Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    И тук идва резонният въпрос. За водене на толкова продължителна война от която и да е страна в този конфликт са нужни големи средства, и голяма тилови бази.Това означава големи снабдителни линии.Може да се пресметне грубо сигурно от колко боеприпаси на ден се нуждаят частите на терористите,бунтовниците или както и да ги наричате.Това означава големи бази, след това транспортни канали от тях до сраженията.Това е огромен ресурс които изиксва големи услия по снабдяването.Отделно гориво, храна и т.н. За частите които са на север и близо до която и да е граница - е ясно как става. Но все ми е чудно как тези канали за снабдяване на биещитесе в Кабун примерно не се прекъсват. При пълното въздушнопревъзходство , най-малкото странно ми се струва.Отделно базите от които се разпределят гориво и муниции не се ли бомбят. За да стрелят толкова сватбарски - значи имат доволно джепане...

    Comment


      Въздушно превъзходство?
      Бунтовниците използват свободно пленена бронетехника, джипове и разнообразни камиони с монтирани картечници и оръдия, без някакво особено притеснение от "въздушното превъзходство" на Асад. Не се забелязват някакви особени опити за грамотно използване на авиация от доста време вече, какво остава за CAS... последната въздушна кампания над Алепо представлява хвърляне на варели с експлозив от транспортни хеликоптери - по-примитивно използване на авиация в 21-и век едва ли може да се измисли. От година насам аз лично виждам все по-малко разлики в бойните умения и организация на двата лагера. Та асадистката авиация (и разузнаване) е много далеч от възможността за ефективно поразяване на логистични бази и канали от въздуха.

      Като се замисля, това с поразяването/прекъсването на логистични канали от въздуха е абсолютна илюзия - нито IAF можа да го направи във войната срещу Хизбула, нито USAF във войната срещу Виетконг, при все че изсипаха несметни количества бомбен тонаж от въздуха, та какво да говорим за сирийските ВВС (каквото е останало от тях).

      Отделен въпрос е какво разбираш под "големи снабдителни линии"? Когато се използват предимно леки оръжия, то няма нужда от транспортиране на артилерийски снаряди, цистерни с гориво, ремонтни депа и обемисти резервни части... а муниции, които могат да се транспортират с всяка лека кола и да се складират във всяко мазе.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Виетнам си е различно бойно поле.Огромните джунгли са естествено прикритие.Американците даже използваха химикали за "обезлистяване на дърветата". Тук си е пустиня в голямата част.
        Щурмова и ударна авиация мисля че Сирииците имат доста.Загубите на МиГ-23БН и Су-24 мисля че са единични.За 24-ката даже незнам дали имат загуби изобщо.До колкото информацията която пристига при нас отразява истината по-големият брой загубени самолети са МиГ-21 и Л-39.
        Алепо да кажем.Доста интезивни бойни действия се водят м/у различните ислямистки групировки и САА на терен. Това е огромен разход на беоеприпаси ежедневно.Биейки се на два фронта ССА не мога и да си представя колко боеприпаси израсходва.И това е всеки ден.Отделно имат бронирани машини,танкове , камиони ...

        Comment


          Загубите в бойната авиация на Асад наистина не са големи, но тук има няколко допълнителни фактора:
          1) Сирийските ВВС не са били в превъзходно състояние и преди конфликта откъм обученост и резервни част.
          2) Оттам - пилотите са с малко нальот и ниско ниво на обучение, а конфликтът 100% е прекъснал широко обучение на нови пилоти. Погледни на авиабазата където следят убитите летци - полковници и майори основно.
          3) Доктрината по която са обучавание е за голяма война с Израел.
          4) Самолетите са стари и за друга доктрина.
          5) Липсват големи количества насочващо се въоръжение, което е и по-ефективно срещу партизани.
          6) Едва ли има и модерни разузнавателни средства.
          7) Подозирам, че и комуникационните вериги вече се разпадат и авиацията не може да бъде там където трябва да бъде навреме.
          8) В този конфликт много трудно ще различиш къде са чуждите и цивилните. То дори не от милост, ами за ефективност ти трябва това.
          9) След 3 години конфликт резервните части са мноого износени.
          10) Страната е със страшно голяма територия и граница, трудни за контролиране по принцип.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            Ами очевидно е, че не могат, T-72М. Муниции пристигат, това също е очевидно. Защото както посочих, могат да се транспортират във всеки багажник на кола и всяка каросерия на камион.
            Бунтовниците провеждат щурмове с подкрепа на различни technicals и пленена бронетехника, къде е ударната авиация на Асад тогава? Няма я. Т.е. тя не може да изпълнява такава основна задача, какво остава за вторична задача (да атакува логистични бази и канали, дори да предположим че има кой да посочи къде и кога са)? Въобще не става дума за това има ли ги машините или не, без насочване са безполезни.

