Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Почваме да се разбираме, струва ми се. Аз не отричам, че армията има по-голям "логистичен потенциал", да го наречем, от бунтовниците. Въпроса е как се реализира този потенциал от едната и от другата страна в дадена операция. Именно това е същността на оперативното изкуство по принцип, а не наличието или отсъствието на общ потенциал, което е стратегически проблем.

    Съгласен съм, че в някои от операциите армията разполагаше с логистично преимущество, но в други с такова разполагаха бунтовниците. Подхода, който прилагаш в дискусията, честно казано ме учудва: "нямаме информация, затова говорим общо". Ако нямаме информация, просто не говорим, или търсим, или питаме. Иначе какъв е смисъла да говорим без информация? Всеки анализ трябва да почива на някакви данни, били те и непълни.

    gollum написа Виж мнение
    Дефинициите са ясни, вече сме ги обсъждали, има си тема за това, посочвал съм ти я.
    В онази тема пише следното:

    Оперативно ниво: Планират се отделните операции съобразно целите, зададени на по-горното ниво и средствата, отделени за тях. Провеждат се операции, но без да се слиза на тактическо ниво. Тук са командването на армиите и групите армии и евентуално - специализираните отдели на генералния щаб.

    Това как се отнася към Сирия - армиите и групите армии на правителството? Или на бунтовниците? Или там изобщо липсва оперативно ниво?

    Comment


      Кухулин написа
      Подхода, който прилагаш в дискусията, честно казано ме учудва: "нямаме информация, затова говорим общо". Ако нямаме информация, просто не говорим, или търсим, или питаме. Иначе какъв е смисъла да говорим без информация? Всеки анализ трябва да почива на някакви данни, били те и непълни.
      Защото ми се струва, че правиш далеч отиващи изводи върху съвсем непълни данни. Каква реална информация имаме за операциите на армията? А на бунтовниците? Тогава на каква основа ще говорим конкретно? Затова се ограничавам до общите неща, които важат по принцип. Съзнателно ограничение.
      Сега, отделен въпрос е, че наистина нямам време да ровя, затова преценявам общо взето само въз основа на изнесеното в темата.

      Кухулин написа
      Въпроса е как се реализира този потенциал от едната и от другата страна в дадена операция. Именно това е същността на оперативното изкуство по принцип, а не наличието или отсъствието на общ потенциал, което е стратегически проблем.
      Да. Обаче как ще отсъдим за това? Разбирам когато го правим за конфликт, за който имаме достъп до, хайде да не е пълна (никога не е), но достатъчно информация, така че да можем хем да хъврлим поглед на планирането, хем на наличните сили и средства, хем на осъществяването. Тук дори и само един от тези елементи не можем да погледнем, имаме само съвсем откъслечни следи от резултатите (и то не винаги може да се прецени какви са). аз се съмнявам, че от това може нещо да излезе. Т.е. нещо винаги може да се напише, но трябва да е крайно предпазливо и умерено. И вероятно пак ще е погрешно.

      Принципните неща е по-добре да се обсъждат в теоретичната тема, но откъсът, който си цитирал в илюстративната си част се отнася до реалностите от първата половина на миналия век (просто се зароди в онзи раздел).
      Оперативното ниво е всичко над тактическото и под стратегическото, съвсе грубо казано. Т.е. снабдяването, общия план, оперативните маршове (движенето извън бойното поле) и прочее.
      Ако гледаме на кое ниво се вземат нормалон такъв род решения и го съобразим с мащабите на Сирия, то (признавам си, не познавам добре организацията на сирийската армия) трябва да потърсим най-ниското ниво, на което не се вземат тактически решения (или почти не се вземат). Предполагам, че според плановете им (т.е. в случай на конвенционална война) това трябва да са щабовете на дивизионно ниво и на корпусно. В този род конфликт, обаче, подобно нещо е излишно, т.е. нищо чудно подобен род решения да са "слезли" до бригадно или дори батальонно (в някои случаи) ниво. Така или иначе, и бригадата и батальонът са в известен смисъл административни единици и база, на която основа се формират бойните.
      Тактическите са взводовете и ротите.
      Не знам в каква степен съм прав, но подобни конфликти обикновено предполагат борба за териториален контрол, а не борба за унищожение на армията на противника (то щото и с това е сложно ако гледаме откъм правмителстевните сили).
      Т.е. вероятно всяка бригада (предполагам, че армията в мирно време е била разквартирувана постоянно на това ниво) охранява определен район и извършва по същество тактически дейстивя в рамките на зоната си на отговорност с определен маневрен резерв, който евентуално да се използва на "оперативно ниво", т.е. за водене на реално сражение. При това положение повечето дейстивя са повече или по-малко статични, т.е .нямаме особен простор за оперативни бдействия и това ниво се ограничава до осигуряването на логистична подкрепа и обща координация пи рнужда (която едва ли възниква често). Затова смятам, че инициативата в бойно отношение е на сравнително ниско ниво - бригада, батальон, там се управлява и командва в "реално време". По-високото се налага де сизползва само за координация между родовете (въздушин удари) и при офанзивни операции, които едва ли са чести. Под последните разбирам обграждане, блокиране и опит за разчистване на градове, които бунтовниците се опитват да контролират.

