Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сирийското хлапе от снимката държи парче пласмаса (автомат играчка) - очевидно е с просто око. Журналисътът от своя страна може да пише каквото иска и ние няма как да го проверим.
    Автомата на снимката е АКММБ (Автомат Калашников Много Модернизиран Безгилзов). Познава се по липсата на отвор за изхвърляне на гилзите
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      ndragostinov написа Виж мнение
      "светския" режим на Асад
      Не знам защо поставяш в кавички определението "светски". Режима на Асад си е светски. А съюзниците са съюзници, имат си отделни държави и правителства, които да съблюдават конвенциите.

      Ето един списък на ислямистките групи в Сирия (от района на Алепо) според този клип:

      Syria: Jihadists Declare Islamic State, Reject 'National Coalition'

      Jabhat Al Nusra
      Ahrar Al Sham Brigade
      Liwa Al Tawheed
      Ahrar Souria
      Islamic Shadah Brigade
      Islamic Fajr Army
      Liwa Al Ummah
      Andan Brigade
      Liwa Jaish Al Mohhamed
      Brigade Al Nasr
      Al Baz Brigade
      Sultan Muhammad Brigade
      Shield of Islam Brigade


      Запазил съм изписването от субтитрите. Вижда се, че бойния потенциал е да речем 50+% от цялата опозиция, консервативно. Е те тия трябва да се ликвидират, ако се тръгне към мирно разрешаване на конфликта. Може би само в Лива ал-Тавхид има шансове за разговор.

      Comment


        Кухулин написа
        Вижда се, че бойния потенциал е да речем 50+% от цялата опозиция, консервативно.
        Как/къде точно се вижда това...?
        Е те тия трябва да се ликвидират, ако се тръгне към мирно разрешаване на конфликта. Може би само в Лива ал-Тавхид има шансове за разговор.
        Какво "мирно разрешаване"...?! Преди 2 години сирийците протестираха мирно, докато армията не започна да стреля по тях и не стана пределно ясно, че с Асад на власт исканията им няма да се изпълнят. Как точно го виждаш това "мирно разрешаване" и "разговор"? Много ми е интересно да разбера.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Dinain написа Виж мнение
          Как/къде точно се вижда това...?
          Когато излизат клипове, често се споменава съответната бригада. Така човек може да прецени кой колко е активен. А ислямистите по принцип се познават по знамената, по дрехите, а и по държанието.

          Dinain написа Виж мнение
          Какво "мирно разрешаване"...?! Преди 2 години сирийците протестираха мирно, докато армията не започна да стреля по тях и не стана пределно ясно, че с Асад на власт исканията им няма да се изпълнят. Как точно го виждаш това "мирно разрешаване" и "разговор"? Много ми е интересно да разбера.
          Не го виждам аз, а международната дипломация. Никой не се интересува какво е било преди две години и кой по кого е стрелял тогава. Конфликта след това далеч надхвърля тези фактори по всички възможни параметри. Затова хората казват - НЯМА друг изход, освен мирни преговори. Кой каквито отстъпки трябва да направи, ще ги направи. Важното е да се появи диалог - да говорят помежду си. Иначе всички ще измрат за кефа на ислямистите и на техните спонсори. Това вече е ясно на дипломатическо ниво.

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Когато излизат клипове, често се споменава съответната бригада. Така човек може да прецени кой колко е активен. А ислямистите по принцип се познават по знамената, по дрехите, а и по държанието.


            Не го виждам аз, а международната дипломация. Никой не се интересува какво е било преди две години и кой по кого е стрелял тогава. Конфликта след това далеч надхвърля тези фактори по всички възможни параметри. Затова хората казват - НЯМА друг изход, освен мирни преговори. Кой каквито отстъпки трябва да направи, ще ги направи. Важното е да се появи диалог - да говорят помежду си. Иначе всички ще измрат за кефа на ислямистите и на техните спонсори. Това вече е ясно на дипломатическо ниво.
            1. Това че се съобщава съответната "бригада" или се вижда знамето й, не значи абсолютно нищо. В темата бяха пускани достатъчно материали, конкретно визирам една статия от иракски журналист, в които ясно се вижда, че бунтовническите "бригади" (или "батальони") могат да варират от една дузина до няколко стотин души. Тези двайсетина групировки, дето четат прокламацията, може да представляват всичко от 5 до 50 хиляди бойци, и слагам долна граница 5 хиляди само заради присъствието на Ал Нусра, която е по-известната от тях. А в историята са ставали и по-куриозни неща от обявяването на държава от шепа ентусиасти.
            Въпросът ми беше как точно си изчислил, че те представляват 50% от опозицията? Очевидно отговорът е "на око".