            През последната година участието на сирийската авиация, което наблюдаваме е следното: прелита самотен самолет/хеликоптер, или най-много два, и пуска някакви неуправляеми муниции в общата посока на врага - най-често квартал или село, което се предполага да е контролирано от врага. За каква прецизност и организация можем да говорим, е очевидно. Да се очаква това да прекъсне "снабдителни линии" в гражданска война е несериозно.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Имам въпрос към следящите събитията, тъй като аз за войната в Сирия основно се информирам от тази тема. Напоследък забелязвам че се използва термина "умерени ислямисти" в контекста на сирийската свободна армия. Какво точно значи това? Ако от ССА не искат Шериат и изчистване на "погрешните" мюсюлмански секти и християните, а просто да свалят тоталитарният режим, тогава какво ги прави "ислямисти"? Ако пък искат въпросните две неща, в какво точно са "умерени"?
              На мен "умерен ислямист" ми звучи като "малко бременна" и "леко поумрял".
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Ердоган е "умерен ислямист".
                Аз от 2 месеца не следя нищо, че нямам време, та за това нямам идея каква е кашата в момента там.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Имам въпрос към следящите събитията, тъй като аз за войната в Сирия основно се информирам от тази тема. Напоследък забелязвам че се използва термина "умерени ислямисти" в контекста на сирийската свободна армия. Какво точно значи това? Ако от ССА не искат Шериат и изчистване на "погрешните" мюсюлмански секти и християните, а просто да свалят тоталитарният режим, тогава какво ги прави "ислямисти"? Ако пък искат въпросните две неща, в какво точно са "умерени"?
                  На мен "умерен ислямист" ми звучи като "малко бременна" и "леко поумрял".
                  В това предаване на Йончева може донякъде да се отговори на въпроса за "умерените" : http://tv7.bg/Оригиналът/Какво-решен...l#.UttxSKgbmIV

                  Comment


                    Пилот мисля че в 3-та точка е разковничето.Oт към щурмова авиация Сирийците са зле. Явно отговора на този факт е че за спиране на Меркавите повече са залагали на сухопътни операции.Поне от това което се намира в Нета преди войната са разполагали с доста голям набор от най различни ПТУР-ове.Имали ли са може би болезнен спомен от загубените във въздуха войни с Израел и са залагали повече в изстебителна отколкото в щурмова авиация.Изстребително и изстребително-бомбардировъчната авиация (стара-нова това е друг въпрос) е с голям набор(МиГ-21/23/25/29 и МиГ-23БН, Су-20/22 , Су-24).
                    С техника за непосредственна подръжка на наземните части имаща добра защита и адекватно въоръжение нещата не стоят така.
                    Самолети тип Су-25 предназначени за непосредствена подръжка на бойното поле липсват.Положението с Ми-24/25 е доло горе същото.По данни от Уикито разполагаха с 34 машини.За свалени вертолети от този тип не се сещам но при превземането на Тафтаназ поне 3-4 разрушени на земята машини се търкаляха.Като сметнем и нормалният брой машини за ремонт и т.н и се оказва че наистина не разполагат с техника за непосредствена подръжка на частите на терен.И двата типа машини разполагат с доста добра защита от стрелково въоръжение за разлика от Ми-17 които както се вижда на повечето клипове се свалят и с ДШК.Това пък при липсата на техника с адекватна защита и УР свежда резултатите до минимум защото дига много долната граница за атака.
                    Това Иракските комшии са го анализирали явно защото започнаха доставките от Русия на вертолети Ми-24 и Ми-28 предназначени именно за такъв вид дейност.

