Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ами случва се например частите да попадат няколко пъти по един и същи начин в една и съща засада. Това няма как да стане при добра комуникация, да не говорим за координация. А пък взаимодействието между бронирани сили и пехота, между авиация и пехота напълно отсъства - вижда се при всяка по-сериозна битка. Има мнение, че организационно координацията е изведена на много високо ниво - примерно генерален щаб - и на практика е само теоретична. Едва напоследък има наченки на реорганизация - формират се ударни групи с комплексен състав, формират се войски със специално предназначение, например вътрешни войски, изобщо натрупания опит се усвоява в последните три месеца, ако има и толкова.

    А армията си има своите успехи, но просто не се тиражират като тези на бунтовниците. Защо е така - отговор в горната статия.

    Comment


      Съществува ли някакъв вариант, в един момент американците да пренесат в жертва т. нар. революция? В края на краищата - каква игра се играе, и какво се цели? Ето виждаме - силите на метежниците все още не са едно цяло. Оттам и американското оправдание с оръжието за тях.

      Comment


        Ако някой ти каже, че са му ясни всички игри в Сирия, не му вярвай

        Според мен поне три основни фактора задвижват войната - борба за нефто-газови трасета, борба за/против руско влияние и борба за/против иранско влияние. Разбира се, демокрация, свободи, това е ясно. Тези три фактора са отделни, но тясно свързани. Ето например една гледна точка:

        Syria's Pipelineistan war

        Тук разбира се трябва да имаме предвид чия гледна точка четем - в газовата обстановка никъде не се споменава Катар

        Сега, по принцип не е изключен вариант, при който тези три фактора могат да отслабнат или да отпаднат, тоест трите борби да завършат с някакво примирие. Как ще се отрази това на революцията... вероятно не много добре.

        Comment








          Comment


            Хъм, Кухулин, за това, че армията е в сходно ниво на разпокъсаност - струва си да се обсъди.

            Кухулин написа
            Ами случва се например частите да попадат няколко пъти по един и същи начин в една и съща засада. Това няма как да стане при добра комуникация, да не говорим за координация.
            По какво съдиш за това?

            Кухулин написа
            А пък взаимодействието между бронирани сили и пехота, между авиация и пехота напълно отсъства - вижда се при всяка по-сериозна битка.
            Дали? А как точно се вижда.

            Задавам тези въпроси не за да се заяждам, а защото и аз мислих по тях последните дни и ми се струва, че на повечето ю-тубски клипчета са възможни и други обяснения (ако по тях съдиш за това какво се случва по време на битка).

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              По какво съдиш за това?
              Ами имаше такива случаи. Ще потърся какво съм гледал, но при тия обеми нищо не обещавам.

              gollum написа Виж мнение
              Дали? А как точно се вижда.
              То проблема е, че не се вижда взаимодействие. Да го кажем така - възможно е да взаимодействат, но няма данни. Дори и официалните изявления не обръщат внимание на тоя въпрос, например "тая и тая бригада освободи еди-кво-си с подкрепата на авиацията". Не, летят някакви пепелаци и бухат на места, където няма никаква офанзива. Ми те в Тафтаназ не вдигнаха нито един хеликоптер при атаката. Тука последно не евакуираха нито един L-39, а от осем парчета все някой ще да е бил в движение. Най-вероятно не е стигнала заповед.

              На земята пък какво да говорим. Ти виждал ли си някъде танкове да работят под прикритието на БМП и пехота? Щото аз не съм.

              Comment


                Не случайно подчертах - напълно възможно е и друго обяснение на тези неща. Главният ни проблем е, че разчитаме почти само на информация от ю-туб, т.е. на това, което бунтовниците са успели да заснемат и качат. А е очевидно, че това е подбран материал и вероятно включва някои по-безопасни или удобни за тях ситуации. Ще коментирам по ред (като целта ми е просто да дам друго възможно тълкуване, ясно е, че няма как да сме сигурни в нищо, защото ни липсва информация).

                Кухулин написа
                Не, летят някакви пепелаци и бухат на места, където няма никаква офанзива.
                Това, както и обстрела с танкове и артилерия може да е допълнение към останалите бойни действия. Просто това получаваме заснето най-често, защото другото трудно ще го заснемеш и оцелееш достатъчно дълго, за да го качиш (а може да си имаш и по-важни задачи от заснемането). Т.е. подобен род "тероризиране" на населението да е допълнение, а не основна дейност за авиацията и артилерията. А съвместните действия просто не попадат в клипчетата на бунтовниците. Може и вместо "тероризиране" да се тълкува като "подготовка" за атака.

                Кухулин написа
                Ти виждал ли си някъде танкове да работят под прикритието на БМП и пехота? Щото аз не съм.
                И аз се замислих за това, но е възможно различно обяснение. Това важи и за засадите, между другото. Каква е ролята на бронираните подразделения (реално, взводове) в тази война? Общо взето, тройна:

                1) щурм и разчистване на застроените площи заедно с пехотата и (когато е нужно) артилерийска и въздушна поддръжка.

                2) конвой, т.е. мисии по комуникациите - да донесат боеприпаси до изолиран пункт или такъв, в който се води сражение; да охраняват изнасяне на ранени и прочее.

                3) да оказват директна огнева поддръжка (т.-е. да действат като артилерия).

