Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Gollum написа
    Другият вариант е някакъв тип "наказателна акция"
    Аз съм по-склонен да приема, че е точно това. Ако е конвой от бронирани машини (никъде не се виждат камиони), защо въобще ще минава през застроените площи, вместо да избере безопасен маршрут през полето?

    Имам теория, и тя е, че силите на режима са се отказали от опитите да завладяват "бунтовнически гнезда" като Дераа и Хомс, и вероятно много други. Просто нямат достатъчна численост за преравяне къща по къща, като точно при такива операции бунтовниците биха им нанасяли най-много загуби, със заложени експлозиви и снайперисти. Да не говорим, че "прочистената" по този начин територия после трябва да се държи, тоест да се оставя гарнизон, който също ще търпи загуби от снайперисти - вижда се, че на бунтовниците не им липсва боен дух, пробиват дупки в стените, правят засади и т.н. постоянно нанасят загуби на армията, а самите те се умножиха многократно през последната година.

    Армията би трябвало вече да е осъзнала това, особено след неколкократните "окончателни прочиствания" на Хомс, Дераа, Алепо и т.н. от бунтовници, и да е разбрала, че това е обречена на неуспех тактика.
    Затова предполагам, че в момента единственото което им остава е да се опитват да ограничат бунтовническата активност да не се излее навън от тези градове, като поддържат външен обръч около градовете, обстрелват по площи с артилерия и авиация, и периодично "демонстрират присъствие" с такива бронетанкови набези във вътрешността - просто минават през града, стреляйки във всички посоки, без да се опитват да завладеят и задържат определена територия. С тях се вижда, че има и БМП, но ако има в него пехота, си седи вътре, защитена от снайперисти. "Разузнаване с бой" може би може да се използва също.

    Явно бунтовниците все още не разполагат с големи количества противотанкови оръжия, затова и армията си позволява такава тактика, т.е. в тази ситуация никой не може да нанесе сериозни загуби на противника: едните "демонстрират присъствие" и гърмят напосоки без да излизат от машините, другите ги снимат с камери от безопасните високи етажи.

    Виж, ако се въоръжат подобаващо, танковете просто няма да могат да влизат в градовете така, само с подкрепление от пехота и артилерия. Но пък тогава наистина вече няма да има смисъл да го правят.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Ако е конвой от бронирани машини (никъде не се виждат камиони), защо въобще ще минава през застроените площи, вместо да избере безопасен маршрут през полето?
      Някъде бях попаднал на такова филмче - сравнително дълго и на другата страна (силите на Асад), което показваше точно такъв конвой - три танка и може би няколко други бронирани машини (не ги преброих внимателно, май имаше поне едно БМП, от което снимаха). Описанието отдолу гласеше, че носят боеприпаси на някаква - май щурмова група или нещо подобно, т.е. някъде, където се води бой. И очевидно пътят им минаваше през някакво доста разрушено населено място.
      В още едно подобно филмче се виждаше как спряха, защото от някъде започнаха да ги стрелят, след това самите танкове започнаха да гърмят и единия го удариха с нещо, но явно неуспешно (предполагам, ДЗ е сработила, а танкът се прикри с димна завеса).
      Та затова и предполагам, че част от филмчетата на бунтовниците показват точно засади над подобен род снабдителни конвои. Разбира се, онова с двата танка, които маневрират съвсем до сградите и гърмят по тях, а един бунтовник снима от прозорец на горен етаж звучи по-скоро като "наказателна акция".
      А танковете им са сравнително добре защитени с ДЗ, което явно е достатъчно за да ги опазва в известна степен от РПГ-та. Затова и може да ползват предимно тях за такива акции - вероятността да изгърмят е много по-малка, отколкото доста по-слабо защитените БТР-и и БМП-та.
      Поне това са някакви мои лаишки размисли по темата, които може и да са съвсем погрешни.

      Comment


        Eguo написа Виж мнение
        http://www.youtube.com/watch?v=T1EDYrbU-B8
        и
        Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


        Едно и същото. Танк не е бил унищожен. Очевидно това е димна завеса.
        Следващия път - ще по-голям късмет.
        Според мен това напомня на Call of duty. Дълги, непрекъснати редове на танковата картечница иззад живите плетове. Накрая "буххх", "аллах акбар" и нищо не се вижда. Е, има и студиен коментар от някъде си..