      За оперативното ниво при другата страна е сложно да се говори. Би могло ако имаме някакви сигурни данни, че същестувва някаква централна координация и упарвление. Или поне ако не централна то на някакво малко по-високо ниво, котео да надхвърля тактическата координация. Не знам примери за това, но може да съм пропуснал нещо. Може би по-скоро всичко се свежда до пожелателна обща директива в стил "атакувайте еди-кой си град всички, които ме чувате" (съвсем образно казано), а оттам който както се оправя.
      Ако говорим за оперативните проблеми, това означава, че веднъж отрязани бунтовническите отряди нямат на какво да разчитат нито като логистика, нито като сили за деблокиране - или ще се разтворят сред населението и ще избягат, или ще бъдат изловени и избити. За разлика от аримята, която може да организира помощ, снабядване и прочее (отделен въпрос е, че може да се провали или да успее в конкретен случай).
      Обаче пак говоря общо и вероятно на Динайн ще му писне в един момент (да не говорим за останалите участници в темата).

      Comment


        Independent team urges Security Council to act urgently “to ensure accountability for grave violations” during conflict.

        ООН е стигнало до заключението, че и двете страни в конфликта са извършвали военни престъпления (тоест открили са, че се води гражданска война). In other news, there are stars in the sky.

        Syrian rebels and opposition leaders have accused the Lebanese militant Shia group Hezbollah of attacking three villages in a big operation inside Syria.

        Хизбула е започнала да действа по границата на Ливан в подкрепа на Дамаск.
        Last edited by Пилот; 18-02-2013, 16:33.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          Пилот написа Виж мнение
          но вестник като Гардиън говори само за престъпления извършени от Асад.
          As mentioned earlier, the report said the rebels had endangered civilians by placing military targets in civilian areas, and had committed war crimes include murder, torture, hostage-taking and using children under age 15 in hostilities. Rebel snipers had caused "considerable civilian casualties".
          - от Live update на Гардиън.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Сори, преди пуснаха някаква кратка статия която май после изчезна и се появи онова в лайв блога. Коригирах предишният ми пост.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              Може би си струва да се разгледат операциите и сраженията едно по едно - доколкото има нещо по открити данни и да видим кое как. В "Уики" има някакъв списък, от който може да се започне. Сега нямам свободно време, но можем да започнем да изчистваме нещата едно по едно, може би в отделна тема.

              Comment


                http://ru.euronews.com/2013/02/18/he...lls-for-talks/ - Отряди на Хизбула се сражават с сирийските бунтовници на границата с Ливан.

                Comment



                  Бутновниците свалят ирански самолет край Дамаск. Самолета избухва в пламъци в края на клипа, малко преди да се приземи.
                  Интересно, че стрелят по него само с леко стрелково оръжие.

                  Свален на земята хеликоптер на сирийската армия, на мен ми прилича на МИ-8.
                  По пътя към него пътува джип с бунтовници, едният е американец, говори на английски
                  Към шофьора се обръщат с 'Шишани".т.е Чеченец.
                  Войната е лека за зрителите...

                  Comment


                    Първият клип се появи преди няколко дни, но само с частта, където стрелят по снижаващият се самолет, практически без да го засегнат. Втората част над клипа (момента със самолета над пистата) прилича на лошо боравене с някакви спец-ефекти. Макар в случая 'специални' да не е много на място.
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      albireo написа Виж мнение
                      Втората част над клипа (момента със самолета над пистата) прилича на лошо боравене с някакви спец-ефекти.
                      Съгласен... Не изглежда да е свален, няма дим...
                      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                      И. В. Сталин

                      Comment


                        Ако държите да обсъждате теоретични въпроси на армейската структура или партизанската война, наистина направете го в отделна тема. Въпреки че не разбирам за какво толкова спорите.

                        Относно Сирия, тези съобщения за сблъсъци между FSA и "Хизбула" са много сериозни. Ако конфликтът наистина прелее в съседен Ливан, не се знае докъде ще стигне.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          In a small corner of Syria, rebels attempt to reconcile

                          Rebels and pro-government militias have agreed to stop shooting in Talkalakh, thanks to the efforts of Sheikh Habib

                          ... I'm not religious. I only have a beard because we have no time to shave. There are no foreign fighters with us. We are all local, 100%. This is a Sunni part of town and we are all Sunnis.

                          Много мило

                          Comment


                            Натискат за преговори: Brahimi urges Syria peace talks at UN

                            Comment


                              http://www.newsru.com/world/19feb2013/blastpalace.html - Взривове до президенският дворец в Дамаск.Отговорност за взривовете е поела ССА.

                              Comment


                                Syria conflict: 'Army rocket kills 19 in Aleppo'

                                A Syrian army rocket attack kills at least 31 people in the northern city of Aleppo, eyewitnesses and activists say.


                                В Алепо е паднало нещо голямо, съдейки по жертвите и разрушенията - поне 3 сринати сгради, 19 убити, като под развалините може да има много повече. Нищо не се казва за прелитащи самолети, което ме навежда над мисълта, че Асад може да е изстрелял Скъд по бунтовническата зона.

                                В същата новина:
                                In a separate development, the first of two Russian planes with humanitarian aid landed in the Syrian port of Latakia, Russia's Interfax news agency reports.
                                More than 46 tonnes of aid is being delivered from Moscow, including generators, tents and food.
                                The planes are expected to take back Russian citizens on the return flight, which would be the first direct evacuation.
                                Руски самолети са започнали да доставят хуманитарна помощ на летището в Латакия, извойзвайки руски граждани на връщане, което ще е де факто евакуация.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X