Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Zalmoxis написа Виж мнение
    Още не ми е ясно какво точно очакват да спечелят от ислямистите
    Ами лично аз смятам, че без ислямистите няма никакъв шанс за успешни бойни действия, да не говорим за смъкване на режима.

    Comment


      Защо им е да смъкват режим, на чието място може да дойдат кой знае какви фанатици на власт? И ще имат ли влияние върху тях? Нали затова бяха в Мали? И това само заради Иран?

      Comment


        Не от ислямистите. Колкото по-малко помощ получават от нас сирийските въстаници, толкова повече пред ислямистите се отварят възможности и поле за навлизане в Сирия. На някой може да им е парадоксално, но ако Русия и Китай не бяха блокирали ранните резолюции в Съвета за сигурност и се беше стигнало до военна намеса, досега Асад отдавна щеше да е аут от играта и ислямистите щяха да има неизмеримо по-малък footprint в сирийските дела. И сега нямаше да се налага да се слушат мрънкания за това, колко е лошо, че ислямистите правели X и Y и прочее.

        Макар че силно подозирам, че това разбира се си е само претекст. Повечето (бе какво повечето, направо всички!) "поддръжници на Асад" въобще не ги е еня нито са Сирия, нито за Асад, нито за сирийците - какво значение имат там някакви си протести и бруталното им смазване. Те просто обичат да се правят на форумни 'жилетки от пике' чрез proxy.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          Ами и мен въобще не ме е еня за Сирия - моите впечатления са за сравнително затворен режим - каквото и да правят там, просто не може да има кой знае какво отношение към Запада. Виж, какво смятат "поддръжниците", не знам

          Comment


            Zalmoxis, както каза Путин вчера - ситуацията в Сирия може да се разбере само на бутилка водка

            Zalmoxis написа Виж мнение
            Защо им е да смъкват режим, на чието място може да дойдат кой знае какви фанатици на власт? И ще имат ли влияние върху тях?
            Защото Асад е основния съюзник на Иран в регоина. И на Русия.

            Влиянието върху фанатиците не е проблем - виж Саудитска Арабия и Катар. Влиянието върху Иран и Русия е проблем. За Китай да не говорим.

            Zalmoxis написа Виж мнение
            Нали затова бяха в Мали? И това само заради Иран?
            Нямам поглед върху този конфликт.

            Comment


              Може, да. Според мен като цяло са си объркали приоритетите - на мен цялата история с Иран ми изглежда безсмислена и ненужно раздухвана. А върху СА и Катар не знам кой има влияние - те даже стабилно си изнасят фанатизъм. Но това е ОТ. Беше ми интересно да видя какво смятат форумците за мотивацията на Запада. Това за сферите на влияние на Иран и Русия сигурно е от голямо значение за САЩ, все още не виждам Европа къде се намества в картинката.

              Comment


                Zalmoxis, има анкета към темата, освен това силно подозирам, че не си я прочел цялата (темата), нали? Силно препоръчително е, за информация и за да не задават отново въпроси, обсъждани 20-30 и повече страници назад.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  След като ислямистите ни демонстрираха висш пилотаж в използването на дейзи-чеин, явно са достигнали нови висини:

                  SAA tank takes a double hit

                  Аз за пръв път виждам такава система. Вътре едва ли е останал някой жив.
                  Ще си позволя едно наблюдение. Това явно са две IED, не е ясно с какво задействане, но предполагам автономно. IED биват основно два вида - с автономно задействане и с дистанционно такова, като при второто се изисква оператор да наблюдава обекта и да "натисне копчето" в избрания момент, за което е нужна линия на наблюдение и кабелна/радио връзка, въобще този вариант е по-сложен за изпълнение.
                  Автономното обикновенно представлява две метални пластини с пружина между тях + батерия. При натиск от преминаваща машина двете пластини правят контакт, протича ток и детонарът се задейства. Разбира се, може да се наглася за определно тегло, така че да не се задейства от камион, а само от танк (примерно). Т.е. това си е дефакто самоделна противотанкова мина - няма никакъв проблем да се монтират и 10 такива устройства на пътя едно след друго. Не се изисква никакво особено техническо умение.
                  В конкретния случай предполагам, че е автономно, защото двете експлозии са доста бързо една след друга и взривовете са точно под преминаващия танк - не че е невъзможно, но такава прецизност е трудно постижима при ръчно задействане. Още повече, че трябва да се оперира и с камерата.

