Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Не знам до каква Сирия сте пътували, но аз мога да посоча достатъчно хора, които добре познават истинската Сирия и които не биха се съгласили с подобно мнение."

    Здравей, Ндрагостинов!

    Няма проблем, дай ги тези хора тук да обсъдим каква точно бе Сирия преди войната. Кой, какво и защо е бил недоволен до степен да стигне до кръвопролитие. Мисля, че за всички ще бъде интересно да видим реални познавачи на Сирия. Все пак за по няколко месеца пребиваване не мога да претендирам, че напълно съм запознат със проблемите на сирийското общество. Споделям това, което видях. Нищо повече. Не съм "говорител" на никой, но ако ти не си посещавал Сирия никога и разчиташ на иформация от медии и разни обсерватории, значи аз съм едни гърди пред теб в мненията си.

    Comment


      ndragostinov написа Виж мнение
      Асад трябва да си внася бойци от Хизбулла за да превземе едно малко градче, а гръбнакът на "правителствения" контрол е руското и китайско оръжие. Тези факти сами по себе си те опровергават.
      В този ред на мисли гръбнакът на бунтовниците значи не са парите на Запада?

      Comment


        ndragostinov написа Виж мнение
        Както решиш



        Не знам до каква Сирия сте пътували, но аз мога да посоча достатъчно хора, които добре познават истинската Сирия и които не биха се съгласили с подобно мнение. Мога да посоча и световната класация на индекса за човешко развитие от 2010, в която Сирия е по-изостанала от България, от Египет, от Намбия и прочее.
        Но да оставим това на страна. При положение че самите сирийци нямат взаимно разбирателсто върху проблемите на държавата и живота си, едва ли е уместно Симеонов и всеки друг пътуващ българин да се изживява като техен говорител.





        Здравей, Симеонов.
        Асад трябва да си внася бойци от Хизбулла за да превземе едно малко градче, а гръбнакът на "правителствения" контрол е руското и китайско оръжие. Тези факти сами по себе си те опровергават.
        Г-н Драгостинов, като човек с истински мускетарски ник и лого, би трябвало правилно да оцените хората с резачки режещи глави или вкусващи ритуално човешки сърца, каквито не е имало дори в армията на Сал-ах-дин (Саладин) през 12 век ....

        Comment


          Click image for larger version

Name:	ac48f16c8bcc.jpg
Views:	1
Size:	18.9 КБ
ID:	532196
          Битката за Кусайр
          Войната е лека за зрителите...

          Comment


            ndragostinov да не би така наречената опозиция да не внася бойци от вън.В Сирия е пълно със всякaквa ислямиска измет от Либия,Чечения,Турция,Саудитска Арабия и т.н.Това с внасянето на бойци от вън е специалитет точно на така наречената опозиция без тях ССА щеше да е вече само спомен.
            Last edited by iasen ianakiev; 22-05-2013, 11:45.

            Comment


              Не знам до каква Сирия сте пътували, но аз мога да посоча достатъчно хора, които добре познават истинската Сирия и които не биха се съгласили с подобно мнение. Мога да посоча и световната класация на индекса за човешко развитие от 2010, в която Сирия е по-изостанала от България, от Египет, от Намбия и прочее.
              Но да оставим това на страна. При положение че самите сирийци нямат взаимно разбирателсто върху проблемите на държавата и живота си, едва ли е уместно Симеонов и всеки друг пътуващ българин да се изживява като техен говорител.
              След като не знаете, не коментирате. Всеки има право на мнение и никой не пречи да покажете, особено, ако е аргументирано, мнението на посочените от Вас хора. Кое и колко е уместно всеки решава за себе си, а пък другите оценяват (пак само за себе си) това му решение съобразно аргументацията, която стои зад него. Е, както често става, и съобразно ирационална вяра в нещо си...

              Comment


                Симеонов написа Виж мнение
                "Не знам до каква Сирия сте пътували, но аз мога да посоча достатъчно хора, които добре познават истинската Сирия и които не биха се съгласили с подобно мнение."

