Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ок, сега сме наясно - някой наистина има толкова опростенчески мисловен процес.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Ясно, някой наистина обича демагогия.
      В действителност - животът е много по-лесно.
      Е пари - е бизнес.
      Няма пари - няма бизнес.
      (В противен случай - коммунизм)


      Макар че ... може би нещо, което аз не знам.
      Така например.
      В Сирия куршумите (от автомат) безплатно.
      Храна за бунтовници безплатно.
      Медикаменти за бунтовници безплатно.
      П.С.
      А фанатик с камък - не е страшно.
      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

      Comment


        @Eguo, нямам какво да добавя към предната си констатация.

        Нещо любопитно по темата - всяка война ражда свои герои:

        Syria: the former English teacher turned Aleppo's female sniper

        Her fame has spread throughout Aleppo. Her comrades have nicknamed her 'Guevara', but to many of the city's residents she is known simply as: 'the female sniper'.


        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Months ago, her children, a boy and girl aged seven and 10 were killed when an airstrike demolished their home.

          Жена снайперист - морално чудовище.
          Ако тя убива някой друг децата - няма да е лесно за никого.

          До 2011 г. - живее в мир и дружба.
          Никой не бомбардирани.
          Сега Катар и Саудитска Арабия (с одобрението на Запада) дава финансиране на бунтовници.
          Засегнатите цивилни хора.
          десетки, стотни хиляди бежанци от окупираните на бунтовниците територии.
          60 000 убити.
          За какво?
          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

          Comment


            Months ago, her children, a boy and girl aged seven and 10 were killed when an airstrike demolished their home.

            Жена снайперист - морално чудовище.
            Много странна логика - по-скоро достатъчно нормална човека реакция, която се случва на много места и може да се намери във всеки - особено такъв, конфликт. Честно казано, ако у нас избухне гражданска война и амолет на едната фракция хвърли бомба върху жилището ми и убие двете ми дъщери, няма да си мисля, че тези, които са го направили са "нечии деца също", а вероятно ще направя всичко по силите си, за да им отмъстя. Не мисля, че това ще ме превърне в "морално чудовище". Макар че не мисля, че отмъщението поправя каквото и да е - или пък насилието, но реакцията си е достатъчно нормална и в рамките на представите ми за човешката (нормална) психология.
            Нали разбираш, цялата разлика е във възприятието на конфликта. За теб (и част от останалите участници в темата) това е външно нашествие. Т.е. ти си представяш (може би) нещо като съветско-немската война 1941-1945 г. Според мен това е гражданска война, т.е. нещо съвсем различно.

            Бих казал, че и разбирането, че в Сирия преди всичко е било "мир и дружба, никой никого не потиска и нищо лошо не му прави" вероятно не е много реалистично. Не веднъж писах в темата - такива конфликти не се получава на празно място и само защото някой бил започнал да налива пари отвън. Без вътрешни причини не става - особено пък в тези мащаби. Затова и подхванах цялата тази тема за заплащането и мотивацията.

            Comment


              Eguo, жените-снайперистки от Червената армия през ВОВ никой не ги нарича морални чудовища.

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                Много странна логика - по-скоро достатъчно нормална човека реакция, която се случва на много места и може да се намери във всеки - особено такъв, конфликт. Честно казано, ако у нас избухне гражданска война и амолет на едната фракция хвърли бомба върху жилището ми и убие двете ми дъщери, няма да си мисля, че тези, които са го направили са "нечии деца също", а вероятно ще направя всичко по силите си, за да им отмъстя. Не мисля, че това ще ме превърне в "морално чудовище".
                Жена снайперист - морално чудовище.


                gollum написа Виж мнение
                За теб (и част от останалите участници в темата) това е външно нашествие. Т.е. ти си представяш (може би) нещо като съветско-немската война 1941-1945 г. Според мен това е гражданска война, т.е. нещо съвсем различно.
                Не. То като войната в Чечения, Шри Ланка, Палестина.
                Без външно финансиране - войната спира. Ще остават фанатици с камъни.
                Десетки хиляди хора ще останат живи.
                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                Comment


