Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Black man (черен човек), това имах предвид! Интересно е, че циганите в България се сърдят. Казват: "Аз не съм ром бе, аз съм циганин!"

    Comment


      Цялата история с вглеждането в расовата принадлежност на новия президент е ясен признак за все още живия расизъм у някои бели. Напомня безсилието на мнозина Ф1 фенове, които така и не могат да възприемат факта, че негър (Хамилтън) нахлу с ритници в техния Светая светих и оскверни възможността им да се родеят с аристократичните традиции на любимия им спорт. Да го заявят открито, те не смеят, подобно на противниците на Обама. Но ако преброим колко пъти в последните страници се споменава "негри", "черен вот", "расизъм" и прочее, ще видим, че разлика с форума на Ф1 почти няма. Изобщо, примитивни реакции.

      Сега виждам, че още един призрак се вади от нафталина - на "крайните леви". О да, беше позабравен напоследък.
      Quae fuerant vitia, mores sunt.

      Comment


        Интересно е, че циганите в България се сърдят. Казват: "Аз не съм ром бе, аз съм циганин!"
        също така интересно е, че това твърдение няма нищо общо с реалността.

        Comment


          За циганите - еМГето - ти кога последни си бил в България? Защото ако съдя по изказванията ти във форума, това трябва да е било в началото на 90те някъде.

          За Обама:
          Барак Обама ще засили контрола над дейността на лобистите
          07 ноември 2008 | 09:38 | Агенция "Фокус"
          Вашингтон. Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама и вицепрезидента Джоузеф Байдън след встъпването си в длъжност ще засилят контрола над лобистите в САЩ и ще създадат независима организация за надзор на дейността им, се казва в програмата на преходния щаб на Обама, цитирана от Газета ру. “Обама и Байдън ще създадат в интернет централизирана база данни за отчетите на дейността на лобистите и за финансовите отчети.

          източник: http://www.focus-news.net/?id=n1073030
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Мнение: Леонид Радзиховский - По коже мир встречает

            Обама възнамерява да сътрудничи с Русия "за увеличение на времето за предупреждение и вземане на решение" при запуск на ядрени ракети. (на руски)
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              Юлиан Август написа Виж мнение
              Цялата история с вглеждането в расовата принадлежност на новия президент е ясен признак за все още живия расизъм у някои бели. Напомня безсилието на мнозина Ф1 фенове, които така и не могат да възприемат факта, че негър (Хамилтън) нахлу с ритници в техния Светая светих и оскверни възможността им да се родеят с аристократичните традиции на любимия им спорт. Да го заявят открито, те не смеят, подобно на противниците на Обама. Но ако преброим колко пъти в последните страници се споменава "негри", "черен вот", "расизъм" и прочее, ще видим, че разлика с форума на Ф1 почти няма. Изобщо, примитивни реакции.

              Сега виждам, че още един призрак се вади от нафталина - на "крайните леви". О да, беше позабравен напоследък.
              В случая не изглежда да си добре запознат с явленията, които коментираш.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Юлиан Август написа Виж мнение
                ...Сега виждам, че още един призрак се вади от нафталина - на "крайните леви"...
                Призрак е за вас, тук е реалност. Ама нали си далеч, та няма как да знаеш. Не знаеш какви учебни програми се пробутват в някои училищни райони, не знаеш какви дела се завеждат от ACLU, не знаеш и кой ги финансира тези инициативи.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  кало написа Виж мнение
                  също така интересно е, че това твърдение няма нищо общо с реалността.
                  ОТ: Ето нещо от живия живот: "Откакто дойдоха ромите, стана лошо за нас - циганите." Обаче това е съвсем друга тема. Иначе Мануш Романов, дето наложи тая дума (лека му пръст), искаше да извади негативното отношение, влагано в етнонима "циганин". Обаче стана така, че "ром" се натовари със съвсем други значения за неговорещите цигански. И ако е вярно, че някои цигани/роми се обиждат, ако ги наречеш само цигани, то се отнася само до техния елит, представляващ иначе циганското население. А "ром" на цигански значи "мъж, човек", "романес" е цигански. Е, разбира се, обръщението "ром/и" показва някакво уважение и първоначална дистанция. Коректен термин за външни на общностите лица.