                Здравей, Ндрагостинов!

                Няма проблем, дай ги тези хора тук да обсъдим каква точно бе Сирия преди войната. Кой, какво и защо е бил недоволен до степен да стигне до кръвопролитие.
                Заповядай:

                "Владимир Чуков е роден на 22 април 1960 г. в Атина, Гърция, е арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма. Автор е на редица книги и изследвания в тази област.
                Учи във френски колеж в Тунис, а впоследствие завършва френската гимназия в София. Дипломира се във факултета по обществени науки на Дамаския университет, Сирия. Защитава дисертация на тема "Политическата партия в арабския свят през последните две десетилетия (1970-1990). Сравнителен анализ" и получава степента "доктор". През 1998 г. става доцент, през 2005 г. - доктор на икономическите науки, а през 2007 г. - професор. Преподава в редица български университети: Варненски свободен университет, Софийския университет "Св. Кл. Охридски", Нов български университет и други.

                През периода 1995 - 1998 г. е главен редактор на списание "Международни отношения". През 1999 г. създава неправителствената организация "Български център за близкоизточни изследвания", а през 2002 г. - "Център за регионални и конфесионални изследвания". От 2005 г. е научен секретар на специализирания научен съвет по международни отношения към ВАК, а от 2006 г. - член на комисията по обществени науки към ВАК. Член е на редколегиите на сп. "Геополитика" и "Философски форум".
                лен е на редица международни научни организации, сред които са European Association for Middle East Studies, Central Eurasian Society Studies и други. Издаван е в САЩ, Великобритания, Франция, Италия, Германия, Русия, Турция, Румъния и др.
                "


                Търси Арабският Близък Изток и Централна Азия, изд. Изток-Запад, 2006г. Ако нямаш възможност за обикаляне по книжарниците и библиотеките, ето какво е писал Георги Коларов, преподавател в СУ който познава Сирия от близо и поддържа контакти с много сирийски студенти:

                "26.03.2011, 11:48
                Усложняването на ситуацията в Сирия не е единствено вследствие на верижната реакция, обхванала всички арабски държави. Там полицейският произвол вече е достигнал чудовищни размери и дори и търпеливият сирийски народ вече вижда че няма какво повече да губи, след като всесилните органи на реда посягат и на децата.
                Продължаващото 38 години извънредно положение дава законно право на армията и полицията да репресират всеки един гражданин на страната без прокурорска санкция! И в повечето случаи арестуваните изчезват безследно, или ги освобождават след години, без да им обяснят с какво са нарушили законите, вследствие на което са загубили част от живота си!
                На арест може да бъде подложен всеки един сириец, или дори пребиваващ там чужденец, без разлика на социален статус, пол и възраст. Това че специално българките, омъжени за сирийци живеят добре и почти няма случаи да са пострадали от репресии е по-скоро изключение, дължащо се на традиционно добрите отношения между страните ни и на факта, че голяма част от представителите на елита са завършили висшето си образование именно у нас и са създали семейства с наши момичета. И все пак, тези смесени семейства, които имаха възможност да останат в България и да си осигурят сносен живот и сравнително високи доходи, го направиха.