            2. Международната дипломация поддържа един канал на официални изявления, който винаги е в стил "ребята, давайте жить дружна". Изисквания на протокола, един вид. Трябва да се гледа отвъд тях, ако ще се опитваме да правим сериозен анализ. По тази линия не се вижда никаква промяна - нито Русия и Иран са се отказали да поддържат Асад и да му доставят оръжие, нито Катар и Саудия са се отказали да поддържат бунтовниците и да доставят оръжие на тях. На дипломатическия фронт ситуацията е патова и продължава да бъде такава. Иначе секретаря на ООН от самото начало на конфликта го повтаря това - трябва да има диалог, мирни преговори, бла-бла. Това му е работата. И какво - някой не му обръща внимание.
            Колкото до това, че никой не се интересувал какво е било преди две години - ти сериозно ли го пишеш това? Роднините и близките на 70-те хиляди загинали до момента сирийци определно се интересуват, а нещата в края на краищата се решават от тях, хората с оръжие в ръка on the field, не от някой дипломат, пускащ банални заявления от бюрото си на другия край на света. И за тези хора има само един изход - Асад и близките му вън от управлението на страната. Това беше писмено заявено ноември 2012 г.

            Да обобщя: Дамаск дава сигнали, че е готов да преговаря с опозицията, дори с въоръжените групировки. Защо, е ясно - усеща, че времето му изтича. Но опозицията дава ли сигнали, че желае да преговаря с Дамаск? Аз не виждам такова нещо.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Dinain написа Виж мнение
              Тези двайсетина групировки, дето четат прокламацията, може да представляват всичко от 5 до 50 хиляди бойци, и слагам долна граница 5 хиляди само заради присъствието на Ал Нусра, която е по-известната от тях.
              Тези групи общо са около 15-20 хиляди души. Много от тях са известни. Лува ал-Тавхид е най-силната бригада в Алепо. Ахрар ал-Шам превзеха Джира - преди две страници пуснах клип специално за тях. Ан-Нусра са ясни.

              Dinain написа Виж мнение
              Въпросът ми беше как точно си изчислил, че те представляват 50% от опозицията? Очевидно отговорът е "на око".
              Разбира се, че на око. Ти как очакваш да ги изчисля?

              Dinain написа Виж мнение
              Международната дипломация поддържа един канал на официални изявления, който винаги е в стил "ребята, давайте жить дружна". Изисквания на протокола, един вид. Трябва да се гледа отвъд тях, ако ще се опитваме да правим сериозен анализ. По тази линия не се вижда никаква промяна - нито Русия и Иран са се отказали да поддържат Асад и да му доставят оръжие, нито Катар и Саудия са се отказали да поддържат бунтовниците и да доставят оръжие на тях.
              Промени се виждат именно на дипломатическия фронт - готовността за преговори е налице, а доскоро не беше налице.

              Comment


                Dinain написа Виж мнение
                Но опозицията дава ли сигнали, че желае да преговаря с Дамаск? Аз не виждам такова нещо.
                Значи не следиш темата.

                Comment


                  Може да съм пропуснал кога опозицията е поискала преговори с Асад - къде е източникът?

                  Разбира се, че на око. Ти как очакваш да ги изчисля?
                  Аз очаквам, че след като пускаш някакви цифри, можеш да ги обосновеш. "На око" може да са 5%, 50% или 90% от опозицията, какво на който му харесва.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Да обобщя: Дамаск дава сигнали, че е готов да преговаря с опозицията, дори с въоръжените групировки. Защо, е ясно - усеща, че времето му изтича.
                    Dinain, ти сериозно ли си го мислиш това? Поне от една година насам, на Асад "все му изтича времето" Аз не виждам как (на този етап и по какъв начин) въоръжената опозиция ще превземе и задържи двата най-големи града - Дамаск и Алепо.

                    Очевидно е за всички - опозицията е твърде слаба за да наложи контрол над Сирия. Доколкото въоръжената опозиция има инициативата (посредством локални сражения) е видно, но това само по себе си не означава край на Асад. Основните му сили са непокътнати. Въпросът тук не е дали Асад ще издържи, а колко време още ще издържи опозицията?

                    И друго - как виждаш крайбрежието под контрола на опозицията? Това е ... утопия

                    Comment


                      monte cristo, оставям настрана какво е "очевидно е за всички". Какво са "основните сили" на Асад и дали са непокътнати, не е ясно. Ясно е, че поне 16,000 са загубите на сирийската армия, без да броим дезертьорите, които се оценяват на 30,000. За сравнение, във войната Йом-Кипур, загубите на сирийската армия са 3-3,500 души. Мисля че трябва да си силно афектиран, за да говориш за непокътнати сили при това положение.

                      Фактите от последните няколко месеца (от ноември 2012 г. насам) са, че бунтовниците бележат редица тактически победи, превземат летища, бази и стратегически обекти, провеждат масивни бомбени атентати и атаки в самото сърце на Дамаск (включително днес), т.е. режимът не е способен да опази реда и в столицата вече. От друга страна, за някакви постижения на армията през този период не се сещам.

                      Колкото до това, какво не виждаш ти, не знам. Опозицията превзе и държи успешно половината Алепо от юли 2012 г. насам. Армията явно не може да ги изтика оттам, след като за 7 месеца не е успяла. Даже напротив, постепенно губи територията около летището, и вероятно скоро ще загуби и самото летище - има си карти с развитието на ситуацията на предните страници. Та очевидно опозицията може да задържи голям град (засега част от него) и го прави успешно вече 7 месеца.