                  А в контактите си с черни, макар и не чак толкова, никога не съм ги наричал по друг начин освен black.

                  Comment


                    Това, че се концентрира вниманието върху цвета на кожата му е доста опасно, позволява далеч по-важни проблеми като този например - http://www.chicagotribune.com/news/n...,6325137.story - да останат в сянка.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      Вниманието върху цвета на кожата му си го предизвика в голяма степен самият Обама. По време на кампанията си един от похватите му беше "Някои не ме харесват, защото съм различен, казват, че имам странно име..."

                      За мен лично цветът му е голямо предимство, ако той реши да проведе някои непопулярни реформи - а без тях едва ли ще мине след големите финансови балони, раздути по времето на Клинтън и Буш. Ама откога го чаках този балон да се пукне! Още бях в университета, когато преподавателите ни по финанси и банкинг отбелязаха "невероятно високото ниво на DJI" - цели 4,000 (само за момент). Това беше през януари 1994. Предсказанията на специалистите тогава бяха, че този растеж не може да се задържи, защото не отразява реалния растеж на икономиката. Мдааа...
                      Last edited by Nick; 08-11-2008, 00:26.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Аз последно бях в България от 16 октомври 07 до 16 юни 08. Познавам цигани лично и винаги съм ги наричал така. Даже се обръщам към тях така "Циганин". Когато ме запознаят с някой нов и го нарека ром, те веднага ме прекъсват: "Емге, а недей сега да правиш цигански работи, нали знаеш, че сме циганчета." Аз не мога да разбера, какво срамно или обидно за тях има в думата "циганин" и с какво "ром" е по-благопомазана. Те също не го разбират. Вмъкнаха една дума в българския, като даже не обясниха защо заместват едното с другото. Едно време от руския вмъкваха така папагалски думи, особено политически. Едно време групата на Джими Хендрикс се наричаше "Банд ъф джипсиз", но той макар, че е циганин, вероятно не е бил компетентен колкото сме ние!
                        За черните, общоприето е "бляк", но при официални случаи, речи, церемонии или когато някой иска да се изкара техен възлюбен, т.е. да се натегне ги наричат "афроамерикън".
                        Last edited by еМГето; 08-11-2008, 04:02.

                        Comment


                          Не само при "официални случаи" - винаги във всички медии, въпросници и т.н. Нямам проблем да ги наричам "африкан-америкън". Отвреме-навреме настоявам те пък да ме наричат "юро-америкън" и се забавлявам с реакцията им.

                          Първата Наташа, която видях в САЩ беше афроамериканка. Втората Наташа също беше афроамериканка. Това ме учуди и аз простодушно попитах на какво се дължи популярността на това руско име (ОК, руски вариант на името). Отговорът беше, че Наташа било 100% африканско име... След време разбрах причината - повечето от десетките новоизмислени "африкански" женски имена съдържат сричката "ша" или "ше" - Шениша, Широнда, Таниша, Лекиша и т.н. Та и Наташа попада там, в списъка на "африканските" имена. (Мъжките съдържат "ле" или "де")
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment


                            Даже си спомням, че Лари Кинг запита една черна военнослужаща (Шона), дали не е еврейка! Мисля, че беше пленена в Ирак с група инженери - объркали пътя, понеже имаше самум.
                            Last edited by еМГето; 08-11-2008, 04:04.

                            Comment


                              Imperial написа Виж мнение
                              В случая не изглежда да си добре запознат с явленията, които коментираш.
                              Да кажем, запознат съм добре с българската действителност. И нея коментирам. Може би е станало недоразумение, не иде реч за щатските настроения. Не случайно споменавам българския Ф1 форум.
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Нека българите знаят, какво значат тези думи.
                                "Циганин" не е обидна дума за тях, макар че има силен стремеж да се направи такава.
                                "Ром" е смешна, чужда и буди недоразумение.
                                "Мангал" е много обидна. Буквално значи прост циганин, който не разбира от нищо! Животно!
                                "Манго" е комична и презрителна форма, понеже е краткото на "мангал"!
                                Last edited by еМГето; 08-11-2008, 02:46.

                                Comment

                                Working...
                                X