Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    messire Woland написа Виж мнение
    а за сравненията с Кенеди ... дано не се окаже толкова политически опасен като него. Предполагам, че за автора на блога Кенеди е някакъв символ на "доброто", също често срещана заблуда, която винаги ме е забавлявала .
    Предполагам нямаш особена представа, къде се разполага Кенеди на американската "политическа карта", както и с какво точно е натоварен неговия образ. Което в случая е важното ...а не отделната оценка (твоя или моя или на автора на блога) за Кенеди.
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      albireo написа Виж мнение
      Предполагам нямаш особена представа, къде се разполага Кенеди на американската "политическа карта", както и с какво точно е натоварен неговия образ. Което в случая е важното ...а не отделната оценка (твоя или моя или на автора на блога) за Кенеди.
      Имам представа, но не ми е ясно защо човек, който става такъв, какъвто е - мъченик, или поне нещо, максимално доближаващ се до това, с корекция за разликите между моите източно-европейски разбирания и американските такива - та, единственото, което го прави такъв, какъвто е, е че са го застреляли. Ако не бяха, предполагам, щеше да трябва да плаща за грешките си в международната политика и икономическата сфера.
      Друго, което ми прави впечатление, е че като чета тия неща и все едно се пренасям 20 години назад, във времената на тоталитаризма, където се редяха същите прочувствени речи и определена прослойка от населението се вълнуваше също така за външнополитически събития. Някак неприятно и неуютно е в такава обстановка, все едно комунизмът се е завърнал, макар и в други дрехи.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Прекалено много надежди са свързани, ми се струва, с новия президент- дали се е увлякъл в обещания или просто мнозинството в САЩ и в частност, много хора по света, жадува за истинска промяна, не ми е ясно. Обама рискува просто да не успее да изпълни всички очаквания.
        Иначе честито на американците. Нас, българите, които не живеем в САЩ, този избор не ни засяга, тъй като който и от двамата кандидати да беше спечелил, политиката на самата държава към България не би се променила.

        ПП. В Алкайда сигурно леят сълзи. Те подкрепяха Макейн. А сега ако този вземе, че наистина изтегли войските от конфликтните райони, както обещава, ще остави талибаните безработни. Ама така, глобалната криза засяга всички
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          Това, че Кенеди е застрелян няма особено отношение към образа му. По-скоро е черешката на тортата. Важна е тортата отдолу обаче. Когато се поставят Линкълн, Уилсън(донякъде), ФДР, Кенеди и Рейгън, в една група ....въпросът не е да се търсят историческите основания за присъствието на всеки един от изброените в тази група, а по-скоро да се отчете фактът на наличието на такoва разбиране, на такива устойчиви възприятия на колективно ниво. И важното в случая е почти универсално приетото разбиране, с което Обама (засега само в проявленията на това, какво стори кампанията му) бива мислен, в руслото на подобни категории. Това, че снощи/тази сутрин беше сравняван не само с Кенеди, но и с Линкълн и Рейгън и с останалите от тази група....е показателното и това е, за което е темата, ако мога така да се изразя. Основанията да е там....да бъде споменаван редом. Както казах тези основания са кажи речи универсално приети. Поне стакова усещане останах слушайки в последните 24 часа, не малко 'звезди' сред политическите анализатори и не само тях.


          Колкото до другото - усещането за 20г. назад и т.н., въобще не мога да разбера за какво става въпрос....явно не притежавам и частица от подобно разбиране и усещане. Тотално различен фокус и пълно разминаване...
          Аз се интересувам сериозно от американска политика кажи речи от 92г. насам. Като казвам сериозно имам предвид, че вероятно съм един от малкото туристи, който отделяше от времето си в Америка, за да гледа C-Span и дебатите около избирането на Робъртс във Върховния съд. Така че явно проблемът е в мен. Въпреки, че не намирам нищо ненормално в световният (вкл. и български) интерес към президентските избори в САЩ. Особено към тези...
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            "Страхувам се за Обама, защото прекалено много го сравняват с Кенеди."

            Изключително голямо подценяване на Обама ... не само в блога - въобще.
            За разлика от Кенеди Обама не е зависим и не е еротоман. Изглежда ми, че прекалено много хора след време ще бъдат изненадани от Обама.
            За останалото написано в блога съм съгласен.