                      И най-накрая, това че опозицията е твърде слаба явно не е толкова "очевидно за всички", например за руския зам. министър на външите работи Богданов:
                      Syria's state news agency said Thursday that a bomb blast near a school in a Damascus suburb killed 16 people, at least half of them women and children.

                      Михаил Богданов написа
                      "We must look at the facts: There is a trend for the government to progressively lose control over an increasing part of the territory," Bogdanov said during hearings at the Kremlin advisory body, the Public Chamber. "The opposition victory can't be excluded."
                      Може би трябва да погледнеш фактите, както казва човекът?
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Dinain написа Виж мнение
                        Може да съм пропуснал кога опозицията е поискала преговори с Асад - къде е източникът?
                        С удоволствие бих ти посочил източника отново, ако беше нормален потребител с приемлива форумна култура. Но тъй като обвиняваш твърде невъзпитано хората в ЛЪЖА, а пък в качеството си на модератор банваш тоя и оня опонент, кажи ми - защо да го правя? Както е казал народа, за глухите камбаните не бият по два пъти.

                        Dinain написа Виж мнение
                        Аз очаквам, че след като пускаш някакви цифри, можеш да ги обосновеш. "На око" може да са 5%, 50% или 90% от опозицията, какво на който му харесва.
                        А аз все пак очаквам някаква дълбочина на дискусията, не въпроси, чиито отговори са на два клика разстояние:

                        Liwaa al-Umma
                        Al-Tawhid Brigade
                        Al-Nusra Front

                        Comment


                          Въпреки, че изглежда като загуба на ресурс - мисля, че наистина онези 4 неща са били Скъд или подобните. Най-вече ако се погледне големият брой жертви - изглежда, че не са го очаквали, а самата ракета си е свръхзвукова и онези отдолу нямат никакво предупреждение, че нещо идва.
                          Иначе все пак е смело да се стреля със Скъд - точността е такава, че спокойно е можело да си улучат и свои позиции.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            Пилот написа Виж мнение
                            Иначе все пак е смело да се стреля със Скъд - точността е такава, че спокойно е можело да си улучат и свои позиции.
                            Чисто като ТТХ точността е задоволителна - примерно половин квадратен километър. Друг е въпроса с целеуказването, но ако е добро, като нищо могат да ударят съсредоточване на бунтовниците.

                            Аз обаче не мисля, че използват (само) Скъд за тези удари, като че ли на този клип лети твърде ниско:
                            يبرود || صواريخ سكود تنطلق من القلمون باتجاه الشمال

                            Развитие около преговорите:

                            Лавров прокомментировал свою первую встречу с Керри - Русия и САЩ поддържат идеята за незабавен диалог, на който да се търси решение. Сирийското правителство вече е определило контактна група.

                            Syria 'ready' for talks with rebels - опозицията е разделена по въпроса за преговорите. Проблема е, че Асад не иска да освободи част от затворниците.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Автомата на снимката е АКММБ (Автомат Калашников Много Модернизиран Безгилзов). Познава се по липсата на отвор за изхвърляне на гилзите
                              Може и аз да греша. Пропорциите между размера на автомата и височината на момчето ме доведоха до това впечатление.

                              Кухулин написа Виж мнение
                              Не знам защо поставяш в кавички определението "светски". Режима на Асад си е светски.
                              Очевидно с теб имаме различно тълкуване на понятието. Ако приемем идеята че то е равнозначно на секуларизма, по тази логика излиза че режими като на Пол Пот са "по-светски" от системите в Ирландия или Полша.

                              Кухулин написа Виж мнение
                              Промени се виждат именно на дипломатическия фронт - готовността за преговори е налице, а доскоро не беше налице.
                              Тази "готовност" се обявява от някакви сламени министри-еднодневки, чиито изявления не могат да предизвикат последици от каквото и да е естество. Цялата политика на режима зависи от "постоянните" фигури: на първо място Башар, после брат му, останалите роднини, командирите от шабиха и т.н. От тези среди готовност за мирно разрешение не се вижда, и едва ли някога ще видим. Тяхната "обща позиция" се избистря публично по няколко пъти в годината когато Башар излиза да прочете някоя двучасова реч. Ако си слушал последната, кажи къде говори за преговори с въоръжените сили на опозицията, че аз такова нещо не си спомням.
                              Truth will save the world

                              Comment


                                Може и аз да греша. Пропорциите между размера на автомата и височината на момчето ме доведоха до това впечатление.
                                Dragostinov, аз потвтъждавах че според мен си прав и се бъзиках. За това и усмивката. Няма АКМ с безгилзов боеприпас
                                Просто докато ти не ми обърна внимание не забелязах нищо нередно. И чак след 10 минути взиране ми направи впечатление, че не виждам отвора за изхвърляне на гилзите, който се пада точно над пълнителят.
                                Това сигурно е еърсофт тунингована играчка, на която е махнат червеният накрайник на цевта.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X