                    Last edited by T-72М; 19-01-2014, 09:29.

                    Comment


                      Amazon написа Виж мнение
                      Имам въпрос към следящите събитията, тъй като аз за войната в Сирия основно се информирам от тази тема. Напоследък забелязвам че се използва термина "умерени ислямисти" в контекста на сирийската свободна армия. Какво точно значи това? Ако от ССА не искат Шериат и изчистване на "погрешните" мюсюлмански секти и християните, а просто да свалят тоталитарният режим, тогава какво ги прави "ислямисти"? Ако пък искат въпросните две неща, в какво точно са "умерени"?
                      На мен "умерен ислямист" ми звучи като "малко бременна" и "леко поумрял".
                      Изграждането на ислямска държава и прилагането на шериата не е по точно написани правила , или по-точно има записани , но всеки емир си добавя и измисля ограничения и забрани каквито му хрумнат . В никоя сура или аят не е записано , че на истински правоверните мюсулмани им е забранено да слушат радио или да гледат кино , тъй-като когато е записвано тези неща не са съществували , но талибаните ги забраниха както и много други ,като стигнаха до парадоксални и дори комични забрани . Те се водят крайни ислямисти , Иран също се управлява по шериата (макар и шиитския такъв) , но там няма подобни забрани , самата Саудитска Арабия от където произхожда уахабизма/селафизма също не прилага чак такъв краен модел , има си и кина и телевизия и радио . Оттам разликата крайни и умерени ислямисти . Сегашния конфликт между ИСИС/ИСИЛ и ССА се породи точно от прилагането на крайния шериат във завзетите от ИСИС територии , като примера с брата на един от полевите командири на ССА , когото опръскала бързо преминаваща кола и той изругал или напсувал , от ИСИС го хванали и му отрязали главата . Сирийския народ не е живял под шериат , там имаше мек-западен ислям с доста свободи , колкото и да има зарибени по уахабизма подобно "правосъдие" им идва крайно и логично се разбунтуваха срещу "братята дошли да помогнат да свалим Асад" .
                      Беше писано за Ердоган , за мен той си е краен ислямист , но ръцете са му завързани от положението на Турция като член на Нато и икономически връзки , но виждаме , че "икономическия бум на Турция " се извърши с финансиране точно от Саудитска Арабия и емирствата , както и че търговията се измества все повече в тяхна посока . Вчера гледах клипове на ИСИС снимани в Турция , със прекрасно оборудвани болници , където се лекуват ранени бойци , в различие от кучешките медицински грижи за тези от ССА . Това няма как да стане без знанието и подкрепата на Ердоган.

                      Comment


                        http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_270208 - Сводка за боевете в Сирия за 18 януари 2014 г.-вечерта.

                        http://serfilatov.livejournal.com/1550385.html - Сводка за боевете в Сирия за 17 януари 2014 г.-вечерта.+18

                        Comment


                          http://vk.com/away.php?to=https%3A%2...2450421_270456 - Актуална карта на Сирия с завладените територии-червено-Асад,жълто-кюрдите,зелено-ССА,сиво-ISIL.

                          http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_270701 - Актуална карта на обстановката в гр.Алепо към 18 януари 2014 г.В промешлената зона на града асадистите са прехвърлили допълнително 4000 войници от 3 танкова дивизия.

                          Comment


                            Comment


                              http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_270775 - Карта на Сирия с контролираните градове и населени пунктове към момента от разлечните бунтовнически групировки,кюрдите и САА.

                              Comment


                                Съгласен съм с предходните коментари. Мога да допълня че бунтовниците взеха военни летища, с което допълнително отслабиха възможностите на авиацията. Това обяснява и увеличената употреба на товарни хеликоптери за бомбардировки с примитивните варели - явно недостигът на писти на излитане при асадовите ВВС е реален.

                                ===============================================

                                Сирийската опозиция се съгласи да преговаря с режима:


                                В отговор Асад напомни, че самопреизбирането му "не подлежи на обсъждане":
                                Truth will save the world

                                Comment

                                Working...
                                X