Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Либия след Кадафи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Dinain написа Виж мнение
    Защо, питам се, и не виждам друго обяснение освен че общественият натиск в западните държави е принудил властимащите там да предприемат действие (въоръжена намеса) в съзвучие с "общественото мнение" на електората си, но против реалния си, прагматичен интерес. (Италия и САЩ според мен се присъединиха към коалицията с ентусиазъм, все едно отиват на зъболекар) Затова и чакаха до последния момент, но явно крехката демократична душа на електоралната единица не можа да се примири с мисълта, че злото (Кадафи) може да триумфира. И съответно силите на светлината трябва да се намесят.

    С други думи, наблюдаваме класически пример на това да станеш жертва на собствената си пропаганда.
    Доста добър анализ. Според мен щатите бяха решили да дадът нагледен урок на западна европа и да им покажат до каква степен са гола вода във военно отношение спрямо финансовите си възможности. Пак според мен имаха пълното право да го направят. В последствие французите са осъзнали, че със всичко на всичко 300 самолета от които само 50 са Рафал ще им е трудно, не невъзможно но трудно да помогнат на въстанниците и са поискали помощ от САЩ. Чест им прави на американците, че избраха да подкрепят съюзника си вместо да продължат да му дават уроци. До момента единствените, които чукат на кухо са английските политици и ВВС.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #77
      Несъгласен, всъщност, макар и с повече усилия Франция и Великобритания, при повече време за подготовка, биха се справили сами със задачата.
      Просто оперативната готовност на американците е на по-високо ниво.

      Comment


        #78
        Карикатура за причини Кадафи да бъде бомбардиран:

        War, war never changes..

        Comment


          #79
          Относно карикатурата - допреди протестите едва около 1.2% от консумирания в САЩ петрол идва от Либия. При Италия този процент е 44. И както Динайн каза - при Кадафи на власт петрола отива на Запад тъй или иначе. Макар че е карикатура ми се вижда твърде опростено.
          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

          Comment


            #80
            Spellbreaker написа Виж мнение
            Имам въпрос- защо точно Франция започна първа с военни действия? Освен, че е по-близко до Либия (растоянията са относителни), какво я прави по-специална? Защо първите самолети не са американски, примерно?
            Или другите сили не са успели да придвижат за толкова време никакви самолетоносачи и въобще техника и хора?
            До колкото си спомням Барак Обама беше получил Нобелова награда за Мир !!! Освен това той има имидж на приятел на арабския свят,не би му отивало първи да даде заповед за атака. А и както споменаха по геополитически причини Либия е предимно европейски въпрос.

            Comment


              #81
              Ако интервенцията няма за цел да сваля Кадафито, значи е в негова помощ. Всъщност аз въобще не съм сигурен кои са тия бунтовници.

              Comment


                #82
                Онзи смешник Саркози най-сетне намери как да си го вдине...за рейтинга ми е думата!!! Идат избори, а действащия френски президент с всеки изминал ден губи позиции. Не е за сефте когато някой от лидерите на "великите сили" го закъса у дома да търси външни (военни)ефекти за да закърпи положението! не отричам, че Кадафи е "бясното куче" от Северна Африка което отдавна трябваше да бъде отстреляно но защо чак сега??? Цели 42 г.му гледаха сеира и се надпреварваха за кокала, пардон - нефта ....!!! Ако в либийската пустиня имаше само пясък не вярвам да се бяха размърдали. Интереса клати феса, както казва народа! Разбира се, и въпроса с емиграцията от Африка която залива Италия, Гърция, Испания и отчасти Франция също е важен но каква е гаранцията че новите власти-Кадафи е свършен, ще искат да спират недоволните да бягат? А и какви власти ще са те, поредния диктатор ли? Тогава въпроса е кой ще бъде този нов любимец на Запада.... Има и друг момент, бройте калко пъти ще чуете "Рафал","Рафал"...горките франсета така и не му намериха купувач. Редовно губят от руснации американци всички търгове за изтребители от Индия и Бразилия(тя оше се колебае) до Източна Европа. Даже и любимата им Румъния взе Ф-16. Та, малко реклама няма да навреди! НАТО като организация не е ангажирано и това е голям гаф според мен... Изобщо кашата е голяма и няма да се свърши за няколко дни! За БГ участие не искам да говоря...то има ли скакво? Само старите белгийски корита или някоя полева болница в Тунис до либийската граница... Мони Паси както винаги орева орталъка, че сме пропуснали да се наредим до Франция! Щото много хаир сме видели от нея, за едното докарване на сестрите колоко века ще трябва да бием поклони?