                27.07.2011, 17:57
                Обещаната либерализация на сирийската политическа система от президента Башар Асад не може да заблуди нито обществеността в страната, нито международните наблюдатели. Никой не приема тези твърдения на сериозно. Освен разбира се потвърдената забрана "несирийски политически партии и организации" да могат да бъдат създавани и да участват в политическия живот.
                Ясно е, че нарушителите на тази забрана могат да се разделят с живота си. Всъщност, и сега всеки ден сирийската полиция и армия стрелят срещу демонстрантите и падат десетки, ако не и стотици жертви. Особено е напрегнато положението в градовете Хомс и Хама - трети и четвърти по големина в страната. Тези градове, може да се каже, са обсадени и вече никой не може да влиза и да излиза от тях. Местните хора не знаят дали няма да се повтори клането в Хама срещу "Мюсюлманските братя".
                За отбелязване е, че нито един от родените в Хомс и Хама и живеещи в България сирийци не се съгласи да коментира сблъсъците там - или не си вдигаха телефоните, или, когато разбраха за какво ще ги питам, няколко дни поред отговаряха: "Ще ти се обадя утре". Сред тях има и такива, които вече са давали изявления пред мене.
                Единствен роденият в Дамаск и живеещ в Разлог журналист Атеф Хсара прояви смелост да разкритикува президента Башар Асад и баасистите, които "дават фалшиви обещания, лъжейки народа, едновременно призовават за мир и разстрелват хората по улиците".
                Това означава, че в цяла Сирия и най-вече в Хомс и Хама цари страх, дори и сред тези граждани, които се намират на хиляди километри в чужбина! Малко по-спокойно е в столицата Дамаск, където все пак са съсредоточени много представители на управляващата партия БААС и на съюзницата й - Сирийската Комунистическа Партия. По крайбрежието на страната, в пристанищата Тартус и Латакия - там, където живеят алауитите, естествено всеки опит за протест се подтиска в зародиш.
                "

                Важно е да обърна внимание върху това че Коларов трудно може да се асоциира със симпатии към САЩ или западни обсерватории. Който го е чел знае че в убежденията си човекът е по-скоро ляв русофил.

                Наистина е добре да се запознаеш също с Индекса за човешко развитие от 2010г.:


                Надявам се че тези примери са ти помогнали да си изясниш някои работи.


                Симеонов написа Виж мнение
                Все пак за по няколко месеца пребиваване не мога да претендирам, че напълно съм запознат със проблемите на сирийското общество. Споделям това, което видях. Нищо повече. Не съм "говорител" на никой, но ако ти не си посещавал Сирия никога и разчиташ на иформация от медии и разни обсерватории, значи аз съм едни гърди пред теб в мненията си.
                Дали си послещавал Сирия няма никакво значение ако не можеш да мислиш балансирано, обетивно и логично, а "спомените" не са подкрепени от нито един меродавен източник. Така например има англичани, които през 30-те години на миналия век пътуват в СССР и после у дома пишат книги според които гладът, терорът и концлагерите били западен мит.
                И защо не ти харесват медиите, след като благодарение на тях пропагандата на Асад обикаля света. Включително благодарение на западните медии, които многократно дават на него и на говорителите му възможности за изява. Разбира се, много често говоренето е срещу него, като например в този репортаж:
                Malek Jandali, a renowned composer and pianist in Syria, told CNN Saturday that he learned from close sources that two armed security officers broke into his...
                Truth will save the world

                Comment


                  ETH BEHTI написа Виж мнение
                  Г-н Драгостинов, като човек с истински мускетарски ник и лого, би трябвало правилно да оцените хората с резачки режещи глави или вкусващи ритуално човешки сърца, каквито не е имало дори в армията на Сал-ах-дин (Саладин) през 12 век ....
                  Ти ако мислиш че "светските" главорези не правят такива неща...
                  Дори в този форум и тази тема един обикновен симпатизант на Асад пише коментари, докато на едно друго място пише призиви за забучване на кол, масови убийства, по неговите собствени думи - без съд и присъда за този който му противоречи, през цялото време кълне и т.н. Не ми се посочва името му, само го споменавам като пример за "културата" на култа Асад.

                  П.С.: този на аватара ми е Оливър Кромуел.
                  Truth will save the world

                  Comment


                    ndragostinov каквото повикало такова се обадило аз също не жаля бунтовниците те си го заслужават,а и преговори с терористи не се водят просто терористите се унищожават.След това ядене на сърца и рязане на глави напълно оправдавам за себе си разбира се действиятя на армиятя на Асад.А до това че видите ли ССА била светска ,а ислямистите нямали нищо общо с нея изобщо нее вярно всички са в един кюп няма никаква разлика между тях.ССА по никакъв начин не се е разграничила от действиятя на тези ислямисти.Така че стига си натяквал за жестокостите на Асад не казвам че няма такива защо нищо не казваш за зверствата на терористите"демократи" спрямо мирното население и военноплениците.Или според теб жестокости върши само лошият Асад?

