Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Не знам какви доказателства очакваш. Самолетите са израелски, оттам нататък всеки има право да се съмнява.
    Например нещо повече от анонимен клип с 81 виждания в Youtube. Аз казвам - самолетите са НЛО, оттам нататък всеки има право да се съмнява.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Защото не са решили да ги обявяват.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Dinain написа Виж мнение
        Аз казвам - самолетите са НЛО
        Това хубаво, но каква стойност имат думите ти? Както винаги - никаква. Липсват аргументите Понеже в този раздел не си модератор, даже и модeраторска стойност нямат

        Докато, виж, моите думи имат стойност - аргументирал съм ги.

        1) имаме три независими клипа, на които самолетите са наречени "израелски" от операторите;

        2) все си мисля, че операторите виждат по-добре от теб посоката на полета - откъде идват самолетите и къде отиват;

        3) ако много държиш, можеш и сам да провериш посоката, има някои податки;

        4) както казах - сирийците не летят в такава формация.

        Ето, Пилот не е съгласен с мен и се опита да обори единия аргумент. Човека знае как се води спор. Колко е успешно - друг въпрос. А ти какво - само тролиш

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          днес Абу Джамал ни запознава с нов ансамбъл на Джабат ан-Нусра:

          Mursi look-alike with Saudi singing talents from Jabhat al-Nusra in Daraa

          Весело си живеят хорицата
          Много силно музикално изпълнение под ръководството на "Пиздюк", но направо бледнее пред това на FSA (все пак "свободните" са светски ориентирани и има доста ефекти в техният стил)

          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

          Comment


            Определено има весели моменти сред воинството Ето например през последните дни е на път да се роди нов феномен - "snackbar monkey dance":

            And it started so well... Buttstock held against the shoulder properly, supporting the PKM with the other hand, controlled bursts, and actually aiming using both sights - impressive for FSA rebels!

            But then the inner snackbar took over control......


            Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	144.1 КБ
ID:	531829

            Syria: How Not To Shoot Your PKM

            Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	113.9 КБ
ID:	531828

            Syria: Caucasian Mercenary In FSA

            Cool

            Comment


              Про-баасистките медии спряха да обявяват жертвите от армията, мисля, още от лятото на 2012 г. Защо? Защото армията спря да публикува каквито и да било данни за своите жертви. Защо? Защото жертвите надвишиха индекс 50 на ден, т.е. 50 убити на ден.

              Dianin ме обвинява, че съм бил радиоточка. Защо, Dinain-e, защо? Нали съм безинтересен?!? Ето, започвай да водиш отчетлива статистика на жертвите от правителствената армия: http://www.youtube.com/watch?v=Ak2oD...layer_embedded Това е базата Хан-Туман на 10 км. южно от Алепо. Вчера бунтовниците я завзеха и направиха веднага клип. Днес SAA отново си я върна.

              Анхар Кочнева, която беше в плен на бойци от FSA твърди, че те получават заплата на месец от порядъка на 10 000 до 20 000 сирийски лири (паунда, фунта), което ще рече 100$-200$-300$

              Ето тук един линк http://www.dnevnik.bg/sviat/2013/02/...ki_buntovnici/ за руски заложници, където се твърди, че 50 000 000 сирийски лири се равняват на 700 000 $
              Last edited by monte christo; 18-03-2013, 01:05.

              Comment


                Кухулин написа
                Това хубаво, но каква стойност имат думите ти? Както винаги - никаква. Липсват аргументите
                Точно това се опитвам да ти покажа, но ти - както винаги - не вдяваш. Какви независими клипове, какви пет лева!? Ще ти кажа какво имаш - кадри на някакви въздушни дири, незнайно къде, от кого и как снимани в Сирия, качени в Youtube и "спечелили" мизерен брой гледания. В англоезичния нет не намерих и помен от такова нещо. Какво значение има какво е написал качилия ги анонимен интернет-потребител? Аз в момента мога да си изтегля този твой клип, да го кача с три различни ника и да пиша, че е НЛО над Сирия - ще ми отнеме не повече от 10 минути работа, без да съм никакъв спец в областта. (Това, че сирийците не летели по двойки си е директно за "Майтапи", затова не го коментирам)

                Тук хората ти пишат с логика и аргументи, а ти им опонираш с клипове от Youtube - наистина ли не разбираш колко е абсурдно това?