            Времето на Кенеди беше параноично, тогава Америка се притесняваше дали ще оцелее, дали няма да загуби икономическата и морална надпревара с източния блок; а за опасността от ядрено барбекю въобще няма нужда да се говори.

            Ако наистина съществува реална опасност за живота на Обама, нейният източник е съвсем друг, например някой изперкал расист.

            Впрочем чудя се защо още не е обособена самостоятелна тема

            Comment


              случайно прелитащ написа Виж мнение
              Ако наистина съществува реална опасност за живота на Обама, нейният източник е съвсем друг, например някой изперкал расист.
              „Ку клукс клан” изненадващо подкрепи Обама

              Comment


                за Обама - твърде много очаквания за "нещо", ахъм... промяна. Какво толкова е предложил да се случи, което да промени САЩ/света/вселената, не съм чул. Ако промяната идва от това, че е първият президент-негър - ок, от там нататък най-хубавото, коеот може да направи е да не прави това, което обеща.

                иначе - Larry Summers vs T. Geithner за Treasury Secretary
                По моя преценка съм обективен.

                Comment


                  Човека засега обещава само повече внимание на вътрешните проблеми на сащ и социалната политика (заради което често казват че е марксист ха ха). Нищо грандиозно не обещава и може би това му спечели Америка. То каквото имаше грандиозно да се прави Буш го е направил всичкото - то не бяха кръстоносни походи и войни срещу СВЕТОВНИЯ терирозъм и ля ля ля . Явно америка иска малко спокойствие и малко ред в собствените си дела - затова и подкрепи Обама.

                  Между другото има много добри PR. Слушах му Победната реч - много силна! Направо реших да гласувам за него и аз
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    княз Крылов написа Виж мнение
                    ... Явно америка иска малко спокойствие и малко ред в собствените си дела - затова и подкрепи Обама.
                    Обама спечели, защото кампанията му разполагаше с над три пъти повече $$$. Маккейновата се финансираше от федералния бюджет. Това е причината. Другата причина е расовата подкрепа от черните избиратели, които в момента празнуват "победа" Цензурирано заради нарушаване на правилата на форума. Виж статистиката за popular votes (не за electoral votes) и ще видиш, че гласовете са практически разделени поравно.

                    А основната причина за победата на Обама е обяснена от Чърчил - "Най-добрият довод срещу демокрацията е петминутен разговор със средния избирател".
                    Last edited by messire Woland; 06-11-2008, 08:59.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      Виж статистиката за popular votes (не за electoral votes) и ще видиш, че гласовете са практически разделени поравно.
                      това не е вярно. Обама води с над 7 милиона и 300 хиляди гласа (63 359 843 срещу 56 017 369 към 21.15 българско време).

                      Вероятно расовият елемент има сериозно участие в тази победа, но все пак се намериха и нормални хора, които решиха, че крайното безумие (защото малоумният империализъм на Бушовата клика друго име няма) трябва да спре. Дали ще е за по-добро - не се знае, защото отдавна тази страна, както и всички останали, не се ръководят от решенията на гражданите (демек - демокрация, такава, каквато я представят в книжките и шарените речи - няма).


                      ПП - Цитираният Чърчил, наред с митологизираният Кенеди, са едни от най-големите провали в политиката (или челници в графата на най-бездарните политици, ако щете) във всяко отношение, но това е тема на друг разговор.
                      Last edited by кало; 06-11-2008, 10:59.

                      Comment


                        Аз ще замълча, защото ако напиша нещо, темата ще бъде затворена от Управата.Мнението ми се припокрива на 100% с това на Ник.
                        Сега един виц.
                        Попитали Радио Ереван:
                        -Кога българите ще постигнат 100% избирателна активност?
                        Радиото отговорило:
                        -Когато циганин и българин отидат на балотажа за кандидат Президент.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          Ник, твърде опростенческо обяснение за победата на Обама. Черните традиционно гласуват за демократите, този път просто са излезли повече от тях да гласуват. Което си мисля се балансира от тези бели, които са гласували против Обама само заради цвета на кожата му.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            Хе, хе...
                            Така и така ще се трие и аз да си кажа мнението.
                            Макейн ме кефи. Даже много.
                            1. Е боен пилот на А-4.
                            2. Бил се е над Виетнам (за разлика от скътавката Буш)
                            3. Изкарал е над пет години в плен.
                            4. Като му чета изказванията е доста разумен политик.
                            5. Жена му е хубава
                            Но човека просто няма шанс срещу Барак. Той просто излъчва харизма с тонове.
                            Според мен който и да беше спечелил щеше да е в пъти по-добре от Буш за трети мандат.
                            Лошото е, че Макейн е дъртичък и е божа работа дали ще изкара до края на мандата. А май бих предпочел Буш за трети мандат пред това леля ни Сара да стане президент.