                  Някой хора явно или имат много къса памет за това как започна всичко в Сирия или за тях това са неща без значение. Какво значат там някакви си протестиращи, какво значат едни момчета, които ги затвориха, биха и измъчваха за един надпис по стената "докторе, ти си следващият". Какво значи стрелбата (с бойни муниции) по излезлите след това на протест демонстранти, какво значи запечатването за външния свят на цял град и обстрелът му (буквално за обстрел става дума), след като властта не успя да овладее демонстрантите. Та явно всичко това са нелегитимни причини за случилото се в Сирия. И всички протестиращи са явно фанатици с камъни, дезертьорите от армията също, офицерите, които тайно съобщаваха на бунтовниците, къде ще бъде нанесен следващия въздушен удар, така че онези да се изнесат от там (съпротивата срещу режима има много изражения) всичко това е нищо - диваци с камъни...
                  Но виж външното финансиране, външнополитическите ходове, страните от Залива, които разпалват война - само това има значение.

                  Ще кажа едно - който има конспиративно мислене - той обяснява света чрез конспирация, за който значение имат само държавите и техния интерес, но не и хората в тях, за него вътрешнополитическите събития са незначителни.

                  P.S. И Eguo, престанете да слагате Шри Ланка към тоя тип конфликти, защото това са пълни глупости! В Шри Ланка нещата стояха по съвсем друг начин и войната беше спечелена по други причини и с други методи.

                  ***
                  Last edited by Dinain; 10-02-2013, 21:24. Причина: неподходящ език
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    Eugo написа
                    Жена снайперист - морално чудовище.
                    Защо? Само защото е жена? В такъв случай, въпросът на Крамър е съвсем на място - по същия начин ли оценяваш съветските снайперистки през ВСВ? Някои от тях дори не са имали лични загуби от подобен мащаб, преди да станат снайперистки. Т.е. по твоята терминология те трябва да бъдат "морални чудовища". И сигурно трябва да преценим Вермахта като много "морален", защото в него жени не са служели и не са воювали? Знам, изцяло извън темата е, ама съм съгласен с албирео - бая крайна форма на сексизъм - жените могат да бъдат убивани, децата им - също, но виж те самите да убиват в отговор - не може. Хъм.
                    Моето мнение (защото това, разбира се, е въпрос на мнение, а не на факти) е, че полът няма много общо с тези неща.

                    Eugo написа
                    Не. То като войната в Чечения, Шри Ланка, Палестина.
                    Без външно финансиране - войната спира. Ще остават фанатици с камъни.
                    Десетки хиляди хора ще останат живи.
                    Не знам дали има смисъл да говорим по този въпрос. Войните се водят (тези войни - също), защото има вътрешни причини за тях - твоите "фанатици с камъни". И започват или свършват не когато няма пари "отвън", а когато проблемите, които ги подклаждат (а това са вътрешни проблеми) се решат по един или друг начин. В гражданските конфликти общо взето с победата на едната страна - пълна и безусловна (най-често това означава пълното неутрализиране, изгонване или изтребване на другата). Или алтернативата е конфликтът да си тлее и току да преминава в по-активна или по-пасивна фаза, но без да се решава / приключва. И хора ще умират, но не защото едните са се позволили да защитават своите интереси с оръжие в ръка (обикновено срещу другите, които са узурпирали изцяло това право), а защото има някакви съществени проблеми, които обаче не се решават от тези, които имат властта да го сторят. По някакви - най-често (според тях) много важни причини. И хора ще си загиват, а съдби - ще се провалят и осакатяват поради тези неща, а не защото едните са си позволили (били са докарани дотам) да нарушат обществения договор (доколкото подобно нещо е имало, можеш да го замениш и с "реда" или "статуквото"). А дали според нас тези хора са прави за себе си или не, едва ли има някакво значение.
                    Ролята на въпросното "външно финансиране" е на катализатор в най-добрия случай (ще ми простите тази химическа метафора), т.е. може да интензифицира конфликта, но не повече. Като характерно е, че всяка от страните в такъв конфликт зависи повече или по-малко от същия фактор.
                    В конкретния случай със Сирия - в ръцете на отделните фракции със сигурност е попаднало огромно количество оръжие и боеприпаси от разграбени складове (а далеч не само отвън), така че спадането на нивото на външна намеса в никакъв случай няма да потуши конфликта, просто ще означава временно надмощие за тази от фракциите, която има по-големи запаси и достъп до оръжие плюс по-добър териториален контрол (който, между другото, съвсем не е въпрос само на оръжие или военно надмощие).
                    има някаква вероятност конфликта да се върне към малко по-тихата форма на "тероризъм срещу армия" (лично мое работно название, ако се налага, ще го обясня по-дълго), но няма да се реши.