        Comment


          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

          Не видях да е пускано до момента....
          !!! Финалът е грозен.

          Comment


            Всички тези клипове са примери за това, което говорехме вчера - опита се усвоява, пускат се ударни групи с прикритие, алахакбаровците гинат в доста големи количества. Но това е съвсем отскоро.

            Има някакви интересни новини от Ливан:

            Ливанская армия преследует банды экстремистов на границе с Сирией

            Мишель Аун... По его словам, ситуация в Сирии "меняется в пользу законного правительства". В этой связи генерал предупредил "ливанскую политическую группу, которая вовлечена в сирийский конфликт и снабжает оружием мятежников", о том что, она ведет опасную игру. В результате Аккар, Эрсаль и ряд других районов на севере страны, как отметил Аун, превратились в "тыловые плацдармы" ССА. В сложившейся ситуации вождь христиан потребовал от ливанской армии решительных действий.

            Какъв е тоя Мишел Аун? Какво представлява ливанската армия, някой има ли представа?

            Comment


              Продъжавате да говорите за тактика и C2. Да повторя - това, което позволява на режимът да се държи е липсата на каквата и да е концепция за водене на координирани операции срещу него. Докато силите на Башар със сигурност са по-добре по този фактор.
              ККухулун, колкото до това кой е Мишел Аюн - питай гугъл. Повече за това какъв му е бекграунда - май имаше в материала на Динаин за ливанската гражданска война.
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                albireo написа Виж мнение
                Кухулун, колкото до това кой е Мишел Аюн - питай гугъл. Повече за това какъв му е бекграунда - май имаше в материала на Динаин за ливанската гражданска война.
                Гугъл съм го питал, а и бекграунда не ме интересува много. Важно е какво влияние има там в района. Какво значение имат думите му.


                albireo написа Виж мнение
                Да повторя - това, което позволява на режимът да се държи е липсата на каквата и да е концепция за водене на координирани операции срещу него.
                Според мен е достатъчно ясно, че факторите са много, не е един. Може би искаш да кажеш, че това е основния фактор. Аз пък мисля, че ако Асад нямаше танкове, артилерия и авиация, бунтовниците отдавна щяха да са го изтикали в руската база. От друга страна, не липсват координирани атаки срещу него, например последния щурм на Дамаск. Има кой да ги координира, когато е наложително и така да се каже - общополезно. Изобщо, там координацията страда, защото всеки се бие за различен шеф.

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  Аз пък мисля, че ако Асад нямаше танкове, артилерия и авиация, бунтовниците отдавна щяха да са го изтикали в руската база.
                  ...защото?
                  Хайде да помислим - ако Башар нямаше танкове, артилерия и авияция, това което щеше да има е по-многобройна (макар и със съмнителна лоялност), по-добре въоръжена и най-важното по-добре организирана армия сравнено с бунтовниците. Съвсем не е ясно, че би бил "изтикан в руската база".
                  Според мен надценяваш както силата на бунтовниците, така и значението на техниката.
                  Но си прав разбира се, че факторите са много и не е един. Но най-важният си остава C3, но на ниво операции. Това общо взето винаги е най-важният фактор.
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    albireo написа Виж мнение
                    това което щеше да има е по-многобройна (макар и със съмнителна лоялност), по-добре въоръжена и най-важното по-добре организирана армия сравнено с бунтовниците
                    За кое от тези неща можеш да приведеш съответните цифри?

                    Comment


                      За нито едно. Пиша по спомени.
                      Като количество сирийската армия си превишаваше многократно бунтовниците в началото на въръжените действия и в последствие не мисля, че е станала по-малобройна. Въпреки дезертьорствата.
                      Относно въоръжението мисля е очевидно - някои от бунтовническите части, са достатъчно добре въоръцени, други са си трагични...на този фон армията все още пази някаква хомогенност и като цяло е по-добре въоръжена. Със снабдяването със сигурност не е в по-лошо положение отколкото бунтовниците. За организация - мисля няма какво да говорим толкова. Въобще едната страна започва с изградени структури, процедури и т.н. - това е армия, другата започва като сган и тепърва трябва да изгражда въпросните. Както се вижда от онази статия, а и от други косвени източници - засега хич не се справя с тази задача.
                      Last edited by albireo; 17-02-2013, 01:47.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        Е каква сган, те се изсипаха де що имаше муджахидини, ветерани от чукурнайсе войни, да не говорим за инструктoрите Ти само като ги видиш разните Лува ал-еди-кво-си и Джумаат бля бля как мачкат всичко наред и ти става ясно. Хубаво четеш оная статия, но там човека пише за селските герои, местните. Ясно си го казва. С тях армията би се справила без проблем, тук съм съгласен. Той Голъм развиваше някакви теории как за една година всички местни са станали командоси, обаче не знам дали е отчел текучеството в занаята