                    Comment


                      Сега фактически повтаряш "аргументите" на канибала. "Не ги жалим, щото били такива и онакива..." Сам разбиваш мита че асадистите били "добрите".
                      Truth will save the world

                      Comment


                        ndragostinov написа Виж мнение
                        Сега фактически повтаряш "аргументите" на канибала. "Не ги жалим, щото били такива и онакива..." Сам разбиваш мита че асадистите били "добрите".
                        В една гражданска война няма добри, който спечели ще напише в учебника по история, че той е добрия.

                        Тук става въпроса за по-малкото зло. И двете страни сеят смърт и разруха, но в различна степен и с различни мотиви. Дразнещото в случая е цялата западна пропаганда, че бедния народ се надигнал срещу кървавия диктатор и трябва да му помогнем да се освободи от оковите и да заживеят щастливо в демокрация ... с оръжие. И сега въпреки, че ясно си пролича че ССА реално няма, а основните бойци са ислямистки групировки все още се поддържа този мит и дори вчера в САЩ е бил удобрен закон (за гласуване) вече официално да се помогне на опозицията с оръжия.

                        За самите жестокости и в армията на Асад открито си казват, че военнопленници не вземат, а бунтовниците виждаме какво правят с военнопленниците. Разликата е, че едните режат глави и убиват мирни жители, които не споделят крайния им ислям и викат постоянно аллах акхбар, а другите не и за мен са по-малкото зло.

                        Comment


                          Е да но канибала го подкрепяш ти ,а не аз.Така че стига с тази лъжлива теза че бунтовниците били борци за свобода и равноправие те са просто едни неуки терористи и май се досещам какъв ще им е края.

                          Comment


                            Няма спор че и армията не си поплюва, но все пак ако става дума за редови сирийски ребели от ФСА те все пак имат шанс. Тези големи групи в Ал Кусайр които се предадоха едва ли ще ги разстрелят ей така, още повече че официално бе оповестено че няма да разкриват имената им с цел сигурност на тях и семействата им. Виж чуждите бойци, ислямистите, и дезертьорите нищо хубаво не ги чака, трябва да се надяват на луд късмет да не им теглят куршума още в първата минута след като ги заловят. Каква съдба очаква това одухотворено лице за което има данни че е в Кусайр може само да гадаем (Халид Ал-Хамад, човекоядеца от Хомс)
                            Click image for larger version

