Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Либия след Кадафи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Или може би това е поредната доза пропаганда, при положение че източниците на информация са излючително ограничени и няма начин казаното обективно да бъде потвърдено
    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

    Comment


      Разбира се, че може да е пропаганда. Пак остава фактът, че има нужда от точно такава пропаганда - да снабдяваш обсадените. Побъркани времена.

      Бунтовниците май не могат да се разберат с племената в Бани Уалид и Сирт, утре щели да започнат някакви операции. Английски боен кораб стрелял с осветителни снаряди над кадафистите, за да им покаже, че знаят къде са им позициите

      Comment


        Дразня се на едно нещо - как самолетите на НАТО "щъкат" пъргаво танковете на Кадафи?
        Толкова ли са беззащитни тия съвременни слонове!? Като да стъпкваш хлебарки с крак!?
        Ами "сватбарската стрелба" с противо-въздушната им отбрана - описване на дъга със стрелба - и тя ли гърми на вятъра?
        Last edited by ; 05-09-2011, 12:43.

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          В края на краищата борбата се е водила за добра сума. Замразените либийски активи са 168 милиарда долара.
          Предполага се, че в момента Кадафи непосредствено разполага с около 10 милиарда долара в злато, което би му позволило да направи доста пакости, ако не го свитнат.

          Изобщо, бедна социалистическа джамахирия
          Много ми е чудно, как ли изглеждат 10 милиарда долара (нали?) в злато - чисто веществено, размерно и тяжестно!?
          И как ли могат да се похарчат, и доколко (от негова страна)?
          Дали са грамада колкото лека кола, или колкото бус, колкото камион?!
          (Хаха, сигурно като ги проверява, си ги гушка и ги милва! ^)

          Comment


            Аз ги смятах, нещо като десет кубика обем и двеста тона маса излезе. Никакви гаранции за точност. Според бунтовниците златото е било в Триполи по време на бунта, но е липсвало при превземането на столицата. Колко може да им се вярва е друг въпрос, нищо чудно триполитанската бригада да си го е делнала

            Comment


              166 тона и нещо би трябвало да е. Златото има плътност от 19.3 гр/см3. Останалото са прости сметки Както и да е, тук фактор е тежестта, а не обема.
              Напомня ми обаче на един филм. Както и да е, 166 тона са реално стотина курса с 1 товарен микробус, или 30-тина курса с малък камион.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                Smart_Patriot написа Виж мнение
                Дразня се на едно нещо - как самолетите на НАТО "щъкат" пъргаво танковете на Кадафи?
                Толкова ли са беззащитни тия съвременни слонове!? Като да стъпкваш хлебарки с крак!?
                Ами "сватбарската стрелба" с противо-въздушната им отбрана - описване на дъга със стрелба - и тяли гърми на вятъра?
                За съжаление не мога да ти предоставя източник за това, което ще напиша. При симулация в САЩ или може би в НАТО при въвеждането на противотанковите ракети TOW на хеликоптер е било постигнато нещо като 4-5 унищожени съветски танка за един унищожен хеликоптер. (Жалко само, че не намерих потвърждение на това, но пък ме мързи да търся - можеш да си потърсиш сам.) И като имаш предвид, че тези ракети се управляват по кабел.
                И танковете наистина са практически беззащитни срещу въздушна атака. Дори A-10 може да ги унищожава с оръдеен огън - е, разбира се, не в челна проекция. Освен това в някой от уставите пише, че основната заплаха срещу танковете на бойното поле са хеликоптерите (съжалявам, че и за това не мога да дам източник). То и затова са измислени самоходните зенитни установки, за да могат да осигуряват по-ефективна защита на танковите колони в движение и донякъде - на бойното поле.
                И вече съвсем друг е въпросът колко са танкове унищожаваните бронирани машини. За журналистите всичко с вериги е танк, а в по-тежките случаи може и без вериги да е.

                Противовъздушната отбрана се изгражда на ешелони. Оръдията с калибър между 20 и 30 милиметра, които виждаме по телевизията, са за ниски височини, максимум 2000 метра. За средни височини, до 5000 метра, са необходими по-големи калибри. Като добавим липсата на автоматизирани прицели, липсата на определени сектори на стрелба, недостатъчната плътност на огъня и въобще явно цялостната некадърност, се получава близка до нулата ефективност.

                Що се отнася до 10-те милиарда долара в злато. При груба цена от 2000 долара на унция за 10 млрд. долара получаваме 5 000 000 унции. Което са около 140 тона. При плътност от около 20 тона на кубически метър излизат около 7 кубически метра. (Кухулин явно го е смятал при по-ниска цена на златото, примерно отпреди няколко месеца.)
                Реално не може да се пренесат 20 тона в кубически метър, понеже трябва специализирана опаковка, която да поеме такова натоварване. Но примерно един среден по размери контейнер би могъл да събере без проблеми 20 тона. Т.е. цялото количество са около 10 стандартни 20-футови контейнера (максималният капацитет на един такъв по стандарт е 21,6 тона).
                Като цяло на подобни приказки за злато няма смисъл да се обръща особено внимание.
                P.S. Сбъркал съм унциите в сметките - цената на златото е за тройски унции, а аз съм използвал обикновени. Но пък 10-те процента разлика в теглото на унциите се компенсират с 10-те процента разлика в цената, в момента тройска унция злато е между 1800 и 1900 долара. Но и без това всичко това е само забавно математическо упражнение.