                        Относно числеността, хубаво е да се приложи някакъв общ критерий. От едната страна имаме изцяло хора на фронта, с оръжие в ръка. Въпроса е каква част от сирийската армия изпълнява тази функция. Пишат някъде 300 хиляди примерно, обаче в тях влиза бая народ. Тия на фронта няма да са много, ако махнем тежката техника, артилерията и авиацията. Може да се сметне нещо по наличната информация, но според мен не си струва труда.

                        Относно организацията, вие разбирате повече тези работи от мен, това ви е "форумната специалност". Доколко тази организация е подходяща за конфликт като сирийския?

                        Comment


                          Въпросните интернационалисти, колкото полза носят, толкова и вреда. При всички случаи не спомагат нито за спойката в редиците на бунтовниците, нито за изработването на някаква що годе ясна оперативна концепция сред тях...за стратегия да не говорим, там пък направо омазват нещата.
                          Ако съм ти разбрал правилно въпроса питаш доколко армия, чиято подготовка е била насочена главно към сценарии за конфликти с Израел или Турция - т.е. с по-висока интензивност, може да се справи в COIN и MOUT операции? Ами изглежда не се справя особено добре.
                          Аз обаче имах предвид организация по принцип. ВСе пак това е армия, има изградени структури по вертикала, C3 Процедури и т.н. които колкото и да са ригидни - все пак поне ги има. Което е много по-добре от разнородната сган сред бунтовниците.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            albireo написа Виж мнение
                            Въпросните интернационалисти, колкото полза носят, толкова и вреда. При всички случаи не спомагат нито за спойката в редиците на бунтовниците, нито за изработването на някаква що годе ясна оперативна концепция сред тях...за стратегия да не говорим, там пък направо омазват нещата.
                            Не знам защо намесваме бунтовниците на това ниво. Мислиш, че стратегията зависи от тях? Интернационалистите печелят тактически победи, това им е работата. За това им плащат. Хората са бойци, не са теоретици. И същевременно се ритат помежду си, защото тия, дето им плащат, не са първи приятели.

                            albireo написа Виж мнение
                            Ако съм ти разбрал правилно въпроса питаш доколко армия, чиято подготовка е била насочена главно към сценарии за конфликти с Израел или Турция - т.е. с по-висока интензивност, може да се справи в COIN и MOUT операции? Ами изглежда не се справя особено добре.
                            Хич даже не се справя добре. Но да видим оттук нататък как ще се справя.

                            albireo написа Виж мнение
                            Аз обаче имах предвид организация по принцип. ВСе пак това е армия, има изградени структури по вертикала, C3 Процедури и т.н. които колкото и да са ригидни - все пак поне ги има. Което е много по-добре от разнородната сган сред бунтовниците.
                            Така де, има структури, има процедури. Охраната на базата води бой, хеликоптерите висят по стоянките, устава се спазва чудесно

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              Не знам защо намесваме бунтовниците на това ниво. Мислиш, че стратегията зависи от тях?
                              Не е толкова плоско както го описваш. Въпросните интернационалисти идват с определена стратегическа визия и доктрина. Която определено не съвпада с тази на светски настроените бунтовници. Т.е. със самото си присъствие, дори и това да не е тяхна работа както ти казваш, те компроментират работата на опозиционните съвети базирани в чужбина на всички нива бих казал.

                              Кухулин написа Виж мнение
                              Така де, има структури, има процедури. Охраната на базата води бой, хеликоптерите висят по стоянките, устава се спазва чудесно
                              Опасявам се, че въобще не си ме разбрал. И продължаваш да мислиш главно на ниво тактика...
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                albireo написа Виж мнение
                                Опасявам се, че въобще не си ме разбрал. И продължаваш да мислиш главно на ниво тактика...
                                Ами кажи какви структури, какви процедури имаш предвид, толкова полезни за сирийската армия. Как да те разбера, като само "стратегия" и "операции" чета. Каква стратегия, какви операции?

                                Comment

                                Working...
                                X