Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    При старта си сбъркал. "Относителният застой" през зимата не се състоя. Атаките на опозицията бяха неистови, но ... немощни, и особено аллах-акбаровците пуснаха доста кръв. Обаче опозицията няма (засега) необходимото оръжие за да се справи със САА, и меко-казано, действително е импотентна.

    Прогнозата ти включва ли военна намеса на външни сили (не само логистична, както е до момента), които да подпомогнат опозицията? Защото аз не виждам как само с крясъци, АК и ДШК ще се смъкне Асад

    Comment


      Ndragostinov, ъъъ, за да го твърдиш толкова категорично и с ред детайли, би трябвало да имаш източници във Вашингтон и Кремъл на ниво поне зам. министър. В което се съмнявам.
      В момента сме в ролята на кибици на игра белот в която обаче не знаем картите в ръцете на картоиграчите, и разискваме само на база информация от хвърлените карти на масата В тоя ред на мисли е може би по-правилно да правим предположения за близкото бъдеще, отколкото да се занимаваме с кардинални изводи за хипотетични варианти в следващите няколко години. С оглед настоящата фактологична обстановка на очи се набиват следните неща. В провинция Дараа нещата за лоялистите не вървят добре от както прехвърлиха части за боевете в Дамаск. Ребелите устискват позициите, и в последните дни никой не отрича че границата със Йордания е под техен контрол което е важно стратегическо предимство. Комфорта обаче не е пълен тъй като друзите от съседна провинция Суайда ако и да недоволстват от Асад далеч не са привърженици на ФСА, хеле пък на крайните сунити от Ал Насра. Има и една друга подробност - от една седмица правителствените части са установили контрол над Кхан Арнабах до голанските възвишения. В съседните Саса и Санамаян също има гарнизони на армията. От което може да се допусне че правителствените части имат възможност за контрол на пътя от Дараа за Дамаск. Каквата и да е обаче обстановката в момента, е ясно че лоястите в провинцията ги очакват тежки дни - ребелите са наясно че докато не установят пълен превес в района от патакламата в Дамаск няма никава полза.
      Същото е положението в Алепо. След зимните неуспехи армията отвори южен коридор към източните предградия което едва ли е от значение за снабдяването на армейските части в западната част които са си в чиста обсада погледнато реално. Малкия шиитски анклав северно от Алепо който е под контрола на армията мисля че няма никаво значение за крайния изход на бойните действия.
      По поречието на Ефрат положението е патово. Армията държи базите, ребелите държат градовете. Макар че излизаше информация и клипове с комвои тръгнали да атакуват базите, като краен резултат няма кой знае какво. Мисля че засега там нямат съсредоточени много бойци, и им стига да държат в шах армията. Като изключим редовните боеве в Дей Ез-Зор там не се случва нищо интересно в контекста на цялата война.
      Във провициите Дамск, Хама, Хомс, и в частност Идлиб в поседлните седмици нещата за ребелите на вървят на добре. В Дамск губят квартали, и ако не получат подкрепа в близките месеци мисля че ще трябва да отстъпят. Показателен е факта е напоследък действията от тяхна страна се свеждат до обстрел с минохвъргачки и залагане на бомби. Така много милионен град няма как да се превземе. В Хомс пък от няколко дни армията е установила пълен контрол на пътя към Триполи, Ливан. Според мен е въпрос на време ( ако естевено имат с какво) да предприемат и офанзива северно от Хомс за да установят пълен контрол на района между Хомс и Хама. Провинциите Тартус и Латакия няма какво да ги разтягаме, там нещата са ясни.
      Едно нещо ми е интересно на което смятам че се обръща малко внимание. Дали, и какво биха предприели кюрдите на север и североизток. Достатъчно индикации имаше че ако бъдат принудени по-скоро биха подкрепили лоялистите от колкото ребелите с които водиха вече няколко боеве и в Алепо и на други места.

      Comment


        Уви, налага се да се намеся в "хубавия" разговор, който сте си спретнали. В момента нямам достатъчно време, за да го направя подобаващо, затова засега ще ви призова:

        ПЪРВО
        Да си припомните какво предписва ФП по отношение на разговор с опонента и към темата. След това ще разчистя според времето и силите си. Недейте да обиждате, защото постът ще бъде цензуриран. Не се отнасяйте със силни емоции към темата на разговора, защото пак ще трябва да се намесвам по същите причини. Можете да мразите този или онзи, но това следва да си е ваша работа и да не се отразява в разговора.