                            Фактите са си факти. Това са изборите с най-висока активност за последните 100 години. Значи народа е излязъл и е гласувал. И Обама печели. Ако смятаме популярния вот, то преднината му е между 7 и 7,5 милиона гласа (една България разлика). Само за справка на миналите избори Буш спечели с около 3 милиона гласа преднина, а на по-предишните Буш спечели след като имаше към половин милион по-малко гласа. Не знам дали някой ще каже нещо смислено по въпроса като контра аргумент.
                            Да, Обама имаше доста повече пари за кампанията си. И половината от тези средства са дошли от доброволните дарения на редовите граждани.
                            Не очаквам от Обама чудеса, но силно се надявам при него САЩ да спрат да си врът носа навсякъде. Или поне това да намалее.

                            Поне на мен не ми дреме какъв е даден политик - бял или черен, мюсюлманин или евреин, хетеро или гей, мъж или жена. Важно е да си върши работата.
                            А всички на които им дреме, че второто име на Барак е Хюсеин... Ами емигрирайте... България ви очаква.
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              Ник, ти си culture warrior par excellence
                              Днес просто нямаше с кого да се басирам, че ще напишеш подобен пост, но го очаквах. Все пак пишеш тук отдавна.
                              Обама имаше гениален маркетинг, просто съвършен. Тая кампания ще се изучава подробно и в детайли ...бъди сигурен. Това си е изпълнение редом с регионализацията на посланията на FDR или кампаниите на M. Hanna.
                              Обама взе кубинския вот във Флорида за Бога! Взе латино вота на George W. кажи речи навсякъде - По окръзи и паланки. Методично и детайлно.
                              Взе Вирджиния и Северна Каролина.... това не знам какво ти говори.
                              Обама спечели Индиана! Индиана! Щатът на възродения KKK от 20ти век. "Тъп републиканец от Индиана" е кажи речи нарицателно (прилича си малко с теб), GW въобще не харчеше никакви пари там през 2004 - толкова му беше сигурен щата. И сега Обама го взима....
                              Вирджиния, Северна Каролина, Монтана - това се превърнаха в battleground states, а кога за последно са били такива? И това било заради черния вот. Смешки...
                              Помня когато през 2004 за GW гласуваха повече хора отколкото за Рейгън и когато демократическата партия нямаше лице, някаква конкурентна идентичност, нещо различно от "партията на разочарованите учители, социални работници и черното малцинство". Новата база, която Обама изгради, това че разби тотално наложилата се политическа география на "трите бряга" (изток, запад и около големите езера), че разбра, че демократите не могат да спечелят, ако разчитат само на традицонната си база и начинът, по който го направи. Републиканците не са ги пляскали така от времето на Джонсън (не броя Клинтън, щото тогава Перо дръпна дебилите и реднек-вота от републиканците). И това било заради черния вот
                              Да ти кажа ли какво празнуват афро-американците в момента? Празнуват победа над такива като теб. И напълно заслужено. Ако не ти понася купувай си газ, сухари и муници, взимай жената, децата и пушките и влизай в букнера да чакаш да се спасиш от социалистическия апокалипсис. С портрет на S. Palin на стената, американското знаме, кръста и въобще както си му е реда.

                              P.S. Днес получих мейл от една приятелка от Далас. Пише само yes we can

                              Ебаси кефа!
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                Btw малка връзка с тематиката на форума. Това са петите поредни избори, в които кандидатът с по-добра, даже на моменти безупречна военна кариера губи изборите. Не знам дали това е тренд или случайност.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X