не е в това дали Хзб е, или не е, терористична организация, а именно, че нейното определение като такава е чисто субективно и в зависимост от емоционалните, идеологическите и политическите приоритети на дадения актьор.”

            Тоест, аз продължавам да твъдя, че позицията на САЩ не е валиден аргумент дали, de facto, Хзб е, или не е, терористична група. Валидни аргументи (които Динаин също предложи, но без да се отказва от субективния си такъв) са, именно, деянията на въпросната група, които се вписват или не се вписват във, всеприетата, дефиниция на „тероризъм”.

            Надявам се, че след цялото това понавляне на „йедно и исто” успях да изясня моята гледна точка, а именно, че за мен е важно методологията да бъде максимално обективна и, колкото се може, повече отдалечена от субективизма (идеологията).

            И накрая, да отговоря на конкретния въпрос на Динаин: Според мен концепцията „тероризъм” не е изпразнена от съдържание, нито когато се използва обективно като научно-дескриптивен термин, нито, когато се използва като субективен идеологически и политически-мотивиран термин. Просто целите и, съответно, методологията са различни. Моята идея беше, че, в този форум, би било по-правилно да се придържаме именно към обективната, научно-дескриптивна методология.


            Поздрав,

            Рамбо
            Аз не задължава никого със свое мнение.
            По-добре късно, отколкото още по-късно.

            Comment


              ndragostinov написа Виж мнение
              Е, и?
              Момичетата в Дамаск нямаха проблем да ходят с поли без да са увити в чаршаф и когато Сирия беше управлявана под знамената на опозицията, години преди насилственото заграбване на властта от култа на Асад.
              Драги Драгостинов,

              Моля, не приемай това като "лична" нападка (въпреки, че това е неизбежно). В това твое изречение състоящо се от, приблизително, двадесет и няколко думи, поне половината от тях така ме изхвърлиха от тъч-линията, че аз продължавам да седя онемял и оглупял. Външните и вътрешните ми сетива, все още, са тотално парализирани от въпросното ти изказване.

              За какви "момичета от Дамаск", за какви "поли и чаршафи", за какво "управление под знамената на опозицията", за какви "години преди насилственото заграбване на властта от култа към Асад", говориш изобщо?

              Не се считам за "специалист" по Сирия, но аз просто нямам ни най-малка представа откъде черпиш инспирация за подобни изказвания. Ако това тук беше абсолютно елементарен изпит по съвременна сирийска история, то ти щеше да бъдеш скъсан, слаб две (или каквото е там). Ако това беше академичен анализ на политическата динамика на арабския национализъм след ВСВ, то ти щеше да бъдеш изхвърлен от академията.

              Ситуацията е толкова тежка, че се налага да предложа Википедия и други подобни сайтове за бързо усвояване на минимални „знания”. По-конкретно, „история на Сирия за 20-ти век”, „история на арабския национализъм след ВСВ” и, в частност, „история на партията Баат” и арабското „възраждане”, история на Сирийско-Египетските отношения (Обединената Арабска Република), и история на „Федерацията на Арабските Републики”. Това е само за да покрием едно базово, повърхностно ниво на познаване на материята.

              Още не мога да се съвзема.....


              Със здраве,

              Рамбо
              Аз не задължава никого със свое мнение.
              По-добре късно, отколкото още по-късно.

              Comment


                mokria написа Виж мнение
                Експлозивите главно от Изкуствени торове ли ги правят или от разграбени военни складове? Не знам как са с Минния отрасъл ,дали имат на склад взривове от него? Сигурно ще се наложи да внасят скоро селитра от Турция.
                Измайсториха се с подривното дело.През изминалите дни се съобщава за две такива експлозии.Едната е тази в Джобар(Дамаск) , другата с/у казарма на площада на Абасидите.За нея и САНА съобщава но няма видео.Незнам дали е само селитра и ли експозиви или и двете заедно но върши работа.

                Comment


                  Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                  Руско говорящи ислямисти край Алепо (Шейх Наджар)
                  Чудя се и се мая , колко процента изобщо контролира ССА преставлявана на преговорите за Сирия?
                  И изобщо трябва ли от гледна точка на нищожните си позиции да присъства на каквто и било преговори на държавно ниво?Дори и да бъде нещо съгласувано с тях, то по какъв начин ще се отрази на цялата обстановка след като ИДИЛ и Ислямският фронт контролират по голямата част от Несирииските и Некюрдски територии?

                  Comment


                    Интересно, досега не бях чел за такава информация:
                    "Касаб: Бригады мятежников воюют под турецким флагом
                    Posted on March 31, 2014|
                    В возобновившихся боевых действиях в провинции Латакия принимают участие туркменские бригады.
                    Туркмены живут между границей с Турцией и Латакией. Их основной боевой силой является Бригада Джабаль а-Туркмен. Ей командует полковник Мухаммед Авад.
                    Туркмены были частью атакующей группировки, выбившей сирийскую армию из населенного преимущественно армянами Касаб. После этого они водрузили над городом турецкий флаг – назло армянам.
                    Часть туркмен воюет за “Байирбучак” – отдельное от Сирии государственное образование, которое в будущем, возможно, присоединится к Турции. Часть туркмен – “пан-тюранисты”, стремящиеся создать тюркское супергосударство – от Балкан до северо-восточного Китая и Японии, в которое войдут представители всей “тюранидской расы” ( не просто тюрки, но и урало-алтайские народы)."