                    RAMMSTEIN написа
                    с тази разлика , че пропускаш нещо , тогава те са деиствали в отбрана , срещу демоничен враг натрапник вероломен нашественик извършил неизброими злодеиства , и са били само от армията на оста .
                    Съвсем различни неща .
                    По-скоро ти пропускаш нещо - това е по-късната оценка на нещата. Погледнато чисто човешки на най-ниско индивидуално ниво където има подобна форма на крайно насилие, всеки мисли и възприема нещата в такива категории - без значение как ще изглеждат те по-късно в масовото съзнание (особено пък, в други държави). Т.е. за всеки, който е загубил хора там, нещата стават изключително лични и се мисли в категориите на отмъщение, "изключителни злодейства", "врагове натрапници", "защита на своето" и прочее. Т.е. тези неща действат от всяка страна. особено пък в гражданска война, когато всяка от страните е по същество "враг-натрапник", "нашественик" и "насилник" за другата. Никой не се възприема като "лошия" или "неправия" в такъв случай.

                    ПП Тъпото в цялата работа е, че отново се отнесохме извън темата, защото някои напират да говорят неща, които са изцяло въпрос на мнение, а не на факти. Ще дойде горския и ще ни изгони и - с право.
                    Last edited by gollum; 10-02-2013, 18:03.

                    Comment


                      Eugo написа
                      една жена, която убива децата на други хора
                      Правителствените войници едва ли са "деца", но както и да е. Но аз да попитам пак, същият критерий прилагаш ли го към рускините-снайперистки от ВСВ? Защото те също са жени, също са убивали деца на други жени (по горната логика), така че и те трябва да са "морални чудовища"?

                      Comment


                        Eguo написа Виж мнение
                        Жена снайперист - морално чудовище.
                        До 2011 г. - живее в мир и дружба.
                        Като оставим явния сексизъм на страна, лафът за "мир и дружба преди 2011 г." направо ме хвърли в недоумение? На една и съща планета ли живеем? Мир и дружба по съветски ли? И въобще някога ходил ли си в Сирия?

                        Comment


                          gollum написа Виж мнение
                          Правителствените войници едва ли са "деца", но както и да е. Но аз да попитам пак, същият критерий прилагаш ли го към рускините-снайперистки от ВСВ?
                          Да.
                          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                          Comment


                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            Като оставим явния сексизъм на страна, лафът за "мир и дружба преди 2011 г." направо ме хвърли в недоумение? На една и съща планета ли живеем? Мир и дружба по съветски ли? И въобще някога ходил ли си в Сирия?
                            колко души бяха убити в Сирия 2010-2011?
                            60000?

                            Виж видео в YouTube Алепо през 2010 г. и днес.
                            http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                            Comment


                              Ок, Eugo, благодаря за отговора. Т.е., тази жена, да речем, е също "морално чудовище", според теб (при това, очевидно, много по-голямо чудовище, защото е убила много повече "деца на други майки", освен това, отишла е доброволно да се занимава с това)? Е, въпрос на мнение, както написах - аз не мисля така. За тях, включително.

                              Comment


                                ****
                                Но стигнахме далеч от темата на Сирия.
                                Гледайте видео за 2010 г.
                                Ако не е беше чуждестранно финансиране - жена не би са загубила деца.
                                Last edited by Dinain; 10-02-2013, 21:27. Причина: отклонение от темата
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X