        ВТОРО (и по-важно)
        Това е тема за коментар и анализ. Има хора, които се съмняват, че това е възможно, но нека се опитаме да проверим. Според силите си съм се опитвал да се придържам към това в участията си в темата. Надявам се и останалите да го сторят. Това не е тема-клон на тема "Арбаската пролет в Сирия".
        Накратко, придържайте се към следните правила:

        1) новини или сводки за събития нямат място в тази тема, освен като извадка с данни, въз основа на която се коментира.

        2) клипове, снимки и картинки нямат място в тази тема, освен ако не са аргумент в някакъв коментар.

        3) когато пишете мнение, помислете дали се опитвате да размишлявате върху събитията или да ги разберете обясните на другиго или просто изразявате емоциите си. Ако е второто, не пишете тук.

        4) Нека не се делим на асадисти и контра-асадисти - глупаво е и безсмислено. Не спомага за качеството на разговора.

        Иска ми се тук да се води нормален разговор, без излишни емоции и омраза. Ясно е, че коментираме реално случваща се война (рядка възможност за нашия военно-исторически форум), че повечето от вас са избрали страна в конфликта и се вълнуват от случващото се, но за да имаме възможност за реален анализ или коментар, то трябва да оставим тези чувства на прага на темата. Моля ви.

        Няма да наказвам (контрапродуктивно е) но ще цензурирам всички постове, които нарушават тези локални правила.


        Както винаги, ако има недоволни - пишете ми на ЛС. Напомням, че съм модератор на този раздел и всякакви прошения, недоволства и прочее следва да минават през мен, а не да се излагат директно в темата.
        Надявам се да се отнесете с разбиране, за да не се налага да се заключва темата или да се мести в друг раздел.

        ПП Просто за да дам пример, трите поста под моя са коментар и опит за анализ.

        Comment


          След като са ти известни нещата около Латакия, защо не споделиш как са.
          Това за загубените квартали на Дамаск не го знаех. За да ги губят бунтовниците значи са ги превзели по някое време. Вероятно трябва да уточниш какво имаш предвид под квартали. Дарая, Хараста, Гута?
          От месеци нещата на ребълите не изглеждат добре в Дарая, но неизвестно защо нещата им не приключват там... Станаха сигурно 2 седмици от както Мусин обяви зачистката почти за приключила, а ето че продължават боевете.
          Много интересно ми изглежда твърдението, че правителствените сили имали контрол на пътя Дамаск-Дара'а. Имайки предвид превземането на дивизия/бригада 38 и заявените намерения бунтовниците да очистят пътя до Дамаск от чекпоинтове. Може би ще видим ожесточени, както се казва - срещни боеве по този път.
          Между другото за Хан Арнабах днес излизат клипове за тежки боеве и поне по клиповете изглежда, че бунтовниците имат някакъв успех. Може и някаква форма на пропаганда е. както вече писах - там е такъв хаос, че всичко е възможно.
          По поречието на Ефрат положението е патова, но съвсем не изглежда да е тихо. За момента няма някакви индикации армията да се опитва да си върне някакви позиции, докато бунтовниците атакуват армейските бази. Писаха за някои успехи край Ракка, но не и за окончателни.

          Comment


            Здравей, gollum,

            "Темата Сирия" я коментирах много пъти по-рано и вече почти не го правя за да не се повтарям. Но ако трябва да допълня - честно казано според мен западните страни бяха прекалено пасивни. Именно заради тази пасивност инициативата попадна в страните от Арабската лига, които се ръководят от чужди за нас ценности. Междувременно геополитическите измерения на проблема примамиха Русия+Иран да нагазят в дълбок конфликт с тези държави, а САЩ+ЕС ги гледат отстрани докато се изтощават върху гърба на сирийския народ. Напълно логична политика от гледна точка на Запада, трябва да се признае.
            Позволих си да реагирам по-остро на Монте Кристо заради начина който коментира войната. Съжалявам, Кристо, но оставам зад думите си. Това не ти е StarCraft за да мислиш че загубите на бунтовниците са толкова големи. За едно си прав - Асад наистина "яко, ама яко" мели на кайма, само че собствения си народ, разчитайки че по този начин убива и достатъчно бунтовници, поне колкото да удържи Дамаск.
            Truth will save the world