                    Comment


                      T-72М написа Виж мнение
                      Часть туркмен – “пан-тюранисты”, стремящиеся создать тюркское супергосударство – от Балкан до северо-восточного Китая и Японии, в которое войдут представители всей “тюранидской расы” ( не просто тюрки, но и урало-алтайские народы)."
                      Пан-тюркизмът, като идея, си е доста жив и разпространен (за разлика от пан-славизма, например). Онзи ден си говорихме с един узбек от Афганистан и той беше много ентусиазиран по въпросите за пан-тюркизма. Що се отнася до Северо-западна Кина - един "one one zero" (така ми обясни, че е полицай, защото беше цивилка) там ми каза: "Welcome to Urumci!" :-) Кинезита там (в Шинджанг) така са ги стегнали местните аборигени, че и Отоманската империя в най-добрите си години не би могла да им помогне (на уйгурите).
                      Аз не задължава никого със свое мнение.
                      По-добре късно, отколкото още по-късно.

                      Comment


                        Ако е вярно това за туркмените и организираното им участие в района на Латакия - това ще даде много отговори за Турското участие в този епизод от войната там.

                        Comment


                          T-72М написа Виж мнение
                          Ако е вярно това за туркмените и организираното им участие в района на Латакия - това ще даде много отговори за Турското участие в този епизод от войната там.
                          Естествено - кой е главният "идеолог" и спонсор на пан-тюркската идеология.. Със сигурност не е Киргизстан..
                          Аз не задължава никого със свое мнение.
                          По-добре късно, отколкото още по-късно.

                          Comment


                            http://warsonline.info/siriya/siriya...2014-goda.html - Сводка за боевете в Сирия за 3 април 2014 г.

                            Comment


                              Thorn написа Виж мнение
                              Опозицията в момента е от хард ислямисти, още по-хард ислямисти свързани с Ал Кайда и от най-хард ислямисти от ISIL. FSA вече не играе.
                              Съглашателството между режима и ислямски терористи било реалполитик, обаче съглашателството между опозицията и други ислямски терористи било нещо съвсем различно, демек - всичко което изнася на асадовата пропаганда. Нали се сещаш, че тези определения може да се кажат и в обратен ред. Общо взето, пак стигаме до въпроса с какъв аршин оценяваме нещата.
                              Ако всички използваме твоята реторика, може да се каже че режимът е садисти, психопати, бандити, мутри, клептократи, паразити, от всичко това по-по-най. Напоследък стана особено популярно и определението "фашисти", което ме подсеща че идеалният негов съвременен образец отново е режима на Асад.

                              Thorn написа Виж мнение
                              Кога е било това да е управлявана под знамената на опозицията?
                              Ето кога:



                              This flag survived the longest throughout Syrian history. It remained in-use from January 1, 1932 until Syria merged with Egypt to create the United Arab Republic (UAR) in 1958-1961. When union was dissolved on September 28, 1961, it was restored, only to be abrogated again when the Baath Party came to power on March 8, 1963. It survived all the upheavals in Syria of the 1940s and 1950s, remaining official for 27 years. It is called "The Flag of Independence" because it was in-use when Syria achieved independence from the Mandate on April 17, 1946.
                              http://www.syrianhistory.com/en/pages/syrian-flag
                              ==================================================

                              Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                              Драги Драгостинов,
                              За какви "момичета от Дамаск", за какви "поли и чаршафи", за какво "управление под знамената на опозицията", за какви "години преди насилственото заграбване на властта от култа към Асад", говориш изобщо?
                              С Торн коментирахме дрескодът на нежния пол и аз дадох пример че той си беше нормален още преди култа на Асад да заграби властта, ако искаш мога и да ти го покажа:











                              Освен това ако поставяш под съмнение насилственият характер на заграбването на властта от партията на Асад, само ще спомена че това беше направено с военен преврат, как го тълкуваш ти мога само да гадая.
                              Що се отнася до култа - дори в тази тема някои съфорумци не искат да повярват че в Сирия някога е същесъвувал и ще може да съществува нормален живот без Асад.

                              Със здраве
                              Truth will save the world

                              Comment


                                В друго време в друг свят Драгостинов.Един кратък поглед в/у Сирииската история след ВСВ ще ни убеди в хаоса в страната и непрестанните преврати.Именно Асад довежда до така жадуваното вътрешно спокоиствие.Инак е интересно как си нагласяш и донагаждаш 'фактите".Иначе е похвална любовта ти към режимите в Сирия и Иран преди Асад и Аетоласите.Обаче подозрително се умълча в Иранските теми след като американците изкараха документи че всъщност те са докарали Шаха на власт и са свалили законната власт в Иран.

                                Comment

                                Working...
                                X