                Ето ти клип със сирийски самолети, бомбардиращи Тел Авив и Хайфа - да живее Youtube:
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Торн, много добре ми е известен отговора, но исках monte christo да отговори. И ето, той сам призна, че сирийската армия има високи загуби (над 50 души на ден) и ги крие. Но пък не пише, че те "дават изключително големи жертви" (без дори да броим дезертьорството), както твърди за опозицията.
                  @monte christo, можеш да продължаваш в същия дух, но ако за всеки линк трябва да получаваш "жълт картон", ще получиш автоматичен бан много скоро.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain, явно с теб не можем да се разберем. Виж какво съм написал преди няколко дена:

                    Про-баасистките телевизии няма да покажат свои убити войници, нито изгорелите танкове в току-що отвоювания (за N-ти път) квартал. Съответно няма и да отразят каква да е локална операция. Действа цензура и се отразяват само успехите. Дори труповете на Шабиха не се заснемат, а про-баасисткото опълчение също дава жертви. Виж, за убитите през последните дни по фронтовете няколко полковници и бригаден генерал нямаше как да скрият. Нали, те са герои, паднали за защита на родината и трябва да им се отдаде необходимото.
                    Какво толкова имам да му признавам за индексът 50? Миналата година, лятото - това е... Днес SAA може да загуби само 10 човека, а утре 300? Кой знае, кой знае? Просто спряха да публикуват, дори и за даден ден да не загубят нито един войник. По разните блогове и сайтове, които отразяват войната (а те са твърде много) стигат до убеждението, че загубите на SAA спрямо бунтовниците са в рамките на 1:1.5 за ден, а в "последно време" съотношението е 1:3. Тоест бунтовниците действително дават повече жертви ("дават изключително големи жертви") заради офанзивите, които предприемат. Правителствената армия започна най-накрая да се учи (или се научи) да воюва в градски условия, докато по-голямата част от бунтовниците - не. Стрелят, буквално сватбарската... Излиза зад ъгъла, започва да пука напосоки, и някой лоялист от 100 метра със снайпера му вижда сметката. В нета изобилства с такива клипове.
                    При всички положения на Асад към днешна дата му остават твърде, даже прекалено много лоялни войници, след като опозицията отново не можа да се справи с офанзивите срещу Дамаск и Алепо. Изчезнаха сводките за тези 1 000 души, дето атакуваха 4-та дивизия. Няма видеоклипове. Няма! Защо ли? Изчезнаха сводките и за тези 5 000, които щяха да "освободят" най-накрая Алепо. Няма видеоклипове. Няма! Защо ли? От своя страна про-баасистките медии пишат и твърдят за избити бунтовници там, избити бунтовници отсам, избити бунтовници оттатък и така нататък. Разбира се, без да отразяват своите загуби, защото просто няма кой да им даде точна информация. Ако има убити висши офицери - тогава се съобщава.

                    Който както иска, така да си прави сметките.

                    Comment


                      А не, разбираме се прекрасно, по-точно аз и някои други разбираме до колко грешни изводи могат да стигнат страничните наблюдатели, водейки се по видео клипове качвани в интернет. За разговор на маса става. Има само един проблем, да не се прави грешката да се вземат насериозно. Аз лично винаги ги възприемам като илюстрация на събитията, не като самите събития. Замисли се само, колко абсурдно е да се аргументира нещо с липсата(!) на клипове. Няма да отговарям на това, вярвам че притежаваш достъчен интелект да го осмислиш сам.
                      Ето контра-аргумент - Ракка беше оставена практически без защита (факт), а обещаната правителствена атака за възвръщане на града май остана само на ниво закани - минаха вече 2 седмици и нищо не се случва (факт). Ерго, на Асад не му достигат войски, ама никак. Това заключение обаче почива на факти и логика, не на анонимни клипове, качвани в интернет.

                      Ето и нещо интересно, макар и не ново:
                      [B][/Defecting Syrian propagandist says his job was 'to fabricate' [B]
                      Until he defected and fled the Syrian capital last month, al-Omar said, the bulk of his work consisted of lying.