                Comment


                  121 тона го получавам, един конвой злато. Зависи с какво и как се пренася. 10-20 камиона, движещи се през пустинята с 10млрд. долара...? Не знам...в диаманти и кокаин да бяха обърнати тези пари щеше да е по-добре.

                  П.С. 1кг злато е 82936.06585лв (БНБ).
                  http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                  Comment


                    Бунтовниците вече са си накупили и камуфлажи. Явно са им омръзнали раздърпаните дънки и ризи - http://edition.cnn.com/2011/WORLD/af...war/index.html .
                    Чудя се, обаче, нужно ли е постоянно да викат "Аллах акбар". То ако беше цялата история само заради това, ами можеха и преди да си го викат.


                    И сега нещо специално.
                    - Либия - http://www.youtube.com/watch?v=ltWIU7QO7Dg
                    - Сомалия - http://www.youtube.com/watch?v=cMUnt...eature=related

                    Трябва да се признае, че либийците са значително по-смели.

                    Също така на клипа от Либия малко след 50тата секунда се вижда нещо като откос в асфалта. Надявам се някой с опит да се изкаже ( въобще при съприкосновение с асфалта излизат ли такива искри) и да подкрепи евентуално версията ми, че някой ги е издебнал в гръб, защото ми изглежда неестествено ако противника е с лице към тях, откоса да се приближава към стрелеца.

                    Comment


                      По повод ПВО на режима, аз не съм срещнал сведените за произведен пуск срещу натовски самолет. Кадафи просто не стреляше по тях. Тук-таме имаше съобщения за случайни откоси, но не и за противовъздушна отбрана. Защо - ами моето мнение е, че те са осъзнавали пълната безполезност на такъв акт. Ясно е, че с тази остаряла техникяа не могат да свалят самолет, каква е ползата само да изострят ситуацията... А защо режима не разполагаше със съвременна техника - това е друг въпрос.

                      Смъртта на Хамиз е официално потвърдена от Преходния съвет. Все още не е потвърдена от кадафистите. На мен ми се струва, че наистина е загинал в оная хеликоптерна атака.

                      В Бани Уалид правят някакви много сложни маневри. Настъпват на 7 км от центъра, след това отстъпват и пак започват преговори. Явно никой не иска да пролива кръв там - после 50 години има да се разправят кой на кого колко кръвнина има да плаща.

                      Английски журналисти се разхождат из абсолютно неохранявани оръжейни складове в Триполи. Джепането е на свободен достъп, на никой не му дреме

                      Libya: Gaddafi weapons dump left unguarded in Tripoli

                      Comment


                        Туко що гледах речта на Камерън в Карамата по CNN, където изчерпателно изброи нуждите на Либия от храна, вода,гориво,медицински екипи и консумативи, които Великобритания осигурява и накрая постави ударението върху това, че с активите които страната има, Либия ще плати за всичко това.Приятели, приятели, ама сиренето с пари...особено в тази икономическа криза

                        Сериозно говорейки, британския бизнес се е уредил с доставки, които сигурно ще възлитат на десетки милиони, че ако не и нагоре
                        Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                        Comment


                          Аз от цялата работа не можах да разбера как при целия този недостиг инфлацията се е задържала под 10%. Или либийската икономика ще да е била нещо невероятно преди бунтовете, или бунтовниците и Кадафи имат най-добрите икономисти в света...

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            Все по-интересен става случая с Абдел Хаким Белхадж
                            Нещата май отиват към грандиозен скандал. Купища документи показват, че в последните седем години американското, либийското и английското разузнаване са действали в много близко и успешно сътрудничество срещу ислямистите. Разпити, мъчения, всичко както си му е редът. Сега Белхадж искал официално извинение от англичаните.

                            Comment


                              beri_cd написа Виж мнение
                              Зависи с какво и как се пренася. 10-20 камиона, движещи се през пустинята с 10млрд. долара...? Не знам...
                              Военен конвой на силите на Кадафи с 250 машини влезе в Нигер

                              ПП "The convoy that crossed into Niger was carrying money from a branch of the Central Bank of Libya, an NTC spokesman has said. The money was allegedly taken from a bank in Sirte - the birthplace of the fugitive strongman."
                              Last edited by Кухулин; 06-09-2011, 14:38.

                              Comment


                                И Муса Ибрахим, и нигерските власти потвърдиха, че Муамар Кадафи е останал в Либия. Вероятно синът му Муатасим е с конвоя.

                                Comment

                                Working...
                                X