Name:	293896_335262889932604_1190810972_n.png
Views:	1
Size:	241.1 КБ
ID:	532199

                            Comment


                              Ндрагостинов, май започваме да повтаряме спорове, които са се водили вече тука, т.е. с нищо ново не допринасяме за освежаване на дискусията. Все пак не мога да се въздържа и да не коментирам част от поста ти, защото веднага съзрях манипулативни твърдения.
                              ndragostinov написа Виж мнение
                              Там полицейският произвол вече е достигнал чудовищни размери и дори и търпеливият сирийски народ вече вижда че няма какво повече да губи, след като всесилните органи на реда посягат и на децата.
                              Продължаващото 38 години извънредно положение дава законно право на армията и полицията да репресират всеки един гражданин на страната без прокурорска санкция! И в повечето случаи арестуваните изчезват безследно, или ги освобождават след години, без да им обяснят с какво са нарушили законите, вследствие на което са загубили част от живота си!
                              Ако бях прочел това нещо преди войната щях да обявя автора моментално за нагъл и пълен лъжец. По време на моите пребивавания там нито веднъж не видях някъде масирано полицейско присъствие, някакви акции, задържания или нещо от този род, както и да съм чул сириец да се оплаква от такива проблеми. Даже смея да твърдя, че в центъра на София има повече полиция, отколкото в центъра на Дамаск тогава. Пътна полиция почти не видях, никога не са ме спирали, а съм пътувал не малко там. Единственият път в който усетих някакъв по сериозен контрол от страна на властта бе при влизането в едно градче в близост до ливанската граница, където се продава контрабандна техника. Имаше КПП и ВОЕННИ преглеждаха багажниците на колите. Нас само ни питаха откъде сме и ни пуснаха без никаква друга проверка. Това е, което видях с очите си и съответно не бих приел в никакъв случай твърдението за някаква страшна полицейщина в Сирия. Съответно бих влязъл в спор с всеки, който твърди обратното и ….вероятно щях да загубя. След като се нагледах на клипчета с рязане на глави и канибали си дадох сметка всъщност какво представляват крайните ислямисти, каквито явно има доста в тази страна, съответно се запитах какви трябва да са действията за усмиряване на такива в мирно време. Ами отговорът е един – органите на реда и правосъдието трябва да имат изключително широки правомощия и да действат твърдо и безкомпромисно. Точно такива би трябвало да са в Сирия. С животни по животински, няма как иначе. Няма време за прокурорски заповед за обиск, когато в двора на къщата си фанатик пребива жена си с камъни, защото е решил, че му е изневерила, или пък някой дере друг за да закуси със сърцето му. Също и не виждам защо трябва някой да губи време да осигурява справедлив процес на някой, който вярва, че да отрежеш глава е правилно и богоугодно дело. Много е вярна приказката – хората си заслужават управниците .. и полицията. А крайният ислям вече веднъж е създавал проблеми по тази страна и тогава се е налагало да се смаже главата на змията с всички средства –потушаването на бунта в Хама през 80-те. Тогава, а и сигурно неведнъж след това се е налагало органите на реда да пипат грубо, да провеждат масови арести и т.н.,за да предотвратяват повторение на случилото се, но при всички обстоятелства това са спорадични моменти, а не постоянни действия, както уважаемият г-н Коларов се опитва да внуши. Затова и аз нито веднъж не съм забелязал някаква наднормална полицейска дейност. Така че горният цитат от поста на Ндрагостинов в тази си форма е абсолютна пропаганда. Авторът манипулативно използва истински факт, но го изважда от времевите му ограничения и го наслагва върху целия период на управление на фамилия Асад. Също така Коларов използва художествени прийоми с явното желание да внуши на аудиторията това, което иска – широките полицейски правомощия, създадени от принудата да се усмирява опасен враг, той определя с носещата усещане за пълна безкронтролност и полицейска арогантност дума „произвол”, а за да усили въздействието й добавя и прилагателното „чудовищен” . След това в подобен стил се говори за „търпеливия” сирийски народ как нямало какво да губи /да бе, и откъде знае…/ и тука следва страшното доказателство за казаното досега – полицията посягала на деца. Аууууу, колко потресаващо. А всъщност каква е истината – задържаните деца, които били пишели лозунги срещу Асад, всъщност са били освободени на другия ден. Какво толкова страшно има тук? Явно е, че авторът определено желае да внуши някаква своя теза в аудиторията. Точно това представлява пропагандата – забъркване на част истина, част полуистина и миксът се посолява с няколко щипки чиста лъжа. Нататъка няма смисъл да анализирам, защото този маниер на писане лъха от целия материал, който колегата е дал като съкрушаващо доказателство как човек не трябва да вярва на собствените си очи и уши, а само на мненията на „авторитети”. Моля, Ндрагостинов, по-сериозно…!

                              Comment


                                Аз се чудя пък какво ще стане със заловените в Кусаир бунтовници .
                                Ако бройката им е 2-3 000 и нагоре, това си е една голяма цифра.
                                Никога няма да ги пуснат да си ходят ей-така, защото това означава тея моментално
                                да се върнат и отново да почнат да првят зулуми

                                Comment

                                Working...
                                X