                      "Our job was to fabricate, make deceptions and cover up for Bashar al-Assad's crimes," he said.
                      Abdullah al-Omar, a top Syrian propagandist until his defection last month, says the bulk of his work consisted of lying.
                      Last edited by Dinain; 18-03-2013, 11:58.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Добре, човек, всичко е конспирация и не го ли дават по БиБиСи - не се е случило. Дай да си продължим темата нататък.

                        Ето една хубава статия относно ССА и какво се крие под тази абревиатура:

                        The Free Syrian Army Doesn’t Exist

                        В нея също се преценява "на око" числеността - дадена е над 50 000:

                        If all the factions which have declared in favor of Idriss were added up, they’d count at least 50,000 men, perhaps many more. But in reality, of course, they only follow their own leaders, and won’t take orders from Idriss. The elaborate command structure which has been released by the General Staff is a figment of the imagination, intended to create the impression of a unified organization that isn’t there.

                        Comment


                          Общата численост е едно нещо, бойната - друго. По тази линия могат да се направят доста интересни предположения.
                          Интересни са съобщенията като това, което си цитирал в пост #97. Как ги преценява като достоверност (ясно е, че е съвсем едно към хиляда, но нищо)? Там видях за още два дена, но не повече. Ще е хубаво ако могат да се съберат данни за поне 20 или 30 дена - на тази база може да се направи някакво заключение (естествено, също съвсем приблизително, но не пречи). Ще е добра основа за това какво означава "интензивни сражения" в случая със Сирия.

                          ПП Аз тези седмици няма да имам време за такива търсения, но все може да изскочат някакви свободни минути в работата за някое бързо изчисление.

                          Comment


                            малко официална статистика през ел мюрид.

                            Один из способов, которым ведется более-менее системный учет интенсивности боевых действий - это, безусловно, статистика потерь. Потери армии - опять же по понятным причинам - тайна. Но вот учет погибших боевиков в Сирии налажен и работает вполне ритмично. И вполне открыт и доступен. Причем оперативно. Уже сегодня есть данные за вчера, которые верны процентов на 80-85. Через пару дней они будут дополнены и уточнены. Правда, есть небольшое уточнение - учитываются только убитые сирийцы-боевики. Иностранцев отсортировывают и сдают по другому ведомству, которое статистику не публикует.
                            Тем не менее - по сводке за первую неделю марта можно сказать, что в Дамаске было убито и опознано 142 боевика-сирийца, в Хомсе - 89, в Алеппо - 85. Всего за первую неделю опознано и учтено 548 боевиков-сирийцев. С именами, фамилиями, паспортными данными. Это, кстати, к вопросу о деятельности Сирийской обсерватории прав человека - методика ее подсчетов, на которую опирается ООН, выглядит исключительно недостоверной по сравнению с государственной статистикой.

                            Один из способов, которым ведется более-менее системный учет интенсивности боевых действий - это, безусловно, статистика потерь. Потери армии - опять же по понятным причинам - тайна. Но вот учет погибших боевиков в Сирии налажен и работает вполне ритмично. И вполне открыт и доступен. Причем…


                            Так или иначе, но по цифрам потерь можно сказать, что в начале марта основные боевые действия шли все-таки в Дамаске - а вот в Алеппо и Хомсе, несмотря на начавшийся ажиотаж вокруг этих провинций - они шли несколько менее интенсивно.

                            Посмотрим, что скажет окончательная статистика за вторую неделю - похоже, что она да¸т всплеск именно в Алеппо. Однако основная проблема в методике армии заключается в неполном учете именно иностранцев - поэтому их процентный состав определяется по другим, менее достоверным данным.

                            Если кому интересно, тот может следить за этой статистикой, скажем, по этой группе в Фейсбуке. Читать тяжело, но если кому нужно - информация очень познавательная. Есть и другие. К примеру, за вчера (данные неполные) число убитых боевиков-сирийцев - 115 человек по всей Сирии. Налицо рост потерь и ожесточение боевых действий.