            Comment


              Загубите на двете страни не са особено важни или решаващи, че така да се хванете гуша за гуша заради тях. По-важен е процесът и това накъде води.
              В тази връзка какви са опциите на Запада? Намесата има едни плюсове и минуси, ненамесата - други. Според мен - уравновесяващи се. Обсъждали сме ги, затова ще пропусна да се разпростра на тази тема.
              Ако се върнем на процеса и посоката му, аз лично продължавам да си настоявам на моята гледна точка - събитията, които текат в арабския свят много приличат на революциите и гражданските войни, които се случват в Европа през 17ти-18ти век. Ако изоставим историческо-технлогичната рамка се вижда, че имаме сходство в смисъл: преди революциите и гражданските войни, на власт имаме групи (дори и някой да се нарича диктатор, тогава или сега, той никога не е сам, около него си има кръгове, от които той е зависим и които зависят от оставането му на власт), които не желаят да видят промените в света и обществата си. До време могат да подтискат тия промени, къде с икономически средства, къде - с военни или полицейски. Докато проблемите не станат съвсем нерешими и се стигне до революции и граждански войни. Кървави и жестоки. Ако някой си мисли, че в европейските такива от 17ти-18ти век не е имало сходни сценки, жестокост и религиозен елемент - то този някой греши. Имало го е, макар и не винаги да е бил главен.
              За мен изглежда ясно, че сегашните кървави събития до нищо в обозримо бъдеще няма да доведат. Тоест, сега сме в горещата фаза на промяната, когато събитията зависят от екстремистите от двете страни. И сме свидетели и ще сме свидетели на хаос и кръв. След едно-две десетилетия тия събития лека-полека ще отшумят, е, времето може да варира по ред причини - и тогава промяната ще започне да се вижда. Вероятно това ще доведе следващата генерация по-умерени мюсюлмани на власт, които обаче също ще изглеждат неприемливо крайни от наша гледна точка, но в сравнение със сегашните, ще са вероятно по-големи реалисти. И ако си спомним, че Историята оперира с десетилетия и векове, що се отнася до обществените промени, крайните резултати от "Арабската пролет" ще могат вероятно да се видят след около половин век, когато тя най-накрая ще е дала плодовете си.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                ndragostinov пак пропаганда Асад''яко,ама яко''унищожавал народа си,а нима бунтовниците не трепят наред мирното население малко ли клипове бяхя пуснати как бунтовниците разтрелват мирни граждани които уж подкрепяли режима.Айде да не се заблуждаваме мирното население гине и от ръцете на армията ,но не в по малка степен и от ръцете на бунтовниците.Що се отнася до редовната армия която действа срещу ССА и другите бунтовници гледам в Wikipedia я дават от порядъка на 110000 души за март месец2013г ,но без другите силови структори на Асад които са около 60-70000 души.Значи около 180000 души срещу в най- добрия случай 100000 ребели.Ами в недействащите срещу бунтовниците войски с колко ли сили разполагат те?Едва ли са малко. Така,че едва ли армиятя има недостик на сили ,муниции и техника в, което се съмняваха някои съфорумници.

                Comment


                  Здравей Матросов. В Латакия от миналата година няма никакво съществено развитие. Ребелите държат малък анклав в северната част, лоялистите останалото. От месеци насам не е излязла нито една новина за сериозни сражения, освен съобщения за заложени бомби и разни други саботажи. Оня ден например с взрив беше прекъсната жп линията между Латакия и Тартус но движението беше въстановено след няколко часа.
                  За Дамаск имам предвид следното. След голямата офанзива на бунтовниците лоялистите си върнаха Рук ал-Дин, и големи части от Шебаа и Зебдеен. Сериозни боеве се водят в Джобар, като за разлика от преди няколко месеца когато основни сблъсъци бяха по периметъра на квартала към стария град сега се бият в самия квартал. Вчера обаче в Ройтерс излезе интересна новина ( http://www.reuters.com/article/2012/...8AJ1FK20121129 ) която ме навява на мисълта че ребелите почват нова офанзива - съобщава се за тежки сблъсъци в района на международното летище като първоначалното съобщение гласеше че ребелите имат контрол върху него. По-късно обаче стана ясно че само са се доближили до него и имат възможност да го обстрелват. Тепърва ще чакаме новини за тези събития.
                  За южния театър съм съгласен че нещата са много динамични и се развиват бързо, понякога обезсмисляйки вече излязла информация. Няма две мнения че превземането на 38 бригада беше голям удар за лоялистите, та ако ще да е само психологически. Въпреки всички обаче не смятам че това ще реши проблема на възстанниците с контрола на пътя към Дамаск.