                Comment


                  #83
                  Не бързайте със смъкването на Кадафи. Жилав е той, плюс това е събрал хитростта на цяло стадо лисици Кой знае как ще се разбере под сурдинка със Запада?!?

                  Comment


                    #84
                    Кадафи е свършен
                    Хм. Не виждам причини за такова заключение, особено при положение че вече е преживял една въздушна кампания през 1986 г. Както и Насрала в Ливан през 2006 г., въпреки че аналогията е далечна.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #85
                      То сега,освен няколко бомбардировки,не е станало нищо по-съществено.Ако продължава така,има голяма вероятност Кадафи да остане на власт.А и все пак,той 42 години стои там и няма да я даде лесно.Обаче не му върви със семейството-през 86та умряла дъщеря му ,а сега сина му е тежко ранен.

                      Comment


                        #86
                        Хайде още малко въпроси.
                        В няколко новини четох как Кадафито е блокирал по море град Мисурата. Защо до сега не са попречили на блокадата? И къде са ВМС на Либия? Защо не ги нападат при положение, че се явяват опасност за европейските кораби. Също така къде са самолетите на Либия? Танковете. Тука въртят едни новини за десетки унищожени военни машини сред които и танкове. В едната новина ми говорят за 4 танка, в другата за още 1. Какво става с останалите.
                        Та изостави ли армията Кадафи или какво да си мисля. Дали пък знаейки, че европейците наистина не са си поставили както беше напр. с Хюсеин цел да го убият, той просто не си дава зор и си играе на войници с т.нар. коалиция.
                        И защо по българските телевизии поне (не следя чуждите) все едно и също мелят - за едни ракети, за едни самолети, пък какви марки били, за еди си колко полета и унищожено ПВО и пр. битова информация. Да важна информация, но просто все едно и също.
                        Също да ме прощавате, не съм много вещ, но мелят и за едни радари. При положения, че се силят половината самолети да са невидими какво ги интересуват едни радари които не представляват нищо повече от една въртяща се чиния.
                        Странна война.

                        Comment


                          #87
                          Пак припомням, че не сме кръчма.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #88
                            nikd2 написа Виж мнение
                            То сега,освен няколко бомбардировки,не е станало нищо по-съществено.Ако продължава така,има голяма вероятност Кадафи да остане на власт.А и все пак,той 42 години стои там и няма да я даде лесно.Обаче не му върви със семейството-през 86та умряла дъщеря му ,а сега сина му е тежко ранен.
                            Това е пропагандна за момента, дъщеря му си е жива. Но ето, че синът му имал много повече власт :
                            http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12794591

                            Хахахахаххахахахах
                            http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                            Comment


                              #89
                              beri_cd написа Виж мнение
                              Това е пропагандна за момента, дъщеря му си е жива.

                              При бомбардировките от 1986 загива осиновената му дъщеря Хана.

                              Оказва се, че коалицията анти-Кадафи ще се разшири с още 2 държави. При това арабски- Катар и Обединените Емирства,а Норвегия прекратява участието си докато не се разбере кой командва парада!!!

                              Български и световни новини от бизнеса и политиката. Наука, технологии и медии. Инциденти и произшествия, съдебна система. Любопитно за звездите.
                              Last edited by angevins; 22-03-2011, 13:48.

                              Comment


                                #90
                                Operation Odyssey Dawn explained

                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X