                            ПС. Кстати, умножая число убитых за неделю на число недель с начала интенсивных боев под Дамаском - то есть, примерно с середины ноября - можно сказать, что только сирийцев-боевиков по всей Сирии за это время убито около 7-8 тысяч человек. С иностранцами - около 15 тысяч. Убитыми. Плюс раненые. Тяжелые не выживают, поэтому соотношение значительно меньше, чем 1:3. 1:1,5 - будет вполне достоверно. Армия за это же время понесла потери (эту цифру ничем не подкреплю, но по порядку величины она верна) - около 500 человек убитыми. При значительно большей выживаемости раненых.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              monte christo, до момента нито една от твоите "бомби" не си я доказал или обосновал. Нещо повече - имам големи подозрения, че съвсем съзнателно лъжеш.
                              Така да се каже, пресякох орбитата ти преди седмица.
                              Армията се завръща в Ракка: http://arabic.rt.com/media/vids/2013...4073dbbd90.mp4 Какъв ще бъде отговорът на "борците за свобода"?!?
                              Ето така. Не знам каква е причината да се позоваваш на арабския РТ, но аз на английския не намерих подобна новина. Тъй като не съм бил в Ракка, не мога да се ориентирам по видеото дали е точно от там.
                              За не толкова дългия ми живот съм разбрал, че няма невъзможни неща, а само малко вероятни. Затова предпочитам да изчакам с категоричните оценки.
                              Съвсем между другото, като опит за внушение, че става дума за дългоочакваните събития в Ракка, последва и поста :
                              Боевете в Ракка започнаха вчера след обед. На клипа се вижда как бунтовниците се опитват да спасят свой човек, но според мен твърде късно - http://www.youtube.com/watch?v=609uI52hOII
                              Малка подробност, че от видеото, както и по информацията към него, няма никакъв начин да се свърже с Ракка. Разбира се, ако не си присъствал лично на заснемането на клипа.
                              Цяла седмица се опитвам да събирам информация за боевете около Ракка и съвсем не случайно исках в този форум някой да сподели нещо конкретно. Уви, нищо във форума. А иначе новините, на които попаднах от там са, че сирийските ВВС бомбардират града и че има сблъсъци край военната база Табка (или както там се произнася). Вчера имаше информация за дузина дезертьори от там, вкл. капитан.
                              Или какво се получава - с голяма вероятност ти си лъгал съзнателно.
                              Ще пропусна последвалите скудоумиета за заплатите на терористите и колко са достатъчни. Или цитатите от кръга анна-нюз, ел-мюрид и т.н. Докато не стигнем до поредната "бомба" - бутновниците/терористи дават три пъти по-големи жертви.
                              Това само по себе си би могло да бъде вярно, но ти няма как да го знаеш точно. Първо защото, както сам писа, сирийската армия вече не дава информация за загубите (то кога ли пък е давала точна и изчерпателна такава?!). И второ защото не ми е известно бунтовниците/терористи да имат някаква система за точно и изчерпателно следене на загубите. Но въпреки тези очевидни неща, ти продължаваш да "подпукваш" с тази "бомба". Няма да си нито първия, нито последния хвърлял подобни фойерверки тук. По-важното е, че се опита да се позовеш на iltg за загубите на бунтовниците/терористи. даже даде точното число на загубите за "последната седмица", което уж iltg e дал.
                              От време на време следя изявите на iltg и нам, че човека май никога не се опитвал да систематизра загубите в жива сила на бунтовниците/терористите. Все пак потърсих какво е писал в "последната седмица" и о, чудо!, няма нищо подобно. Още по-малко пък 576 убити душмани през "последната седмица".
                              Едва ли човека с такава категоричност ще дава броя на жертвите на бунтовниците/терористи, но все пак дай да видим къде точно го е написал това.
                              Дали все пак като пишеш нещо, можеш и да го обосновеш? С факти и логически заключения? Не за друго , ами защото доколкото си спомням това е едно от достойнствата на форума.

                              Comment


                                Аха, ето от къде идвало съотношението 1:3 или 1:1,5!!! От "официалната статистика" на ел мюрид!!!
                                Е нямам какво да кажа! Особено например на предпоследното изречение от "официалната статистика". Срещу логиката на "эту цифру ничем не подкреплю, но по порядку величины она верна", не мисля че има открити аргументи.

                                Comment

                                Working...
                                X