                  Comment


                    Обаче зачестиха обстрелите на селата в планините край Латакия. Далеч съм от мисълта, че армията стреля само за забавление или заради политика за тероризиране на населението. Нещо ги провокира.

                    Comment


                      Нека напомня, от името на Голъм, че тази тема не е за новини - за тази цел си има друга такава - а за коментари и анализи. Защото от последните постове ми се струва, че пак оттичаме в неправилната посока
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        iasen ianakiev написа
                        Ами в недействащите срещу бунтовниците войски с колко ли сили разполагат те?
                        Защо мислиш, че има такива? Някакви бронетанкови дивизии, чакащи в резерв? Аз лично се съмнявам, че има такива, освен може би републиканската гвардия, служеща като последна защита на ядрото на режима в Дамаск. Съдейки по лесното падане на Ракка, всичко мобилно е хвърлено на фронта, а каквото е останало да пази разни отдалечени бази са гарнизони без необходимата бронетехника и съответно без особена стойност в битка - единствено статична отбрана.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Най-вероятно са бунтовници, да. Но съществува и някаква вероятност да са 1) ренегати военни 2) не-ренегати военни. Какво имам предвид? Много просто - Садам беше налазен от международна коалиция през 1991 г., привидно последното което му трябва е да отваря още един фронт - и какво направи? Започна да изстрелва Скъдове срещу Израел. Всеизвестно защо - за да провокира ответен удар, който да използва за предтекст да поиска други арабски страни да се намесят на негова страна срещу "архи-врага". Отчаян ход, разбира се, освен това не сработи (Израел не отвърна на удара). Какво пречи на Асад да пробва същия трик? Освен чужда помощ, може да призове и за "национално единство пред лицето на "архи-врага" " - един вид "Братя араби/мюсюлмани, да забравим дребните си различия и да се съюзим срещу агресивните ционисти/кръстоносци/шейтани!". Ако сработи, едновременно забива клин сред опозицията (някаква част от нея със сигурност ще откликне на такъв призив), отклонява вниманието от себе си, а съюзниците му (Иран, Хизбула, Русия, Китай) им се развързват ръцете всеки на съответния фронт.

                          Това идва да обясни защо и правителствените войски могат да целят провокация срещу Израел. Но, както казах, с времето ще си проличи.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Dinain не ми се вярвя цялата армия на Асад да е хвърлена на фронта.Не ми се вярвя и ,че армиятя нее призовала някакъв допълнителен контингент запасни,сиреч да е провела частична мобилизация.Преди революциятя в Сирия редовната армия наброяваше около 310000 души,за 2 години боеве са дезертирали до 20-25000 военни.Дори и загубите на армията да прибавиш към дезертиралите пак армиятя на Асад наброявя поне 250-260000 души тоест почти тройно превъзходство над ребелите.

                            Comment


                              Opposition takes Syria seat at Arab League summit
                              Syria's opposition National Coalition takes the official seat of the country at the start of a two-day Arab League summit in Qatar.


                              Накратко, Арабската Лига изключи Сирия от членките си още в началото на конфликта. Сега мястото й е вече заето от Националната Коалиция, т.е. от гледна точка на Арабската Лига, опозицията е Сирия. На събранието също така се е решило, че страните-членки могат да доставят всякаква помощ, вкл. оръжие, на FSA.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Мисля че твърде подценяваш дезертьорите, още преди година се оценяваха на 30 хиляди. Плюс неизвестно колко, отказващи да се явят на повиквателните. Мобилизация със сигурност има, но и тези 310 хиляди мирновременна армия не забравяй, че не са всички бойни части. Освен това 45,000 души наброяват ПВО войските (отделен род войски са и от армията и от ВВС), които няма какво да правят срещу бунтовниците. Още 4-5,000 са ВМС - също нямат кой знае каква роля в конфликта. Но чисто и просто, ако Асад има някакви резерви, то ги пази за защитата на Дамаск - иначе не виждам за какво има да ги пази.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X