                  Но интересното е друго. Тръгнеш ли да атакуваш по този начин бронирани машини, трябва да изработваш и залагаш много и големи заряди на различни места; това изисква ОГРОМНИ количества взривно вещество. Всеки такъв заряд съдържа няколко десетки до няколко стотин килограма взривно вещество (Кухулин пусна днес останки на напълно унищожен танк). С преработване на изкуствена тор и подобни импровизации не могат да се набавят такива количества - което значи, че през последните месеци бунтовниците са получили достъп до големи количества експлозиви. Десетки и стотици тонове.

                  ПП Друг прийом е "взривната арена". Залага се едно голямо автономно IED на основния път, а наоколо - множество по-малки заряди с дистанционно задействане. Минава танк, взривява се на основното IED и вика помощ. Пристигат подкрепления, пехотинци заема позиции около пострадалия танк, спасителни екипи вадят ранените танкисти. В този момент операторът от храстите задейства малките заряди и избива хората около танка. Възможностите са безкрайни разбира се - двойни, тройни и пр. "арени".
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Извинявам се, че разводних темата. Явно моите въпроси са ти се сторили глупави, реторични даже, докато в същото време главните участници не просто сте се разделили на лагери, ами намеквате и за proxy wars, asymmetrical warfare и т.н. Прочел съм я цялата, от началото до края - не мисля, че е учтиво да пишеш в една тема, без нищо да си чел от нея.

                    Comment


                      Ами добре тогава. Позициите на големите играчи бяха доста обсъждани в началото на темата, та ми се стори че не си си дал труда да изчетеш всичко.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Никаква представа за самата достоверност, но малко писано за конфликта и от нашите медии - http://www.capital.bg/politika_i_iko...i_za_siriiski/

                        Между другото аз съм останал с впечатлението, че колкото и огромна да изглежда една експлозия, танкът е кораво нещо и често остава сравнително здрав. Оттам и ако не е показан после унищожен, нищо не му пречи да е оживял, дори и да са се вдигнала масата прахоляк и да е имало няколко експлозии. Интересно ми е мнението на Динайн за това - реално как се ловят танкове по този начин - просто слагаш експлозива, или има някакви трикове да насочиш експлозията в правилната посока (така че да можеш с по-малко експлозив да си свършиш работата), колко големи експерти трябва да са хората, слагащи експлозива, за да го направят?
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Има насочен взрив, пенетратори и дори кумулативни боеприпаси, но това зависи от нивото на експертиза на ползващите. Контейнер с взривно вещество е най-простия вариант - може да се използва бойлер или варел. Ако не се лъжа имаше специална тема за IED в раздел Въоръжение.



                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Има насочен взрив, пенетратори и дори кумулативни боеприпаси, но това зависи от нивото на експертиза на ползващите. Контейнер с взривно вещество е най-простия вариант - може да се използва бойлер или варел. Ако не се лъжа имаше специална тема за IED в раздел Въоръжение.



                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              [QUOTE=Пилот;315110]Никаква представа за самата достоверност, но малко писано за конфликта и от нашите медии - http://www.capital.bg/politika_i_iko...i_za_siriiski/

                              Още малко в тази насока:
                              САЩ ще изхранват и лекуват съпротивата в Сирия. България също внесе своя принос в увеличаването на натиска срещу Башар ал Асад
                              Министърът на външните работи в оставка Николай Младенов продължи дипломатическите усилия на България за по-голяма видимост в Близкия изток с домакинство на среща на международна работна група за санкциите срещу Сирия.
                              Източник: http://www.capital.bg/politika_i_iko...p=1#storystart

                              Comment


                                Dinain написа Виж мнение
                                Има насочен взрив, пенетратори и дори кумулативни боеприпаси, но това зависи от нивото на експертиза на ползващите. Контейнер с взривно вещество е най-простия вариант - може да се използва бойлер или варел. Ако не се лъжа имаше специална тема за IED в раздел Въоръжение.





                                Предполагам, че руския самолет, който беше задържан в Турция, беше пълен с "джаджи" срещу такива боеприпаси.

                                Comment

                                Working...
                                X