                Само (1) предполага директно взаимодействие с пехота, (2) и (3) няма да има подобно нещо или най-малкото,няма да се вижда на клипче. аз подозирам, че мнозинството от филмчетата в тубата са по (2), т.е. конвой от няколко бронирани машини, който попада на засада и част от ситуацията след това. Не е чудно, че не се вижда пехота.
                Що се отнася до това защо танковете се виждат най-често: за разлика от БМП и БТР, те са добре защитени, т.е. са далеч по-устойчиви за нападение с РПГ.
                А пък ние гледаме филмчетата в тубата и се чудим защо никъде няма нормални действия на бронетехника с пехота. Съмнявам се, че сирийската армия е толкова некомпетентна, особено след година и повече такъв род действия. По-скоро никой не заснема този род действия (или не оцелява след това, за да качи материала).

                Comment



                  т.е. Кухулин, ти даваш примери за липса на тактическа координация. Което хич не е същото, като описаното в статията за състоянието на анти-правителствените сили. Там липсата на координация кажи речи е стигнала до корена. За стратегия не искам да говоря въобще, но съм склонен да предположа поне някакви оперативни замисли и концепти при силите на режима (друг въпрос доколко се осъществяват).
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    подобен род "тероризиране" на населението да е допълнение, а не основна дейност за авиацията и артилерията
                    Това сега какво трябва да е - политпропаганда за употреба пред катарските власти и комисията на ООН?

                    albireo, да, ако си имал това предвид, то сирийския елит (лоялистите) е доста сплотен около Асад. Той затова е и "лоялистки" де. Засега не се наблюдават отделни групировки, сражаващи се поотделно срещу бунтовниците, макар да има някаква информация за местни опълчения, но това са дребни случаи на фона на общата картина.

                    Comment


                      Кухулин написа
                      Това сега какво трябва да е - политпропаганда за употреба пред катарските власти и комисията на ООН?
                      Не, това е функционално определение - политиката, знаеш, не ме вълнува. Т.е. обстрела "по принцип" на определена зона. Често използвана практика от кого ли не (честно казано,със съмнителна ефективност като цяло). нещо като "това е район зает от противника и той е някъде там, гърмим по този регион, следователно му нанасяме някакви загуби или проблеми". Ако "тероризирам" те притеснява, ще използвам "случаен обстрел" или "стрелба по застроена площ".

                      Comment


                        http://www.youtube.com/watch?feature...&v=QWOspljRbfI

                        Comment


                          Вероятно американецът(определям го като такъв защото изречените от него думи на английски бяха с американски акцент ) е просто салафист който е в Сирия за джихад.Този и не е прецедент защото когато НАТО нахлу в Афганистан през 2001 след пленените бойци на талибан имаше и американец за който се разбра че е приел исляма само 5 или 7 години по рано.

                          Comment


                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                            Не видях да унищожават танка, но определено имат висок боен дух. А към края някакъв направо изпадна в амок.

                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                            Това трябва да е цялото клипче на разбития с РПГ-29 танк, дето вдигна шум. Онзи с разпраните панталони май е командира на танка и само той оцелява - виждат се много вторични експлозии, според мен патроните на картечницата гърмят, и разни други неща. Т.е. не виждам как някой би останал жив вътре.

                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                            Още танкове в Дераа. Явно не могат да си вдигнат оръдията достатъчно и бунтовниците го знаят, след като си снимат така безстрашно. Тогава въпросът е какво правят там тия танкове, сред тези сгради са съвсем уязвими за стрелба от високите етажи и покривите? Тук например не виждам никакво взаимодействие на танковете с пехота, просто си порят наред по долните етажи на сградите и маневрират.

                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                            Асад сформира женски батальон. Ще пусна линк и в нарочната тема.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Dinain написа
                              Тук например не виждам никакво взаимодействие на танковете с пехота, просто си порят наред по долните етажи на сградите и маневрират.
                              Да, Динайне, аз гледах това и няколко подобни клипчета със сходни (до известна степен) ситуации. Тъй-като си мисля, че е малко вероятно в сирийската армия да са останали много неадекватни на този тип военни действия хора, затова се замислих за някакво друго обяснение. Почти навсякъде по клипчетата се виждат сами танкове, без пехота около тях. Очевидно , че на Асад не са му свършили пехотинците и да е останал само с танкове, та за това се замислих за някакво друго обяснение и затова си мисля за този вариант: възможно е това да е част от конвой (охраната), която е попаднала на засада (обстрел, барикада или нещо подобно) и затова обстрелват или там отговарят на огъня. Подозирам, че е нормално именно в подобна подготвена ситуация бунтовниците да снимат (по-безопасно е, най-малкото).
                              Другият вариант е някакъв тип "наказателна акция" (виждали сме клипчета, на които изглежда да има нещо подобно (до голяма степен безразборна стрелба ()или поне изглежда такава) по сгради). Но няма никаква логика да изпращат бронетехника по този начн в полу-разрушени градове, а чак такава степен на координация да са загубили, че бронетанковите им части да нямат връзка с мотопехотните и пехотните... (както смята Кухулин) не ми се вярва. Нито пък ще правят нещо а ла руснаците в първата война в Чечня с Грозни.
                              А в случаите, когато пехотата подкрепена от танкове разчиства може би просто няма кой да снима или рядко оцелява, за да пусне филмчетата (определено ще е много по-опасно).

                              Comment


                                Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                                и
                                Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                                Едно и същото. Танк не е бил унищожен. Очевидно това е димна завеса.
                                Следващия път - ще по-голям късмет.
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X